Prezentacja firmy w internecie – 7 kroków do wykonania

Prezentacja firmy w internecie

Nieśmiało można stwierdzić, że wszelkie codzienne obowiązki coraz bardziej przechodzą do świata online. Z roku na rok rośnie sprzedaż w sklepach internetowych, popularność oraz liczba portali społecznościowych, a posiadanie strony internetowej firmy w internecie to dzisiaj absolutny standard.

Innymi słowy, internet towarzyszy nam na co dzień – czy tego chcemy, czy też nie.

Z tego też względu każda firma powinna godnie reprezentować własną markę w internecie. Oczywiście firmowa strona internetowa jest absolutną bazą i stanowi doskonałe źródło informacji o danej firmie, a przynajmniej tak powinno być.

Sprawdźmy więc, jak powinna wyglądać prezentacja firmy w internecie, aby budować pozytywne wrażenie wśród internautów.

Prezentacja firmy w internecie – na co zwrócić szczególną uwagę?

1. Baza, czyli strona internetowa.

Internet to przede wszystkim strony internetowe. Obecnie firma musi ją posiadać. Wie to zapewne niemal każdy przedsiębiorca. Problem jednak pojawia się wtedy, gdy celem strony jest tylko to, aby była.

Niestety, lecz to za mało.

Prezentacja firmy w internecie rozpoczyna się właśnie poprzez stronę. Dlatego niechlujna, mało estetyczna oraz nieprzekazująca informacji strona jest po prostu strzałem w kolano. Użytkownik bowiem utożsamia się z tym, co widzi w sieci. Jeśli prezencja firmy w internecie „leży”, to niestety rzutuje to na cały obraz o firmie. Niesie to za sobą takie konsekwencje jak brak zaufania, niechęć do marki oraz końcowe nieskorzystanie z usług. Tego przecież nikt z nas nie chce.

Upewnij się więc, że Twoja strona internetowa spełnia jak najwięcej poniższych punktów:

 • jest przede wszystkim bezpieczna
 • umożliwia łatwy kontakt dla potencjalnego klienta
 • są na niej istotne informacje (czym się zajmuje firma, oferta, kontakt)
 • jest wolna od wszelkich błędów językowych
 • poszczególne elementy na stronie są odpowiednio rozdzielone, a nie ściśnięte wszystkie razem
 • jest ciekawa podstrona „O nas”, prezentująca zespół, misję oraz wartości firmy
 • strona szybko się wczytuje
 • zawiera różne elementy budujące zaufanie (certyfikat SSL, pozytywne opinie, logo współpracujących firm, zrealizowane projekty) itd.

Takie punkty można mnożyć. Ich rozszerzenie oraz znacznie więcej informacji w tym kierunku znajdziesz na naszym blogu. W kategorii wpisów o stronach internetowych jest wiele cennych informacji odnośnie do tego, jak zadbać o atrakcyjną i użyteczną stronę internetową.

2. Wizytówka w Google Moja Firma.

Google Moja Firma to kolejna usługa, którą koniecznie musisz się zainteresować. Założenie konta w tej usłudze powoduje, że budujemy sobie swego rodzaju wizytówkę o firmie w internecie. Następnie pojawia się ona w momencie, gdy ktoś wpisze nazwę firmy w sieci. Polega to na uzupełnieniu profilu danymi firmy, zdjęciami oraz różnymi informacjami.

Co zyskujemy?

 • przede wszystkim kartę informacyjną widoczną w wyszukiwarce
 • plusy pod kątem pozycjonowania
 • dodatkowa okazja do pojawienia się firmy w mapach
 • otrzymanie możliwości oceniania firmy przez innych, czyli zbieramy opinie

Prezentacja firmy w internecie poprzez wizytówkę Google

Przykład takiej wizytówki w Google.

3. Aktywne social media.

Prezentacja firmy w internecie to również media społecznościowe. Jest to kolejny istotny element – tuż po posiadaniu wartościowej strony.

Social media stanowią taką bazę informacyjną. Jeśli dany profil firmy jest na bieżąco prowadzony, to potencjalny użytkownik może się wiele dowiedzieć o życiu firmy. O aktualnych wydarzeniach, organizowanych akcjach, promocjach czy pokazanym czasie „po godzinach”. Aktywny profil jest więc dobrym obrazem firmy.

Portale społecznościowe stanowią również dobre źródło działań pod kątem marketingu. To tutaj można zyskiwać nowych klientów oraz budować świadomość o marce. Dodatkowym plusem tego typu działań jest fakt, że społeczność może wspierać rozgłos marki. Każde pojedyncze polubienie czy reakcja na informację podbija licznik zasięgu. Także dana informacja rozchodzi się do coraz większego grona odbiorców.

