Proste porady copywriterskie, podnoszące umiejętność pisania

Proste porady copywriterskie

W celu samodoskonalenia się oraz zdobywania większych umiejętności w danej dziedzinie podnosimy nasze kwalifikacje, uczymy się nowych rzeczy, bądź rozwijamy obecne umiejętności. Pisanie również jest umiejętnością, którą można podszkolić.

Początki pisania dla większości osób są trudniejsze, jeśli nie ma się odpowiedniego doświadczenia. Jednak z czasem pisanie artykułu składającego się z np. tysiąca słów przychodzi nam z coraz większą łatwością.

Umiejętność pisania można również doskonalić, stosując porady copywriterskie. W tym celu zebrałem kilka naprawdę prostych wskazówek, jednak bardzo skutecznych. Zobacz, jak przestrzeganie kilku zasad usprawni Twój warsztat pisarski.

Zaczynamy!

Proste porady copywriterskie – 12 znaczących kwestii

1. Dużo czytaj. Bardzo dużo.

Tak jest. Żeby lepiej pisać, należy dużo czytać.

Czytanie usprawnia wiele aspektów naszego mózgu. Stymuluje go do działania oraz pobudza do użycia wyobraźni. Rozwija naszą wiedzę oraz przede wszystkim poszerza nasz zasób słownictwa, co jest bardzo ważne w kontekście podnoszenia naszych umiejętności copywriterskich.

Oczywiście czytanie to nie tylko książka, na którą przecież wiele osób zwyczajnie nie ma czasu (albo nie chce mieć). Czytanie artykułów internetowych lub gazet również podnosi nasze umiejętności.

Staraj się więc czytać możliwie jak najczęściej.

2. Przed publikacją artykułu przeczytaj go ponownie.

Ciężko jest napisać tekst, który będzie wolny od jakichkolwiek błędów. W ferworze pisania możemy pominąć gdzieś przecinek, źle odmienić końcówkę wyrazu lub popełnić inny z pozoru łatwy błąd.

Dlatego przed oficjalnym upublicznieniem artykułu należy go ponownie przeczytać w całości.

Najlepiej również zabrać się za ponowne czytanie nie bezpośrednio po skończeniu pisania – dając sobie chwilę na oddech.

Po godzinie Twój tekst będzie zupełnie inaczej brzmieć dla Ciebie niż taki świeżo napisany. Dzięki temu można nanieść więcej korekt i lepiej dopracować treść.

3. Skróć treść przed publikacją.

Czytając i edytując ponownie tekst, możesz również go skracać. Zawiłe i długie zdania są gorzej odbierane przez czytelników. Najlepiej więc pisać jasno i przejrzyście od samego początku. Po prostu bez „lania wody”.

4. Unikaj długich akapitów tekstu.

Długa, jednolita kolumna tekstu nie jest pożądanym elementem w treści. Staraj się tego unikać jak ognia.

Z punktu widzenia czytelnika jest to po prostu mało czytelne oraz co mało zachęcające do przeczytania.

Bardzo długi akapit źle wyglądania wizualnie i tworzy wrażenie, że tekst jest dłuższy. Dla wielu długi tekst jest wystarczającym wyznacznikiem, aby go nie przeczytać.

Tak więc, w zależności od wielkości czcionki na stronie, stosuj kilka zdań maksymalnie w jednym akapicie.

5. Trzymaj się jednolitego stylu od początku.

Kolejne porady copywriterskie nawołują do trzymania się jednego stylu w obrębie całego artykułu. Jeśli od początku piszesz bezpośrednio do użytkownika, np. „na Ty”, to utrzymuj tę regułę do końca artykułu.

Ta sama zasada dotyczy czasu, w jakim piszesz. Jeśli jest to teraźniejszy – utrzymuj go do końca.

Po prostu konsekwentnie stosuj obrany na początku styl.

6. Pisz prostym językiem.

Nie ma potrzeby tworzyć zawiłych i wyszukanych treści. Proste teksty, trafiające do użytkowników, są najlepsze. Nie ma potrzeby stosowania trudnych technicznych zwrotów, jeśli nie wymaga od nas tego dana publikacja.

Jeśli z kolei musisz używać fachowych zwrotów, wyjaśnij znaczenie w nawiasie lub podlinkuj dane zagadnienie do źródła, gdzie jest ono opisane.

7. Odwołuj się do źródła.

Jeśli w Twojej treści są odniesienia do jakichś informacji, podaj ich źródło. Zastanawiasz się, po co? Otóż Twój tekst nabierze autentyczności i wiarygodności. Nikt nie zarzuci Ci, że używasz informacji „z kosmosu”.

