Algorytmy Google, jako że są niesamowicie rozbudowane, muszą w jakimś stopniu ocenić, czy użytkownicy trafiający na stronę są nią zainteresowani.
Dlatego też jest takie pojęcie jak współczynnik odrzuceń.
Określa on, czy użytkownik po odwiedzeniu strony nawiązał z nią większą interakcję, czy też szybko zamknął bez większego echa. Współczynnik ten jest więc bardzo istotny dla blogerów, ponieważ osoba tworząca treści automatycznie chce, aby były one czytane.
Jest całkiem sporo sposobów na to, aby na blogu przeciwdziałać zbyt wczesnemu opuszczaniu artykułu:
- poprawienie czytelności wpisu – czyli unikanie długich (nudnych) bloków tekstu na rzecz krótszych wraz ze stosowaniem miłego dla oka formatowania
- brak stosowania linkowania wewnętrznego
- stosowanie treści wizualnej – grafiki przykuwają uwagę i znacznie uatrakcyjniają treść, szczególnie właśnie tekstową
Więcej porad znajdziesz w naszych wpisie na temat obniżania współczynnika odrzuceń.
Jest jeszcze jedna ciekawa i bardzo pomocna opcja likwidowania nadmiaru tego współczynnika. Mianowicie są to powiązane wpisy, którym poświęcony jest ten materiał.
Co to są wpisy powiązane?
Wpisy powiązane – są to inne artykuły, które odnoszą się do podobnego tematu do tego, który akurat w danej chwili się czyta. Czyli – innymi słowy – są to podobne artykuły.
Stosowanie ich świetnie może wpływać właśnie na współczynnik odrzuceń.
Przykładowo, po przeczytaniu tekstu trafiamy na jego koniec. W takiej sytuacji można opuścić serwis albo właśnie przejść do kolejnego artykułu. Serwując podobną treść dla czytelnika, jest spora szansa, że zechce on kliknąć i przejrzeć kolejny materiał.
To jest właśnie cała istota powiązanych wpisów.
Sposoby na to, aby przedstawić wpisy powiązane:
1. Standardowe w postaci kafelków i siatki.
Powyższa forma jest najbardziej klasycznym przykładem wpisów powiązanych. Plusem tego rozwiązania jest przejrzystość oraz dobrze wyeksponowane obrazki.
Dodatkowo, tak jak w tym przypadku, może to być slider, także można podsuwać użytkownikom znacznie więcej wpisów niż tyle, co widać na pierwszy rzut oka.
Swoją drogą zapraszam do naszego innego artykułu, gdzie omówiliśmy prawo Hicka. Odnosi się ono właśnie do paradoksu wyboru – ciekawa lektura.
2. Lista wpisów.
Podobny sposób do pierwszego, lecz tym razem stosujemy listę. Tutaj zdecydowanie lepiej rzucają się w oczy tytułu wpisów, więc jeśli potrafisz formułować ciekawe tytuły, to ten sposób na prezentację pokrewnych wpisów może być bardzo skuteczny.
3. Bardzo „oszczędnie”.
Tego typu sekcje zazwyczaj zamieszcza się na końcu artykułu. Jest to bowiem takie naturalne miejsce na to. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać w tym celu tzw. sidebar, czyli boczny pasek na stronie. W tym przypadku są to artykuły bez grafiki, lecz bardziej tutaj trzeba skupić się na umiejscowieniu. Być może ma to jakiś większy cel, aczkolwiek dobrze by było przyczepić ten pasek, aby podążał za nami podczas przewijania strony. Choć tutaj nasuwa się pytanie – czy nie będzie za bardzo frustrować?
4. Doklejanie kolejnego artykułu.
Bardzo ciekawą opcją jest doklejanie na końcu kolejnego artykułu. Powyższe zdjęcie to zrzut ekranu końca danego tekstu. Jak widać, po dotarciu do końca treści od razu mamy załadowany kolejny temat. W przypadku naprawdę ciekawych treści można nieźle się wciągnąć, czytając artykuł za artykułem. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie, które może mieć swoje plusy.
5. Operuj słowami.
Tutaj jest również dobry przykład wpisu powiązanego, gdzie jest to przede wszystkim ładnie przedstawione.
