Pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga – 18 sposobów

Pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga

Blogowanie staje się coraz bardziej popularne – nie tylko jako zwykłe hobby, ale również jako źródło zarobku. Jeżeli prowadzisz bloga hobbystycznego czy komercyjnego, to w obu przypadkach ważne jest, aby uzyskać jak największy ruch. Jednym z najbardziej popularnych sposobów na generowanie ruchu na stronach internetowych są tzw. linki zwrotne (backlinki). Są to linki z innych blogów czy stron internetowych, które przekierowują do Twojego serwisu. W tym wpisie omawiam kilkanaście sprytnych sposobów na pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga.

1. Pisz dobrej jakości treść.

Nie można zaprzeczyć znaczenia dobrej jakości tekstów w pozyskiwaniu linków zwrotnych. Staraj się pisać jak najlepsze treści, dokładne informacje, fakty lub statystyki. Oczywiście popierając je wiarygodnymi źródłami. Jeżeli Twoje wpisy zaczną się podobać użytkownikom, to będą udostępnianie coraz częściej. Spowoduje to znaczny wzrost ruchu na Twoim blogu. Co ważniejsze, ktoś wspomni o Twoim blogu czy wpisie na swojej stronie internetowej, a więc zyskasz link zwrotny.

Wykorzystaj także specjalne rodzaje treści angażujących użytkownika.

2. Wpisy linkujące inne blogi.

Na popularnych stronach internetowych czy blogach często pojawiają się wpisy zbiorcze z ciekawymi blogami w swojej niszy. Jeżeli Twój blog pasuje do tego profilu, możesz zyskać mocny link. Napisz do administratora z zapytaniem, czy nie umieściłby i Twojego bloga w takim zestawieniu.

3. Bądź aktywny.

Aktywność to podstawa! Pisz na różnych forach internetowych czy blogach powiązanych z Twoją niszą. Cytuj własnego bloga jako odniesienie i oczywiście dołączaj linki. Użytkownicy korzystają z takich miejsc jak ze źródeł informacji nieskalanych przez producentów. Dzięki takiej aktywności pozyskiwanie linków zwrotnych do bloga przyjdzie znacznie prościej, a efekty będą widoczne szybciej.

4. Media społecznościowe.

Social media to chyba najlepsza platforma w tych czasach. Dzięki niej pozyskiwanie linków zwrotnych to pestka. Za pomocą Facebooka, Twittera, Pinteresta, Google+ i YouTube’a zyskasz mnóstwo backlinków. Stwórz profile w tych mediach społecznościowych nawet przed rozpoczęciem blogowania. Są to główne źródła linków zwrotnych na rozpoczęcie przygody z blogiem. Staraj się uzyskać na tych profilach jak najwięcej polubień i obserwacji. Stwórz urzekające posty linkujące do Twoich treści na blogu.

Jak to zrobić? Przeczytaj jeden z naszych poradników o generowaniu ruchu dzięki nagłówkom w social media.

5. Ujawnij swoje osiągnięcia.

Jeżeli osiągnąłeś coś ważnego w swojej niszy, podziel się tymi osiągnięciami na różnych forach. Publiczność lubi śledzić fakty oraz liczby. Podrzuć im kilka faktów o sobie. Dzięki takim zabiegom sprawisz, że czytelnicy będą Ci ufać i myśleć o Tobie niczym o ekspercie. Przyniesie to większe szanse na linkowanie Twoich wpisów czy wypowiedzi w internecie.

6. Gościnne wpisy.

Rozejrzyj się po stronach internetowych i blogach w swojej niszy, które pozwalają na wpisy gościnne. Skontaktuj się z autorem i zaproponuj stworzenie tekstu z możliwością dołączenia do niego swojego linka. Jeżeli właściciel się zgodzi, wtedy przemyśl dokładnie temat i sposoby odwołania się do swojego bloga. Wpis gościnny to jeden z najprostszych i niezawodnych sposobów na pozyskiwanie linków zwrotnych.

Swoją drogą, wpisy gościnne to fundament darmowego promowania bloga.

7. Znajdź niepodlinkowane wzmianki.

Nie wszyscy muszą przecież wiedzieć, że należy podlinkować wzmiankę. Przeszukaj napomknięcia o Twoim blogu czy stronie internetowej i poproś, aby dołączyć do nich link do Twojego serwisu. Istnieje wiele narzędzi internetowych, którymi można prześledzić niepodlinkowane wspomnienia o Twoim blogu. Przykładem może być choćby Brand24. Może być to szczególnie przydatne, jeżeli ktoś wspomni o Tobie na zauważalnej stronie internetowej.

8. Napisz kontrowersyjny wpis.

Kontrowersyjne tematy są zabawne i bardzo przydatne. Przyciągają one zwolenników obu punktów widzenia. Napisz sporny wpis, ale staraj się nie być zbyt stronniczym, ponieważ może przynieść Ci to problemy. Wrzuć swój post na fora internetowe oraz na platformy społecznościowe grupujące publiczność w Twojej niszy.

