Postanowienia noworoczne dla małych firm – co warto zmienić?

Postanowienia noworoczne dla małych firm - co warto zmienić?

W swoim tekście na temat trendów w web designie w 2017 roku wymieniłem serwis Rhythm of Food jako warty uwagi. Jest to platforma, która przedstawia różne ciekawe trendy wyszukiwania informacji na temat… jedzenia. Dlaczego o tym wspominam właśnie tutaj?

Otóż ekipa Rhythm of Food przeanalizowała tendencję wyszukiwania słowa „dieta”. Apogeum przypada zawsze na pierwsze dni po Nowym Roku. Nietrudno się domyślić, że ma to związek z postanowieniami noworocznymi, które stawiamy sobie co roku.

Później jest już nieco gorzej, ponieważ wraz z upływem kolejnych tygodni tracimy zainteresowanie postanowieniami noworocznymi, co ma też odzwierciedlenie we wspomnianych statystykach.

Sytuacja ta nie powinna dotyczyć momentu, w którym rozważamy postanowienia noworoczne dla małych firm. W końcu każdy przedsiębiorca ma jakieś plany na przyszłość, a Nowy Rok jest idealnym momentem, w którym możemy takowe zacząć wdrażać w życie.

Zobacz więc, jakie są moje rady w tej kwestii. Przedstawiam siedem punktów, które dobrze jest zastosować w 2017 roku, aby z impetem ruszyć z rozwojem własnej firmy.

Postanowienia noworoczne dla małych firm – 7 kwestii, które musisz rozważyć

1. Lepsza obsługa klienta.

Postanowienia noworoczne dla małych firm absolutnie nie mogą się obejść bez tego punktu.

Klienci są podstawą działalności każdej firmy. Bez nich żadne przedsięwzięcie nie ma racji bytu. Pomyślisz: „banał”. To prawda, jednak wiele osób w różnych momentach traci czujność w tej kwestii. Spieszę z wyjaśnieniami, dlaczego.

Czasem spotykamy się z sytuacjami, gdzie osobiste preferencje właścicieli różnych serwisów przeważają nad tym, czego oczekiwaliby klienci.

Przykład: dzieje się to nawet pomimo jasnych badań przeprowadzonych pod kątem tego, jak np. powinien wyglądać skuteczny landing page odpowiednio dobrany do właściwej grupy docelowej i konkretnej marki. W wyniku pomysłów zleceniodawcy następuje ingerencja w podstawy typu zmiana kolorów CTA, przesunięcie tekstu X pod Y, podczas gdy powinno być odwrotnie itp. Konwersje nie są zadowalające pomimo wcześniejszych ostrzeżeń wykonawców. Efekt? To wykonawcy są winni, ponieważ „nie umieli w odpowiedni sposób ostrzec, że takie zmiany faktycznie przynoszą złe skutki”.

Dlatego też pamiętaj, że obsługa klienta jest ekstremalnie ważną dziedziną dla każdego przedsiębiorstwa. Nawet w sytuacjach, które w teorii wydają się w pełni zrozumiałe, mogą wystąpić problemy, które zniweczą efekty prac.

Owszem, nikt nie ma wpływu na subiektywne opinie i podejmowanie decyzji przez zleceniodawców. Jednak zawsze można wykonać nieco więcej, aby odpowiednio wytłumaczyć skutki poszczególnych decyzji. Przeprowadzić więcej rozmów, podać więcej statystyk, spróbować użyć innych argumentów i tak dalej.

2. Skupienie się tylko na najbardziej efektywnych kanałach promocji.

Częstym błędem szczególnie małych firm jest prowadzenie zbyt wielu kont na różnych portalach społecznościowych. Standardowo są to Facebook, czasem Twitter, LinkedIn, Google+ oraz kilka innych.

Aby skutecznie prowadzić profile w tylu miejscach, trzeba do tego po prostu czasu. Nie wspominając o odpowiednich kompetencjach osób, które tym się zajmują.

Koniecznie przeanalizuj skuteczność wszystkich swoich działań w social media. Być może Twoja firma powinna postawić większy nacisk na niektóre portale? Ewentualnie zastanów się nad rezygnacją z pewnych profili, jeżeli nie przynoszą one wymiernych zysków w postaci odpowiedniego zasięgu czy też konwersji celów.

3. Postawienie na SSL.

Od stycznia 2017 roku Google nakłada jeszcze większy nacisk na bezpieczeństwo w sieci. To właśnie dlatego w przeglądarce Chrome zmienił się sposób oznaczania stron, które korzystają z bezpiecznego protokołu HTTPS. Jeszcze niedawno mogliśmy dostrzec tylko zieloną kłódkę, z kolei teraz obok tej ikony wyświetla się także napis „Bezpieczna”.

Ostatecznie długoterminowym celem Google jest oznaczanie wszystkich stron, które korzystają ze standardowego HTTP, jako niebezpieczne.

Postanowienia noworoczne dla małych firm muszą więc uwzględniać przejście na połączenie szyfrowane, jeżeli planuje się skuteczne działanie w dalszej perspektywie.

