Pozyskiwanie leadów w internecie poprzez kontakt telefoniczny

Pozyskiwanie leadów w internecie poprzez kontakt telefoniczny

W większości przypadków głównym celem strony firmowej jest pozyskiwanie zapytań ofertowych. Najczęściej wyznacznikiem takich zapytań jest liczba otrzymanych maili z formularza kontaktowego. Jednak oprócz zapytań mailowych można również z powodzeniem generować tzw. leady biznesowe, a wszystko to dzięki kontaktowi telefonicznemu.

Zanim przejdę dalej, poznaj definicję leada sprzedażowego:

Lead sprzedażowy – jest to osoba bądź firma, która wyraża chęć skorzystania z Twoich usług lub zakupienia towarów, które oferujesz. Potocznie można określić ten termin jako po prostu „potencjalny klient”.

Pewnie zastanawiasz się, dlaczego pozyskiwanie leadów w internecie warto generować poprzez kontakt telefoniczny? Czyżby kontakt mailowy nie był wystarczający?

Kontakt telefoniczny ma poniekąd większą szansę na skuteczne pozyskanie klienta. Dlaczego? Ponieważ jest znacznie szybszy od wymiany maili oraz po prostu obu stronom łatwiej jest się porozumieć. Skorzystanie z formularza kontaktowego zazwyczaj oznacza czekanie na odpowiedź. Z kolei dzwoniąc, możemy od razu rozpocząć rozmowę, bez czekania na odpowiedź z drugiej strony.

Ostatnia rzecz przemawiająca za telefonem to większa możliwość wytłumaczenia potencjalnemu klientowi wszystkich kwestii. W kontakcie mailowym często opisywanie wszystkiego zajęłoby zbyt wiele czasu. Dodatkowo przede wszystkim poprzez rozmowę możemy przekazać uczucia, sprawić, że osoba po drugiej stronie nas polubi i zapamięta. Kontakt mailowy to wymiana tekstu, który nie potrafi oddać tak dobrze emocji.

Pozyskiwanie leadów w internecie – 9 sposobów na kontakt telefoniczny

1. Numer telefonu bezpośrednio pod formularzem kontaktowym.

Pierwszym sposobem na zwiększenie liczby zapytań telefonicznych poprzez stronę internetową, jest umieszczenie numeru kontaktowego bezpośrednio pod formularzem kontaktowym, a właściwie pod przyciskiem „Wyślij”.

Zazwyczaj użytkownik, chcąc nawiązać kontakt, musi podać kilka standardowych informacji (dane osobiste, temat zapytań czy treść opisująca sprawę). Jeśli taki użytkownik zobaczy bezpośrednio pod formularzem uwydatniony numer, zastanowi się, czy nie lepiej jednak zadzwonić, zamiast czekać na odpowiedź mailową.

W ten sposób dajesz użytkownikowi wybór. Jeśli ma czas, skorzysta z formularza. Jeśli nie, to zadzwoni i w ten sposób pozyskasz kolejnego leada.

Pozyskiwanie leadów w internecie - nr telefonu pod formularzem

Przykład, gdzie użytkownik może wybrać formularz kontaktowy lub bezpośredni kontakt telefoniczny.

2. Wyeksponuj numer telefonu na rzecz formularza.

Ta praktyka jest szczególnie trafna w przypadku stron typu landing page. Chodzi w niej o to, aby ograniczyć ilość nawoływań do skorzystania z formularza kontaktowego na rzecz kontaktu telefonicznego. Więc Twój landing page, zamiast zachęcać do wypełnienia formularza, zachęca do zadzwonienia.

Można również pójść krok dalej i dawać różne bonusy tym, którzy wybrali zapytanie telefoniczne.

W tym przypadku kluczową rolę będą odgrywać różne treści w stylu:

Zadzwoń, aby otrzymać natychmiastową wycenę!

Otrzymaj bezpłatną wycenę szybciej, dzwoniąc pod nr XXX!

-10% dla wszystkich, którzy do nas zadzwonią!

Numer telefonu zamiast maila

Brak proszenia o adres e-mail, tylko kontakt telefoniczny.