Jednak tutaj trzeba zwrócić uwagę na tytuł tej sekcji. Jest ona bezpośrednia, oddziałuje na nas, zachęca i nawołuje do działania. Jest to z pewnością lepsza forma niż sztampowe i nijakie Wpisy powiązane, które nie zdradzają niczego konkretnego. Znacznie lepiej napisać właśnie coś w stylu Sprawdź pozostałe artykuły; Zobacz, co jeszcze napisaliśmy; Może Cię zainteresować… itd. Taka forma jest znacznie bardziej ludzka i przekonująca.
Patrząc na wszystkie przykłady, można odnieść wrażenie, że najlepszy sposób to połączenie wszystkich pomysłów i ubranie tego w całość. Powiązane wpisy zdecydowanie powinny być konstruowane z takimi wytycznymi:
- Są stosowane przede wszystkim obrazki dla treści, ponieważ to one często przykuwają wzrok i po prostu dodają pozytywów prezencji.
- Pokazywać co najmniej 3 artykuły, ale nie przesadzić z ilością (ciężej podjąć wybór).
- Wyróżnić dostatecznie tę sekcję, aby nie zlewała się z resztą elementów.
- Stosować ciekawsze zamienniki niż nic niemówiące Wpisy powiązane.
Posługując się tymi wytycznymi, z pewnością zachęcisz użytkowników do dalszej interakcji.
Wtyczki do WordPressa, dodające sekcję wpisów powiązanych
Stosując CMS WordPress, nie ma najmniejszego problemu, aby wdrożyć taką sekcję na własnym blogu. Z powodzeniem można to wykonać nawet samodzielnie. Wystarczy wybrać jedną ze wtyczek, a ich mnogość przyprawia o zawrót głowy.
Dlatego warto wiedzieć, czego właściwie oczekujemy od tego typu wtyczki. Różnią się one algorytmem dopasowującym treści oraz możliwościami wyświetlania w danym miejscu.
Można więc decydować w większym lub mniejszym stopniu, gdzie taka sekcja zostanie doklejona. Dobrym pomysłem jest również opcja, gdzie można doklejać za pomocą shortcode’u sekcję powiązanych wpisów w dowolnym miejscu. Chociażby w środku treści artykułu.
Z kolei drugim wyznacznikiem jest sam algorytm dopasowujący. Wpisy mogą być podsuwane np. na podstawie:
- treści wpisu
- tytułu
- kategorii
- tagów
- historii przeglądania
- można zdefiniować własne hasła kluczowe
- można ręcznie dla każdego wpisu ustawić artykuły
Tak więc sposobów jest cała masa.
Oczywiście najlepiej wydaje się to wszystko ustawiać ręcznie, jednak co w przypadku, gdy ktoś opublikował już parę setek artykułów?
No właśnie.
Tak naprawdę, patrząc na powyższe wyznaczniki, to każdy może się sprawdzić. Jedynie wybór po kategorii może być zbyt ogólny, ponieważ kategorie mogą być po prostu za szerokie. W tym wypadku stosowanie tagów (zazwyczaj są wielokrotne) wydaje się trafniejsze. Choć z drugiej strony tagi nie zawsze są stosowane. Jak widać, każdy musi dopasować ustawienia do własnych potrzeb.
Jeszcze ostatnim wyznacznikiem jest możliwość dostosowania wyglądu. To również jest istotne, ponieważ czasami z góry zdefiniowane szablony są po prostu okrojone i mogą nie oferować zbyt szerokiego pola do zmian.
Poniżej lista wtyczek, które pozwolą Ci dodać powiązane wpisy na stronie:
- Contextual Related Posts – dużo opcji, najprawdopodobniej jedna z lepszych darmowych wtyczek.
- WordPress Related Posts Plugin – AddThis – jedna ze świeżych propozycji, bardzo szybka i rosnąca na popularności.
- Bibblio – tutaj akurat jest to płatne rozwiązanie, aczkolwiek jest darmowy plan (z ograniczeniami oczywiście). Warto sprawdzić, co można zyskać, płacąc za tego typu możliwość na stronie.
- Similar Posts – ta wtyczka ma bardzo dużo opcji dotyczących wyglądu, więc jest ciekawą propozycją.
Powiązane wpisy na blogu – podsumowanie
Z taką dawką wiedzy można zdecydowanie świadomie wybrać jedną ze wtyczek.
Ponadto warto to zrobić, aby zatrzymać odbiorców strony na dłużej oraz cieszyć się z rosnącej liczby odwiedzin.
Co więcej, wszystkie powyższe czynności są na podstawowym poziomie, więc każdy bloger może z powodzeniem skorzystać z powyższych materiałów.
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