W teorii program lojalnościowy w sklepie internetowym jest idealnym sposobem na zwiększenie stopnia sprzedaży oraz ogólnie dobre prosperowanie sklepu. W praktyce jednak może być różnie, ponieważ wiele zależy od tego, jak będzie prowadzony oraz jak będzie atrakcyjny.
Sposób działania całego mechanizmu jest dość prosty. Użytkownicy kupują w sklepie, a w zamian otrzymują za to punkty. Następnie owe punkty mogą wymienić na różne nagrody.
Sęk właśnie w tym, aby wspomniane nagrody były przede wszystkim zachęcające do gromadzenia punktów oraz aby samo ich zdobycie nie wymagało wydania niebotycznych sum, które nijak się mają do zyskanej nagrody.
Sprawdź zatem, jak skutecznie wystartować z programem lojalnościowym w e-sklepie.
Dlaczego warto rozważyć program lojalnościowy w sklepie internetowym?
Poniżej znajduje się lista potencjalnych korzyści oraz perspektyw, jakie niesie za sobą uruchomienie programu. Trzeba przyznać, że jest dość sporo możliwości dla właścicieli sklepów, którzy decydują się na tego typu reklamę.
1. Nowa forma reklamy.
Program lojalnościowy to również forma reklamy. Jest to dodatkowy bodziec dla użytkowników do zakupu. Taki sam zresztą jak promocja czy zniżka.
Jest jednak pomiędzy tymi dwiema formami reklamy zasadnicza różnica.
Promocja jest bardzo powszechną formą zachęty i praktycznie jesteśmy nimi bombardowani na każdym kroku. Inaczej jest z programami lojalnościowymi, które jeszcze nie są na tyle popularne, aby je widywać w „co drugim” sklepie online. Sam osobiście nie spotkałem dużo takich wdrożeń, a więcej przykładów z codziennego życia widuję w tradycyjnych sklepach lub też usługach.
Dlatego też w branży e-commerce taki program może być skutecznym sposobem na wyróżnienie się na tle konkurencji.
Ponadto sklep może wprowadzać nowe formy reklamy, gdzie zamiast informowania np. o darmowej dostawie, będzie informacja o promocji, ale np. tylko dla członków programu.
Inna forma reklamy tego typu to zyskiwanie np. dwukrotnej liczby punktów względem normalnych zakupów.
Ponadto takie mechanizmy oddziałują na wszystkich odbiorców sklepu – członkowie chętniej coś kupią, a użytkownicy niezrzeszeni w programie otrzymują jasny sygnał ku temu, aby dołączyć.
2. Program jest dość elastyczny.
Użytkownicy mogą otrzymywać punkty za różne działania. Nie tylko podczas zakupów. Inne sytuacje to chociażby:
- dodawanie opinii czy też recenzji
- działania w mediach społecznościowych
- rejestracja
- dołączanie innych użytkowników
Ponadto jest duża różnorodność w samej formie programu. W najprostszej formie otrzymuje się punkty od kwoty zamówienia. Można jednak obrać inny sposób, gdzie np. są różne pakiety, a wraz z rosnącą liczbą punktów użytkownicy awansują na wyższy pakiet, otrzymując coraz lepsze korzyści.
3. Dodatkowa mobilizacja do zakupu.
Samo rozpoczęcie gromadzenia punktów jest mobilizujące, ponieważ w przypadku kolejnych zakupów jest znacznie większa szansa na powrót do sklepu, w którym zbieramy punkty. Po co mamy kupować gdzieś indziej, skoro możemy dokonać zakupu i zyskać kolejne punkty? Z kolei każdy kolejny zamówiony produkt przybliża odbiorcę do sytuacji, w której może otrzymać realną korzyść za punkty, czyli wymienić na nagrodę.
Ponadto użytkownicy są bardziej aktywni, ponieważ jak już zaczną zbierać punkty, to mają cel do wykonania – zgromadzić X punktów, aby coś zyskać. Więc jeśli widzą realną szansę na to, aby uzbierać wymaganą liczbę, stawiają sobie za cel ich zdobycie. Przekłada się to jednocześnie na większe ich zaangażowanie.
4. Większa liczba opinii o produktach.
Opinie w sklepie są niezwykle pomocne oraz przede wszystkim pożądane przez potencjalnego klienta. Zwraca się na nie uwagę, aby upewnić się co do słuszności wyboru danej rzeczy. Posiadanie ich jest więc po prostu korzystne.
