Reklama w social media – 6 efektywnych portali

Reklama w social media

Sposobów na reklamę w internecie nie brakuje. Wszystko zależy od kreatywności osoby zajmującej się promocją oraz oczywiście od samego budżetu. W tym wpisie jednak zajmuję się tylko jedną dziedziną promocji marki. Zobacz, jakie możliwości oferuje reklama w social media.

Sama reklama w mediach społecznościowych daje sporo możliwości. Przede wszystkim można praktycznie tuż po opublikowaniu nowej strony generować do niej ruch, co jest bardzo pomocne właśnie na początku drogi. Można również w szybki sposób docierać do nowych odbiorców, definiując ściśle określoną grupę docelową. Mamy więc dużą pewność, do jakich użytkowników docieramy.

Ponadto w większości przypadków samo reklamowanie nie jest stosunkowo zbyt złożone i nie wymaga w gruncie rzeczy zaawansowanych planów oraz strategii.

Sprawdźmy więc 6 platform, które oferują możliwość skutecznej reklamy w mediach społecznościowych.

Reklama w social media – 6 efektywnych serwisów do reklamowania swoich usług

1. Facebook.

Zestawienie otwiera najpopularniejsza platforma społecznościowa, dzięki której można dotrzeć do olbrzymiej liczby wirtualnych odbiorców.

Z pewnością wyróżnia się najbardziej rozbudowanym systemem dobierania odbiorców reklamy. W efekcie przekłada się to na to, że można określić bardzo dokładnie cechy charakterystyczne danej grupy docelowej (np. płeć, zainteresowania, wiek, lokalizacja czy lubiane strony). Niwelujemy w ten sposób do minimum sytuację, w której płatna reklama trafia do przypadkowych i niezainteresowanych osób.

Z kolei sama forma płatności opiera się na zasadzie, w której na podstawie zadeklarowanej sumy, jaką chcemy przeznaczyć na reklamę, algorytm dociera do zdefiniowanych użytkowników. Oczywiście im większa kwota, tym zasięg reklamy jest większy.

W praktyce już z niewielkim budżetem można skutecznie dotrzeć do dużej liczby osób w krótkim czasie. Jest to więc reklama w social media, która sprawdzi się zarówno w długofalowych kampaniach, jak i w krótkich oraz jednorazowych akcjach promocyjnych.

Kilka dodatkowych, pomocnych wskazówek:

  • Reklama świetnie działa w sytuacji, w której ponownie docieramy do tego samego użytkownika, np. w sytuacji, gdy odwiedził stronę internetową. W ten sposób reklama przypomina się mu i pozwala powrócić na stronę. Świetna metoda, która sprawdza się w e-commerce.
  • Można również promować przeróżne rodzaje kampanii, np. zacząć od budowy bazy e-mailowej, promować treści na własnym blogu, reklamować ofertę ze strony internetowej, czy promować wszelkiej maści promocje w sklepie internetowym.
  • Możemy ponadto oddziaływać na odbiorców dzięki odpowiednim hasłom reklamowym, jak i w samej grafice towarzyszącej kampanii. Dodatkowo dzięki testom A/B istnieje możliwość sprawdzenia, który wariant takiej reklamy lepiej się sprawdza.

2. Twitter.

Kolejna platforma społecznościowa, która charakteryzuje się dzieleniem się z resztą społeczności krótkimi wiadomościami, zawierającymi spostrzeżenia, uwagi czy po prostu newsy. Ponadto z platformy korzystają z powodzeniem znane osoby czy nawet politycy.

Płatna promocja pozwala zwiększyć liczbę osób obserwujących profil, zwiększyć zaangażowanie danego tweeta czy chociażby kierować ruch na daną stronę internetową. Często również wybieraną formą promocji są tzw. karty, które wyświetlają nie tylko treść wizualną, ale również mogą zawierać przycisk CTA, który zachęca użytkowników do podjęcia określonej akcji, np. zakupu produktu.

Twitter ponadto w dużej mierze działa na zasadzie hashtagów, więc i one mogą być promowane jako swego rodzaju kreowanie trendów wśród użytkowników.

3. Instagram.

Kolejna płatna reklama w social media opiera się na zdjęciach, które dominują w tym serwisie. Pewnie dlatego też Instagram notuje znacznie większe zaangażowanie wśród użytkowników, bijąc inne platformy pod tym względem.

Piękne obrazy z pewnością wywołują większe emocje, aniżeli treści, czy materiały reklamowe nawołujące do działania. Dlatego też tutaj szczególnie odnajdą się marki np. sklepów internetowych, których produkty mogą zostać zaprezentowane dobrze w postaci pojedynczego zdjęcia. Mowa tu chociażby o branży modowej / odzieżowej, ale również restauracje i kawiarnie znajdą tu swoje miejsce.

4. LinkedIn.

Pierwsze wrażenie, jakie wywołuje LinkedIn, jako platforma społecznościowa, to myśl, że jest to swego rodzaju internetowa baza CV. Patrząc jednak na to z szerszej perspektywy, można dostrzec, że jest to prężnie działająca platforma skupiająca przede wszystkim firmy oraz osoby z danej branży.

