Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Porady dotyczące user interface

We wpisie na temat procesu tworzenia strony internetowej wspomniałem, iż każdy serwis można analizować pod wieloma względami.

Stopień optymalizacji SEO, poziom user experience, poprawność kodu według wytycznych W3C i tak dalej, i tak dalej…

Jednym z elementów stron internetowych jest również termin UI, czyli user interface. Odnosi się do zewnętrznej warstwy witryny – ściśle związanej z tym, co widzimy.

Dlatego też poniżej znajdziesz porady dotyczące user interface. Zebrałem 7 bardzo istotnych kwestii, na które należy zwrócić uwagę zarówno podczas tworzenia, jak i analizowania istniejącej już strony internetowej.

Zapraszam do lektury.

Porady dotyczące user interface – 7 wskazówek

1. Wiedz, do kogo kierujesz swoją stronę internetową.

Jest pewna rzecz, którą powtarzamy w naszych wpisach blogowych do upadłego. Ba, będziemy robić to cały czas – aż do momentu, w którym uznamy, że kwestia ta jest już rzadko spotykana.

O czym mowa?

O tworzeniu stron internetowych wedle własnego gustu.

Osobiście znam kogoś, kto ma witrynę urządzoną w czerwonej kolorystyce. Czerwieni jest tam pełno – na tyle dużo, że maksymalnie po dwóch minutach chce się taki serwis opuścić, gdyż oczy nie radzą sobie z taką sytuacją najlepiej.

Jeszcze pół biedy, gdyby była to osobista strona. Jednak jest to sklep internetowy.

Dlaczego poruszam ten temat? Ponieważ właściciel sklepu uwielbia ten kolor, dlatego też uparł się, że strona musi wręcz nim ociekać.

Problem jednak tkwi w tym, że takim działaniem ewidentnie hamuje potencjał sprzedaży. Są pewne standardy w sieci, których łamanie nigdy nie wychodzi na dobre:

  • oznaczanie sukcesu zielenią, a błędu czerwienią
  • zamieszczanie menu głównego na górze strony
  • czynienie przycisków na tyle dużymi, aby były łatwo klikalne lub dotykalne
  • zamieszczanie „krzyżyka” w górnym rogu (najczęściej prawym) wszelkich okien dialogowych czy też pop-upów
  • nadawanie efektu „hover” na elementy aktywne

Oczywiście od każdej zasady jak najbardziej można wprowadzać wyjątki, jednakże muszą być one silnie umotywowane, gdyż w przeciwnym wypadku odwiedzający będą przeżywać swoisty szok.

Każdy tekst zawierający porady dotyczące user interface koniecznie musi poruszać tę kwestię – aby wszelkie rozwiązania na stronach internetowych dobierać tak, by podobały się one użytkownikom końcowym. Nie zaś własnym, jednostkowym preferencjom.

2. Przeciwdziałaj błędnym akcjom.

W internecie, zwłaszcza na stronach usługowych, za których pośrednictwem dochodzi np. do transakcji czy też jakiejkolwiek wymiany dóbr, wszystko powinno być klarowne i przejrzyste.

Dlatego też wszędzie tam, gdzie użytkownik może popełnić jakiś błąd, należy temu przeciwdziałać.

Mowa np. o formularzu kontaktowym.

Jeśli widnieje w nim pole „numer telefonu”, to użytkownik powinien mieć możliwość wprowadzenia wyłącznie cyfr.

Jeżeli jakieś pola muszą być koniecznie wypełnione, to formularz nie może wysłać wiadomości, dopóki odpowiednie informacje nie zostaną wprowadzone.

Ogółem chodzi o to, że błędom i niepoprawnym akcjom należy możliwie wszędzie przeciwdziałać. Z kolei, jeżeli jakiś błąd jednak się pojawi, to użytkownik powinien otrzymać klarowny komunikat odnoszący się do tego, jak dany błąd poprawić.

3. Pamiętaj o tym, że rozmiar i umiejscowienie mają znaczenie.

Porady dotyczące user interface nie mogły obejść się bez omówienia tego punktu.

Zauważ, w jaki sposób przycisk szybkiej wyceny jest na naszej stronie internetowej umieszczony.

Występuje on w kilku miejscach, lecz zawsze jest tak przedstawiony, aby był doskonale widoczny. Zarówno pod kątem rozmiaru, jak i umiejscowienia.

Elementy istotne zwykło się czynić większymi od innych. Powód jest banalny – są wtedy łatwiej zauważalne. Projektant czy też właściciel strony chce w ten sposób zwrócić na takie elementy uwagę.

