Kiedy przeprowadzić remont strony internetowej? – 9 dobrych momentów

Kiedy przeprowadzić remont strony internetowej?

W życiu każdej firmy, która funkcjonuje co najmniej od kilku lat, kiedyś przychodzi moment na to, by przeprowadzić remont strony internetowej.

Sęk w tym, że nie za bardzo wiadomo, kiedy konkretnie dokonać głębszych zmian.

Otóż można wyróżnić kilka głównych objawów tego, iż faktycznie modyfikacje są potrzebne.

Zebrałem je w jedną listę. Poniżej znajdziesz dziewięć argumentów, które mogą Cię przekonać do tego, że właśnie w tym momencie należy zakasać rękawy i wziąć się do roboty.

Remont strony internetowej warto jest przeprowadzić wtedy, gdy…

1. Istotne dla Ciebie słowa kluczowe zaliczają ciągłe spadki.

Zakładam, że korzystasz z jakiegoś narzędzia monitorującego istotne dla Ciebie słowa kluczowe. Jeśli tak nie jest, koniecznie się w takie zaopatrz.

Ja osobiście jestem fanem pewnej konkretnej usługi, lecz żeby nie było, iż polecam tylko jedną, poniżej znajdziesz listę kilku przykładowych, które są jak najbardziej warte Twojego zainteresowania:

Być może zapytasz: po co mi jest to potrzebne?.

Odpowiedź jest bardzo prosta: musisz wiedzieć, co dzieje się wokół Ciebie.

Strona internetowa, aby generować ruch z wyszukiwarki, siłą rzeczy musi znajdować się wysoko na pewne istotne dla niej słowa kluczowe.

Musisz zatem sukcesywnie sprawdzać pozycje wybranych fraz, aby po prostu wiedzieć, jak Twoja witryna sobie wśród nich radzi.

Jeżeli notujesz pojedyncze spadki, może budzić to Twój niepokój. Jednak jeśli spadki te zdarzają się często oraz są znaczne, wtedy nie ma siły – trzeba bić na alarm i przygotować się do dokonania gruntownych zmian na Twojej stronie.

2. Otrzymujesz coraz mniej zapytań ofertowych.

Remont strony internetowej warto jest przeprowadzić również wtedy, gdy Twój telefon milczy coraz częściej lub też maili przychodzi coraz mniej.

Oczywiście bywają okresy, gdzie zainteresowanie konkretnymi usługami siłą rzeczy jest mniejsze. Jeśli sądzisz, że przestój spowodowany jest właśnie sezonowością, nie ma powodów do paniki.

Jednak jeżeli spadek zainteresowania sukcesywnie się pogłębia, coś musi być na rzeczy.

W takiej sytuacji:

  • sprawdź swoje podstrony ofertowe (być może są przestarzałe i nieadekwatne do obecnych realiów)
  • przetestuj działanie wszelkich formularzy oraz sprawdź poprawność podanych numerów telefonu
  • upewnij się, że droga do nawiązania kontaktu jest przejrzysta i prosta
  • przejrzyj statystyki strony internetowej
  • zaopatrz się w narzędzia śledzące zachowanie użytkowników na Twojej stronie

Wszystkie te kroki będą pomocne w namierzeniu „sprawcy” takiego, a nie innego stanu rzeczy.

3. Strony internetowe konkurencji wyglądają coraz lepiej od Twojej.

Internet stale się rozwija, a Twoi konkurenci wraz z nim.

Nie wpłyniesz na to.

Możesz za to na bieżąco śledzić strony internetowe konkurencji i wyłapywać zmiany, jakich dokonują w swoich własnych serwisach.

Są one czymś podyktowane, zatem bezproblemowo namierzysz powody, jakimi Twoi konkurenci się kierują podczas dokonywania modernizacji.

Powyżej zamieściłem linki do naszych archiwalnych wpisów, które dotyczą głównie obserwowania konkurencji w sieci.

Zapoznaj się z nimi, a dowiesz się, jakimi sposobami możesz ich prześcignąć.

4. Statystyki w Google Analytics prezentują się coraz gorzej.

Spadek liczby wejść, krótszy czas przeglądania podstron, wyższy poziom współczynnika odrzuceń – wszystko to może budzić niepokój.

Każda z powyższych przykładowych sytuacji, oczywiście w dłuższej perspektywie, spowodowana jest najpewniej jakimiś negatywnymi zjawiskami występującymi na Twojej stronie internetowej.

W tym tekście ukradkiem przemycałem już ten przekaz, lecz czas napisać o tym wprost – wszelkie anomalie należy obserwować w nieco dłuższej perspektywie.

Porywanie się na gruntowne zmiany zaledwie po kilku dniach przestoju zazwyczaj nie ma sensu, gdyż pewne sytuacje przejściowe po prostu się zdarzają. Z różnych powodów.

Jednak jeśli np. wyraźne pogorszenie statystyk ma miejsce przez dłuższy czas, wtedy faktycznie warto jest się mocno przyjrzeć tej sytuacji.