9. Porównuj najlepszych ze swojej niszy.

Zawsze jesteśmy zainteresowani najlepszymi ludźmi lub produktami w danej niszy. Pisz artykuły związane z nimi – przychylne lub nie. Jeżeli piszesz o samochodach, porównuj Ferrari z Porsche. Jeżeli Twój blog jest o piłce nożnej, to nie możesz obejść się bez wpisów o tym, że Ronaldo jest lepszy o Messiego (lub odwrotnie). Takie posty będą służyć jako naturalne linki zwrotne.

Uwaga! Nigdy nie podawaj jednoznacznego i ostatecznego werdyktu. Może to zepsuć Twoją reputację, a czytelnicy po prostu przestaną myśleć, że jesteś w porządku i przestaną odwiedzać Twój blog.

10. Zbieraj subskrypcje.

Proś odwiedzających o to, aby zapisali się do Twojego newslettera. Wysyłaj im tygodniowe czy miesięczne maile z najświeższymi informacjami i wpisami na Twoim blogu. Jeżeli nie wiesz jak zbudować newsletter oraz publiczność, przeczytaj nasz poradnik o budowaniu bazy mailingowej. Polecam również przeczytać o kilku trikach dotyczących wysyłania e-maili. Subskrybenci będą zazwyczaj związani z Twoją niszą, dlatego istnieje duża możliwość, że pozyskasz linki zwrotne do własnego bloga.

11. Staraj się zdobyć linki z domen .gov oraz .edu.

Mimo że nie możesz mieć takiej domeny, to zawsze możesz powalczyć o pozyskanie linków zwrotnych z takich domen. Jeżeli agencja rządowa lub instytut naukowy powoła się na Twoje treści, to wiedz, że idziesz w dobrym kierunku. Można to zrobić, wysyłając im e-maile opisujące Twoje zasługi na polu naukowym oraz np. charytatywnym.

Czy linki z domen .gov i .edu są silne? Jest to sporna kwestia. Z kolei na pewno warto po prostu je mieć i móc się nimi pochwalić.

12. Zawsze możesz też… trollować.

Tak, to nie żart. Wpisy trollujące są wręcz niesamowite. Publikując artykuł w stylu „Google kończy swoją działalność”, piszemy oczywiście nieprawdę. Jednak takie posty są udostępnianie zaskakująco wiele razy. Oczywiście przykład z Google jest bardzo przerysowany, jednak w niektórych niszach tematycznych z pewnością da się wymyślić coś ciekawego.

Uwaga! Musisz pamiętać o tym, aby napisać, że wpis ma kontekst humorystyczny. Jednak w taki sposób, aby na pierwszy rzut oka nikt nie mógł tego wywnioskować.

13. Używaj graficznej treści.

Graficzna treść (w porównaniu do suchego tekstu) przyciąga znacznie więcej internautów. Spróbuj dołączyć do każdego wpisu odpowiednie obrazki czy infografiki, a na pewno zauważysz wzrost w ruchu. Mogą to być również filmy, animacje lub po prostu zwykłe zdjęcia. Ludzie udostępniają takie rzeczy, a Ty i Twój blog zyskujecie link zwrotny.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, to koniecznie zobacz nasz tekst o grafice w marketingu.

14. Stwórz dział z aktualnościami.

Newsy są zawsze przedmiotem zainteresowania wielu ludzi. Zwłaszcza internautów. Utwórz sekcję z aktualnościami, aby przyciągnąć osoby szukające najświeższych informacji z danej niszy. Postaraj się często aktualizować ten dział, a Twoje wiadomości będą chętnie udostępniane w różnych mediach społecznościowych i blogach. Co za tym idzie, pozyskiwanie linków zwrotnych staje się naturalne.

15. Gazety i czasopisma.

Tak, one też są źródłem „linków zwrotnych”. Często znajdują się tam wypowiedzi ekspertów z różnych dziedzin. Możesz skontaktować się z redaktorem, który działa w Twojej niszy i stać się również ekspertem. Jeżeli Twój blog jest naprawdę dobry, to uwierz mi, że szansa na zgodę jest duża.

W wywiadzie możesz wspomnieć swój blog jako źródło autentycznych informacji na dany temat. Istnieje wielu ludzi na świecie, którzy kupując gazetę, wierzą, że jest to nadal najlepsze źródło informacji. Będą oni odwiedzać Twój blog, o którym była gdzieś wzmianka, aby dowiedzieć się więcej na nurtujący ich temat.

16. Niedziałające linki na innych stronach internetowych.

To mój ulubiony sposób na pozyskiwanie linków zwrotnych. Odwiedź strony i blogi internetowe w swojej niszy i poszukaj niedziałających linków. Po znalezieniu chociaż jednego zwróć się do webmastera z pytaniem, czy może podlinkować Twój wpis… ponieważ akurat napisałeś o tym ostatnio. 🙂 W ten sposób zwiększysz ruch na swoim blogu i zyskasz link zwrotny. Z kolei webmaster zyska jeden problem mniej z niedziałającym linkiem, a wierz mi, że jest to spory problem w dużych serwisach.

