Pytania, dzięki którym stworzysz dobry opis produktu

Pytania, dzięki którym stworzysz dobry opis produktu

Przedstawiam Ci sprawdzony sposób, dzięki któremu możesz stworzyć dobry opis produktu do własnego sklepu internetowego. Prezentuję go na zasadzie pytań, na jakie musisz sobie odpowiedzieć, aby zyskać wartościowe teksty. Są one jednym ze sposobów na zwiększenie sprzedaży w e-sklepie. Pytania podzielone są na cztery kategorie. Zapraszam do lektury.

Akcent i ton opisu

Dobry opis produktu musi posiadać odpowiedni wydźwięk, zależny w głównej mierze od samego produktu oraz Twojej marki. Zastanów się więc nad poniższymi pytaniami:

1. Jakie cechy osobowości można przypisać Twojej marce?

Każda marka posiada choć jedną charakterystyczną, ludzką cechę. Może nią być agresywność, spokój, żywiołowość, odwaga, a nawet bezczelność. W związku z tym staraj się opierać opis produktu pod kątem tych cech. Skoro tonacja Twojej marki jest delikatna, subtelna – takie też powinny być opisy. Spokojne, łagodne i czułe. W innym przypadku, firma na co dzień rozpoznawana jako energiczna i żywiołowa, powinna opisywać w ten sposób swoje produkty. Musi być w nich dużo energii i motywacji do działania.

Zatem skup się na jednej cesze charakteru firmy i pod nią twórz opis produktu do sklepu internetowego.

2. Jaki jest cel tworzenia opisów produktu?

Oczywiste jest, że chcesz, aby sprzedać dany produkt. Jednak możesz mieć więcej celów. Możesz tworzyć swoje opisy produktów, aby zapewnić klientom wiarygodność produktu. Możesz też kreować się na niepowtarzalnego lidera w swojej dziedzinie.

Kolejnym celem tworzenia opisu produktu może być aspekt pozycjonowania. Wartościowe i unikalne teksty to świetny sposób na zwiększenie pozycji strony internetowej w wyszukiwarce Google. Pamiętaj więc, że prócz sprzedaży możesz wyznaczać sobie inne, wartościowe cele.

3. Jak bardzo chcesz się wyróżnić?

Odpowiedz sobie na to pytanie i zastanów się, jak bardzo chcesz, aby Twoje opisy były wyróżniające się na tle konkurencji. Czy chcesz wpasować się w styl pisania innych, pokrewnych sklepów? Czy wolisz wypracować własny, niepowtarzalny i wyróżniający się styl? Bez względu na to, co wybierzesz, musisz pamiętać o zachowaniu spójności. Opisywane produkty winny cechować się tym samym stylem w obrębie całego sklepu internetowego.

Treść opisu

Przystępując do pisania opisu produktu, warto odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

4. Jakie są korzyści wynikające z używania produktu?

Jedno z najważniejszych pytań, na jakie musisz sobie odpowiedzieć. Dobry opis produktu musi zawierać pewną informację – dlaczego użytkownik ma Twój produkt kupić? Każdy zakup ma przedstawiać jakąś korzyść. Dlatego unikaj opisów brzmiących w ten sposób: „tabletki na zgagę, leczą skutecznie zgagę”. To jest oczywistość.
Postaw na korzyści! Napisz, że stosowanie tego preparatu np. zwalcza pieczenie, niweluje przyczynę, jest łatwe w aplikacji itp.

Treścią opisu możesz skutecznie zwiększyć swoją sprzedaż. Informacje, które przedstawiają korzyści wynikające z korzystania z Twoich usług to najważniejsza rzecz.

5. Czy z Twoim produktem wiąże się ciekawa historia?

Być może istnieje jakaś ciekawa notka historyczna czy ciekawostka związana z procesem technologicznym produktu. Możesz wzbogacić opis produktu o taki akapit, co przełoży się na zwiększenie autentyczności tekstu.

Pamiętaj, że nic na siłę. Miałkie i nudne teksty historyczne zniechęcają czytelników. Dlatego też w tym aspekcie trzeba być bardzo czujnym.

6. Jak działa Twój produkt?

Warto dodać kilka informacji o samym działaniu produktu. Tej wskazówki warto używać szczególnie w przypadku, gdy produkt jest mało popularny. Klienci lubią wiedzieć, jak działa produkt i co stoi za jego sukcesem. Przedstaw im te informacje.

Oczywiście nie chodzi mi tu o rozpisanie całego procesu technologicznego. Jednak uchylenie rąbka tajemnicy wprowadzi klienta w świat wytwarzania produktu.

