Przyszłość sklepów internetowych dzięki nowym technologiom

Przyszłość sklepów internetowych

Tym razem poruszamy nieco inny temat. Zazwyczaj naszym czytelnikom dostarczamy treści edukacyjne, poradnikowe czy rozwiązujące problemy. Ten wpis delikatnie odchodzi od tych zagadnień. Puszczamy trochę wodze fantazji w kierunku tego, jak może wyglądać przyszłość sklepów internetowych.

Zastanawiamy się, co może nas czekać za kilka lat w branży e-commerce. Oczywiście pisząc o przyszłości, od razu na myśl przychodzą nam nowe technologie, które stale zaskakują nas czymś odkrywczym. Niewątpliwie za kilka lat nowe technologie również zawładną branżą sklepów online, oferując nam udogodnienia rodem z filmów i książek science-fiction, które obecnie wydają się nam wręcz niestworzone.

Aktualnie duży nacisk kładzie się na minimalizm, intuicyjność i wszelkie względy UX (z ang. user experience), czyli doświadczenie, jakie użytkownik odczuwa podczas przeglądania danej witryny. Oczywiście wszystko sprowadza się do tego, aby zachęcić do zakupu produktu i zwiększyć liczbę konwersji w sklepie.

Sądzę, że w przyszłości ten aspekt się nie zmieni. Zmieni się jednak na pewno sposób prezentacji produktu oraz oferty, czy możliwości złożenia zamówienia. Zatem, co nas czeka? Jaka jest przyszłość sklepów internetowych? Czytaj dalej i sprawdź, w jakim kierunku może to wszystko się zmieniać.

Zaczynamy!

Jak nowe technologie wpłyną na przyszłość sklepów internetowych?

1. Rozwój sztucznej inteligencji (AI).

Niewątpliwie przyszłość sklepów internetowych opanuje sztuczna inteligencja, nad którą bardzo intensywnie pracują wielkie koncerny. Szacuje się, że w przyszłości pojawią się algorytmy, które będą umiały dopasować nam asortyment sklepu według naszych preferencji. Nie ograniczy nas wybór produktów tylko według danej kategorii, jak to ma miejsce obecnie. Sztuczna inteligencja podpowie nam, który produkt będzie najkorzystniejszy dla nas. Zaproponuje podobny produkt, ale np. za niższą cenę, oferujący te same funkcjonalności.

Również wyszukiwanie produktu stanie się łatwiejsze. Obecnie wpisujemy w wyszukiwarkę sklepową nazwę produktu. Być może w przyszłości będzie możliwe wyszukanie asortymentu poprzez przesłane zdjęcie? To byłoby szczególnie trafne w branży modowej, gdzie np. klientka, posiadając zdjęcie modnie ubranej kobiety, znalazłaby podobne ubrania, dopasowane właśnie do posiadanego zdjęcia i w wyniku otrzymałaby podobne, a może nawet te same ubrania.

2. Proces zamówienia ograniczony do minimum.

Internet. Trudno jest sobie wyobrazić życie bez niego, prawda? Daje nam tyle możliwości, a urządzeń podpiętych pod niego jest coraz więcej. Oprócz standardowych laptopów czy telefonów internet zagościł w samochodach, zegarkach, telewizorach, a nawet w lodówkach.

Po co nam internet w lodówce? To proste! Aby zamówić za nas kończące się produkty przez podpięty sklep internetowy. Inne rozwiązanie to wysłanie nam powiadomienia z informacją o brakujących produktach. Otrzymując listę, potwierdzimy zakupy jednym kliknięciem i reszta kwestii zamówienia zostanie wykonana za nas. Obecnie zamówienie codziennych produktów spożywczych przez internet to coś niewyobrażalnego, lecz może za kilka lat będzie to na porządku dziennym.

Powyższy schemat działania wykorzystuje Amazon, oferując tzw. Amazon Dash Button (warto spojrzeć z ciekawości). Dzięki tej „zabawce” możemy zamówić dany produkt jednym kliknięciem. Dany przycisk odpowiada na przykład za zamówienie karmy dla naszego pupila. Jeśli widzimy, że karma jest na ukończeniu, klikamy przycisk i tym samym składamy zamówienie w przypisanym sklepie na kolejny zapas produktu.

Przyszłość sklepów internetowych - Amazon Dash Button

Zastosowanie Amazon Dash Button. Żródło: Amazon.

3. Prezencja produktów w trójwymiarze.

Zazwyczaj strona produktu oparta jest o galerię wraz z opisem. Jak to może wyglądać w przyszłości branży e-commerce? Z pewnością przeglądanie zdjęć czy przewijanie tekstu odejdzie do lamusa. Duże szanse w tym wypadku mają coraz modniejsze okulary do wirtualnej rzeczywistości. Takie jak chociażby Gear VR od Samsunga. Sklep internetowy przyszłości może oferować przeglądanie produktu w trójwymiarze, właśnie dzięki tego typu urządzeniom oraz integracji ze smartfonami. Z pewnością możliwość obejrzenia produktu pod każdym możliwym kątem (online oczywiście) będzie czymś normalnym i może zastąpić statyczne obrazy na dobre.

