Poradnik początkującego blogera – 5 ważnych wskazówek na start

Poradnik początkującego blogera

Prawdopodobnie przeczytałeś już kilka wpisów o tym, jak zacząć blogować i ten artykuł nie będzie zasadniczo się od nich różnił, ale poruszymy tutaj kilka ważnych technicznych kwestii. Oto poradnik początkującego blogera, który pomoże Ci zrealizować swój pomysł na blog od A do Z.

Jeżeli podjąłeś już decyzję o tym, że zaczniesz blogować, to musisz najpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań, bez których po prostu nie da się na dłuższą metę poważnie pisać.

Zacznijmy od najważniej kwestii, czyli wyboru systemu do zarządzania treścią.

1. Platforma do blogowania.

Na pewno słyszałeś wcześniej o darmowych sposobach na blogowanie. Jeżeli tak, to chcę, żebyś o tym po prostu zapomniał i więcej już nie wracał do tego tematu.

WordPress, Blogger itp. to dobry sposób, żeby prowadzić bloga jedynie hobbystycznie.

W przypadku gdy zaczynasz myśleć w poważny sposób nad swoim blogiem po to, żeby później w jakiś sposób czerpać z niego korzyści, to musisz postawić na własne rozwiązania.

Jak już się pewnie domyślasz, zmierzam do tego, żebyś oparł swój blog o platformę WordPress.

Chwila…

Przed chwilą napisałem przecież, że WordPress to dobre rozwiązanie dla blogów hobbystycznych. Dlaczego?

Już tłumaczę.

Istnieją dwa rozwiązania, jeżeli chodzi o tę platformę:

 • WordPress.com – zamknięta platforma, która oferuje darmowy hosting, domenę oraz okrojone możliwości systemu WordPress.
 • WordPress.org – jest to pełna wersja systemu do zarządzania treścią, oferuje wszystkie funkcje i jego możliwości.

Tak naprawdę WordPress.org to jest Twoja jedyna możliwość.

Jeżeli znasz inne narzędzie, które jest równie dobre, to zapraszam do sekcji komentarzy i dyskusji na ten temat.

Oto kilka powodów, dla których warto wybrać WordPressa:

 • Łatwa konfiguracja.
 • Mnóstwo darmowych oraz płatnych motywów.
 • Ogromna społeczność, która w każdej chwili może Ci pomóc w przypadku wystąpienia jakiegoś problemu.
 • Niezliczona liczba wtyczek, które rozszerzają możliwości oraz funkcje samego WordPressa.

2. Jaki wybrać hosting?

Żaden poradnik początkującego blogera nie może tego punktu pominąć.

Jest to niezwykle ważna decyzja.

Jako że jednogłośnie wybraliśmy pełną wersję WordPressa, to teraz musimy wybrać dla niego odpowiedni serwer.

Jeżeli wcześniej postawiłeś na darmowe rozwiązanie, to z być może nie będziesz mógł wybrać własnej nazwy domeny, a tak naprawdę nawet nie będziesz właścicielem swojego bloga.

Przejdźmy jednak już do sedna tego punktu, czyli hostingu.

Co powinno być dla Ciebie najważniejsze w hostingu?

 • Przede wszystkim support i obsługa klienta, które dany hosting będzie oferował. Oto mała wskazówka – największe firmy hostingowe nie są zainteresowane świadczeniem wysokiej jakości supportu, ponieważ mają zbyt dużo klientów i nie są w stanie szybko „ogarnąć” wszystkich zgłoszeń. Mniejsze hostingi mają mniej klientów, a co za tym idzie, mogą pozwolić sobie na wysokiej jakości support. Dlatego wybierz hosting, który nie jest największy na rynku, ale jednocześnie ma dobrą opinię. My możemy polecić firmę Futurehost, w której utrzymujemy większość naszych stron internetowych.
 • Hosting musi oferować szybki dysk SSD oraz PHP 7.
 • Nie wybieraj najtańszych wersji hostingu, ponieważ najczęściej są to hostingi ze współdzielonym IP. W przypadku, gdy ktoś o takim samym IP wysyła spam, Ty również możesz zostać zablokowany przez wiele skrzynek pocztowych, przez co możesz stracić wielu klientów.
 • Warto również spojrzeć na limity hostingu. Sprawdź w specyfikacji, ile możesz mieć skrzynek pocztowych, baz danych, miesięcznego transferu. Niektóre hostingi również oferują darmowe certyfikaty SSL typu Let’s Encrypt. To również jest plus.

3. Kwestia domeny.

Jeżeli nadal jest zdezorientowany i nie wiesz, czy lepiej postawić na swojego własnego bloga, za który trzeba płacić, czy jednak wybrać rozwiązanie darmowe, to ten punkt powinien rozwiać Twoje wątpliwości.