7. W jakiej sytuacji przyda się Twój produkt?

Wypunktowanie kilku informacji o sytuacjach, w których przyda się Twój produkt, może okazać się pomocne. Wystarczy kilka prostych słów, np. w podróży, na spacerze, w górach itp. W ten sposób przedstawiasz gotowe sytuacje do zastosowania produktu. Niby błaha uwaga, jednak opis produktu w moim odczuciu winien być wzbogacony o ten akapit.

8. Z jakim przedmiotem można zestawić produkt?

Na zasadzie pary, można przedstawić produkt w zestawieniu. Najlepszy przykład to branża modowa, gdzie do jakiegoś płaszcza można dopasować apaszkę czy kapelusz. To samo tyczy się innych branż. Z pewnością znajdziesz jakieś ciekawe zastosowanie u siebie.

9. Kto używa Twoich produktów?

Wyeksponuj informacje o tym, jaka znana firma lub osoba korzysta z Twoich produktów. Ludzie lubią utożsamiać się ze sławnymi osobami czy firmami. W momencie, gdy zobaczą, że ich ulubiona postać czy marka korzysta z produktu, z pewnością rzucą się w wir zakupów.

10. Z czego zrobiony jest produkt?

Jakie materiały wykorzystuje produkt? Z czego się składa? To również musi zawierać opis produktu. Najlepszym przykładem do tego są wszelkiej maści kosmetyki. Krem z oliwą z oliwek, wiórkami kokosa, płatkami róż, wyciągu z nagietka i tak bez końca…

Nie bez powodu wielkie koncerny stosują tę strategię. Klient chce wiedzieć jak najwięcej o produkcie, również o tym, z czego został zrobiony. Dotyczy to większości produktów, dlatego nie wolno Ci zaniedbywać również i tego aspektu.

Dobry opis produktu i formatowanie

Oprócz tekstu należy zadbać o jego wygląd. Czysty tekst nie jest Twoim sprzymierzeńcem.

11. Jak formatować informacje o produkcie?

Zamiast czystego tekstu zastosuj akapity, nagłówki, wypunktowania. Te trzy podstawowe rzeczy wystarczą, aby nadać tekstowi nowy wygląd. Stosując formatowanie, ułatwiasz odbiór Twojej treści czytelnikowi poprzez poprawienie jego wyglądu.

12. Czy dostarczasz niezbędnych informacji w sklepie internetowym?

Stwórz osobne podstrony zawierające informacje o polityce prywatności sklepu, regulaminie, kosztach wysyłki i dostawy oraz o możliwości zwrotu towaru. Nie pomijaj tego aspektu, jeśli nie chcesz tracić klientów.

Rozeznanie na rynku

Czyli poznaj swoich klientów i konkurencję.

13. Czego szukają Twoi klienci?

Zbadaj rynek poprzez wyszukanie słów kluczowych, które mogą być przydatne w Twoim sklepie internetowym. Posłuż się narzędziem Google Trends, które pozwoli Ci zbadać, które słowa kluczowe są aktualnie w modzie. Następnie oprzyj o te słowa całą budowę serwisu i opis produktu. Stosuj słowa kluczowe w treści oraz adresach URL, dbając w ten sposób o aspekty pozycjonowania.

14. Jak konkurenci opisują swoje produkty?

Spójrz na swoją najbliższą konkurencję i podpatrz, w jaki sposób opisują swoje produkty w sklepie internetowym. Da Ci to ogląd na konkurencję i rozeznasz się w sytuacji. Być może zauważysz jakieś minusy u nich, dzięki którym Ty zyskasz. Może podpatrzysz ciekawe rozwiązania, jakie posiadają. Dzięki tej wiedzy możesz lepiej rozplanować całą swoją pracę nad opisami produktów.

15. Dlaczego klienci kupują Twój produkt?

Ostatnie pytanie to poznanie odpowiedzi na pytanie: dlaczego Twoi klienci kupują w Twoim sklepie? Ponieważ masz konkurencyjne ceny? Unikalne i wartościowe produkty? Albo wszystko zawdzięczasz pozycjonowaniu? Poznanie odpowiedzi na to pytanie pozwoli Ci kształtować dalsze etapy rozwoju, aby tworzyć jeszcze lepsze opisy produktów.

Powyższe pytania pozwolą Ci stworzyć niejeden dobry opis produktu, zarówno pod kątem użytkowników, jak i wyszukiwarki Google. Opis produktu potrafi skutecznie zwiększyć efektywność sklepu. O tym, jak wielką moc ma słowo pisane, świadczy w pełni content markting.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.