Aktualnie widuje się sklepy online oferujące przegląd produktu w postaci prezentacji 3D, jednak okulary dadzą pewnie znacznie większe doznania. Czas pokaże!

Przyszłość sklepów internetowych - Wirtualna rzeczywistość

Być może w przyszłości będziemy tak przeglądać asortyment sklepów online. Źródło: The Verge.

4. Nowe formy transportu.

Drony.

Jeszcze rok, może dwa lata temu mało kto wiedział o ich istnieniu. Obecnie można się natknąć na coraz więcej wzmianek o ich zastosowaniu. Oprócz standardowych funkcji, takich jak nagrywanie wydarzeń czy fotografowanie ich, Amazon poszedł o krok dalej. Pracuje nad wykorzystaniem dronów jako formy wysyłania paczek w sklepie online (Amazon Prime Air). Oczywiście na ten moment wydaje się to nam cudem techniki, jednak kto wie, co zaoferuje nam przyszłość. Na skonfrontowanie tego środka transportu np. z kurierem musimy jeszcze na pewno trochę poczekać.

Przyszłość sklepów internetowych - dostawa dronem

Prototyp Pirme Air. Źródło: Amazon.

Kolejnym pomysłem są droidy, czyli niewielkie roboty pełniące funkcję transportową. Pomysł zrodził się, aby uniknąć korków na drodze czy potrzeby parkowania samochodu. Mało tego, firma Domino’s Pizza w Australii już wprowadziła możliwość otrzymania ich pizzy właśnie takim środkiem transportu.

Niewątpliwie przyszłość sklepów internetowych nastawiona będzie na kolejne, coraz bardziej innowacyjne formy transportu produktów.

Przyszłość sklepów internetowych - dostawa droidem

Zastosowanie robotów do transportu lokalnych paczek. Źródło: Domino’s Pizza.

5. Wypróbowanie produktu w czasie rzeczywistym.

Pierwsza różnica pomiędzy tradycyjnym sklepem a internetowym jest taka, że w tym drugim nie widzimy fizycznie produktu. Czy w przyszłości będzie to możliwie? O ile możliwość dotknięcia produktu online jest już naprawdę futurystycznym rozwiązaniem, tak jego zobaczenie „na żywo” jest bardziej racjonalne. Wtedy przestaniemy zastanawiać się, jakiej wielkości jest dany produkt, czy będziemy dobrze wyglądać w tej pięknej sukience lub czy szukany stół kuchenny będzie dobrze współgrać z resztą wyposażenia.

Aktualnie to melodia przyszłości, jednak wielkie firmy już znalazły potencjał w tej dziedzinie. Ikea w możliwości „nakładania” ich produktów w naszym mieszkaniu (film video), Microsoft z kolei dzięki okularom HoloLens próbuje przenieść świat wirtualny do rzeczywistego.

Tego typu rozwiązania pozwalają jeszcze bardziej zaangażować potencjalnego klienta i uświadomić go, że oferowany produkt spełni ich oczekiwania. Będzie to z pewnością ułatwiać zakupy.

Pod tego typu udogodnienia można również podpiąć aplikację Dulux Color, która pozwala na wizualizację danego koloru w naszym pomieszczeniu. Jak widać, przyszłość nowych technologii jest bliżej, niż myślimy.

6. Potencjał w drukarkach 3D.

Rozważając nad przyszłością branży e-commerce, warto również zastanowić się nad drukarkami 3D, które kiedyś również były czymś nadzwyczajnym, a dziś oferują całą gamę usług. W branży e-commerce z pewnością można wykorzystać potencjał tego urządzenia do drukowania produktów na życzenie. Przeglądając asortyment sklepu, mamy możliwość kupna tego, co dany sklep posiada. W pewnym sensie nasz wybór jest ograniczony. Dzięki technologi druku 3D może będziemy mogli zamawiać produkty według naszych upodobań i preferencji, jedynym ograniczeniem będzie nasza wyobraźnia oraz zasobność portfela, a nie liczba ofert w konkretnym sklepie.

Przyszłość sklepów internetowych – słowo na zakończenie

Przyszłość sklepów internetowych jest poniekąd dla nas nieznana. Możemy jedynie przypuszczać, jakie nowe pomysły się pojawią. Można przypuszczać, że zmieni się sposób prezentacji produktu. Statyczny tekst czy tradycyjna grafika zostaną wyparte przez trójwymiarowe wynalazki, które umożliwią nam przeglądanie produktu w trzech wymiarach oraz będziemy mogli wypróbować dany produkt w czasie rzeczywistym.

Ciekawe rozwiązania tworzą się również w formach transportu zamówionych produktów. Na latające drony i jeżdżące droidy z pewnością musimy jeszcze poczekać. Jednak można przypuszczać, że przyszłość sklepów internetowych nastawiona będzie na nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, które obecnie wydają się tylko fikcją i marzeniem.

A może Ty masz jakiś pomysł na przyszłość branży e-commerce? Nie zapomnij zostawić nam komentarza na ten temat!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Tomasz Jelski

    Bardzo ciekawy artykuł. Miałem ostatnio okazję mieć na oczach hololensy. Niesamowite rozwiązanie, ale wymaga jeszcze udoskonalenia. Przede wszystkim FOV czyli zakres widoczności obiektów 3D

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.