Poradnik podstawowego pozycjonowania – 14 kroków

Poradnik podstawowego pozycjonowania

Dla wielu początkujących osób skuteczne pozycjonowanie jest problemowe – tego nie da się ukryć. Większość czasu spędzają na domyślaniu się, co poszło nie tak oraz dlaczego mizerne budowanie linków nie dało założonych wyników. Jednakże te osoby nie wiedzą, że czasem proste i podstawowe kroki mogą przynieść ogromny skok w rankingu wyszukiwarek. Przedstawiam Ci poradnik podstawowego pozycjonowania, który wesprze Twoją stronę internetową i być może poprowadzi ją do sukcesu.

1. Struktura i nawigacja witryny.

Okruszki breadcrumbs

Przykład okruszków w serwisie Onet.

Jakikolwiek poradnik podstawowego pozycjonowania porusza tematykę nawigacji. Nieodpowiednia struktura nawigacyjna może utrudniać przepływ ruchu na Twojej stronie internetowej. To myli potencjalnych klientów. Aby uniknąć nawigacyjnych problemów, dołącz do swojego menu tzw. breadcrumbs (okruszki). Zapewniają one przejrzystość oraz czytelność nawigacji na Twojej witrynie.

2. Czas ładowania strony internetowej.

Test szybkości strony Pingdom

Przykładowy test szybkości przy użyciu narzędzia Pingdom website speed test. Na czerwono zaznaczono czas ładowania strony.

Nikt nie lubi czekać w restauracji na zamówione jedzenie. To samo się odnosi do witryn. Wolniejsze ładowanie się stron internetowych oznacza, że z czasem będą one tracić klientów. Otwieranie strony www nie powinno trwać dłużej niż 5 sekund. Jeżeli czas ten przekracza 5 sekund, to jest to poważny problem i musi on zostać naprawiony. Sprawdź, czy Twój serwer hostingowy ma odpowiednią architekturę, czy wszystkie wtyczki i skrypty działają oraz to, czy Twoje pliki CSS i JS są zoptymalizowane. Poradnik podstawowego pozycjonowania musi wspominać o prędkości serwisu internetowego.

3. Meta tagi.

Metatagi

Przykładowe meta tagi.

Unikalne i atrakcyjne meta tagi oraz sprytnie wplecione w tytuły i opisy słowa kluczowe stanowią wielki atut serwisu. Każde wskazówki, nie tylko te, które zawiera poradnik podstawowego pozycjonowania, wspominają o tym aspekcie. Tytuł nie powinien przekraczać 60 znaków. Z kolei dla opisów zaleca się maksymalną ilość 150-155 znaków. Wejdź na Google SERP emulator, aby sprawdzić, jak Twoja strona wygląda pod kątem opisów i tytułów np. w wyszukiwarce Google.

4. Poprawność językowa.

Sprawdzanie pisowni

Przykład działania narzędzia LanguageTool.

Unikaj jakichkolwiek błędów w treści Twojego serwisu. Literówki i błędy ortograficzne odstraszają potencjalnych klientów. Pamiętaj również o tym, aby treść witryny była modyfikowana na bieżąco. Użytkownicy szukają z reguły czegoś nowego. Godnym polecenia narzędziem do sprawdzania treści jest np. LanguageTool.

5. Atrybuty alt.

Atrybut alt

Przykład atrybutu alt (w ramce).

Każdy poradnik podstawowego pozycjonowania wspomina o tym. Atrybuty alt, stosowane dla każdego zdjęcia na Twojej stronie internetowej, są niezwykle przydatne. Dlaczego? Ponieważ atrybuty te pojawiają się w miejscu obrazu, jeśli ten nie jest w stanie załadować się z jakiegoś powodu. Ponadto pomagają one wyszukiwarce odpowiednio indeksować zdjęcia, co przekłada się na wyższą pozycję Twojej witryny w internecie.

6. Walidacja kodu.

W3C test

Przykład walidacji strony głównej Google.

Sprawdź swoją stronę pod kątem poprawności różnych typów dokumentów: HTML, XHTML, SMIL, MathML itp. Jeżeli występują jakieś błędy, W3C Markup Validation Service wskaże Ci, w którym miejscu wystąpiły i jak je naprawić.

7. Podstrony informujące o błędach.

Błąd 404

Komunikat o błędzie.

Czasami może się zdarzyć, że odwiedzający Cię użytkownik natrafi na błąd, np. któryś link zawiera literówkę i nie prowadzi tam, gdzie powinien. Trudno, zdarza się. Jednakże nie możesz pozostawić użytkownikowi domyślnej, przeglądarkowej informacji typu: 404 error, file not found. Każda strona z błędem powinna być dostosowana stylem do reszty serwisu. Musi posiadać też nawigację umożliwiającą powrót do wcześniejszej podstrony.

8. Nagłówki (h1, h2 itd.).

Nagłówek h2, h3, h4

Różne rozmiary fontów w nagłówkach.

