Projektowanie logo firmy – o czym pamiętać przed startem prac?

Projektowanie logo firmy

Zdecydowana większość przedsiębiorców prędzej czy później staje przed takim wyzwaniem, jak projektowanie logo firmy.

Spotyka się dwa podejścia – samodzielne próby stworzenia jakiegoś projektu lub też zlecenie tychże prac odpowiedniemu grafikowi.

W drugim przypadku dobrze jest zawczasu określić swoje wymagania. Wszystko dlatego, że każdy z nas ma jakieś własne preferencje.

Często wydaje się nam, że tak nie jest – wolimy zdać się na kogoś innego, lecz gdy przychodzi co do czego (a dokładniej dzieje się to w momencie zapoznania się z pierwszymi szkicami), jesteśmy w stanie wskazać na przykład:

 • czy coś powinno być większe,
 • a może jednak mniejsze,
 • czy dobrany font jest właściwy,
 • czy zastosowane kolory są odpowiednie itp. itd.

Zasada jest prosta: im wcześniej określi się grafikowi wymogi (lub też sprecyzuje się, że na danych polach ma on wolną rękę), tym szybciej projekt powstanie, a co za tym idzie – będzie tańszy. Grafik spędzi po prostu mniej czasu nad swoją pracą.

Zmierzam do tego, że projektowanie logo firmy nie jest procesem do „załatwienia” na szybko. Nad wszystkim trzeba się porządnie zastanowić, zanim zleci się komuś stworzenie projektu idealnego.

Stąd też poniżej znajdziesz listę ośmiu pytań. Wśród niektórych punktów odnajdziesz także gotowe przykłady, którymi możesz się inspirować.

Próba znalezienia na nie odpowiedzi lub też po prostu samo zastanowienie się nad nimi pozwoli Ci lepiej określić swoje wymagania.

Wszystko to, co znajdziesz poniżej, weź pod uwagę podczas samodzielnego projektowania logo lub też w trakcie zlecania tej pracy komuś innemu.

Projektowanie logo firmy – pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć:

Podpowiem Ci – ponieważ będzie ono… wszędzie.

Na stronie internetowej, na Facebooku, w wizytówce Google Moja Firma, na teczkach, w wielu miejscach w biurze, na wizytówkach, na koszulkach, być może nawet na naklejkach samochodowych.

Można wymieniać bez końca.

Logo jest pewnym znakiem, symbolem. W tej bardzo skondensowanej i małej formie ma zawierać się całe mnóstwo informacji.

Robi także pierwsze wrażenie, gdyż w wielu przypadkach jest elementem, który potencjalni klienci widzą natychmiastowo.

Projektowanie logo firmy nie jest zatem czymś, co można potraktować po macoszemu. Zarówno w przypadku tworzenia pierwszego logo, jak i robienia redesignu istniejącego, należy się za to zabrać porządnie.

2. Czym zajmuje się Twoja marka? Co robicie, kim jesteście?

Przechodzimy do konkretów.

Logiczne jest to, że jeśli prowadzisz np. sklep wędkarski, to nie wstawisz sobie w logo np. damskiego buta.

Tak samo zakład pogrzebowy nie uczyni swojego logo w rysunkowym, tęczowym stylu.

Wszystko to wiemy intuicyjnie. Są pewne kanony, konwenanse, czy też normy. Należy się ich trzymać. Łamanie takich zasad za bardzo szokuje – sprawia, że potencjalni klienci nie odbierają za dobrze takich „nowości”.

Wszystko to wynika z profilu działalności danej firmy. Zatem to, co konkretnie ma przedstawiać logo, zależy m.in. od poniższych kwestii:

Ponadto wiele osób sądzi, że dobrym punktem wyjściowym do opracowania jakiejś wstępnej wizji logo jest próba opisania własnej działalności w dwóch, trzech słowach czy też hasłach. Tym sposobem jesteśmy w stanie wykrystalizować jakieś konkretne wyrazy lub symbole, jakie następnie mogą stanowić bazę dla logo.

Zatem jeśli czeka Cię projektowanie logo firmy, miej wszystkie ww. kwestie na uwadze.

3. Jakie logo ma Twoja konkurencja?

Na naszym blogu tematyce konkurencji poświęcamy naprawdę sporo miejsca. Oto wybrane przykłady:

Wszystko dlatego, że wiedzy nigdy dość.

Oczywiście nikt nie każe Ci niczego „zżynać”, gdyż zawsze jest to wątpliwe etycznie, a niekiedy nawet niezgodne z prawem. Mam na myśli jedynie to, że zawsze trzeba robić rozeznanie w środowisku – na każdym polu, gdzie już ktoś istnieje, a na które chcemy wejść my.