Zanim jednak odwołasz się do źródła, upewnij się, że jest ono przede wszystkim:

 • autentyczne
 • z możliwie świeżą datą publikacji / aktualizacji
 • pochodzi z zaufanego i pewnego źródła

Za każdym razem, gdy odwołujesz się do danych statystycznych, nowinek czy faktów, upewnij się, że umieściłeś źródło, skąd pochodzą owe informacje.

8. Rozwiń akronimy, które stosujesz.

Używając skrótów kilku wyrazów, upewnij się, że podano jego rozwinięcie. Wystarczy przy pierwszym użyciu zastosować np. tę regułę:

 • RWD (z ang. Responsive Web Design, strona dopasowana do urządzeń mobilnych)
 • CTA (z ang. Call To Action, przycisk wzywający do działania)
 • CRO (z ang. Conversion Rate Optimization, optymalizacja strony pod kątem konwersji)

9. Buduj narrację poprzez storytelling.

Następne porady copywriterskie sugerują budowanie zaufania poprzez narrację, jaka wywodzi się z tzw. storytellingu. Polega on na tworzeniu treści, z którą odbiorca może się utożsamiać i budować pozytywne emocje oraz odczucia.

10. Skup się na aspekcie wizualnym.

Treść, którą tworzysz, jest bardzo ważna, ale jej prezencja jest jeszcze ważniejsza.

Pomyśl sobie, które danie byś wybrał. To, którego składniki kucharz porozrzucał bezmyślnie na talerzu, bez większego „ładu i składu”? Czy to, które jest ładnie podane, gdzie każdy składnik ma swoje miejsce i jest efektownie ułożone na talerzu? No właśnie.

Ta sama zasada tyczy się treści.

Wspomniana we wcześniejszym punkcie kolumna tekstu również nie będzie atrakcyjna w oczach użytkownika. Lepsze wrażenie zrobią na nim krótsze akapity czy wypunktowania.

W kwestii uporządkowania tekstu powinno stosować się następujące reguły:

 • pisanie krótszych zdań
 • częste rozdzielanie tekstu na mniejsze akapity
 • stosowanie wypunktowań, listowań
 • hierarchizacja treści dzięki nagłówkom h2, h3, h4 itd.
 • pogrubianie niektórych fragmentów treści
 • dodawanie dopasowanych do kontekstu grafik
 • stosowanie cytatów
 • w przypadku długich treści, stosowanie na górze linków, które odwołują się do konkretnego punktu
 • zwiększenie odstępu pomiędzy liniami tekstu
 • stosowanie dodatkowych elementów wizualnych, np. dodatkowe, uzupełniające informacje wyświetlaj w dedykowanym „boksie”, wyróżniającym się na tle treści

Po prostu zadbaj o to, aby treść miała wysoki walor wizualny.

11. Ułatw skanowanie treści bez jej dogłębnego czytania.

Staraj się stworzyć treść, z którą użytkownik będzie w stanie się zapoznać bez konieczności jej całościowego czytania.

Pomocna w tym celu będzie przemyślana struktura nagłówków. Muszą zawierać takie informacje, które jasno opiszą, co może znajdować się w danym punkcie.

Dbając o tę kwestię, dajemy odbiorcom możliwość przeczytania tylko tych informacji, które ich interesują.

Warto mieć również na uwadze, że wielu z nich, zanim przeczyta cały artykuł, przeskanuje wzrokiem nagłówki i sprawdzi, czy znajdują w nich satysfakcjonujące informacje.

Stąd też nie stosuj jednowyrazowych nagłówków, ponieważ mogą być odebrane różnorako.

12. Zaskocz użytkownika i zadbaj o początek.

Nie od dziś wiadomo, że użytkownicy lubią „coś innego”. Wyłamywanie się z konwenansów i napisanie treści inaczej poruszającej dane zagadnienie, ma duże szanse na zyskanie grona zadowolonych fanów, niż ciągły i powtarzany styl.

Ważny jest również wstęp. Nie musi być długi i zawiły. Wystarczy w prosty i jasny sposób zachęcić użytkownika do przeczytania całości artykułu.

Początek jest miejscem, gdzie większość odbiorców zaczyna czytać, więc jeśli nie zadbamy o ciekawy start, stracimy czytelnika artykułu.

Porady copywriterskie podnoszące umiejętność pisania – podsumowanie

Jak widzisz, powyższe porady copywriterskie nie są trudne i nie wymagają dużego poświęcenia. Każdy, kto chce podnieść swoje umiejętności pisarskie, powinien się z nimi zapoznać i zacząć je stosować. Dzięki nim, mam nadzieję, zauważysz skok jakości oraz pisanie stanie się łatwiejsze.

Z kolei porady copywriterskie dotyczące wizualnych kwestii ułatwią Twoim czytelnikom odbiór treści oraz uczynią ją przyjemniejszą w odbiorze.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Karolina

  Bardzo fajny, wyczerpujący tekst. Dzięki!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.