17. Atrybut ALT w zdjęciach na blogu.

Google oferuje usługę przeszukiwania stron pod kątem zdjęć. Jak Google Grafika sortuje listę zdjęć? Używa do tego atrybutu ALT. Jeżeli prowadzisz blog i często dołączasz do wpisu autorskie zdjęcia, to uzupełnij je o atrybut ALT. Jest o kolejny sposób na pozyskiwanie linków zwrotnych. Dlaczego? Internauci szukający zdjęć do swoich blogów czy stron internetowych, często zaglądają do Google Grafika. Jeżeli spodoba się im Twoje zdjęcie, będą chcieli je wykorzystać. Jednakże tylko mniejsza część takich osób wie, że muszą wtedy podać źródło takiego zdjęcia, a co za tym idzie – link zwrotny do Ciebie.

O sile atrybutów ALT wspominaliśmy o tekście o budowie strony pod SEO.

18. Monitoruj konkurencję.

Jest to bardzo skuteczna sztuczka na backlinki. Jeżeli skończyły Ci się już pomysły na pozyskiwanie linków zwrotnych, możesz wykorzystać swoją konkurencję. Wystarczy wpisać w Google stronę internetową konkurencji i zobaczyć, gdzie pojawiają się ich linki. Możesz wykorzystać komendę w stylu: -site:nazwabloga.pl „nazwabloga.pl”. Takie zapytanie w Google wylistuje wszystkie strony internetowe, które posiadają frazę „nazwabloga.pl”. Dzięki tej metodzie będziesz wiedzieć, gdzie konkurencja zamieszcza swoje linki zwrotne. Możesz przecież robić dokładnie to samo.

Pozyskiwanie linków zwrotnych – podsumowanie

Pamiętaj, aby nie linkować tylko strony głównej Twojego bloga czy witryny internetowej. Zawsze próbuj budować linki, które odnoszą się do podstron czy wpisów. Jeżeli znasz inne metody na pozyskiwanie linków zwrotnych, podziel się nimi w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Karina Kondraczuk

  Bardzo dobry artykuł.

  Odpowiedz
 2. Katarzyna Aleksandrzak

  Bardzo wyczerpujący materiał. Wielkie dzięki za nowe pomysły! Do tej pory używałam tylko for i komentowania na blogach, a alty raczej u siebie niż wyszukiwanie u innych. W punkcie 17 piszesz, że źródło podajemy w alcie – czy jest to konieczne? Używam zwykle grafik z CC0 i wikipedii (bodajże CC-BX) i źródło z linkiem podaję w podpisie do zdjęcia czy rysunku – czy to wystarczy z punktu widzenia prawa, czy musi być jednak w alcie?.
  Nie przeceniałabym wpisów gościnnych tak bardzo – nad takim artykułem trzeba się napracować o wiele więcej niż nad własnym, a efekt jest niewspółmierny do włożonej pracy. No chyba, że mamy sztab ludzi doprowadzenia własnej strony i masę wolnego czasu… ;/

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Katarzyno, bardzo dziękujemy za miłe słowa. 🙂

   Oczywiście uzupełnianie ALT-a nie jest żadnym wymogiem. To po prostu dobry zwyczaj, jeśli chodzi o SEO, a także pośrednio szansa na uzyskanie linka zwrotnego. Jeśli obrazki dodawane przez Ciebie są na licencji otwartej, absolutnie nie musisz podawać źródła. To tylko i wyłącznie gest Twojej ewentualnej dobrej woli, nie zaś przymus prawny.

  • Katarzyna Aleksandrzak

   Tak, ale niektóre licencje (nie pamiętam dokładnie oznaczenia), mają zapis „komercyjne wykorzystanie z podaniem źródła” – i czy w takiej sytuacji link do źródła powinien być w alcie czy wystarczy w podpisie?

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Zgadza się – niektóre licencje mają takie wymogi. Wtedy zamieszczenie widocznego podpisu (czyli w formie zwykłego tekstu, linka – w zależności od typu licencji) jest obligatoryjne. W alcie już nie.

  • Katarzyna Aleksandrzak

   Ok, to nieco mi rozjaśniło. Dzięki 🙂

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Świetnie, bardzo proszę. 🙂

 3. Wojciech Marek

  spójnie i treściwie przydatny wpis 😉

  Odpowiedz
 4. BasiaW

  Dzieki, przydatne informacje 🙂

  Odpowiedz
 5. Szczesliwawpodrozy.pl

  Cześć,
  od kilku dni mam pootwierane cały czas coraz to nowe okna z wpisami z Waszego bloga i w każdej wolnej chwili siadam i czytam i muszę przyznać, że Wasze artykuły są BARDZO pomocne, zwłaszcza na początku blogowej przygody. Naprawdę szanowanko, za taki dobry content i mocne zaangażowanie w pomoc innym blogerom. Będę odwiedzać systematycznie.
  🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!