Sprawdź, jakie są różnice między HTTP a HTTPS. W tym tekście poznasz też wady i zalety obu rozwiązań. Już teraz zdradzę Ci, że przejście na HTTPS jest swoistym must-have, ponieważ taki typ połączenia w niedalekiej przyszłości będzie standardem.

Nawet najpopularniejszy system CMS WordPress będzie w przyszłości udostępniał niektóre funkcje tylko tym stronom, które będą korzystały z szyfrowanego połączenia.

Dowiedz się też, jak powinna wyglądać poprawna migracja z HTTP na HTTPS, gdyż operacja ta nie należy do najprostszych.

4. Większa aktywność.

Czy Ty też czasem masz wyrzuty sumienia odnośnie do rzeczy, które mogłeś zrobić, a ostatecznie nie udało Ci się ich zrealizować? U mnie czasem tak bywa.

Dlatego też początek nowego roku jest idealnym momentem na wzmożenie aktywności.

Pisz więcej lepszych tekstów blogowych, aktywniej działaj w social media, wyjaśniaj klientom różne sprawy dokładniej i z większą precyzją, myśl nad nowymi sposobami promocji swojej firmy.

Jak widać, elementów do poprawy zawsze znajdzie się wiele. Pomyśl dokładnie, co wypadałoby zmienić wraz z kolejnym rokiem. Jestem pewien, że uda Ci się taki cel znaleźć i osiągnąć.

5. Rozwijanie swoich umiejętności.

Mówi się, że „kto się nie rozwija, ten się cofa”. W tym bardzo oklepanym haśle jest jednak sporo prawdy.

Myślę, że w zdecydowanej większości branż przybywa firm. Pojawiają się nowe pomysły i rozwiązania, które kiedyś nie były obecne. Zmieniają się standardy. Klienci oczekują więcej.

Dotyczy to zwłaszcza wszelkich biznesów, które działają online. Tym bardziej że znacznie zmieniają się wymogi użytkowników internetu, zwłaszcza tych, którzy poruszają się po nim przy pomocy urządzeń mobilnych.

Postaraj się zdobywać nowe umiejętności samodzielnie lub też organizuj odpowiednie warsztaty czy szkolenia dla swoich obecnych pracowników. Wiedzy przecież nigdy za wiele.

Zresztą sam dobrze wiesz, że znalezienie nowego świetnego pracownika często graniczy z cudem. Lepiej jest więc postarać się podnieść kwalifikacje tym, którzy już z Tobą pracują.

6. Wybór jakości kosztem ilości.

Punkt ten jest nieco powiązany z punktem drugim, w którym starałem się Ciebie przekonać do postawienia tylko na najbardziej opłacalne kanały promocji.

Nie chcę rzucać już hasłami typu „content is king”, które wiecznie powtarza się jako nowe. Chodzi przede wszystkim o to, aby robić wszystko lepiej od innych.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jednak czy na pewno?

Wielu blogerów podczas tworzenia treści próbuje znajdować już istniejące wpisy blogowe oraz pisać o tym samym, tylko że dwa razy lepiej. Jest to logiczne działanie, ponieważ zdecydowanie więcej użytecznej treści będzie pozytywnym bodźcem zarówno dla robotów wyszukiwarek (które powinny nadawać lepsze pozycje takiemu tekstowi), jak i dla samych użytkowników, którzy docenią nową, lepszą jakość.

7. Baczniejsze obserwowanie konkurencji.

Postanowienia noworoczne dla małych firm skupiają się również na tym aspekcie. Ba, w wielu przypadkach próba prześcignięcia konkurencji jest jednym z głównych celów, które zakłada się na każdy kolejny rok działalności.

Stale przeglądaj strony internetowe swoich konkurentów. Obserwuj, w jaki sposób tworzą nową treść. Przyjrzyj się ich mocnym stronom, zobacz, na co stawiają, aby przekonać klientów właśnie do siebie.

Nie ma niczego złego w samej obserwacji. Z kolei wyciągnięcie konstruktywnych i poprawnych dla danej sytuacji wniosków może zdziałać wiele. Dokładnie z tego samego powodu, o którym wspomniałem w poprzednim punkcie. Robienie czegoś dwa razy lepiej od innych powinno dać dostateczną przewagę. Przynajmniej na pewien czas.

Postanowienia noworoczne dla małych firm – podsumowanie

Dobrze jest mieć postanowienia, ponieważ stanowią one dodatkowy bodziec do rozwoju. Sprawiają, że określamy sobie jakieś cele. A jak wiadomo, cele trzeba mieć zawsze – zarówno krótkoterminowe, jak i te, które planujemy osiągnąć w dalszej perspektywie.

Mam nadzieję, że swoje postanowienia noworoczne dla małych firm będziesz mógł uznać za zrealizowane pod koniec 2017 roku.

Nie zapomnij napisać w komentarzu, jakie są Twoje cele na ten rok oraz w jaki sposób zamierzasz je osiągnąć.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.