Promocja nowej strony przez zwiększenie liczby odwiedzin

Podstawą sprawnego funkcjonowania strony internetowej jest duża lub rosnąca liczba odwiedzin. Jednak nowo powstałe serwisy nie są dostatecznie znane, aby generować liczący się, duży ruch. Dlatego warto poznać różne sposoby docierania do użytkowników. Sprawdź, jak może przebiegać promocja nowej strony internetowej.

Budowa nowej strony internetowej to dopiero początek wirtualnej podróży w kierunku sukcesu.

Po uruchomieniu świeżego serwisu praktycznie tylko najbliższe osoby są świadome jego istnienia. To jednak zdecydowanie za mało, aby czerpać jakiekolwiek korzyści z posiadania strony internetowej. Dlatego trzeba docierać do nowych użytkowników i zwiększać liczbę jej odsłon.

Chcę podzielić się z Tobą kilkoma sposobami na dotarcie do szerszego grona odbiorców. Sprawdź, w jakim kierunku może odbywać się promocja nowej strony internetowej.

Promocja nowej strony internetowej – 9 sposobów na zwiększenie ruchu

1. Pozycjonowanie.

Wyszukiwarka internetowa to podstawowe miejsce, z którego powinni trafiać do Ciebie użytkownicy. Bez zadbania o ten aspekt, pozostałe działania nie będą na tyle efektywne lub będą często wymuszać sięganie po inne płatne rozwiązania. Także prędzej czy później pozycjonowanie strony jest konieczne. Nie tylko, aby strona pokazywała się na frazy związane z marką, ale przede wszystkim na pozostałe słowa kluczowe powiązane z daną branżą.

Ponadto w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, można skupić się na początek jedynie na lokalnym rynku, by spróbować zdominować ten sektor.

2. Blog i jego możliwości.

Świetnym sposobem już na początek jest prowadzenie bloga, który ma wiele zalet. Przede wszystkim angażuje odbiorców i jest źródłem częstych rewizyt strony. Otwiera drogę na nowe możliwości pod kątem pozycjonowania – użytkownicy mogą trafić do Ciebie z większej puli przeróżnych fraz.

Ponadto jest doskonałym uzupełnieniem innych działań, chociażby przedstawionych w dalszej części tego wpisu.

Blog daje również nowe możliwości rozwoju strony i gromadzenia ruchu. Oto niektóre z nich:

  • dodanie do agregatorów stron skupionych wokół danej dziedziny
  • szerszy sposób promocji strony – nie tylko np. samej strony głównej jako całości, lecz dodatkowo każdego wpisu z osobna
  • większy zakres możliwości w mediach społecznościowych pod kątem publikacji różnych materiałów oraz form reklamy

3. Komentarz wraz z linkiem.

Kolejny sposób to komentowanie pokrewnych stron wraz z zamieszczeniem odnośnika do własnej strony. Choć w tym wypadku trzeba akurat być ostrożnym oraz pamiętać o pewnych zasadach.

Podstawowa z nich dotyczy tego, że wstawianie linku musi być uzasadnione. Dodatkowo takie działanie musi dodawać jakąś wartość, np. uzupełnienie czy też rozszerzenie treści komentowanego wpisu. W przeciwnym wypadku taki komentarz zostanie uznany przez właścicieli komentowanej strony za spam.

Można również wspominać markę na różnych grupach dyskusyjnych w mediach społecznościowych, co w pewnym sensie podchodzi już pod marketing szeptany.

4. Podpis na forum.

Zdarza się, że fora internetowe w osobistym podpisie (w tak zwanej sygnaturze) pod komentarzem zezwalają na zamieszczenie linka. Jest to kolejny sposób na próbę zdobycia nowych odwiedzających do strony.

Warto dodać, że tutaj dodatkowo można podziałać pod kątem tzw. anchora, czyli tekstu, pod którym kryje się link. Sama nazwa domeny niekoniecznie musi być dostatecznie interesująca, aby przeglądający forum użytkownik zechciał kliknąć taki odnośnik. Z kolei jego opisanie już bardziej może do tego zachęcić, np.

  • przykladowa-domena.pl – nie zdradza odbiorcom, do czego prowadzi link.
  • Obuwie do garnituru – tutaj użytkownik, widząc link, jest świadomy, gdzie zostanie odesłany, co zwiększa szansę na kliknięcie. Oczywiście pod warunkiem, że jest akurat zainteresowanym danym zagadnieniem.

