Porady social media dla początkujących firm – 8 wskazówek

Porady social media dla początkujących firm

Po zrealizowaniu różnego rodzaju projektów często otrzymujemy prośby związane z pomocą dotyczącą pierwszych kroków w mediach społecznościowych. Nic w tym dziwnego – po utworzeniu np. strony internetowej chce się iść za ciosem, dbając o prezencję w dodatkowych kanałach komunikacyjnych.

Wątpliwości najczęściej dotyczą:

 • rodzaju treści, jakie mają być udostępniane w social media
 • najlepszych dni i godzin w kwestii publikacji
 • doboru odpowiednich dla danego biznesu portali społecznościowych

Prezentuję zatem krótki i prosty poradnik o social media dla początkujących firm, które stawiają swoje pierwsze kroki w sieci. Postarałem się rozwiać w nim wyżej wspomniane wątpliwości oraz przedstawić kilka dodatkowych wskazówek, które mogą okazać się szczególnie pomocne.

Social media dla początkujących firm – 8 porad

1. Zacznij od porządnego planu działań.

Dobrze wiesz, że bez ustalenia teorii ciężko jest przejść do praktyki. Na pewno stosujesz tę zasadę w wielu innych dziedzinach, zatem i tym razem nie ma odstępstwa.

Oczywistym wyborem względem doboru właściwych mediów wydaje się Facebook, gdyż jest najbardziej uniwersalny. Umożliwia założenie nie tylko profilu marki, ale także firmy działającej lokalnie.

Jeśli Twój biznes jest jakkolwiek „fotografowalny”, możesz także zastanowić się nad Instagramem i Pinterestem. Są to media, w których wrażenia wizualne odgrywają ogromną rolę, gdyż liczą się tu świetne zdjęcia.

Zastanów się nad dwiema powyższymi opcjami, jeżeli sądzisz, że byłbyś w stanie za pośrednictwem social media publikować na tyle dobre zdjęcia, iż przyciągną do Ciebie potencjalnych klientów.

2. Stwórz konta na wybranych portalach.

Jeżeli dobierzesz właściwe dla Twojej działalności media, przejdź do czynów i załóż wizytówki dla Twojej firmy.

Zadbaj o to, aby:

 • przyporządkować swój biznes do odpowiednich kategorii tematycznych
 • zamieścić stosowne informacje na temat Twojej działalności
 • podać poprawne dane o lokalizacji
 • dodać podstawowe grafiki (np. logo) oraz zdjęcia, które mogą okazać się pomocne dla Twoich potencjalnych klientów

Sama obecność w mediach społecznościowych to nie wszystko. Musisz pamiętać o tym, aby wszelkie profile były pełne odpowiednich oraz aktualnych informacji o Twojej firmie.

3. Ustal, kto będzie odpowiedzialny za media społecznościowe.

Firmowy profil w mediach społecznościowych powinien być prowadzony przez jedną osobę lub grupę działającą wedle ustalonej strategii. Dlaczego?

W pierwszym przypadku po prostu wiesz, kto ponosi odpowiedzialność za dany profil. Osoba ta ma określone zadania, które powinna wykonywać.

Jeżeli zaś delegujesz do tego kilka osób, pamiętaj o tym, aby działały one w ramach ustaleń. Chodzi o to, by przekaz Twojej marki był spójny. Nie można dopuścić do sytuacji, w której na jakieś komentarze – przypuśćmy – dodane rano, pewien pracownik firmy będzie odpowiadał w zupełnie innym stylu, aniżeli ten, który będzie robił to wieczorem.

Każda marka powinna mieć swój charakterystyczny przekaz i styl, zatem dopilnuj tego, by prowadzenie profili w mediach społecznościowych odbywało się na podstawie jakichś odgórnie przyjętych zasad.

4. Powiąż swoją stronę internetową z social media.

Mogę się założyć, że niemal każdy poradnik social media dla początkujących firm o tym wspomina.

Skoro masz różne profile w mediach społecznościowych, to czas najwyższy, aby zakomunikować o tym światu.

Zacznij od tego, aby na Twojej stronie internetowej znalazły się odnośniki do poszczególnych portali. Nie wstawiaj ich tam, gdzie popadnie. Dokładnie przemyśl umiejscowienie oraz wygląd przycisków. Idealnymi miejscami wydają się np. stopka lub podstrona „Kontakt”.

Ponadto, jeżeli prowadzisz bloga, zamieść na nim przyciski pozwalające na udostępnianie treści poprzez media społecznościowe. Przyda się także uzupełnienie tzw. meta-tagów wewnątrz kodu Twojej strony internetowej, które wskażą choćby to, jakie tytuły i obrazy mają towarzyszyć udostępnianym przez użytkowników treściom.