Sprawdź zatem, jakie logo ma Twoja konkurencja. Przejrzyj je wszystkie dokładnie. Spróbuj znaleźć jakieś elementy wspólne, szukaj inspiracji. Oni zadanie stworzenia logo mają już za sobą, zatem jest to doskonały moment na wykorzystanie okazji i zrobienie tego lepiej.

4. Czy masz możliwość zrobienia "burzy mózgów"?

Dobrze jest czasem pytać innych o zdanie. Inni pracownicy lub po prostu osoby, które cenisz z uwagi na ich kreatywność, mogą wpaść na fantastyczne pomysły.

Im więcej idei, tym lepiej. Jak to się mówi: od przybytku głowa nie boli. Ważne jest tylko to, aby umieć odróżniać pomysły kiepskie od wartościowych.

Osoby pracujące w branży kreatywnej lubią tworzyć sobie tzw. moodboardy. Co to takiego?

Moodboard to po prostu zbiór jakichkolwiek materiałów (obrazów, grafik, zdjęć, tekstów, cytatów), które mogą posłużyć za inspirację w trakcie projektowania czegoś (np. w tym przypadku logo). Tworzy się je po to, aby wszystko zebrać w jednym miejscu. Z takiego zbioru nic nie ma prawa uciec, a poszczególne elementy połączone ze sobą mogą generować zupełnie nowe pomysły.

Zatem jeśli czeka Cię projektowanie logo firmy, spróbuj wspomóc się moodboardem.

5. Jaki styl logo byłby najlepszy dla Twojej firmy?

Obecnie można wyróżnić kilka dominujących stylów, w jakich projektuje się logo. Rzućmy na nie okiem.

Projektowanie logo firmy minimalistyczne

Źródło: Digital Synopsis.

Powyżej przykład stylu minimalistycznego.

Jak sama nazwa wskazuje, nie skupia się na żadnych zbędnych ozdobnikach. Jego celem jest zrobienie wrażenia poprzez jak najbardziej oszczędne użycie formy. Przykładem mogą być trzy powyższe grafiki, gdzie główną rolę odgrywa jakiś drobny element. Mimo tego, że jest on bardzo prosty, to jednak robi wrażenie i sprawia, że łatwo zapamiętujemy użyty w logo motyw.

Ten typ logo niejednokrotnie potrafi wzbudzić zachwyt wśród odbiorców, gdyż bardzo często zwraca uwagę na coś, na co inni by nie wpadli. Pojawiają się wtedy myśli w rodzaju: „faktycznie!”, „sprytne!”, „dobry pomysł!”.

Innymi słowy, chodzi o pewną nienachalną, lecz inteligentną symbolikę.

Projektowanie logo firmy w stylu retro

Źródło: Designmodo.

Wyżej z kolei znajduje się styl określany mianem retro lub vintage.

Wykorzystywany jest np. przez przedsiębiorstwa, które które w swojej działalności bardzo mocno nawiązują do tradycji.

Jego celem jest po prostu wzbudzenie wspomnień lub też pokazanie, że pewne „stare” (w pozytywnym tego słowa znaczeniu) wartości są dla danej działalności niezwykle istotne.

Stosowanie tego stylu jest ryzykowne, gdyż niestety nie sprawdzi się we wszystkich przypadkach. Postawienie na retro musi być zatem solidnie umotywowane.

Projektowanie logo firmy z maskotką

Źródło: 99designs.

Projektowanie logo firmy może być także przeprowadzone z użyciem tzw. maskotki, czyli pewnej postaci, która jest integralną częścią wizerunku firmy. Wspomniałem o tym m.in. w tekście na temat wpływania na klikalność przy pomocy obrazów, wymieniając przykład sklepu DrTusz.

Stworzenie takiej postaci może być dla przedsiębiorstwa niezwykle opłacalne. Ociepla poniekąd wizerunek firmy, a także stwarza swoisty symbol, który można wykorzystywać w wielu miejscach. Tym sposobem odbiorcy bardzo łatwo kojarzą sobie przedsiębiorstwo właśnie poprzez tę maskotkę.

Abstrakcyjne projektowanie logo firmy

Źródło: 99designs.

Słowo „abstrakcja” kojarzy się nam z czymś niezwykłym, wyjątkowym, być może nawet dziwnym. Jest to pewien nieokreślony obiekt, który nie ma konkretnego, jasno sprecyzowanego znaczenia.

Powyżej znajdziesz trzy przykłady abstrakcyjnych logo.

Ich rola polega na przykuwaniu uwagi i wywoływaniu emocji. Jakich? Wszystko zależy od nas samych. Nikt nam niczego nie narzuca.

Abstrakcyjne logo ma sens zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wykreować coś (np. jakiś symbol) zupełnie od zera. To na nas spoczywa wtedy nadanie mu sensu i znaczenia. Bardzo często styl ten przeplata się z minimalizmem.

Projektowanie logo firmy - śmieszne, zabawne logo

Źródło: CSSClick.

