Profesjonalny e-book, czyli trzy składowe sukcesu

Profesjonalny e-book, czyli trzy składowe sukcesu

Nie ma niczego złego w dobrych, papierowych gazetach. W rzeczywistości ilość informacji, jakie udzielają, jest dobrodziejstwem dla każdego marketingowca, który chce stworzyć porządną strategię marketingową.

Jedynym problemem mogą być tu nieaktualne informacje, długość lub po prostu niedostępność dla zwykłego, przypadkowego czytelnika.

W 2016 roku, kiedy mamy na wyciągnięcie ręki piękne i obfite w elementy wizualne książki internetowe, musimy stworzyć coś, co przebije się przez tysiące już dostępnych egzemplarzy.

Mówię tutaj o e-bookach.

Są tak samo świetne, jak zwykłe papierowe gazety i w taki sam sposób edukują każdego czytelnika. Jednakże główną różnicą między tymi formami jest po prostu wygląd.

E-booki są bogate w niestandardowe ilustracje oraz odpowiednio dopasowane grafiki, co niejednokrotnie tworzy doskonały kolaż wizualny, który jest połączony dodatkowo z zawartością informacyjną.

E-booki mogą angażować czytelników na wielu poziomach i nie ma wątpliwości, że e-booki są niezwykle potrzebne każdej firmie, która chce osiągnąć sukces w internecie.

Pod warunkiem, jeżeli są wykonane prawidłowo.

Wobec tego, w jaki sposób zagwarantować, że e-book będzie udaną częścią Twojej strategii marketingowej w internecie?

Rzućmy okiem na to, co dokładnie przesądza o jakości e-booka.

Przedstawiam trzy podstawowe wskazówki, które sprawią, że e-book będzie godnie reprezentował Twoją markę.

Trzy składowe dobrego e-booka

W skrócie – e-booki to elektroniczne książki umieszczone w internecie. W kontekście marketingu internetowego oraz strategii e-book przedstawia najczęściej dokument PDF, który zawiera bogatą treść (wizualnie i informacyjnie).

Flipbook - przykład

Flipbook jest odmianą e-booka. Składa się przede wszystkim z serii grafik.

Porównując z krótkim wpisem na blogu, zawartość e-booka jest głębszym spojrzeniem na dany temat. E-book udostępnia wyższy poziom informacji dla każdego czytelnika, który poszukuje czegoś więcej niż krótkiego artykułu.

Powołując się na wypowiedzi Matta Cuttsa, długa i jakościowa zawartość e-booków będzie przyciągała wielu marketingowców. Wobec tego Google będzie postrzegało je jako wartościowy czynnik pozycjonujący.

1. Profesjonalny e-book oznacza profesjonalne działanie.

Istnieje wiele projektów, które są idealne dla majsterkowiczów DIY (z ang. Do It Yourself – „zrób to sam”). E-booki nie są jednym z nich.

Pamiętasz, jak początku wpisu wspomniałem, że e-book to bogatsza wersja papierowej gazety? Cóż, powód właśnie tkwi w projekcie całego designu.

Ze względu na ich długość i mnogość informacji, to właśnie ciekawy design e-booka jest tym, co pobudza czytelnika i wciąga go coraz głębiej.

Jednakże napisanie długiej i dobrej treści jest niezwykle czasochłonne i często oprawa graficzna e-booka jest robiona w pośpiechu lub po prostu nieprofesjonalnie.

Dlatego kiepski design może całkowicie zniszczyć cel e-booka, a nawet zaszkodzić Twojej marce w internecie (w gruncie rzeczy sprowadza się to do obśmiania w branży swojej oraz graficznej).

Szablony e-booków

W sieci można znaleźć też profesjonalne, gotowe szablony e-booków. Źródło: HubSpot.

Wszystkim naszym klientom staramy się przekazać, że e-book powinien stawiać na oryginalność projektu graficznego oraz ciekawą i jakościową treść.

Z doświadczenia wiemy, że jest to niezwykle pracochłonne zadanie, aby zaprojektować multimedialny e-book, który będzie spójny z marką. Jest to często zbyt ciężkie wyzwanie dla małych i średnich firm.

Jednakże jeszcze ważniejsze, niż elementy graficzne, jest napisanie treści. E-booki w świecie marketingu istnieją po to, aby w całości wyczerpać temat lub odpowiedzieć na pytanie. Wobec tego wymaga to szczegółowych badań, co skutkuje wydłużonym czasem na tworzenie e-booków.

Kolejnym problemem jest ciągłość tekstu. Mimo że piszemy w sposób spójny i ciągły, to może okazać się, że dla wielu przeciętnych czytelników nasz e-book będzie trudny do „strawienia”.

Dlatego, zamiast robić to w domu w stylu DIY, musisz rozważyć kontakt z profesjonalną agencją, która specjalizuje się w tego typu zadaniach.

