Przekierowanie 301 – co to jest i kiedy je wykorzystywać?

Przekierowanie 301 - co to jest i kiedy należy go używać?

W ciągu tego roku testowałem wiele nowych skrzynek pocztowych. Za każdym razem, gdy zakładałem nową, zapominałem, aby przekierować moje maile na nowy adres.

Przekazywanie wiadomości e-mail na nową skrzynkę pocztową jest ważnym czynnikiem podczas przenosin, ponieważ gwarantuje, że nie stracisz żadnych cennych informacji, które mogą być wysłane na starą pocztę.

Tak samo jest ze stroną internetową. Jeżeli przenosisz witrynę z jednego adresu URL na drugi, to musisz podjąć pewne niezbędne kroki, które zapewnią, że odwiedzający zostanie przeniesiony do odpowiedniego miejsca.

Fachowo nazywa się to przekierowanie 301.

Przekierowanie 301 jest kluczem do utrzymania siły, czyli tzw. autorytetu domeny oraz poprzedniej pozycji w wyszukiwarce internetowej. Dzięki niemu możemy z łatwością przenieść odwiedzającego lub powiedzieć wyszukiwarce, że dana podstrona jest teraz dostępna pod innym adresem, bez konieczności zmiany URL.

Co to jest przekierowanie 301?

Przekierowanie 301 – stałe przekierowanie z jednego adresu URL na drugi. Automatycznie przenosi oraz powiadamia użytkowników i wyszukiwarki, że podstrona została przekierowana na inny adres niż wpisany w przeglądarce lub wybrany z wyników wyszukiwania.

Przekierowanie 301 dodatkowo zbiera adresy URL z całej sieci pod jeden parasol tak, aby wyszukiwarka internetowa zaindeksowała podstrony, bazując na autorytecie domen, które linkują do Twojej witryny z zewnątrz.

Zobaczmy, jak to odbywa się w praktyce.

Poniżej znajdują się dwa różne adresy URL, które prowadzą do tej samej strony internetowej dzięki przekierowaniu 301:

 • mobiletry.com/blog
 • https://mobiletry.com/blog

W ten sposób odwiedzający, którzy odwołują się do bloga MobileTry przy użyciu obu adresów zostają przekierowani na poprawny.

W świetle zgodności z wyszukiwarką połączyliśmy oba adresy w jeden, wobec tego autorytet domeny został zachowany, a nie rozparcelowany z powodu dwóch różnych adresów.

Tyczy się to również linków zewnętrznych, które teraz mogą linkować do pierwszego adresu lub drugiego, bez utraty siły domeny.

Wpisz teraz w przeglądarkę:

 • www.mobiletry.com/blog

Zauważyłeś, że choć link ma przedrostek „www” na początku adresu, to krótko po tym, jak wszedłeś na nasz blog, adres zmienił się mobiletry.com?

To znowu przekierowanie 301.

Jest to standardowa czynność podczas optymalizacji SEO, dlatego teraz wszystkie zewnętrzne linki, które zawierają przedrostek „www”, są powiązane z jedną wersją naszej domeny.

Dlaczego warto skonfigurować przekierowanie 301?

Główne powody, dla których warto poprawnie skonfigurować przekierowanie 301:

 1. Powiązanie wszystkich wersji Twojej domeny (http://, www itp.) z jedną główną, aby zwiększyć maksymalnie autorytet domeny, co wiąże się bezpośrednio z szansą na wyższe pozycje w wyszukiwarce internetowej.
 2. Zmiana nazwy adresu URL strony internetowej na inny.
 3. Przekierować ruch do witryny z innych adresów URL należących do tej samej branży.

Spójrzmy na drugi punkt, czyli zmiana nazwy adresu URL strony internetowej. Podczas tego zabiegu przekierowanie 301 musi być integralną częścią nowej witryny, ponieważ bez niego strona straci całą swoją moc i zostanie potraktowana jak zupełnie nowa witryna, która dopiero co została wprowadzona do internetu.

Dlatego podczas zmiany nazwy domeny przekierowanie 301 jest koniecznością nie tylko po to, aby zachować moc oraz autorytet, ale i przenieść odwiedzających tam, gdzie rzeczywiście chcą trafić.

