Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Proces tworzenia strony internetowej

Na wstępie muszę zaznaczyć, że proces tworzenia strony internetowej nie jest łańcuchem zdarzeń, który w każdym przypadku wygląda tak samo. Z tworzeniem stron internetowych jest w zasadzie tak, jak z tworzeniem jakichkolwiek innych „obiektów” – co osoba, to sposób.

Zatem nie jest tak, że proces ten musi zawierać dokładnie te kroki, które są opisane poniżej. Niemniej jednak poniższa lista zawiera etapy stosowane przez nas samych – wypracowane przez kilka lat i po prostu sprawdzone.

Drugą rzeczą, którą chciałbym we wstępie podkreślić jeszcze przed przejściem do sedna, jest fakt współpracy. Oddawanie całego projektu wykonawcy mija się z celem. Może nie absolutnie w każdym przypadku, lecz odstępstwa od tej zasady są na tyle marginalne, iż można przyjąć, że na ogół nie spotyka się ich.

Co mam poprzez to zdanie na myśli?

Otóż, aby projekt „miał ręce i nogi”, musi zajść symbioza pomiędzy zleceniodawcą a wykonawcą. Proces tworzenia strony internetowej powinien angażować obie strony. Oddelegowanie wykonawcy wszystkich prac na zasadzie: „zróbcie wszystko tak, aby było najlepiej” niejednokrotnie po pewnym czasie rodzi przeróżne – mniejsze lub większe – problemy.

Podsumowując:

 • Jaka powinna być rola zamawiającego w całym procesie tworzenia strony internetowej?
 • Na jakie etapy powinien dzielić się cały proces?
 • Dlaczego dany etap nie może zostać rozpoczęty, póki poprzedni nie zostanie ukończony?
 • Kiedy można określić, czy dana strona internetowa jest – ogólnie sprawę ujmując – odpowiednia?
 • W którym momencie faktycznie nadchodzi koniec prac?

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym tekście. Zapraszam do lektury.

Proces tworzenia strony internetowej – 7 podstawowych etapów

1. Poznanie celów, jakie klient chce realizować poprzez stronę internetową.

Firmy zazwyczaj chcą za pomocą swoich stron internetowych pokazać dwie rzeczy.

Pierwsza to zakres oferowanych usług.

Z kolei drugą jest umożliwienie skontaktowania się z przedstawicielami firmy, aby doszło do zawarcia współpracy na linii klient – usługodawca.

W wielkim skrócie tak to wygląda. Sęk jednak w tym, że są to bardzo ogólne założenia – na tyle szerokie, że tworzenie stron internetowych na szablonowej zasadzie w dłuższej perspektywie mija się z celem.

Każdą firmę coś wyróżnia, a przynajmniej wyróżniać powinno. Unikalna propozycja sprzedaży, gdyż tak fachowo nazywa się wspomniany czynnik wyróżniający, musi być na stronie internetowej akcentowany.

Piszę o tym dlatego, że proces tworzenia strony internetowej powinien uwzględniać znalezienie takiego czynnika oraz zaplanowanie, jak atrakcyjnie przedstawić go odbiorcom.

Zakładanie biznesu, który absolutnie niczym nie różni się od firm aktualnie działających w branży, nie doprowadzi do sukcesu. Konkurencja właściwie wszędzie jest na tyle szeroka, że zaplanowanie założeń musi uwzględnić „coś ekstra”.

To właśnie z tego powodu strony internetowe niczym z kalki nie stanowią dla odbiorców na tyle dużej wartości, aby byli oni skłonni do nawiązania współpracy z daną firmą.

Pamiętaj zatem, że wykonawca musi na wstępie znać Twoje założenia. Słabe i mocne strony przedsiębiorstwa. Cechy, które należałoby wyeksponować odbiorcom. Innymi słowy, nim przystąpi się do praktyki, potrzebna jest wcześniej solidna dawka teorii.

2. Opracowanie zakresu projektu.

Proces tworzenia strony internetowej w dalszej kolejności powinien uwzględniać opracowanie zakresu projektu.

Jeżeli znane są już cele biznesowe, należy zastanowić się nad tym, jakie konkretnie środki pozwolą je osiągnąć.

Czy firma zamierza promować swoją stronę wyłącznie metodami CPC (np. reklamą w social media lub w Google Ads)? Czy siłą rzeczy strona internetowa będzie miała mało treści i będzie kładła nacisk na CTA?

