Polityka cenowa w e-commerce – 9 przydatnych wskazówek

Polityka cenowa w e-commerce

To, w jaki sposób prezentuje się ceny w sklepie internetowym, bardzo mocno rzutuje na stopień zainteresowania potencjalnych kupujących oferowanymi produktami.

Oczywiście nie należy zapominać o tym, że branża branży nierówna. Tak samo każdy przedsiębiorca skrupulatnie wylicza ceny, w jakich najbardziej opłaci mu się sprzedawać własne produkty.

Jednak pamiętajmy o tym, że bardzo ważny jest sposób prezentowania cen. Niejednokrotnie to właśnie od niego zależy, czy dana osoba zainteresuje się jakimś produktem, czy też nie.

W tym wpisie przedstawiam kilka ogólnych kwestii, które warto jest mieć na uwadze pod kątem tego, jak może wyglądać polityka cenowa w e-commerce. Być może znajdziesz wśród nich jakieś pomysły, które z powodzeniem zaadaptujesz w swoim biznesie.

Zapraszam do lektury.

Polityka cenowa w e-commerce – 9 porad

1. Wytwórz tzw. USP.

USP to skrót od Unique Selling Proposition. Chodzi po prostu o pewną wartość, której nie ma żaden z Twoich konkurentów – coś, czym zdecydowanie się wyróżniasz.

Niemal w każdej branży znalezienie takiej wartości jest niezwykle opłacalne, ponieważ dla wielu osób może stanowić ona swoistą bramkę decyzyjną: „a może wybiorę właśnie ich?”.

Unikalna propozycja sprzedaży ma za zadanie po prostu przekonać klientów do Ciebie poprzez coś nietypowego – jakąś wartość dodaną, którą dysponujesz tylko Ty. Śmiało można ją wykorzystywać w kontekście opracowywania polityki cenowej w sklepie.

Jeżeli chcesz zapoznać się z tym tematem dużo bardziej dogłębnie, zachęcam Cię do przeczytania tekstu Bartłomieja Kiljana o USP, czyli unikalnej propozycji sprzedaży.

2. Zastanów się nad nieparzystymi cyframi.

Nasz umysł podpowiada nam, że cyfry parzyste kojarzone są z pewną „okrągłością”, dokładnością. Z kolei te nieparzyste są bardziej „toporne”, trudniejsze, bardziej skomplikowane.

Stąd też ustalanie cen, które zawierają wewnątrz cyfry nieparzyste (zwłaszcza po przecinku), może wzbudzać w nas myśl, że takie ceny są bardziej przemyślane i nie biorą się znikąd.

Chodzi po prostu o to, że możemy podświadomie uważać takie kwoty za powstałe w wyniku jakichś dokładnych obliczeń, a nie „rzucone w powietrze” jedynie po to, by sprzedawca osiągnął jak największy zysk na sprzedaży.

3. Pamiętaj o istotnej roli cyfry 9.

Polityka cenowa w e-commerce niejednokrotnie wykorzystuje cyfrę 9 jako swoistą bazę.

Cena np. 1999 zł wygląda dużo lepiej niż 2000 zł. Bierze się to stąd, że czytamy od lewej do prawej i nasz umysł podświadomie „chwyta” pierwsze cyfry spośród ceny. Jeden to mniej niż dwa, zatem traktujemy taką cenę jako o wiele atrakcyjniejszą.

Oczywiście wszyscy wiemy o tym doskonale, lecz zauważ, że skoro taka praktyka ma miejsce cały czas, to jednak coś za nią stoi. Nawet pomimo tej świadomości, że to zwykły „chwyt”.

4. Umieszczaj ceny w widocznych miejscach.

Każdy sklep internetowy musi być przejrzysty we wszystkich działaniach. W końcu nie zostawimy pieniędzy tam, gdzie czujemy, że nasza transakcja mogłaby być jakkolwiek zagrożona.

Dlatego też staraj się, by Twoja polityka cenowa w e-commerce klarownie wskazywała wszystkie ceny. Niech będą one umiejscowione tam, gdzie bez problemu każdy będzie mógł je zauważyć.

Dodatkowo możesz je wyróżniać np. innym kolorem lub też fontem, aby jeszcze mocniej poprawić ich widoczność.

5. Zawczasu informuj o kosztach dostawy.

Kupujący mają coraz większą świadomość tego, jak wyglądają zakupy w sieci. Znaczną rolę odgrywają w tym koszty dostawy, na które zwracamy (a przynajmniej powinniśmy zwracać) baczną uwagę.