Bez przekierowania 301 użytkownicy, którzy odwiedzają Twoją witrynę poprzez wyniki wyszukiwania lub link zamieszczony na innej stronie, zostaną przeniesieni na stronę z błędem 404.

Spójrzmy teraz na punkt trzeci. Wiele marek internetowych kupuje domeny, które są podobne nomenklaturą lub branżą po to, aby wygenerować jeszcze większy ruch na swojej stronie internetowej oraz przekazać moc zakupionej domeny na główny adres URL.

Pamiętaj, że w przypadku domen z tej samej branży, nie są to nowe domeny, tylko takie, które mają już jakąś historię w internecie oraz zewnętrzne linki.

Jaka jest różnica między przekierowaniem stałym (301) a tymczasowym (302)?

Ogólnie rzecz biorąc, przekierowanie 301 jest lepsze pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarki internetowe niż tymczasowe.

Dlaczego?

Przekierowanie 301 przenosi linki z przekierowanej domeny na nową tak, aby utrzymać pozycje w wyszukiwarce i nie stracić tak ważnego ruchu organicznego.

Jednakże istnieje kilka sytuacji, w których przekierowanie tymczasowe (302) jest bardziej preferowane niż przekierowanie 301.

Zgodnie z definicją przekierowanie 302, czyli tymczasowe, to przeniesienie domeny a.com do domeny b.com z informacją, że domena a.com zawsze może zmienić zdanie i zacząć ponownie wyświetlać swoją treść.

Wobec tego, kiedy zastosować przekierowanie 302?

 • Gdy strona internetowa musi zostać przekierowana tylko tymczasowo np. z powodu konserwacji lub aktualizacji.
 • Gdy testujemy witrynę pod kątem nowej funkcjonalności lub designu.

Pamiętaj, że przekierowanie 302 powinno być używane tylko – jak sama nazwa wskazuje – tymczasowo. Nie jest to rozwiązane stałe, tak jak jest to w przypadku przekierowania 301.

Poprawne przekierowanie 301 – kilka porad

Teraz, gdy rozumiesz, jak ważne jest przekierowanie 301, spójrzmy jakich błędów musimy unikać, aby wystrzegać się negatywnych skutków pozycjonowania Twojej witryny.

1. Poprawne ustawienie przekierowania 301 między wszystkimi wersjami domeny.

Przekierowania 301 przekazują moc oraz domeny z jednego adresu URL do drugiego, mimo że „https://mobiletry.com” oraz „mobiletry.com” to dwa różne adresy.

Upewnij się, że Twoje przekierowanie 301 jest dobrze skonfigurowane.

Jak to zrobić?

Sprawdź, która wersja Twojej domeny jest główna, a następnie przekieruj wszystkie pozostałe tak, aby wskazywały tylko na tę pierwszą.

Oto fragment kodu, który przekierowuje wszystkie wersje domeny na adres domena.com oraz ucina końcówki adresu „.php”.

# REWRITE
RewriteEngine on
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^\.localhost$ [NC]
RewriteRule ^(.+[^/])/$ http://%{HTTP_HOST}/$1 [R=301,L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME}.php -f
RewriteRule ^(.*?)/?$ $1.php [L]
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.domena.com(.*) [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://domena.com/$1 [R=301,L]

2. Nie przenoś nowej domeny, zanim nie ustawisz przekierowania 301.

Kilka miesięcy temu nasz klient kupił nową domenę i przeniósł cały serwis. Jednakże ustawił przekierowanie 301 dopiero po paru tygodniach.

Przez ten okres ruch w serwisie spadł do prawie 100 odwiedzających. Okazało się, że wszystkie rankingi „poleciały” w dół, ponieważ Google zaindeksowało od nowa całą stronę internetową i przykleiło jej plakietkę „świeżak”.

Powrót do dawnych pozycji zajął prawie 5 miesięcy, a klient zanotował spore straty w dochodzie.

Dlatego pamiętaj, aby ustawić przekierowanie 301 przed migracją treści, dzięki czemu Twoja nowa strona nie straci ruchu oraz pozycji.

3. Stosuj w prawie wszystkich przypadkach przekierowanie 301 zamiast tymczasowego 302.

Chyba że jest to przypadek, gdy naprawiasz swoją stronę internetową lub aktualizujesz nowe funkcje.

Wtedy zalecane jest przekierowanie tymczasowe 302.