W dodatku łatwo tutaj nawiązać bezpośredni kontakt z użytkownikami, co może pomóc w konwertowaniu ich na klientów.

Ponadto szeroka gama najpopularniejszych portali różni się sposobem dzielenia się informacją. Także firmy mają sporo możliwości pod kątem dopasowania rodzaju treści do portalu.

4. Prowadzenie bloga.

Blog to kolejny świetny sposób na prezentację firmy w internecie. Spójrz tylko na to, co tak naprawdę daje Ci blog:

 • uznanie w danej niszy
 • po czasie marka odbierana jest jako ekspert w danej dziedzinie
 • rośnie popularność za sprawą naturalnej okazji do zwiększenia ruchu na stronie – każdy kolejny wpis to okazja na pojawienie się w wynikach wyszukiwania na kolejne słowo kluczowe
 • spora szansa na konwertowanie czytelników w klientów

Jak widzisz, są to twarde dowody i korzyści dla Ciebie, że posiadanie bloga to potężna broń.

Spójrz nawet na nasz serwis. Aktualnie w naszej bazie jest ponad 600 artykułów poradnikowych. Ta liczba robi wrażenie. Być może nawet Ty jesteś naszym czytelnikiem i trafiłeś już na któryś z kolei wpis. Być może z każdym kolejnym przeczytanym materiałem Twój stosunek do naszej marki się ociepla. Po prostu nas poznajesz. Następnym razem, gdy będziesz w potrzebie odnośnie do tematyki budowy strony lub pokrewnych dziedzin, być może przypomnisz sobie o naszej marce i jest jakaś szansa na to, że się odezwiesz. Tak to właśnie działa.

5. Zbieranie opinii.

Opinie to następny element skutecznego dbania o prezentację firmy w internecie. Są one szczególnie istotne w sieci, ponieważ dają nam ogląd na daną markę. Pierwszy kontakt z firmą wiąże się z brakiem wiedzy o niej. Z kolei opinie pozwalają sprawdzić, czy dana firma jest godna zaufania. Dzięki nim upewniamy się co do jej jakości.

Dlatego też warto dbać i kolekcjonować wszelkie opinie o marce w internecie, aby były podstawą do ocenienia marki.

6. Wsparcie płatnymi reklamami.

Prezentacja firmy w internecie może być dodatkowo podkręcona różnymi kampaniami reklamowymi. Mają one na celu przede wszystkim dotrzeć do większej liczby odbiorców. Wiadomo, nowo powstała strona internetowa jest mało komu znana. Nie generuje ona praktycznie ruchu z wyszukiwarki, ponieważ sama domena jest zbyt słaba i świeża, aby cokolwiek zdziałać. Zatem szczególnie na początku drogi warto wesprzeć działania promocyjne poprzez płatne reklamy.

W zasadzie są dwa główne sposoby, aby to zrobić:

 • reklama Google Ads, która pozwala pojawić się w wyszukiwarce na z góry zdefiniowane frazy, np. „obuwie sportowe nike”
 • reklama w social media – najpopularniejsza forma to reklama na Facebooku, która jest najbardziej uniwersalna; jest świetna do szerzenia świadomości o marce, a dodatkowo może być kolejnym świetnym źródłem odwiedzin strony internetowej

7. Posiadanie profesjonalnego podpisu e-maila.

Podpis maila to ostatni punkt w całym zestawieniu.

Jest drobną sprawą, lecz profesjonalnie zbudowany podpis stanowi zarazem miły akcent wizualny, jak również zapada w pamięć. Otrzymując maila z taką wiadomością, od razu możemy zbudować sobie pozytywne pierwsze wrażenie. Ponadto taki podpis można zaprojektować na wiele różnych sposobów, często poza samym tekstem dodając elementy graficzne (tła, logo, ikony), także wydźwięk takiej wiadomości może nabrać nowego wymiaru.

Ponadto obecnie coraz częściej zamiast logo w podpisie, widnieją zdjęcia profilowe osoby kontaktowej. Jest to przede wszystkim ogromny plus w budowie wizerunku oraz ocieplania kontaktu. Widząc zdjęcie osoby, zwiększa się zaufanie, co ogólnie przekłada się na pozytywne wrażenie.

Prezentacja firmy w internecie poprzez podpis e-mail

Przykład podpisu e-mailowego.

Zatem jak przebiega prezentacja firmy w internecie?

Jak widać, prezentacja firmy w internecie sprowadza się przede wszystkim do kilku czynników. Podstawą jest strona internetowa, następnie konieczna wizytówka w Google oraz aktywny profil w mediach społecznościowych. Następnie można dbać o kolejne kroki, aby budować ciepły wizerunek marki w sieci.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.