5. Wpisy gościnne.

Promocja nowej strony może również obejmować wpisy gościnne. W takich wypadkach np. możesz podzielić się wiedzą z danej niszy, z kolei pod artykułem zamieszczona będzie krótka biografia o Tobie wraz z linkiem do strony.

Ma to swoje plusy przede wszystkim z tego powodu, że opublikowanie takiego wpisu może odbyć się w serwisie o zbudowanej już społeczności, więc jest duża szansa na zwiększenie liczby potencjalnych odwiedzin.

6. Udostępnienie w mediach społecznościowych.

Często spotykany sposób to udostępnianie linka w serwisach społecznościowych. Tutaj z kolei dobrą okazją są wpisy blogowe, które łatwo można przemycić do tego typu stron.

Ponadto wpisy mogą przybrać różne formy (podcast, infografika, pokaz slajdów, wideo itd.), więc są bardzo elastyczne pod kątem dobrania adekwatnego serwisu do publikacji.

Co więcej, jeśli materiał okaże się ciekawy, jest duża szansa, że użytkownicy sami zaczną udostępniać link, tym samym nabijając coraz większy zasięg. Dzięki temu grono osób, które dowiedzą się o stronie, zostanie poszerzone.

7. Wsparcie ze strony YouTube.

W poszukiwaniu dodatkowych odwiedzin można wesprzeć się najpopularniejszym serwisem z treściami wideo, np. poprzez:

  • konwertowanie treści czytanej do przystępniejszej wersji wideo (w postaci pokazu slajdów)
  • odsyłanie w trakcie filmu, na jego końcu lub w opisie linku do dodatkowych materiałów, czy po prostu do własnej strony

Dzięki takim zabiegom zwiększamy zakres źródeł, z których można generować ruch do strony. Ponadto użytkownicy mogą wybrać, w jakiej formie wolą zapoznać się z treścią – czytaną lub animowaną.

8. Artykuły biurowe.

Nową stronę internetową można również promować poprzez wszelkiej formy materiały biurowe oraz papierowe.

Marka wraz z adresem strony może znaleźć się chociażby na plakatach, banerach, papierze firmowym, kubkach, smyczach, długopisach itd. Możliwości jest bardzo dużo. W dodatku, mając na uwadze, że takie materiały są bardzo „chodliwe”, informacja o nowej stronie może roznosić się dalej w bardzo szybkim tempie.

W dodatku pamiętaj o linku w innych miejscach online. Wraz z nowo powstałą stroną, należy uzupełnić chociażby link w stopce podpisu wiadomości e-mail, wizytówkę Google Moja Firma, stronę firmową na Facebooku oraz w pozostałych miejscach online, gdzie figuruje jakiś ślad po Twojej działalności.

9. Płatna metoda promocji.

Darmowe metody czasami mogą okazać się niewystarczające, dlatego zawsze istnieje możliwość wsparcia działań płatnymi metodami, co w przypadku startu może być wręcz zbawienne.

Możliwości jest bardzo wiele, wyróżnię tutaj np. reklamę w social media, gdzie praktycznie każdy serwis oferuje płatny model rozliczeń. W ten sposób można w szybkim tempie docierać do nowych odbiorców oraz wyróżniać się spośród całej masy pozostałych stron.

Płatnych rozwiązań można również z powodzeniem szukać w serwisie YouTube, gdzie także leży potencjał do wykorzystania.

Kolejna forma promocji to kampania AdWords, która pozwala przebić się z ofertą w wyszukiwarce Google. Jest to niewątpliwie przydatne, póki sama strona nie zacznie pokazywać się dostatecznie wysoko podczas trwających działań SEO. Dlatego AdWrods może być świetnym wsparciem, a w przypadku początkujących stron, wręcz podstawowym źródłem odwiedzin.

Jak wygląda skuteczna promocja nowej strony internetowej?

Celem nowej strony jest dotarcie do jak najbardziej licznego grona odbiorców. Informacja o nowej stronie powinna docierać coraz dalej.

By to osiągnąć, najlepiej jest korzystać z kilku metod jednocześnie, aby działania były bardziej skuteczne. Promocja nowej strony powinna koniecznie uwzględniać pozycjonowanie, o którym powinno się zacząć myśleć od samego początku, a nawet już w trakcie budowy serwisu.

Wszystko po to, aby zadbać o poprawną budowę strony również dla robotów wyszukiwarek internetowych, a nie tylko dla użytkowników.

Promocja nowej strony przez zwiększenie liczby odwiedzin
Artykuł oceniono na: 4.4 (głosy: 7)

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Spodobają Ci się również: