Redesign strony internetowej – o czym pamiętać, przebudowując witrynę?

Redesign strony internetowej - o czym pamiętać, przebudowując witrynę?

W trakcie funkcjonowania wielu przedsiębiorstw w pewnym momencie pada pomysł, aby zmodernizować firmową witrynę. Redesign strony internetowej najczęściej podyktowany jest chęcią:

 • zmiany wizerunku na bardziej nowoczesny
 • uczynienia strony przyjazną użytkownikom mobilnym
 • dopasowania witryny do nowej strategii firmy
 • łatwiejszej modernizacji treści
 • uzyskania możliwości wygodnej rozbudowy strony internetowej
 • pozbycia się przestarzałej konstrukcji, która szkodzi SEO

Każdy z tych powodów może okazać się wystarczającym, by zdecydować się na redesign strony internetowej.

Sęk w tym, iż wspomniane przedsięwzięcie już z samej swojej natury jest praco- i czasochłonne. Składa się z wielu płaszczyzn: począwszy od pracy typowo teoretycznej, poprzez projektowanie grafiki i pisanie tekstów, na wdrożeniu kończąc.

Poniżej przedstawiam listę siedmiu kroków, które dobrze jest uwzględnić w trakcie przebudowywania swojego serwisu. Zapraszam do lektury.

Redesign strony internetowej – co warto mieć na uwadze podczas modernizacji strony?

1. Postaw się w roli odwiedzających.

W wielu naszych wpisach blogowych powtarzamy to niczym mantrę. Otóż strona internetowa ma nie służyć (oraz podobać się) właścicielowi, a przede wszystkim odwiedzającym.

Serwis, który podoba się głównie jednej osobie, a pozostałe odrzuca swoim wyglądem lub zbyt daleko idącymi innowacjami, do niczego się nie nadaje. Będzie jedynie bezczynnie „wisiał” w sieci, nie stwarzając sytuacji prowadzących do kontaktu o podłożu biznesowym.

Mając na uwadze redesign strony internetowej, pamiętaj o tym, iż ma być ona przydatna użytkownikom. Powinni:

 • łatwo się po niej poruszać
 • rozumieć stosowany na niej język
 • dobrze odbierać ją pod kątem estetycznym
 • intuicyjnie dążyć do realizacji celów założonych przez właściciela witryny

Ocenianie przydatności strony internetowej z perspektywy odwiedzających jest zatem bazą dla wszystkich innych działań.

2. Zaplanuj możliwość ewentualnej rozbudowy.

Skuteczna strona internetowa powinna mieć tak przemyślaną konstrukcję, aby z łatwością można było ją w przyszłości rozbudowywać.

Mam tu na myśli nie tylko bazę, czyli oparcie jej o system zarządzania treścią, lecz także ogólne zaplanowanie sposobów na dalszy rozwój witryny.

Obecnie wiele mówi się o tym, iż dobrą opcją jest blog firmowy, będący wręcz koniecznością dla przedsiębiorstw. Wprowadzenie bloga (nie musi nawet widnieć pod nazwą „Blog”, równie dobrze można przyjąć „Bazę wiedzy” czy też „Artykuły”) daje przede wszystkim możliwość dodawania kolejnych podstron w ramach strony internetowej.

Im więcej podstron, tym więcej słów kluczowych, które wchodzą w skład witryny. Rośnie zatem szansa na to, iż użytkownik przeglądający wyniki wyszukiwania jakiejś frazy natrafi właśnie na Twój serwis.

Być może walka o wysokie pozycje dla krótkich i obleganych fraz będzie raczej z góry skazana na porażkę, lecz z wykorzystaniem bloga zawierającego treści wysokiej jakości jak najbardziej masz szansę na pozyskiwanie wejść z tzw. długiego ogona, czyli fraz dłuższych i bardziej sprecyzowanych.

3. Postaw na jak największy stopień konwersji celu.

Kontynuując temat poruszony w punkcie pierwszym, płynnie przechodzimy do tzw. współczynnika konwersji.

Redesign strony internetowej często podyktowany jest chęcią zwiększenia stopnia przekształcania wejść na stronę internetową w kontakt – wysłanie e-maila, wizytę w lokalu czy też telefon do firmy.

Ogólnie metoda jest bardzo prosta – strona internetowa ma serwować użytkownikom to, czego szukają. Oczywiście łatwo stwierdzić, gorzej wykonać.

Zadbaj o to, by Twoja witryna była przede wszystkim przejrzysta. Nie powinna zawierać zbędnych elementów i ozdobników, które odwracałyby uwagę od meritum. Postaw również na jasny i klarowny przekaz, aby odwiedzający od razu wiedzieli, czego Twój serwis dotyczy.