4. Stosuj przekierowanie 301 w razie pomyłek.

Nie jesteśmy w stanie robić wszystkiego idealnie. Jako MobileTry piszemy wpisy co dwa dni od ponad roku. Wobec tego czasami zdarzają się nam pomyłki lub błędy w nowych adresach URL, które dotyczą naszych wpisów.

Na domiar złego często wychwytujemy je dopiero po kilku dniach.

Przykładowo:

mobiletry.com/blog/robic-jezeli-spadaja-pozycje-google-poradnik

W tym linku program do optymalizacji SEO Yoast z jakiegoś powodu postanowił uciąć sobie z początku adresu URL słowo „co”. Co spowodowało, że nazwa podstrony nie mówi dosadnie użytkownikom, o czym jest nasz wpis.

Wpis został zaindeksowany w wyszukiwarkach, a w internecie pojawiły się do niego linki. Nie chcieliśmy tracić dotychczasowych linków, ale nie podobał się nam również błąd językowy w adresie URL.

Wobec tego postanowiliśmy dodać przekierowanie 301 ze starego linku z błędem na nowy – poprawny.

Znowu z pomocą przychodzi nam plik .htaccess:

# PRZEKIEROWANIE POJEDYNCZEGO LINKU
Redirect 301 /blog/robic-jezeli-spadaja-pozycje-google-poradnik https://mobiletry.com/blog/co-robic-jezeli-spadaja-pozycje-google-poradnik

Przekierowanie 301 – podsumowanie

Na koniec polecamy przejrzeć nasz ogólny poradnik na temat wszystkich kodów zwracanych przez serwer, nie tylko 301.

Kody odpowiedzi serwera – przewodnik dla początkujących.

Pamiętaj, że odświeżona strona z nowym designem oraz domeną to nie wszystko. Mały błąd lub brak przekierowania 301 i Google zaindeksuje starą stronę jako nową, a Ty stracisz ciężko wypracowane pozycje oraz ruch.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. frk

  Poniżej znajdują się dwa różne adresy URL, które prowadzą do tej samej strony internetowej dzięki przekierowaniu 301. W ten sposób odwiedzający, którzy odwołują się do bloga MobileTry przy użyciu obu adresów…
  mobiletry.com/blog
  https://mobiletry.com/blog
  ???

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Franku, w miejscu wstawienia przez Ciebie pytajników jest kontynuacja tego zdania. 🙂 Aczkolwiek zmieniliśmy nieco jego konstrukcję, aby nie była tak zawiła.

 2. Piotrek

  A ja mam pytanie takie – załóżmy że była strona x. Została przeniesiona na domenę y i w związku z tym na stronie x zrobi się przekierowanie 301. Ale co jeśli strona x wygasa? Trzeba ją już w nieskończoność przedłużać i przekierowywać żeby wykorzystywać jej moc?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Cóż, każda domena ma swoją historię. Aby z niej korzystać, należy po prostu być właścicielem domeny, a konkretniej – dysponować ją. Wtedy można korzystać z przekierowania 301. Dokładniej odpowiadając na Twoje pytanie – tak, należy utrzymywać ciągłość istnienia adresu i przekierowania.

 3. Mariusz

  Cześć, takie pytanie mam
  Prowadzę spór o domenę firma_abc.pl i w ciągu roku okaże się czy będę dalej jej używał. Aby stracić jak najmniej ruchu na stronie zarejestrowałem taką samą domenę z rozszerzeniem firma_abc.eu

  Czy powinienem zrobić 301 firma_abc.pl –> firma_abc.eu czy stracę pozycjonowanie w google?

  Co jeśli wygram spór i chciałbym wrócić do domeny pl?
  zrobić odwrotne przekierowanie 301 firma_abc.eu –> firma_abc.pl ?
  jak długo utrzymywać drugą domenę eu?

  Przy tych zmianach jak zmieniać GSC?

  Dziękuję jeśli znajdziecie chwilę czasu żeby pochylić się nad tym problemem.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Szczerze mówiąc, to w przypadku sporu (lub jakichkolwiek innych działań zahaczających o kwestie prawne) wszelkie prace powiązane z daną domeną konsultowalibyśmy z prawnikiem (poruszającym się w SEO). I taki też tok postępowania sugerujemy.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!