Jest to w dodatku miejsce, w którym znajduje się dużo potencjalnych partnerów do współpracy, klientów czy tzw. leadów biznesowych. Łatwo tutaj nawiązać kontakt z innymi użytkownikami, dzieląc się wspólnymi pasjami na forum, czy dzięki systemowi poznawania nowych osób.

Z kolei sam system reklamowy opiera się na podobnych zasadach rządzących ogólnie w social media. Tutaj również możemy promować dany artykuł, część oferty czy pokazywać informację o zaletach naszej firmy. W zależności od rodzaju prezentacji możemy stosować krótszą lub dłuższą formę treści.

5. Pinterest.

Pinterest, podobnie jak Instagram, skupia się głównie na treści wizualnej. Charakterystyczny tutaj niewątpliwie jest podział użytkowników na płeć tej platformy, w której to dominują kobiety. Około 81% kont należy do płci pięknej.

Samo działanie serwisu polega na dzieleniu się tzw. pinami, które wyglądem przypominają tablicę zapełnioną zapisanymi karteczkami. Owe karteczki to nic innego jak obraz, który jest zazwyczaj odnośnikiem do jakiejś strony. Z kolei głównym wykorzystaniem serwisu jest swego rodzaju szukanie inspiracji w danym temacie.

Natomiast jeśli chodzi o reklamę, tutaj również możemy wyróżniać własne piny, które pokażą się tym samym szerszej publiczności i dotrą do większego grona odbiorców. Z powodzeniem można również tutaj reklamować artykuły z bloga, które dodatkowo przyniosą ruch na stronę. Oczywiście najbardziej skuteczne artykuły powinny zawierać ładnie prezentujące się zdjęcie, które przyciągnie użytkowników. Szczególnym powodzeniem cieszyć się tutaj będą wpisy z branży modowej, projektowania wnętrz, turystyki, gastronomii czy wszelkiej maści atrakcje.

6. Snapchat.

Snapchat jest platformą społecznościową, w której większość użytkowników to młodzi ludzie. Dlatego płatna reklama w social media na tej platformie powinna być kierowana właśnie z myślą o młodych odbiorcach. Ponadto platforma skupia się głównie na treści wizualnej i interaktywnej, gdzie można tworzyć krótkie filmy, zdjęcia czy korzystać z filtrów, które pozwalają przeobrażać się np. w kotka czy pieska z uszkami. Zresztą właśnie za sprawą filtrów stoi właśnie popularność tego serwisu.

Pod kątem reklamowania szczególnie trafne są tutaj treści zabawne i z przymrużeniem oka. Dlatego firmy chcące reklamować się na Snapchacie, powinny podchodzić do kreacji reklamy z dużym dystansem co do własnej marki.

Sama reklama jest jednak droga i kosztami zdecydowanie wyróżnia się na tle pozostałych platform społecznościowych. Oto jakie mamy możliwości:

  • Sponsorowane filtry, które po wykupieniu pojawiają się użytkownikom, którzy mogą zacząć z nich korzystać. Ceny za taką formę reklamy wahają się w okolicach 500 000 dolarów za dzień możliwości korzystania z filtrów. Są jednak bardzo skuteczne, ponieważ wielu użytkowników chętnie korzysta z nowych filtrów i przesyła je znajomym, co może świetnie budować rozpoznawalność marki.
  • Płatna reklama, wyświetlana tuż nad pozostałymi snapami od znajomych. Zazwyczaj są to 10-sekundowe filmiki, które na podstawie interakcji oferują dodatkowe informacje, np. pełny artykuł czy dłuższy film wideo.
  • Geofiltry to kolejna możliwość reklamy, skupiająca się oczywiście na położeniu geograficznym. Możemy w ten sposób nakładać na snapy graficzną nakładkę z danej lokalizacji. Ceny zaczynają się od 5 dolarów, jednak nie są jeszcze dostępne na terenie naszego kraju.

Reklama w social media – różne możliwości promocji

Sponsorowana reklama w social media ma jedną wspólną zasadę – dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Wykupienie reklamy w jakiejkolwiek platformie społecznościowej ma na celu zwiększenie zasięgu danej treści czy obrazu, aby trafiać nie tylko do osób, które już znają markę, ale przede wszystkim do nowych użytkowników.

Niewątpliwie jest to szybki sposób, oferujący możliwość wykreowania większego rozgłosu o samej marce, produktach czy treściach, które chce się promować.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto reklamować się na Facebooku? – 9 powodów

Sprawdź koniecznie dlaczego warto reklamować się na Facebooku? Zobacz jakie są efekty i korzyści tego rozwiązania. Oceń, czy jest tutaj szansa dal Twojej marki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Social-selling, czyli jak skutecznie sprzedawać w social media?

Sprzedaż online to nie tylko własny sklep internetowy. Obecnie duży potencjał kryje się w haśle social shopping. Sprawdź, jak sprzedawać w social media.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Strona firmowa na Facebooku – co powinna zawierać?

Dzięki temu wpisowi dowiesz się, co powinna zawierać strona firmowa na Facebooku. Zapoznaj się z poradnikiem dla początkujących i zastosuj nasze wskazówki.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Media społecznościowe w małej firmie – jak skutecznie działać?

Jak skutecznie prowadzić media społecznościowe w małej firmie, aby miało to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa? Poznaj nasze porady.