Miejsce wstawienia danego elementu również jest istotne. Nie wstawisz przecież ważnych linków na samym dole strony – chcesz, aby były dostępne możliwie „najwcześniej”. Tyczy się to także np. kluczowych przycisków czy też po prostu tekstów.

4. Zachęcaj do działania poprzez klarowny przekaz.

Zasada jest tutaj bardzo prosta.

Oferujesz pewien zakres usług? Pokaż go klarownie, aby odwiedzający możliwie najszybciej zobaczyli, czym konkretnie się zajmujesz.

Użytkownik ominął jakieś pole w formularzu? Wskaż mu konkretnie, o jakie pole chodzi i nakieruj co do sposobu poprawnego wypełnienia.

Udostępniasz kilka możliwości kontaktu? Wymień je wszystkie, wskazując jednoznacznie każdą z nich. Co więcej, numery telefonów uczyń dotykalnymi na urządzeniach mobilnych, aby można było je od razu wybrać poprzez dialer.

Wyróżniasz się czymś wartościowym na tle konkurencji? Uwypuklij swoje zalety, dobitnie pokazując, dlaczego jesteś lepszy od innych.

Wszystko sprowadza się do klarowności.

Jeśli wykonujemy w sieci jakąś akcję, to chcemy ją ukończyć zarówno szybko, jak i bez przeszkód. To samo tyczy się wyszukiwania informacji – chcemy je sprawnie znajdować.

5. Działaj wedle schematów.

Już w punkcie pierwszym niniejszego wpisu wymieniłem kilka standardów, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Jednak oczywiście na tym nie koniec.

Przycisk służący do wyszukiwania informacji powinien mieć etykietę tekstową (typu „Szukaj”) lub – w przypadku chęci wstawienia tam symbolu – ikonę lupy.

Na urządzeniach mobilnych przycisku do wywoływania menu spodziewamy się w przestrzeni, która jest łatwo osiągalna przy pomocy kciuka.

O właśnie takie „smaczki” chodzi. Konkretniej o to, by nie zaskakiwać użytkowników nietypowymi rozwiązaniami na zasadzie „bo tak”.

Każda decyzja musi być jakimś powodem umotywowana. W przeciwnym wypadku istnieje dość spore ryzyko tego, że odwiedzający nie zgodzą się z Twoim zdaniem.

6. Staraj się nie kombinować na siłę.

Wiem, że wielu właścicieli stron internetowych korci, aby jakoś złamać schematy. Zrobić coś inaczej, jakoś nietypowo.

W porządku, nikt nie każe iść ze wszystkimi głównym nurtem. Jednak w wielu przypadkach nie warto kombinować.

Znam stronę internetową, na której widocznych jest kilka cenników. Lecz nie są to np. 3 czy też 4 cenniki. Jest ich 8.

Tak, osiem.

W dodatku wszystkie widoczne obok siebie, w jednym rzędzie. Mając mnóstwo wierszy, gdzie wiele z nich powtarza się we wszystkich pakietach.

Nie jest to zbyt dobrym rozwiązaniem, gdyż użytkownicy mogą mieć mętlik w głowie, stawiając przed ich oczami tak ogromny wybór.

Problem ten omawia prawo Hicka, wedle którego im większe pole manewru, tym trudniej jest nam podjąć decyzję.

Zasada jest zatem naprawdę niezwykle prosta. Im łatwiejszy cały interfejs, tym odwiedzającym prościej jest się po nim poruszać. Wtedy mogą szybciej realizować cele, na których Ci zależy (np. nawiązanie kontaktu).

7. Regularnie sprawdzaj statystyki.

Na sam koniec banał, wieńczący porady dotyczące user interface.

Tam, gdzie ma to sens, wdrażaj systemy analityczne. Niech będzie to nawet wyłącznie Google Analytics.

Ważne jest to, aby gromadzić wszelkie statystyki. To właśnie na ich bazie można konkretnie sprawdzać, czy dane rozwiązania na stronach internetowych mają sens, czy jednak lepiej jest postawić na inne opcje.

Porady dotyczące user interface – podsumowanie wpisu

Jak widzisz, porady dotyczące user interface skupiają się głównie na ułatwianiu życia odwiedzającym.

Pamiętaj, że to od ich poziomu zadowolenia zależy to, czy Twoje przedsięwzięcie się powiedzie.

Jeśli strona internetowa nie będzie się podobać użytkownikom i nie będą realizowali założonych przez Ciebie celów, będzie kiepsko.

Miej zatem ich potrzeby zawsze na pierwszym miejscu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.