Jeśli tak, to godnym rozważenia wyborem będzie strona w stylu landing page. Elegancka, estetyczna, klarownie pokazująca wszystkie sekcje serwisu, jednocześnie namawiając do wykonania akcji istotnej z biznesowego punktu widzenia.

Wtedy wymagane jest określenie, jakie konkretnie sekcje będą potrzebne na stronie oraz jak użytkownicy mają się po takiej witrynie poruszać.

Jeżeli jednak proces tworzenia strony internetowej zakłada zbudowanie standardowego serwisu, z podziałem na odrębne podstrony, należy do tego tematu przysiąść na nieco dłużej. Głównie z powodu SEO.

W takiej sytuacji potrzebne jest opracowanie typów podstron. Mam tu na myśli listę np. na takiej zasadzie:

Po prostu projektant musi wiedzieć, jakie typy podstron przyjdzie mu tworzyć.

Zauważ, że powyższa lista zawiera sporo linków – prowadzą one do innych naszych tekstów, poświęconych wskazanym typom podstron.

3. Stworzenie mapy strony oraz wyszczególnienie kluczowych elementów dla typów podstron.

Następnie proces tworzenia strony internetowej zakłada uszczegółowienie listy z poprzedniego punktu.

Dzieje się to poprzez stworzenie tzw. mapy strony, w której konkretnie wypisuje się absolutnie wszystkie podstrony (wraz z ich finalnymi nazwami) wchodzące w skład serwisu.

Ponownie stwórzmy sobie przykładową listę:

 • Strona główna
 • Oferta
 • Przeprowadzki krajowe (jako element oferty)
 • Przeprowadzki międzynarodowe (jako element oferty)
 • Taksówka bagażowa (jako element oferty)
 • O nas
 • Blog
 • Poradniki (jako kategoria wpisów na blogu)
 • Z życia firmy (jako kategoria wpisów na blogu)
 • Jak prawidłowo przygotować się do przeprowadzki? (jako pierwszy wpis na blogu)
 • Kontakt

Znana jest wtedy dokładna struktura wszystkich podstron.

4. Zebranie lub stworzenie treści.

Aby proces tworzenia strony internetowej przebiegał sprawnie, niezwykle istotna jest kwestia treści.

Ogólnie rozumiana treść (teksty, zdjęcia, pojedyncze hasła, ilustracje itd.) jest konieczna… właściwie do wszystkiego, co następuje później.

Bez wiedzy na temat tego, jakie konkretnie są formy kontaktu z firmą (wszelkie numery telefonów, adresy mailowe, lokalizacje placówek itd.), projektant nie będzie wiedział, jak zorganizować treść na podstronie „Kontakt”.

Bez listy wszystkich oferowanych usług (ich nazw oraz np. krótkich opisów i jakichś elementów), nie uda mu się stworzyć optymalnych podstron usługowych.

I tak dalej, i tak dalej.

Owszem, można stworzyć projekt całej strony na bazie treści przykładowych, „wypełniaczowych”, lecz twórca strony internetowej mimo wszystko choćby z grubsza powinien zawczasu wiedzieć, jaka ma być treść. Wtedy zaproponuje rozwiązania dopasowane do konkretnej treści.

Jeśli będziesz kiedykolwiek zleceniodawcą lub wykonawcą, pamiętaj, że ten punkt całego łańcucha prac musicie solidnie dogadać.

Kwestii treści absolutnie nie można traktować po macoszemu, gdyż ona robi całą robotę. Teksty mają informować o usługach, namawiać do nawiązania kontaktu. Obrazy ładnie prezentować się wizualnie i dostarczać wartość. Nagłówki rzucać się w oczy i nakłaniać do spojrzenia w ich kierunku oraz na informacje znajdujące się pod nimi.

Proces tworzenia strony internetowej musi zatem być w ścisłej symbiozie z treścią.

5. Opracowanie graficznej warstwy strony internetowej.

Gdy choć mniej więcej wiadomo, na których podstronach mają znaleźć się dane teksty czy też obrazy, można przystąpić do ich graficznego rozmieszczania.

W tym właśnie momencie następuje projektowanie, umieszczanie, a także stylizowanie wszystkich elementów wizualnych.

