Jak napisać profesjonalny wpis na blogu? – 8 technik

Jak napisać profesjonalny wpis na blogu?

Profesjonalny wpis na blogu w połączeniu z copywritingiem jest integralną częścią generowania ruchu oraz konwersji na stronie internetowej lub blogu.

Blog Kissmetrics stwierdza nawet, że dobrze wykonany copywriting (infografika w linku) potrafi zwiększyć ruch z wyszukiwarki internetowej o 50%, a konwersję o 30%.

Jednakże profesjonalny wpis na blogu wymaga czegoś więcej niż dobrego copywritingu.

Należy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat psychologii człowieka, aby móc przekonać czytelników do zakupu produktu lub danej usługi. Trzeba wiedzieć, co ich motywuje i nakłania do składania zamówień.

Dodatkowo istnieje jeszcze kilka innych zmiennych, które mają wpływ na podejście czytelników, a w tym odbiorców i w późniejszym czasie klientów:

Wobec tego, w jaki sposób napisać profesjonalny wpis na blogu, jeżeli masz dopiero minimalne doświadczenie?

Piszę systematycznie wpisy co 6 dni od dwóch lat. W porównaniu z tekstami z okresu, gdzie zaczynałem, a teraz, zobaczyłem ogromną różnicę w ich jakości.

Dlatego postanowiłem wymienić 8 technik, które pozwoliły mi rozwinąć styl pisania, dzięki czemu blog MobileTry trafia do sporej części publiczności.

Jak napisać profesjonalny wpis na blogu? – 8 porad

1. Ucz się od najlepszych.

Jeżeli dopiero zaczynasz blogować, proponuję Ci czytać dosłownie wszystko, co popadnie na ten temat i pochłaniać jak najwięcej wiedzy i ważnych informacji.

Warto przeczytać również nasze vademecum każdego blogera.

W przeciwieństwie do innych form treści copywriting jest wysoko wyspecjalizowaną dziedziną i wymaga własnego, unikalnego podejścia.

Jestem zwolennikiem czytania książek Davida Ogilvy, czyli „najbardziej poszukiwanego czarodzieja branży reklamowej” (magazyn „Time”), który często jest zwany ojcem współczesnej reklamy, a skoro jest określany takim mianem, to warto przeczytać jego książki i trochę „zgapić” jego metody.

Dla każdego początkującego copywritera proponuję również obowiązkowo przejrzeć almanach od Kissmetrics na temat istoty copywritingu. Zawiera on 75 wartościowych artykułów (w j. angielskim), które odnoszą się do całego spektrum pisania idealnej treści.

2. Naucz się systematyczności w pisaniu.

Istnieje bardzo duża szansa, że Twój pierwszy „profesjonalny wpis na blogu” będzie kiepski i tak naprawdę nikt go nie przeczyta.

Nie bierz tego personalnie.

Jednakże będziesz zaskoczony tym, co może przynieść ciągła praktyka.

Nawet w krótkim czasie – w tydzień lub w miesiąc – można zrobić ogromne postępy.

Nauczysz się pisać wydajniej (pamiętasz stare programy komputerowe o nazwie „mistrz klawiatury”?), opracujesz własne triki, a co najważniejsze – dowiesz się, jaki styl pisania jest odpowiedni dla Ciebie.

Jeżeli chcesz poprawić jakość, wydajność oraz styl swojego pisania, to podejmij nasze tygodniowe wyzwanie do tworzenia lepszych tekstów.

3. Poznawaj psychologię, która stoi za zakupami.

Niestety, nie obejdzie się bez poważnej lektury o psychologii współczesnych zakupów, zarówno internetowych, jak i w zwykłych sklepach.

Jak już wspomniałem wcześniej, psychologia jest nieodzownym i kluczowym elementem copywritingu.

Żeby kogoś przekonać, aby coś kupił, trzeba zrozumieć jego tok myślenia oraz wzorce zachowań.

Na blogu o wymownej nazwie – Copyblogger – jest bardzo ciekawy artykuł, który podkreśla 7 najważniejszych psychologicznych technik, które możesz użyć w swoim wpisie.

Przeczytasz tam m.in. o lustrzanych neuronach, które mówią o tym, że „osobnik na widok pewnej czynności jest w stanie niemal natychmiast odgadnąć intencje innego osobnika nie tylko tego samego gatunku”.

Dobrym przykładem jest kampania reklamowa PZU o nazwie „stop wariatom drogowym”.

To reklamy idealne do tego, aby wyobrazić i poczuć, jak by to było, gdyby wariat drogowy potrącił bliską Tobie osobę. Wobec tego jesteś bardziej skłonny do zakupu ich ubezpieczenia.

Do czego teraz zmierzam?

Twój copywriting powinien rezonować z czytelnikami i pozwolić im poczuć to „coś”.

Musisz dostać się do ich głów i zrozumieć, co ich porusza.

4. Prowadź własne badania.

Skuteczny copywriting to nie tylko sprytna gra słów. Duża część sukcesu, aby napisać profesjonalny wpis na blogu, to również własne badania.

Dlaczego jest to tak ważne?

Z jednej strony Twój wpis na blogu staje się bardziej wiarygodny.

Przez dołączenie odpowiednich statystyk, studiów przypadków (case studies) i cytatów ekspertów budujesz solidne argumenty.

To pokazuje, że copywriting jest oparty na obiektywnych faktach, a nie jedynie na subiektywnych opiniach.

Spójrz na to ze strony skarg lub jakichś pretensji. Każdy może złożyć taką skargę, ale jeżeli roszczenia są poparte danymi i dowodami, to są one wtedy bardzo wiarygodne.

Badania dodają również pewną nową warstwę, które wzbogaca profesjonalny wpis na blogu.

