Pomysły na Black Friday – 11 wskazówek dla e-commerce

Pomysły na Black Friday

Walentynki i Halloween są świętami, które dość chętnie obchodzimy w Polsce, choć nie zrodziły się one w naszym regionie. Do ich grona coraz śmielej dołączają dni zwane Cyber Monday oraz Black Friday. W tym wpisie przyjrzymy się dokładniej ostatniemu spośród wspomnianych wydarzeń.

Black Friday („Czarny Piątek”) to piątek następujący po Dniu Dziękczynienia w USA, który jest swoistym początkiem szału zakupowego przed Bożym Narodzeniem. Dzień ten jest coraz chętniej wykorzystywany w Polsce przez właścicieli sklepów internetowych, gdyż stanowi on doskonałą okazję do przeprowadzania różnego rodzaju promocji.

Spójrz zatem, jakie pomysły na Black Friday możesz wykorzystać we własnym sklepie internetowym.

Pomysły na Black Friday – o czym musisz pamiętać?

1. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę.

Aby promocja w sklepie internetowym była skuteczna, musi być bardzo dokładnie przemyślana.

Nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie samego opracowania oferty – istotna jest przecież również jej prezencja oraz kanały, którymi zamierzasz informować o niej swoich odbiorców. O samej realizacji zamówień i wysyłek nie wspominając.

Black Friday przypada na końcówkę listopada, zatem zainteresowanie się tą okazją jeszcze w październiku nie jest takim złym pomysłem. Lepiej wcześniej wszystko zaplanować, gdyż później może się okazać, że jakieś istotne zagadnienie nie zostało dopracowane lub w ogóle wzięte pod uwagę.

2. Przedstaw wyróżniającą się i unikalną ofertę.

Czarny piątek to świetny moment na stworzenie przyciągającego USP, czyli unikalnej propozycji sprzedaży (z ang. unique selling proposition).

Chodzi o to, że gdy nadchodzi jakaś okazja, to wiele sklepów próbuje się pod nią „podpiąć”. Przez to mamy mnóstwo ofert, gdzie ciężko jest się przebić przez tłum.

Dobrze przemyślane USP pozwoli Ci wyróżnić się na tle innych. Pomyśl, czego nie ma (lub nie może zaoferować) Twoja konkurencja i postaraj się uczynić z tego swój niepowtarzalny atut.

3. Powiadom swoich subskrybentów o promocji.

Jedną z najbardziej oczywistych kwestii, którą mogą zawierać pomysły na Black Friday, jest istota posiadania newslettera.

Jeżeli cyklicznie rozsyłasz swoim subskrybentom różne wiadomości, to poinformowanie ich o specjalnych promocjach z okazji Czarnego Piątku jest wręcz konieczne.

Pamiętaj tylko o tym, aby wiadomość była przyciągająca. Zadbaj o jej odpowiedni tytuł, adekwatny do okazji wygląd i przede wszystkim przydatną treść.

4. Zorganizuj konkurs w mediach społecznościowych.

Kolejne pomysły na Black Friday mogą być oczywiście związane z bardzo popularnymi w mediach społecznościowych konkursami.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zorganizować atrakcyjną dla potencjalnych uczestników zabawę. Dzięki dobrze przeprowadzonemu konkursowi ruch na Twojej stronie internetowej może się znacznie zwiększyć, co – umiejętnie wykorzystane – może wpłynąć na wzrost sprzedaży.

Przy okazji możesz rzucić okiem na tekst na temat tego, jak napisać regulamin do konkursu na Facebooku.

5. Stwórz pomocne wpisy blogowe.

Na pewno zdążyłeś zauważyć, że na blogowanie kładziemy bardzo duży nacisk.

Blog to nie tylko możliwość zwiększenia ruchu na stronie internetowej, ale przede wszystkim niesienie wartości dla czytelników.

Jeżeli organizujesz jakąś promocję z okazji Black Friday, napisz na ten temat kilka wpisów blogowych. Możesz opublikować np. przepisy, instrukcje czy też różnego rodzaju poradniki odnoszące się do rzeczy, które zamierzasz sprzedawać po okazyjnej cenie. Użytkownicy docenią przydatne merytorycznie materiały.

6. Wstaw liczniki odmierzające czas do końca promocji.

Lista zawierająca pomysły na Black Friday nie mogła obyć się bez tej kwestii.

Jakiś czas temu opublikowałem na łamach naszego bloga tekst o zasadzie rzadkości w e-commerce. We wspomnianym wpisie możesz znaleźć sporo porad na temat tego, jak sprawić, aby użytkownicy sklepu internetowego byli bardziej skłonni do nabycia jakiegoś produktu.