Nie wystarczy mieć po prostu e-booka. Jeżeli potrzebujesz czegoś, z czego Twoja firma może być dumna, to profesjonalny e-book jest dobrym rozwiązaniem.

Dobra agencja może zagwarantować Ci wysoki poziom badań, profesjonalny design oraz terminową dostawę.

2. Zasada kciuka w górę, czyli tzw. treść evergreen.

Kolejnym krokiem, który można podjąć w celu zapewnienia długoterminowości Twojego e-booka, jest evergreen content, czyli rodzaje treści wiecznie żywej.

Treść wiecznie żywa będzie zawsze świeża i na czasie, bez względu na to, co przyniesie jutrzejszy dzień.

W efekcie taki typ tekstu będzie przydatny dla czytelnika nawet po kilku latach. Fakt, nawet najlepsze praktyki zmieniają się w upływie czasu, ale dlatego, że są najlepsze, zmienia się w nich tylko kilka aspektów.

E-book Brand24

Przykładem e-booka, który będzie aktualny jeszcze przez długi czas, jest e-book autorstwa Brand24.

Spójrzmy na memy internetowe lub najnowsze hity ze świata YouTube’a. Będą chwytliwe przez parę tygodni, ale z czasem stracą zainteresowanie i przeminą.

Ponieważ e-booki są przeznaczone dla czytelników szukających czegoś więcej niż krótkich wpisów, to są one idealnym nośnikiem treści wiecznie żywej.

Twoi dotychczasowi użytkownicy znajdą w nich to, co chcą, a nowi czytelnicy, którzy pojawią się za rok lub dwa, uzyskają te same przydatne informacje.

3. Stwórz zbiór e-booków.

Co jest lepsze niż jeden profesjonalny e-book?

Oczywiście, że biblioteka profesjonalnych e-booków!

Niektóre z najbardziej skutecznych firm w internecie tworzą kompilacje e-booków do biblioteki online. Czyli tworzą zbiory książek internetowych spośród najlepszych.

Przy tym punkcie od razu przychodzi mi na myśl HubSpot. Jest to świetny przykład idealnej biblioteki e-booków.

Elektroniczny zbiór profesjonalnych e-booków może stanowić pierwszy przystanek dla najbardziej wymagających czytelników, którzy chcą kształcić się w niszy, w której obraca się Twoją firma. Taka biblioteka stworzy silną więź między twórcami i czytelnikami, co może zaowocować współpracą w przyszłości.

Wobec tego zamiast „kolejnej strony internetowej z blogiem” warto stworzyć bibliotekę online z wartościowymi e-bookami.

Kolejnym plusem takiego przedsięwzięcia jest pozyskanie autorytetu. Wyobraź sobie teraz, że kolejne firmy z Twojej branży powołują się na swoich blogach na Twoje e-booki.

Co to dużo mówić – zyskujesz autorytet w branży oraz kolejne linki z powiązanych witryn, co oczywiście ma pozytywny wpływ na Twoje pozycje w wyszukiwarce internetowej Google’a.

Profesjonalny e-book – podsumowanie

Nie ma wątpliwości, że profesjonalny e-book jest potężnym narzędziem marketingowym dla każdej marki w internecie.

Kiedy internetowa książka jest wykonana starannie i prawidłowo, jest odbierana jako wartościowy zbiór informacji, który dokładnie zgłębia tematykę oraz przedstawia naukowo udowodnione badania.

Jeżeli chcesz zainwestować w tak długi projekt, jakim jest profesjonalny e-book, spróbuj znaleźć temat, który będzie wiecznie żywy, czyli będzie należał do segmentu tzw. evergreen content. Wszystko po to, aby książka pozostała jak najdłużej świeża z punktu informacji i zawartości.

Google docenia wartościową treść, co przyczyni się bezpośrednio do poprawienia pozycji Twojej strony internetowej w wyszukiwarce, a oprócz tego profesjonalny e-book dostarczy Ci nowych czytelników.

Pamiętaj, że nie musisz pozostawać z jednym dobrym e-bookiem. Dzięki bibliotece online możesz zdefiniować na nowo markę i pozyskać w swojej dziedzinie tak cenny autorytet.

Najważniejszą rzeczą do zapamiętania z tego wpisu jest to, że nieprofesjonalny e-book może boleśnie zaszkodzić całej Twojej firmie. Wobec tego, aby zapewnić skuteczność i jakość, rozważ wynajęcie odpowiedniej agencji marketingowej.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Mateusz Czech

  Dzięki za wzmiankę o Brand24 i polecenie naszego e-booka <3

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Mateuszu, jest on na tyle dobry, że bodaj po raz trzeci wspomnieliśmy o nim na naszym blogu. 🙂

  • Mateusz Czech

   Dzięki :))

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.