4. Personalizuj przekaz.

Nikt z nas nie lubi, gdy traktuje się go niczym jednego z wielu. Nic dziwnego zatem, iż niezbyt przychylnie reagujemy na e-maile wysyłane poprzez autorespondery czy też szablonowe wiadomości o ewidentnie sztucznej i łatwo powielanej treści.

Dlatego też poznaj swoją grupę docelową.

Tworzenie nowej wersji strony internetowej to doskonała okazja na to, by skomponować zupełnie nowe teksty – wszelkie hasła reklamowe, ofertowe oraz informacje o usługach.

Postaraj się zawrzeć w nich aspekt personalizacji. Chodzi o to, by teksty trafiały do osób należących do Twojej grupy docelowej. Powinny odpowiadać ich potrzebom, przemawiać odpowiednio dobranym językiem, a także serwować rozwiązania, których szukają.

5. Działaj etapami.

Redesign strony internetowej wydaje się karkołomny wtedy, gdy myślimy o zbyt wielu rzeczach jednocześnie.

Nic dziwnego, bowiem faktycznie niektóre osoby mogą być przytłoczone ogromem spraw, o których należy pamiętać. W końcu wszystko należy odpowiednio zaplanować, rozrysować, skomponować grafikę, wypełnić treścią, a na sam koniec zakodować i upewnić się, iż wszystko „gra” pod kątem SEO.

Fakt, to może przerażać.

Dlatego też największy sukces odniosą ci, którzy będą działali etapami. Pamiętaj: nie wszystko naraz.

Poświęć odpowiednio dużo czasu na planowanie, by mieć jasny obraz serwisu, który ma powstać. Następnie przejdź do projektowania wyglądu, mając na uwadze miejsce przeznaczone na teksty. Stwórz treść. Później zgraj wszystko razem, zważając na SEO. Prace zakończ testami, aby mieć pewność, że nie wkradł się żaden błąd.

6. Pamiętaj o użytkownikach urządzeń mobilnych.

Już od pewnego czasu istnieją strony internetowe, na których liczba użytkowników korzystających z tabletów czy smartfonów bije na głowę tych, którzy używają pecetów.

O mobilności „trąbi się” już tyle lat, a fakt jej pomijania lub też traktowania po macoszemu nadal notuje się nader często.

Podstawowy błąd dotyczy tego, iż wiele osób sądzi, że zeskalowanie treści do okna o mniejszej szerokości wraz z ukryciem menu pod postacią tzw. hamburgera załatwia sprawę.

Nic bardziej mylnego.

Skuteczna mobilna strona internetowa zazwyczaj nie serwuje treści podobnej w stosunku 1:1 do desktopowej. Najczęściej niektóre teksty warto zmienić (przeważnie „obciąć”) dla użytkowników mobilnych. To samo z obrazami, które nie zawsze będą równie przydatne na mniejszych ekranach.

Dowiedz się więcej na ten temat z tekstu o UX i konwersji stron na urządzeniach mobilnych.

7. Od samego początku miej na uwadze SEO.

Czy przeprowadzając redesign strony internetowej, dobrze jest zawczasu pomyśleć o SEO? Jak najbardziej!

 • Tworzenie nowych podstron ma niebagatelny wpływ na ich wzajemne powiązania, strukturę, a także linkowanie wewnętrzne. Przemyśl, czy dane podstrony warto serwować w dłuższej formie, czy też bardziej opłacalne będzie ich rozbicie na mniejsze części.
 • W przypadku SEO istotne są nagłówki (H1, H2, H3 itd.). Już na etapie opracowywania tekstów, a także planowania ich ułożenia warto pomyśleć o hierarchii nagłówków.
 • Nie zapomnij również o menu. Jakie pozycje zamieścisz w menu górnym? Czy będziesz wykorzystywać menu w stopce? Jeśli tak, to jakie podstrony tam zamieścisz? Które podstrony mają mieć swojego „rodzica”, odzwierciedlonego w adresie URL? Musisz znać odpowiedzi na te pytania.
 • Redesign strony internetowej obejmuje również stare, archiwalne podstrony. Pomyśl, co z nimi zrobisz oraz jak wykorzystasz ich treść.

Dlatego też koniecznie zbadaj stan SEO starej wersji (np. z użyciem narzędzia o nazwie Screaming Frog) i – bazując na wynikach – wyciągnij odpowiednie wnioski w trakcie prac nad nową odsłoną.

Jak skutecznie przeprowadzić redesign strony internetowej?

Podstawą wszystkiego jest odpowiedni plan działań. Podzielony na etapy, z wyznaczeniem osób odpowiedzialnych za wykonanie poszczególnych zadań.

Mając bazę teoretyczną, następnie należy przejść do czynów.

Redesign strony internetowej przeprowadza się głównie po to, by ostatecznie zwiększyć skuteczność serwisu, a co za tym idzie – zyski. Czego z całego serca Ci życzę.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.