Oczywiście jest to bardzo, bardzo ogólne opisanie tego punktu prac. Tym bardziej że sposobów na podejście do spraw wizualnych (a w zasadzie konkretnych działań polegających na samym fizycznym budowaniu strony) jest co najmniej kilka.

Można zrobić wszystko krok po kroku – począwszy od projektu podstron w programie graficznym, poprzez ich cięcie do formy HTML, CSS i JS, aż po np. podpinanie CMS-a typu WordPress.

Można także skorzystać z gotowego motywu WordPressa i mając bazę, wstawiać do niej opracowane wcześniej treści.

Pole manewru jest w zasadzie nieograniczone – ważne, aby w tym właśnie momencie prace postępowały.

6. Testowanie projektu pod wieloma kątami.

W tytule tego punktu „pod wieloma kątami” nie znalazło się przypadkowo.

Testowanie jest procesem bardzo złożonym – wszystko dlatego, że same strony internetowe to byty składające się z różnych płaszczyzn.

O jakich płaszczyznach mowa?

 1. Poprawność językowa. Stronę należy przetestować pod kątem ewentualnego występowania błędów w zamieszczonych na niej tekstach.
 2. Optymalizacja SEO. Trzeba upewnić się, że wszystkie SEO-we aspekty strony (tytuły podstron, ich opisy, użycie i rozmieszczenie nagłówków, wartości atrybutów ALT w obrazach, linkowanie wewnętrzne, adresy URL itd.) są w porządku.
 3. Prędkość działania. Proces tworzenia strony internetowej powinien także uwzględniać zbadanie witryny np. w narzędziach PageSpeed Insights oraz GTmetrix.
 4. Poprawność kodu. Dobrze jest także sprawdzić, jak prezentuje się kod strony. Pomocna będzie w tym usługa W3C Markup Validation Service.
 5. Poziom user experience. Zbadanie procesu poruszania się po stronie internetowej – czy wszystko jest intuicyjne, łatwo dostępne, zrozumiałe itd.

Ponownie podkreślam, że są to jedynie przykłady. Proces tworzenia strony internetowej może uwzględniać naprawdę sporo płaszczyzn, które warto jest sprawdzić.

7. Oficjalne uruchomienie strony internetowej dla wszystkich odwiedzających.

Gdy strona internetowa jest gotowa, przychodzi czas na jej upublicznienie. Od tego właśnie momentu staje się dostępna wszystkim użytkownikom.

Warto jest przyglądać się jej uważnie, ponieważ nie zawsze proces przejścia z serwera (lub adresu) testowego na finalny przebiega gładko.

Bywają różne problemy (np. pojawienie się błędów 404, niezdjęcie blokady indeksacji, jakieś błędy z funkcjonowaniem certyfikatu SSL itp.), lecz właśnie po to robi się wcześniej testy, by w etapie upubliczniania strony możliwie najmocniej zminimalizować ryzyko wystąpienia trudności.

Proces tworzenia strony internetowej – podsumowanie tekstu

Na początku tego tekstu wspomniałem, że proces tworzenia strony internetowej absolutnie nie musi wyglądać tak samo we wszystkich przypadkach.

Można śmiało stwierdzić, że co twórca, to schemat pracy. Lecz tak naprawdę jest to obecne we wszystkich branżach kreatywnych, gdzie na niezliczoną ilość sposobów można dochodzić do efektu finalnego, jakim jest produkt końcowy.

Jeśli jesteś twórcą – jak wygląda Twój proces tworzenia strony internetowej? Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Anna

  Artykuł bardzo pomocny w uporządkowaniu działań wymaganych przy tworzeniu nowej lub zmianie dotychczasowej strony www. Świetnie opisane poszczególne etapy, klarowny, logiczny przekaz i przyjazny język! jak dla mnie 10pkt w skali 1-10 🙂

  Odpowiedz
 2. Jacek Sobkowski

  Bardzo rzetelny i konkretny wpis. Brawo! Aż dziwne, jak dużo firm zakłada strony internetowe praktycznie bez celu, albo z jakimś ogólnym, typu: to będzie moja wizytówka. Wystarczy zadać sobie tylko jedno pytanie – co chcę uzyskać dzięki stronie? I wtedy łatwiej ją dobrze zaprojektować i przetestować pod kątem SEO PRZED launchem. Fajnie, że podajecie GTmetrixa, to rewelacyjne narzędzie.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.