Sęk w tym, że nie każdy, kto dokonuje zakupów online, wystawia natychmiast opinię o produkcie. Zazwyczaj użytkownicy o tym zapominają albo są przekonani, że zajmuje to dużo czasu albo nie przywiązują do tego dostatecznie dużej wagi.
Dlatego świetnym sposobem na pozyskiwanie opinii jest wykorzystanie programu lojalnościowego, który będzie działał jako wabik. Użytkownicy potrzebują również bodźca do wystawienia opinii, a otrzymanie punktów za ocenę produktu jest już wystarczającą zachętą.
5. Większa sprzedaż.
Program lojalnościowy w sklepie internetowym to również szansa na zwiększenie sprzedaży online. Wszystkie wymienione powyższe punkty dążą ku temu, aby sklep generował większe zyski. Użytkownicy chętniej dokonują zakupu, są bardziej aktywni oraz przede wszystkim przywiązują się do marki, co z pewnością wpływa na większą sprzedaż.
Sklep zyskuje, ponieważ program rozbudowuje sklep o nowe możliwości oraz oferuje coś nowego dla klientów. Ponadto jest motorem napędowym i ma szansę skutecznie zachęcać potencjalnych kupujących do zakupów.
Jak zachęcić do skorzystania z programu lojalnościowego?
Jak widać, sklep otrzymuje sporo korzyści w związku z prowadzeniem takiego programu. Jednak co z użytkownikami? Jak ich nakłonić do skorzystania z takiego rozwiązania?
1. Postaw przed faktem dokonanym.
Można pójść na skróty i każdego klienta automatycznie traktować jako uczestnika programu.
Po prostu każda sprzedaż wiąże się z gromadzeniem punktów i użytkownik nie musi zastanawiać się, czy chce w tym uczestniczyć, czy nie. Jeśli dokonuje zakupu, to otrzymuje punkty, przez to stając się automatycznie członkiem programu.
W branży e-commerce jest to znacznie uproszczone, aniżeli w tradycyjnych branżach usługowych, gdzie trzeba się rejestrować itd. Choć o kwestiach prawnych trzeba oczywiście pamiętać.
2. Realne korzyści, nagrody.
Najważniejsza kwestia skutecznego programu. Uczestnicy poprzez gromadzenie punktów muszą widzieć w tym realną korzyść. Nagroda, do której się dąży, powinna być warta zbierania punktów.
Nagroda w postaci – powiedzmy – e-booka z „garścią” porad w danej dziedzinie jest mało zachęcającym wabikiem.
Klient sklepu woli zyskać rabat, zniżkę, zakup promocyjny, darmową dostawę lub produkt za darmo. Od tego właśnie zależy w dużej mierze powodzenie programu.
3. Przejrzyste zasady.
Zasady gromadzenia punktów powinny być jasno oraz klarownie przedstawione. W internecie łatwo stracić skupienie, a zawiłe zasady oraz wszelkie „pułapki” programu przyczyniają się do utraty uwagi.
Idealny program to taki, w którym po szybkim rzucie oka użytkownik zna zasady przyznawania punktów. Należy więc redukować jak najbardziej jego złożoność, co powinno zaowocować większym zainteresowaniem programem.
Dodatkowo samo dołączenie do programu (o ile nie robisz tego „z automatu”) również powinno być mało skomplikowane. Nie warto stawiać barier utrudniających dołączenie. Zwykły „ptaszek”, który trzeba zaznaczyć przy zakładaniu konta czy też kupowaniu produktu powinien w zupełności wystarczyć, aby zacząć zbierać punkty.
Program lojalnościowy w sklepie internetowym – czy wziąć udział?
Jak widzisz, program lojalnościowy w sklepie internetowym może być doskonałym sposobem na urozmaicenie funkcjonowania sklepu oraz dodanie do niego kolejnej wartości.
Ponadto, jeśli będzie atrakcyjny, czyli nagrody będą adekwatne do wydanych pieniędzy, to jest duża szansa na jego powodzenie.
Dodatkowo użytkownicy bardziej angażują się w sprawy sklepu (wystawiają opinie, informują innych o programie) oraz przede wszystkim dążą do tego, aby zdobyć cel – nagrodę. Jest to więc szansa na nakłonienie do ponownych zakupów w sklepie, co jest znacznie tańsze, niż pozyskanie kolejnego klienta.
Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