Jednym z elementów rzadkości jest licznik na stronie internetowej, który odmierza czas pozostały do końca promocji. Ci, którzy widzą, że okazja już niedługo przeminie, bywają bardziej chętni do skorzystania z promocji. Wszystko w obawie przed tym, że ominie ich coś niepowtarzalnego.

7. Dostosuj swoją ofertę dla różnych typów odbiorców.

Skoro prowadzisz sklep internetowy, to na pewno masz wyselekcjonowaną grupę docelową, do której gustów jak najczęściej chciałbyś przemawiać.

Z pewnością da się wśród potencjalnych odbiorców rozróżnić kilka rodzajów osób. Jeśli tak jest, postaraj się dostosować do nich swoją ofertę w sposób bardziej precyzyjny.

Wtedy będziesz mieć pewność, że dane produkty odpowiadają ich konkretnym, niejednokrotnie wymagającym potrzebom.

8. Pomyśl o współpracy z innymi firmami.

Pomysły na Black Friday nie mogły obyć się bez wspomnienia o tym, iż biznes bardzo często wychodzi poza ramy danego sklepu internetowego czy też skojarzonych z nim profili na portalach społecznościowych.

Mowa o innych firmach, które mogą przecież nawiązać współpracę z Twoim przedsięwzięciem.

Zastanów się – czy przychodzą Ci do głowy inne przedsiębiorstwa, z którymi mógłbyś zorganizować wspólną promocję? Nie mam tu na myśli oczywiście Twojej konkurencji, a te firmy, które jakkolwiek dopełniają Twój biznes (dostawcy, kurierzy lub ci, którzy oferują coś komplementarnego do Twoich produktów).

Jeśli tak jest, wykorzystaj to, gdyż być może będziecie mogli wspólnymi siłami dostarczyć klientom np. całe zestawy świetnie dobranych produktów.

9. Przetestuj swoją stronę internetową.

Jeżeli zabierasz się za organizowanie jakiejkolwiek promocji, musisz przetestować swoją stronę internetową pod różnymi kątami.

Koniecznie upewnij się, czy cały proces zakupowy przebiega sprawnie i bez żadnych błędów. Przyda się także sprawdzić prędkość Twojego sklepu internetowego, gdyż nikt nie lubi długo czekać na to, aż załaduje mu się jakaś podstrona.

Pamiętaj też o testach obciążeniowych. Podczas różnego rodzaju promocji zdarza się, że sklepy są przeciążone z uwagi na duże zainteresowanie. Nie może dojść do sytuacji, w której Twoi potencjalni klienci będą mieli z tego powodu problemy.

10. Nie zapomnij o użytkownikach mobilnych.

Jak to się mówi – „oczywista oczywistość”.

Znaczna część odwiedzających strony internetowe robi to przy użyciu tabletów czy smartfonów. Twój sklep musi na tych urządzeniach działać bardzo płynnie.

Ważna jest także intuicyjność całego procesu zakupowego, który powinien być na urządzeniach mobilnych bardzo sprawny. Upewnij się, że Twój sklep internetowy jest do tego należycie przystosowany.

11. Nie usuwaj promocyjnego landing page’a po zakończeniu wydarzenia.

Ostatnia kwestia wchodząca w skład tekstu wymieniającego pomysły na Black Friday dotyczy aspektów SEO.

Być może z uwagi na Czarny Piątek zamierzasz stworzyć jakiś dedykowany landing page, który w jednym miejscu będzie skupiał wszelkie promocyjne oferty.

Jeśli tak będzie, pamiętaj o tym, aby po zakończeniu promocji nie usuwać tej strony. Pozostaw ją w indeksie Google’a, niech będzie integralną częścią Twojego sklepu przez cały rok – z tą różnicą, że poza okresem promocyjnym będziesz wyświetlać tam po prostu inne oferty.

Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby cyklicznie odświeżać taki landing page, zmieniając treść stosownie do okazji.

Różne pomysły na Black Friday – podsumowanie

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą Ci jakkolwiek wyróżnić Twój sklep internetowy spośród tłumu przed zbliżającym się wielkimi krokami Czarnym Piątkiem.

Wiem, iż w naszym kraju nie jest jeszcze to zbyt popularne wydarzenie, jednak na pewno zdarzyło Ci się widzieć różnego rodzaju promocje z tej okazji.

Jest to naprawdę świetna szansa na to, by poszerzyć renomę sklepu internetowego i – rzecz jasna – zwiększyć zysk, czego Ci z całego serca życzę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.