5. Masz nieco przestoju w firmie.

Ile razy słyszałeś w swoim życiu to oklepane przysłowie, że „szewc bez butów chodzi”?

Najczęściej tego sformułowania używają ci, którzy świadczą innym jakieś usługi, podczas gdy sami nie potrafią o określoną kwestię zadbać dla samych siebie.

Nie jest to moment na rozważania, czy przysłowie to ma sens, lecz na to, że w momentach przestoju należy upatrywać szans dla siebie.

Mówiąc krótko: bywa, że w pracy jest mniej do roboty.

Jeśli generuje to dla Ciebie dodatkowy czas wolny, to jest to idealny moment na to, by w końcu zadbać o siebie, a dokładniej o wizerunek swojej firmy.

Niech będzie to okazją np. do przeprowadzenia zmian na stronie internetowej lub chociażby do stworzenia jakiegoś planu gruntownej przebudowy, który będzie wdrożony w życie przy najbliższej nadarzającej się okazji.

6. Użytkownicy skarżą się na jakieś elementy Twojej strony firmowej.

Jeśli osoby odwiedzające Twoją stronę zwracają Ci uwagę na jakieś błędy, to jest to idealny moment na remont strony internetowej.

Nieintuicyjne lub trudne do znalezienia formularze?

Niedziałające lub prowadzące do niewłaściwych miejsc linki?

Niezrozumiałe teksty?

Niejasne ceny, zagmatwany system zwrotu zakupionego towaru, nieprecyzyjne opisy produktów?

Jeżeli użytkownicy mają stale problemy z jakimiś elementami Twojej strony i nie są to jednostkowe przypadki, to niestety, lecz musisz wziąć się do roboty. Lepszego sygnału w kwestii zmian nie możesz już otrzymać, gdyż poziom zadowolenia użytkowników z Twojej strony internetowej jest niezwykle istotny.

7. Nie dokonywałeś głębszych zmian od kilku lat.

Strony ciągle ewoluują, trendy pojawiają się i odchodzą, a nasze przyzwyczajenia ulegają drobnym, acz sukcesywnym zmianom.

Siłą rzeczy raz na kilka lat należy solidnie przejrzeć własną stronę internetową i zastanowić się, czy aby na pewno odpowiada ona obecnym standardom.

Najprościej będzie, jeśli rozejrzysz się wokół witryn Twoich konkurentów. Nie traktuj tego po macoszemu, staraj się wyłapać możliwie najwięcej szczegółów.

Jeśli zauważysz duże dysproporcje między wyglądem i mechaniką stron konkurencji a własną, to najwyższy czas na zmiany.

Po prostu musisz iść z duchem czasu.

8. Nie jesteś zadowolony z prędkości ładowania się Twojej strony internetowej.

Remont strony internetowej może być także przeprowadzony z uwagi na zbyt wolne wczytywanie się Twojego serwisu.

Dotyczy to zwłaszcza stron opartych o system WordPress – niejednokrotnie zupełnie zbędnie przeciążonych nieoptymalnymi rozwiązaniami.

Jeśli Twoja strona firmowa oparta jest o WordPressa, koniecznie zainteresuj się tym tematem.

Dla tego systemu CMS istnieje mnóstwo rozwiązań, dzięki którym w dość krótkim czasie można znacząco przyspieszyć prędkość ładowania się strony.

9. Coraz trudniej wprowadza Ci się modyfikacje.

Czasem spotykamy się ze stronami internetowymi, które nie są wyposażone w żaden system CMS. Zbudowane są po prostu w zwykłym HTML-u, a właściciel strony dokonuje w takim serwisie zmian ręcznie.

Jednakże dokonywanie częstych modyfikacji przy tego typu konstrukcji strony jest po prostu uciążliwe i zajmuje zbędnie czas, który można by było zaoszczędzić w przypadku korzystania z systemu zarządzania treścią.

Jeśli Twoja strona oparta jest o tak archaiczną konstrukcję, to remont strony internetowej jest wręcz must-have.

Co jaki czas warto jest przeprowadzać remont strony internetowej?

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaki dokładnie ma być to okres.

Dobrze jest robić dwie rzeczy:

  • sukcesywnie sprawdzać ogólny stan strony („organoleptycznie”, poprzez Google Analytics, korzystając ze Screaming Froga)
  • co pewien czas przyglądać się stronie pod kątem dokonania ewentualnych gruntownych zmian

Moja rada jest taka: pobieżny stan strony sprawdzaj po prostu co kilka dni. Na przykład co 3 dni lub co tydzień. Ważne, aby mieć w tym regularność.

Z kolei gruntowny audyt wewnętrzny dobrze jest wykonać np. co pół roku. Jest to dostatecznie długi okres, aby przez ten czas nagromadziło się co najmniej kilka „grubszych” kwestii wartych rozpatrzenia.

Mam nadzieję, że powyższe porady okażą się dla Ciebie pomocne.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.