3. Optymalizacja strony pod urządzenia mobilne.

Absolutna podstawa, jeśli chodzi o liczbę zapytań telefonicznych dzięki stronie www. Jeśli Twoim celem jest pozyskiwanie leadów w internecie, to brak strony responsywnej bardzo ogranicza Twoje działania.

Skoro użytkownik odwiedza Twoją stronę z urządzenia przenośnego, ma ułatwioną sprawę, jeśli chodzi o kontakt telefoniczny. Z pewnością łatwiej jest zadzwonić z telefonu, niż wypełniać kolejne pola formularza kontaktowego.

O ile oczywiście Twój serwis jest przyjazny użytkownikom mobilnym. Pamiętaj więc, że strona responsywna to podstawa. Tym bardziej że niektóre serwisy już zaczynają notować więcej odwiedzin ze smartfonów, niż z tradycyjnych urządzeń.

Pozyskiwanie leadów w internecie - optymalizacja mobile

Użytkownik mobilny widzi cały czas numer telefonu na górze i może z niego skorzystać, zamiast wypełniać formularz kontaktowy. Ważne, że podane są godziny, w których można dzwonić. Jest to bardzo pomocna informacja z punktu widzenia użytkownika.

3.1. Numer telefonu jako CTA.

Można również (a nawet powinno się!) stosować przyciski CTA (wezwania do działania), które po kliknięciu automatycznie wybiorą numer. Taka praktyka jest możliwa na urządzeniach przenośnych. W ten sposób, tworząc przycisk z numerem telefonu, użytkownik smartfona po jego dotknięciu ma możliwość natychmiastowego zadzwonienia.

Jeśli chodzi o pozyskiwanie leadów w internecie właśnie dzięki kontaktowi telefonicznemu – ta praktyka jest wręcz wymagana, aby ją stosować.

<a href=”tel:+48000000000″>Zadzwoń +48 000 000 000</a>

Przykład skonfigurowania na stronie możliwości wybrania numeru na urządzeniu przenośnym.

4. Kolekcjonuj numery zamiast adresów e-mail.

Obecnie serwisy internetowe bombardują nas wręcz wszelkimi okienkami, aby tylko pozyskać od nas adres e-mail. Oczywiście nie przeczę, że jest to zła praktyka – wręcz przeciwnie, jest to jedna z form reklamy w internecie, dzięki wysyłce newsletterów.

Jednak ja chcę Ci zaproponować odwrotną rzecz. Zamiast bazy maili, buduj bazę telefoniczną. Więc np. w wyskakującym okienku pop-up zamiast poprosić o adres e-mail, poproś o numer telefonu.

Baza numerów telefonu - pozyskiwanie leadów

Przykład okienka pop-up, które prosi o numery zainteresowanych użytkowników, zamiast często stosowanych adresów e-mail.

5. Wykorzystaj social proof.

Pozyskiwanie leadów w internecie może być łatwiejsze dzięki social proof (są to tzw. dowody społeczne).

Zdarza się również, że użytkownik odwiedzający Twoją stronę, nie chce nawiązywać kontaktu telefonicznego. Woli napisać maila i ogólnie całą konwersację właśnie tak prowadzić. Powodem tego może być nieśmiałość czy po prostu brak chęci rozmowy.

W tym celu możesz poniekąd „oswoić” potencjalnego klienta z tym że kontakt telefoniczny nie jest niczym strasznym.

Z pomocą przychodzą opinie, jako jeden z wielu dowodów społecznych na stronie. Prosząc klienta o opinie, możesz nadmienić, aby wspomniał o rozmowie telefonicznej, jaką prowadziliście. Napisanie kilku ciepłych słów o przyjaznej i konstruktywnej rozmowie sprawi, że inni odbiorcy chętniej z niej skorzystają.

Działa to na zasadzie: skoro inni dzwonili i było ok, to ja też zadzwonię.

6. Sticky header / menu.

Jeśli wraz z przewijaniem strony w dół pasek nawigacyjny z menu „przykleja” się do górnej krawędzi ekranu – to mamy do czynienia ze sticky menu.