Wspomniane przeze mnie wcześniej maskotki niekoniecznie muszą być zabawne, lecz – jak widać na powyższych przykładach – jak najbardziej mogą.

Jeśli logo wykonane jest w humorystycznym stylu, w domyśle ma budzić naszą sympatię. Lubimy rzeczy, które są zabawne i wesołe. Reagujemy na nie pozytywnie.

Bardzo dużo informacji na ten temat znajdziesz w tekście Jakuba Ozorowskiego, który omówił sposoby na wykorzystanie humoru w content marketingu.

6. Co zrobić z napisami? Co mają przedstawiać oraz jak mają wyglądać?

Logo to nie tylko symbol. Składa się zazwyczaj z kilku elementów:

Części składowe logo - z czego składa się logo?

Główną rolę odgrywa najczęściej sygnet, czyli symbol, którego dotychczas dotyczyła większa część tego tekstu.

Równie istotny jest logotyp, w którym najczęściej zawiera się nazwa firmy.

Niektóre marki stosują także claim (inaczej tagline, hasło), czyli pewien slogan istotny dla danej działalności.

Zatem, jak widzisz, logo to nie tylko pojedynczy symbol. To także kilka innych elementów, gdzie istotne są po prostu napisy – zarówno ich wygląd, jak i sposób przedstawienia.

Idźmy dalej.

Czcionki fonty szeryfowe bezszeryfowe

Powyższa grafika prezentuje dwa najczęściej wykorzystywane style napisów: bezszeryfowy (sans serif, ten na górze) oraz szeryfowy (serif, ten niżej).

Zazwyczaj fonty bezszeryfowe wykorzystywane są do bardziej nowoczesnych projektów, z kolei szeryfowe z uwagi na obecność „ogonków” świetnie nadają się do klasycznych prac (aczkolwiek nie jest to oczywiście regułą pasującą do wszystkich przypadków).

Reasumując, poświęć także znaczną część swojej uwagi również na to, co prócz sygnetu ma znaleźć się na logo. Zarówno w kontekście treści, jak i jej stylizacji.

7. Jakie kolory Cię interesują?

Mimo upływu lat, jednym z najpopularniejszych tekstów na naszym blogu jest mój archiwalny wpis na temat znaczenia kolorów na stronach internetowych.

Wyszczególniłem w nim siedem najczęściej używanych w sieci barw, które mają niezwykle istotne znaczenie. Dowiesz się z niego:

 • jakie jest znaczenie poszczególnych kolorów
 • które z nich zaliczają się do barw ciepłych, a które do zimnych
 • jak umiejętnie łączyć ze sobą kolory

Jeśli interesuje Cię szersze zgłębienie tego tematu, zapraszam Cię do lektury wspomnianego tekstu.

8. Czy wybrane logo będzie ponadczasowe?

Ani na chwilę nie możesz zapomnieć o tym, że choć projektowanie logo firmy odbywa się tu i teraz, to efekt tej pracy ma służyć Ci przez lata.

Zmienianie logo zawsze jest procesem czasochłonnym, który niesie za sobą także ogromne koszty, jeśli przez ten czas zdołało ono pojawić się w wielu miejscach.

Staraj się zatem upewnić się co do słuszności swojego wyboru.

Uwzględnij także to, jakie masz plany na przyszłość. Jeśli – przypuśćmy – profil Twojej firmy zmieni się nieco w ciągu najbliższych lat, to Twoje logo może przestać pasować do Twojej działalności.

Ważne jest zatem długofalowe planowanie, a także swoista zapobiegliwość.

Projektowanie logo firmy – co warto mieć na uwadze?

Spróbujmy streścić powyższy tekst:

 1. Dowiedz się konkretnie, dlaczego w ogóle potrzebujesz logo i gdzie zamierzasz je wykorzystywać.
 2. Spróbuj ująć profil działalności swojej marki w kilku słowach. Pomoże Ci to wykrystalizować kilka słów-haseł, jakie mogą być pomocne przy projektowaniu logo.
 3. Poznaj logo swojej konkurencji, gdyż również z nich możesz zaczerpnąć inspiracji.
 4. Poproś o opinię osoby, którym ufasz. Im więcej pomysłów, tym lepiej. Spróbuj skorzystać z tzw. moodboarda.
 5. Zastanów się, jaki styl logo byłby dla Twojej firmy odpowiedni.
 6. Przemyśl także treść i wygląd wszelkich napisów, jakie mają wchodzić w skład logo.
 7. Dobierz odpowiednie kolory, pasujące do wizerunku i działalności Twojego przedsiębiorstwa.
 8. Postaw na coś, co będzie ponadczasowe.

Mam nadzieję, że seria powyższych porad pomoże Ci w trakcie procesu projektowania logo – zarówno wtedy, gdy to Twoim zadaniem będzie stworzenie takowego, jak i w przypadku zlecania tego komuś innemu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.