5. Nie zapominaj o nagłówkach.

Szczerze mówiąc, to nie ma znaczenia, jak dobry jest Twój profesjonalny wpis na blogu, jeżeli nagłówek jest po prostu kiepski.

W rzeczywistości większość czytelników czyta same nagłówki niż samą treść.

Jeżeli nagłówek nie przyciąga, to niestety, ale niewiele osób przeczyta to, co jest pod nim.

Na papierze idealny nagłówek może wyglądać prosto, ale w rzeczywistości napisanie takiego nagłówka jest dosyć trudne.

Jakieś wskazówki?

Skup się na tym, że nagłówek:

 • musi być unikalny
 • musi być bardzo charakterystyczny
 • musi wyzwalać poczucie pilnej sprawy
 • musi być przede wszystkim przydatny

6. Zostań mistrzem wstępu.

Jeden szczebel niżej od nagłówków stoją zdania otwierające wpis.

Jeżeli Twój nagłówek już przyciągnął uwagę czytelników, musisz ich zmotywować do przeczytania reszty wpisu, w której będą ukryte różne wezwania do działania (CTA).

I tutaj zaczyna się rola dobrze napisanego wstępu.

Co mam na myśli, pisząc „dobry wstęp”?

Musi być krótki, wciągający i ma sprawić, że czytelnik od razu załapie bakcyla, który będzie kazał mu przeczytać cały tekst.

Przykład?

Profesjonalny wpis na blogu

Źródło: Sprawny marketing.

Jeżeli spojrzeć na pierwsze zdanie, spełnia ono wszystkie trzy kryteria, o których wspomniałem powyżej.

Mówi po prostu: „to dzięki dobrze napisanym tekstom możemy komunikować się ze swoimi użytkownikami, przyciągać nowych klientów i przekonywać nieprzekonanych”.

Jest to oczywiście krótkie i na temat, ale haczyk jest dopiero w czwartym zdaniu, które angażuje czytelnika i wyzwala chęć dowiedzenia się, do jakich wniosków doszła autorka tekstu.

Wobec tego to czwarte zdanie powinno być wstępem i haczykiem w jednym. Reszta jest niepotrzebna, co jest oczywiście moim subiektywnym zdaniem.

7. Formuła: „uwaga, zainteresowanie, pożądanie, działanie i satysfakcja”.

Zaczynasz od przyciągnięcia uwagi czytelnika np. niesamowitym nagłówkiem oraz zdaniem otwierającym.

Budujesz zainteresowanie przez małe wspominki o tym, czego czytelnicy potrzebują, posiłkując się zapewnieniami, że Twój produkt lub usługa jest w stanie im pomóc, rozwiązać problem, poprawić życie itd.

Tworzysz pożądany produkt lub usługę poprzez wyraźne wyjaśnienie jego zalet oraz wypunktowanie korzyści płynących z jego używania.

Zalety wtyczki WooCommerce opisane w sposób, który zwraca uwagę

Wreszcie umieszczasz swoje wezwanie do działania, czyli CTA, aby zachęcić swoich czytelników do natychmiastowego podjęcia decyzji.

Proste 4 kroki, a potrafią tak wiele.

A! Myślisz, że zapomniałem ostatniej składowej formuły?

Twój sprzedany produkt lub usługa musi satysfakcjonować albo uzależniać klienta, tak aby był zmuszony kupić go jeszcze raz lub polecić go innym.

Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o tej formule, proponuję „wygooglować”: „Tadeusz Krzyżewski formuła U. Z. D. A.”.

8. Zboczenie na punkcie pisowni i gramatyki.

„Brak poprawnej gramatyki oraz pisowni odstrasza prawie 60% czytelników”.

Błędy w pisowni i gramatyce mogą być gwoździem do trumny Twojego bloga czy strony internetowej, ponieważ sprawiają, że marka wygląda nieprofesjonalnie i niewiarygodnie.

Czy ktokolwiek zaufałby firmie browarniczej, która nie zna różnicy w pisowni między „ważyć piwo” a „warzyć piwo”?

Raczej nie.

To dlatego tak ważne jest, aby być bardzo dokładnym w tym, co się robi, a nawet obsesyjnie dokładnym – zwłaszcza jeżeli jesteś autorem bloga firmowego.

Kilkakrotnie już polecaliśmy narzędzie Languagetool, ale polecę je jeszcze raz. Wyłapie ono wszystkie błędy gramatyczne oraz większość stylistycznych.

Jak napisać profesjonalny wpis na blogu? – podsumowanie

Istnieje wiele fajnych blogów z naprawdę dobrymi tekstami, ale bardzo kiepskim ich wyszlifowaniem.

Opanowanie tego rzemiosła wymaga unikalnego podejścia i specyficznych zdolności.

Na szczęście możesz się tego po prostu nauczyć i tworzyć profesjonalne wpisy na swoim blogu w dosyć krótkim czasie. Oczywiście, jeżeli jesteś gotowy wziąć się za to na poważnie.

Nawet jeżeli dopiero zaczynasz, powyższe wskazówki i techniki mogą nakierować Twoje wpisy i artykuły na dobrą drogę copywritingu, co będzie oznaczać dla Ciebie dwie ważne rzeczy:

 • Zyskasz potencjalnych klientów.
 • Zwiększysz swoje zyski.

Znasz jeszcze inne techniki, które pomogą innym napisać profesjonalny wpis na blogu? Podziel się nimi w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. kawa-herbata-kakao

  Słuszne uwagi, dziękuję za ten tekst, wezmę sobie je do serca 🙂

  Odpowiedz
 2. Jacek Labuda

  Pomocne uwagi, dzięki za wskazówki!

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.