Przy darmowych rozwiązaniach Twoja domena będzie najczęściej wyglądać tak:

 • twoja-nazwa.wordpress.com
 • twoja-nazwa.blogspot.com

Przedrostek usługodawcy jest niestety nieunikniony.

Jeżeli postawisz na pełną wersję WordPressa, to masz niezliczone możliwości wyboru nazwy domeny. Ograniczają się jedynie do tego, czy dana nazwa jest już zajęta, czy nie.

Skoro już masz wykupiony hosting, to nadeszła pora na kupienie nowej domeny. Ich ceny są różne, a wahają się od 12 zł do nawet 500 zł.

Oto lista dostępnych końcówek domen.

Twój blog nie musi mieć wcale końcówki .pl lub .com. Masz bardzo dużo możliwości.

Przykładowo…

Chcesz zacząć prowadzić osobisty blog, na którym będziesz promował swoją osobę. Załóżmy, że Twoje nazwisko ma końcówkę „-ski”.

Wiedziałeś, że możesz mieć domenę z taką końcówką, np. kowal.ski?

Jeżeli spojrzysz na listę, którą wcześniej zamieściłem, to z pewnością wsiąkniesz na kilka godzin, ponieważ możliwości jest naprawdę dużo.

Osobiście bardzo podoba mi się domena „zrób.to”.

To polskie znaki też są dostępne? Tak!

Chciałbym Cię również uświadomić o czymś takim, jak DNS (zawczasu, żebyś się po prostu nie denerwował).

Po kupieniu domeny musi się ona najpierw rozpropagować, czyli wysłać informacje do wszystkich najważniejszych serwerowni na świecie, że taki adres został zarejestrowany.

Dla naszych rodzimych domen .pl trwa to najczęściej 6 godzin, dla innych domen typu .ski, .com itp. może trwać to nawet 48 godzin.

Zmierzam do tego, że po rejestracji domeny i połączeniu jej z zakupionym wcześniej serwerem minie przynajmniej kilka godzin. Czyli pośpiech nie jest wskazany.

Jest to poradnik początkującego blogera, dlatego nie będę Cię zamęczał również tym, w jaki sposób połączyć domenę z hostingiem. Zwróć się z tym do biura obsługi klienta swojego serwera, jest to dla nich najprostsza rzecz, więc z chęcią ją wykonają za darmo.

4. Szata graficzna.

Teraz poruszymy już tę milszą część, którą obejmuje poradnik początkującego blogera, czyli wygląd Twojego przyszłego bloga.

Tutaj masz dwie trzy możliwości:

 • Zainstalować darmowy motyw i dostosować go do swoich potrzeb. Będziesz potrzebował niestety podstawowej wiedzy na temat mechanizmów WordPressa oraz znajomości HTML, CSS i trochę PHP. Jako że jest to poradnik początkującego blogera, to nie oczekuję, że będziesz to umiał, dlatego spójrz na kolejne możliwości.
 • Kupić motyw, który oferuje funkcję tzw. Visual Composer. Będziesz potrzebował podstawowej wiedzy na temat WordPressaa i pewnie kilku porad od zaawansowanych użytkowników.
 • Zlecić wykonanie motywu dla freelancera lub firmy specjalizującej się w tworzeniu stron internetowych. Jest to najdroższa opcja, ale masz pewność, że wszystko będzie działać, a deweloper będzie w stanie Ci pomóc i na bieżąco naprawiać wszelkie problemy.

Twój blog powinien odzwierciedlać Twoją osobę, czy charakter firmy. Jeżeli masz swój własny pomysł, jak to wszystko rozegrać, przedstaw go deweloperowi, a on powinien skonfrontować go z obecnymi zasadami projektowania stron internetowych. W ten sposób dojdziecie do porozumienia, jak wszystko ma wyglądać.

5. Spis naszych poradników na start.

Na koniec chcę Cię zachęcić do przeczytania kilku naszych wpisów, które odnoszą się do sztuki blogowania zarówno pod kątem technicznym, jak i późniejszego ich pozycjonowania w wyszukiwarce Google:

Poradnik początkującego blogera – podsumowanie

Jak sam widzisz, blogowanie nie jest takie proste, jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

W wielu sytuacjach zapał przyszłych blogerów zostaje zgaszony przez natłok rzeczy, które muszą wykonać, żeby ich blog mógł funkcjonować – zwłaszcza jeżeli chodzi o stronę techniczną.

Dlatego najczęściej decydują się na darmowe rozwiązania, które w późniejszym czasie nie są już tak atrakcyjne, jeżeli chcemy zacząć pisać profesjonalnie.

Masz jakąś wskazówkę dla początkujących blogerów?

Podziel się nią w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Janusz Kamiński

  Użyteczne porady!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!