Tagi typu h1, h2 czy h3 – o nich traktuje niemal każdy poradnik podstawowego pozycjonowania. Proste błędy w rozmieszczeniu tych tagów są potencjalnie niebezpieczne i mogą kosztować utratę pozycji w rankingu wyszukiwarek. Nagłówki powinny być ulokowane po kolei, tzn. unikaj umieszczania ich w zaburzonej kolejności. h3 nie powinien znajdować się przed h1 i h2 itp.

9. Indeksacja podstron.

Spis stron google

Zaindeksowane podstrony serwisu Google.

Zobacz jakikolwiek poradnik podstawowego pozycjonowania – indeksacja jest tam kluczowym słowem. Sprawdź, czy wszystkie Twoje podstrony są dostępne w wyszukiwarce Google. Możesz sprawdzić to poprzez wpisanie: site:przyklad.pl. Porównaj następnie wyniki ze statystykami z Google Webmaster Tools. Jeżeli wszystko się zgadza, to nie ma o co się martwić. Sprawdź również potencjalne powielenia podstron Twojej witryny, ponieważ to one mogą być właśnie powodem różnic.

10. Poprawność adresów URL.

Bezpośrednie odnośniki

Przykład przyjaznych adresów URL, źródło: adamkhoury.com.

Nazwy i adresy podstron powinny posiadać odpowiednią semantykę. Dlaczego? Ponieważ są one przyjazne dla użytkownika i nie zawierają losowych ciągów liter lub cyfr, które zwyczajnie nie mają sensu. Każdy poradnik podstawowego pozycjonowania kładzie na to duży nacisk.

11. Niedziałające linki.

Online broken link checker

Usługa Broken Link Checker.

Jeżeli gdziekolwiek mamy do czynienia z linkami, to powinny one po prostu działać. To oczywiste. W przypadku dużej ilości podstron uruchom narzędzie, które pomoże Ci w znalezieniu i usunięciu niedziałających linków. Polecam Broken Link Checker.

12. Mapa XML.

Mapa strony

Fragment mapy XML strony.

Choć algorytmy i roboty Google dobrze wiedzą, w jaki sposób mają działać, to nadal ważną funkcję pełnią mapy XML. Stanowią one swego rodzaju drogowskaz dla robotów. Mapy XML ułatwiają im indeksację podstron Twojej witryny.

13. Poprawność pliku robots.txt.

Plik robots

Fragment pliku robots.txt ze strony Google.

Sprawdź, czy plik robots.txt jest umieszczony w odpowiednim miejscu. Zobacz też, czy jest on dobrze zbudowany. Jest to ważne, ponieważ niechcąco możesz zablokować kluczowe podstrony Twojej witryny. Powoduje to spadek pozycji w rankingach stron internetowych, o czym informuje każdy poradnik podstawowego pozycjonowania.

14. Słowa kluczowe.

Chmura słów kluczowych

Chmurka słów kluczowych.

Uruchom tryb incognito (w przypadku Chrome) lub prywatny (Firefox), aby sprawdzić, które miejsca zajmuje Twoja strona internetowa pod kątem długich fraz słów kluczowych. Stwórz ich listę i skup się na promocji Twojej witryny dzięki tym słowom. Koniecznie zbadaj też listę słów kluczowych swoich konkurentów, aby w rezultatach wyszukiwania obok konkurencyjnej strony istniała również Twoja.

Poradnik podstawowego pozycjonowania w praktyce

W MobileTry mamy zespół odpowiednio wykwalifikowanych specjalistów w zakresie pozycjonowania. Zadzwoń do nas lub napisz, aby uzyskać więcej informacji na temat naszych usług. Gwarantujemy skuteczne porady i wskazówki na temat tego, jak zwiększyć pozycję strony internetowej i dzięki temu zyskać większą ilość klientów.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. 501

  Dobry wartościowy artykuł, wprawdzie część tych rzeczy wiedziałem, ale kiedy są dobrze opisane i ułożone to pomaga we wdrożeniu.

  Odnośnie punktu 2 to mogę dodać, że warto sprawdzać jaka jest wersja php ustawiona strony na hostingu. Ostatnio zmieniłem php z wersji 5.6 na 7.1 i szybkość działania strony bardzo się poprawiła.

  Odpowiedz
 2. Łuki

  niestety ten broken links to jakis zart – wywalil mi wszystkie linki w sklepie a wszystkie dzialaja 😀

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Wiesz, ten wpis ma już na ten moment 4 lata… 🙂 Wymienione przez Ciebie narzędzie może działać dziś nieco inaczej niż wtedy. Aczkolwiek to dziwne, ponieważ w sumie nie mieliśmy nigdy z nim złych doświadczeń. Niemniej jednak do szukania linków 404 na ten moment najbardziej możemy polecić Screaming Frog. Wynajduje je bez problemu.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!