Usprawnia ono nawigację na stronie, ponieważ w każdej chwili możemy wybrać kolejną pozycję z menu. Więc jeśli dodatkowo do menu dołożymy numer telefonu, użytkownik zawsze będzie miał go „przed oczami”. Zawsze będzie można z niego skorzystać, co zwiększy szanse na pozyskanie leada w internecie.

Pozyskiwanie leadów w internecie - Sticky menu

Znacząco wyeksponowane pozycje w menu, nawołujące do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

7. Wykorzystaj stopkę na stronie.

Wiele stron (szczególnie prym wiodą tu blogi zagraniczne) w stopkach posiada darmowe rzeczy do pobrania, np. plik PDF z różnymi wskazówkami z danej dziedziny.

Ty również możesz wykorzystać stopkę, aby umieścić w niej uwydatniony numer telefonu z zachęcającym tekstem do wybrania numeru.

Użytkownik zazwyczaj odwiedza stopkę na końcu danej podstrony. Więc skoro zapoznał się z treścią i doszedł do samego końca, może się do Ciebie przekonać i zadzwonić. W przeciwnym wypadku wybierze inną podstronę i tak w kółko (o ile wcześniej nie opuści serwisu).

8. Spraw, aby strona umożliwiała kontakt telefoniczny.

Skoro Twoim celem jest pozyskiwanie leadów w internecie, to musisz dostosować serwis, aby użytkownik mógł się z Tobą skontaktować telefonicznie.

Umieszczenie w zakładce kontakt numeru telefonu wraz z resztą danych firmy nie jest wystarczającym sposobem.

Strona musi pokazać, że jest nastawiona na kontakt telefoniczny. Ważne jest więc wyeksponowanie numeru w większej ilości miejsc.

Pierwszym odpowiednim miejscem jest umieszczenie numeru nad paskiem nawigacyjnym. Następnie można go umieścić we wspomnianej wcześniej stopce lub w postaci przerywnika CTA, który będzie rozdzielał poszczególne sekcje danej podstrony.

Ważny jest również sposób, w jaki prezentuje się nasz numer na stronie. Idealnie jest wtedy, gdy jest on wyróżniony. Większą czcionką lub innym kolorem. Ważne, aby odcinał się od reszty elementów i był po prostu bardziej widoczny.

Jeśli na każdej podstronie serwisu użytkownik stale widzi nasz numer – masz większe szanse na to, że po niego sięgnie.

9. Instalacja wtyczki.

Ostatnim sposobem na pozyskiwanie leadów w internecie dzięki kontaktowi telefonicznemu jest instalacja wtyczki na stronie. Wtyczka tego typu nakłania do zadzwonienia. Zazwyczaj jej działanie polega na tym, że pojawia się dodatkowe małe okienko w rogu ekranu, nawołujące do interakcji.

W przeciwieństwie do oferowanych powyżej działań to rozwiązanie jest płatne (zazwyczaj w formie abonamentu), co dla niektórych może być minusem.

Pozyskiwanie leadów w internecie - wtyczka live kontaktu

Przykład nawiązania interakcji ze wtyczką kontaktu. Wtyczka prosi o zostawienie numeru, następnie użytkownik czeka na telefon.

Pozyskiwanie leadów w internecie - plugin kontaktu na stronę

Wygląd wtyczki kontaktu. Zazwyczaj w jednym z rogów strony pokazuje się małe okienko, zachęcające do podjęcia działania.

Podsumowanie – pozyskiwanie leadów w internecie

Jak widzisz, jest wiele łatwych w implementacji sposobów na to, aby pozyskiwać klientów online, dzięki nawiązaniu rozmowy telefonicznej. Większość z nich nie wymaga dużych nakładów czasowych oraz pieniężnych, a zysk w postaci kontaktu może być na wagę nowego klienta. Tak więc w łatwy sposób możesz zyskać nowych klientów, bez zbędnych i wygórowanych działań.

Wykorzystaj powyższe sposoby i sprawdź na własnej stronie, czy zauważyłeś wzrost w liczbie nowych połączeń.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Sebastian Szymczak

    Całkiem sensowny artykuł 🙂

    Odpowiedz
  2. Janusz Kamiński

    Tak, bardzo dobry artykuł. Jest nad czym pomyśleć pod czas modyfikacji strony 🙂

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.