5. Koniecznie akcentuj swoją lokalizację.

Prowadzisz lokalny biznes? Zatem media społecznościowe powinny być Twoim mocnym atutem. Istnieje naprawdę sporo możliwości komunikowania się z określonymi grupami odbiorców, skupionymi wokół pożądanej przez Ciebie lokalizacji.

Dobrym pomysłem wydaje się tworzenie i udostępnianie treści skrojonych idealnie pod mieszkańców Twoich rejonów – czyli tych osób, które mogą być Twoimi potencjalnymi klientami. Staraj się to zaznaczać w różnego rodzaju tekstach czy grafikach.

Możesz także korzystać z reklamy, w której zawęzisz grupę odbiorców tylko do tych, którzy zamieszkują Twoją okolicę.

6. Skutecznie wykorzystuj hashtagi.

Hashtagi w mediach społecznościowych odgrywają bardzo dużą rolę. Niestety, często spotykamy się z błędnym ich stosowaniem. Przykład?

Choćby taki ciąg hashtagów, który towarzyszy zdjęciu pewnej małej szkółki piłkarskiej z Warszawy:

#najlepszy #trening #dla #twojego #dziecka #pod #okiem #specjalistow!

Tak, takie „potworki” nadal zdarzają się nader często.

Hashtagi pełnią funkcję swoistych katalogów, które pod danymi hasłami gromadzą treści do nich przyporządkowane. Dlatego też, dla powyższego przykładu, sugerowalibyśmy raczej takie rozwiązanie:

#warszawa #pilkanozna #trening #dziecko #dzieci

Chodzi o to, aby do udostępnianych treści dodawać pewne kategorie, myśli i hasła, które są jakkolwiek z nimi powiązane. Dorzucamy wtedy do nich znak # (płotek – z ang. hash), tworząc hashtagi. Wtedy masz pewność, że Twoje treści znajdą się w jednym „worku” z pozostałymi, które dotyczą danego tematu.

7. Włączaj się w dyskusje oraz odpowiadaj na komentarze i wiadomości.

Poradnik dotyczący social media dla początkujących firm musi także wspomnieć i o tym aspekcie – mianowicie chodzi o Twoją aktywność.

Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której ktoś, kto wyśle Ci wiadomość, będzie bardzo długo czekał na odpowiedź. Nie tędy droga. Media społecznościowe są bardzo „szybkie”, zatem wszyscy oczekujemy w miarę sprawnych reakcji na wszelkie zapytania.

To samo dotyczy komentarzy, które użytkownicy dodają do zamieszczanych przez Ciebie treści. Śledź je uważnie i odpowiadaj na te, które uznasz, iż wymagają bądź są warte odpowiedzi. Dzięki temu nawiążesz relacje z obserwującymi, którzy przecież w każdej chwili mogą przerodzić się w Twoich klientów.

8. Korzystaj ze statystyk.

Niemal wszystkie najpopularniejsze portale społecznościowe umożliwiają sprawdzanie podstawowych statystyk dotyczących profili firmowych. Do tych danych zaliczają się między innymi:

 • rozkład płci odbiorców
 • rozkład wieku odbiorców
 • godziny, w których odbiorcy prezentują największą aktywność
 • różne zestawienia wyświetleń i polubień poszczególnych treści

Mądrze jest zatem w miarę często sprawdzać wszelkie statystyki, gdyż można z nich wyciągać naprawdę wartościowe wnioski.

Dzięki temu możesz dostosowywać swoje działania w social media tak, aby możliwie najbardziej odpowiadały Twoim odbiorcom.

Jak prowadzić social media dla początkujących firm?

Podsumowując powyższy tekst:

 1. Dokładnie przemyśl plan działania.
 2. Stwórz konta na tych portalach, które uznasz za wartościowe dla Twojego biznesu.
 3. Ustal, kto ma być odpowiedzialny za media społecznościowe w Twojej firmie.
 4. Zintegruj swoją stronę internetową z social media.
 5. Pamiętaj o tym, aby kłaść nacisk na lokalną widoczność.
 6. Umiejętnie wykorzystuj hashtagi.
 7. Bądź aktywny w mediach społecznościowych.
 8. Swoje działania opieraj o gromadzone statystyki.

Jeśli będziesz realizować powyższe punkty, masz szansę na bardzo dobry start w mediach społecznościowych, czego z całego serca Ci życzę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.