Nikt nie lubi niemiłych niespodzianek, a do takiego rodzaju „atrakcji” zaliczają się wszelkie dodatkowe, a zwłaszcza podejrzanie wysokie koszty.

Staraj się jasno informować potencjalnych nabywców o tym, jakie mają możliwości w kontekście dostawy oraz jaki jest koszt każdej z opcji.

Im wcześniej poinformujesz o tym klientów, tym lepiej. Dobrze jest serwować im taką informację już bezpośrednio na stronie produktowej.

6. Zestawiaj starą cenę z nową.

Jeśli w Twoim sklepie miała miejsce obniżka, to aż grzechem byłoby niewskazanie odwiedzającym różnicy między dwiema cenami.

Swego czasu na łamach naszego bloga opublikowałem tekst o zasadzie rzadkości w e-commerce, a zestawianie dwóch kwot jak najbardziej zalicza się do tego typu działań.

Jest to kolejny „chwyt”, który ma sprawić, że pomyślimy coś w stylu: „skoro ten produkt kiedyś kosztował aż tyle, a obecnie tylko tyle, to jest to naprawdę świetna okazja!”.

I decydujemy się na zakup.

Kieruje nami wtedy swego rodzaju strach przed tym, że promocja niebawem się skończy, a cena ponownie poszybuje w górę i wróci do poprzedniej.

Zatem jeżeli Twoja polityka cenowa w e-commerce uwzględnia tego typu obniżki, to nie wahaj się przed atrakcyjnym wizualnie sposobem serwowania ich potencjalnym klientom.

7. Rozważ wskazywanie zakresów cenowych.

Czasem tak bywa, że produkt nie ma stałej ceny i zależy ona od jakichś parametrów – wymiarów, kolorów itp.

W takich sytuacjach można działać na dwa sposoby.

Pierwszy to po prostu utworzenie X produktów, które różniłyby się tylko pojedynczymi parametrami i oczywiście ceną. Ma to swoje plusy (np. jasne, oddzielne rozróżnienie poszczególnych produktów), jak i minusy (np. duplikowanie treści pod kątem SEO, jeśli nie robi się tego z głową).

Drugim zaś jest stworzenie jednego produktu, jednakże w cenie podanej przy pomocy zakresu. W niektórych przypadkach takie rozwiązanie może być bardzo korzystne:

  • operuje się tylko na jednej podstronie, zatem ryzyko duplikatu treści pod kątem SEO jest niższe
  • użytkownik na jednym ekranie widzi wszystkie dostępne opcje – ma po prostu pełen wybór
  • ktoś, kto wcześniej za bardzo nie interesował się danym produktem, może to zrobić z uwagi na to, że zauważy, iż ma kilka dostępnych opcji

Oczywiście druga opcja jest trudniejsza w implementacji, lecz niejednokrotnie okazuje się o wiele bardziej opłacalna.

8. Wskazuj procent obniżki.

Kontynuując temat poruszony w punkcie szóstym, w przypadku obniżki dobrze jest też pokazać, o ile procent cena uległa zmianie.

Jeżeli jest to dość wysoka liczba, może działać ona na klientów mobilizująco.

Mechanizm działania jest tutaj taki sam – ma on za zadanie wytworzyć na nas wrażenie, które sprawi, że dana oferta wyda się nam atrakcyjna.

9. Z głową zaprojektuj cennik.

Polityka cenowa w e-commerce to także cenniki, które występują na wielu stronach internetowych.

Jak wygląda dobry cennik?

  • wskazuje różnice między dostępnymi opcjami
  • rekomenduje użytkownikom wybór
  • jasno przedstawia korzyści
  • jest atrakcyjny wizualnie
  • nie przedstawia zbyt wielu opcji (zgodnie z tzw. paradoksem wyboru, który mówi, że im większy wybór, tym trudniej jest nam podjąć decyzję)

Zdecydowanie więcej informacji o tym wyniesiesz z naszego dedykowanego temu tematowi tekstu, który poświęcony jest projektowaniu cennika na stronie internetowej.

Polityka cenowa w e-commerce – podsumowanie

Oczywiście dziewięć powyższych wskazówek jest dość ogólnych, zatem na pewno nie sprawdzą się w absolutnie wszystkich sytuacjach.

Niemniej jednak mam nadzieję, że choć jedna z nich będzie dla Ciebie inspiracją pod kątem tego, czy aby na pewno w odpowiedni sposób prezentujesz ceny w swoim sklepie internetowym.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.