Reputacja firmy w internecie, czyli budowa rozpoznawalności marki online

Reputacja firmy w internecie, czyli budowa rozpoznawalności marki online

Znane marki mają zbudowaną reputację. Kiedy słyszymy o jednej z takich firm, doskonale potrafimy zdefiniować, czym się zajmuje, jakiej jakości świadczy usługi oraz czy jest godna zaufania. Innymi słowy, możemy ją łatwo „zaszufladkować” i przyporządkować jej pewne cechy.

Zupełnie inaczej jest z markami, które są małe, nieznane i po prostu trafiają do wąskiego grona odbiorców. Wtedy też reputacja firmy w internecie może być na znikomym poziomie, ponieważ użytkownik dopiero musi poznać wartość marki. Często niestety jest to długotrwały efekt różnych działań, aby sukcesywnie zwiększać reputację firmy.

Niemniej jednak jest wart uwagi, ponieważ znane i lubiane marki mają zdecydowanie większą siłę przebicia pod kątem sprzedaży czy oferowanych usług.

Sprawdź zatem, jakie techniki możesz stosować online, aby budowa reputacji marki w internecie przyniosła zamierzone efekty.

Reputacja firmy w internecie – 8 kwestii wartych rozważenia

1. Opinie na wagę złota.

Reputację w internecie warto przede wszystkim budować wokół opinii. To one są swego rodzaju dowodem na to, że firma oferuje usługi na określonym poziomie. Są czynnikiem, który możemy zweryfikować, a tym samym przybliżyć użytkownika do danej marki.

Jest to szalenie ważne, aby właśnie pokazać innym, że firma jest godna zaufania i ma za plecami szereg klientów, którzy są zadowoleni ze świadczonych usług.

Sposobów na zdobywanie opinii i ich zamieszczanie jest cała masa. Można je kolekcjonować na Facebooku, w wizytówce Google, czy na własnej stronie. Ponadto mogą przybierać różne formy – zwykła notatka, papierowa referencja, czy nawet wideo recenzja, która ostatnimi czasy coraz częściej jest spotykana na stronach internetowych.

Przeczytaj szerzej nasz inny poradnik na temat tego, jak pozyskiwać opinie w internecie.

2. Blog kreujący autorytet.

Blog również przyczynia się do zwiększania reputacji firmy. Za jego sprawą najczęściej można tworzyć treści poradnikowe, co z czasem (wraz ze wzrastającą liczbą opublikowanych artykułów) przekłada się na odbiór i postrzeganie marki.

Po czasie w oczach użytkowników firma zyskuje na wartości, zaufaniu oraz przede wszystkim kreowana jest na eksperta w danej dziedzinie. Ponadto blogując, firma dzieli się swą wiedzą oraz doświadczeniem, więc od razu widać jej otwartość i chęć do pomocy innym, do których trafia treść.

Zobacz więc, jak wiele korzyści z blogowania można osiągnąć.

3. Dostępne informacje o firmie w internecie.

Kolejne, co możesz wykonać, aby reputacja firmy w internecie uległa poprawie, to walczenie o jak największy odbiór oraz informacje, których można się o firmie dowiedzieć.

Owszem, niech strona internetowa będzie najważniejszym miejscem, ale jest jeszcze szereg innych miejsc, gdzie może widnieć firma. Są to wszelkie profile społecznościowe, wizytówka Google, znaczące katalogi firmowe czy branżowe.

Wszystko to ma na celu ułatwić znalezienie informacji o marce w różnych zakamarkach internetu. W ten sposób ułatwiamy innym trafienie do nas, ale jednocześnie otwieramy sobie drogę do możliwości otrzymania opinii z różnych źródeł.

4. Strona z prawdziwego zdarzenia.

Reputacja idzie również w parze z prezencją w internecie. Niestety, lecz niechlujnie lub mało przejrzyście wyglądająca strona internetowa nie jest Twoim sprzymierzeńcem. To, jak wygląda Twój wizerunek w internecie, rzutuje na opinię, jaką wyrabiają sobie użytkownicy. Jeśli marka przejawia niepokojące sygnały, to tak zostanie odebrana.

Dlatego też upewnij się, że prezencja strony Twojej firmy jest na odpowiednim poziomie oraz wszelkie opisy firmy w różnych miejscach są adekwatnie wypełnione.

5. Pokazanie zespołu.

Kolejny krok wynika poniekąd z wcześniejszego. Bardzo dobrym czynnikiem budującym zaufanie jest pokazanie ludzkiej strony firmy. Owszem, istotne są cele biznesowe, czyli pokazanie przede wszystkim tego, co związanie z usługami. Jednak do tego warto dołożyć czynnik ludzki. Pokazanie, że za firmą stoją ludzie.

Zdjęcia zespołu czy zarządu, szczególnie te bardziej na luzie, a nie sztucznie „profilowe”, wywołują po prostu pozytywny wydźwięk. Dodatkowo wypisanie, czym się kieruje marka, do czego dąży oraz jak traktuje klientów, gwarantuje pozytywny odbiór ze strony internautów. O to właśnie chodzi, aby reputacja firmy w internecie była na fali wznoszącej.

6. Aktywny udział w życiu danej społeczności.

Ważny jest również czynnik budowania więzi ze społecznością. Najczęściej można to osiągnąć w mediach społecznościowych, gdzie najłatwiej wejść w interakcje z użytkownikami. Wrzucenie wpisu z zapytaniem lub czynny udział w komentowaniu sprzyja budowaniu dobrej opinii o marce.

Ponadto często dobre zachowania takich firm trafiają potem dalej w internet i są „rozgłaszane” jako przykład pozytywnych działań. Często taki efekt można zauważyć np. wśród operatorów komórkowych, którzy z dbałością o klientów rozwiązują ich problemy. Dzięki takim właśnie akcjom można z sukcesem budować świadomość i reputację firmy.

Tutaj również warto nauczyć radzić sobie z sytuacjami odwrotnymi, czyli wtedy, gdy przyjdzie krytyka. Na pierwszym miejscu trzeba przede wszystkim odłożyć nerwy na bok, ponieważ one tylko dolewają oliwy do ognia. W takich kryzysowych chwilach trzeba przede wszystkim załagodzić spór i znaleźć wspólnie rozwiązanie. W ten sposób pokazując się z dobrej strony.

W przypadku chęci poszerzenia wiedzy w tym aspekcie zachęcam Cię do przeczytania naszego innego artykułu na temat radzenia sobie z negatywnymi komentarzami.

7. Partnerstwo, wsparcie, sponsoring i inne akcje.

Reputacja to również pokazanie czegoś więcej. „Więcej” może oznaczać np. udział w jakimś wydarzeniu, podpięcie się pod jakąś akcję charytatywną, event lub czynny sponsoring w jakimś zakresie. Powodują one, że docieramy do coraz szerszego grona odbiorców.

Wtedy też logo marki pojawia się na różnych elementach identyfikacji wizualnej oraz pozyskujemy nowe miejsca, w których widnieje wzmianka o danej marce.

Ponadto działa to na takiej zasadzie, że oba podmioty zyskują, ponieważ następują wymiana odbiorcami poszczególnych środowisk.

Tak więc warto rozejrzeć się za różnymi akcjami tego typu, a być może nadarzy się okazja do nawiązania partnerskiej znajomości.

8. Pasywna budowa reputacji wśród klientów.

Reputację można budować nie tylko wśród całkowicie nowych odbiorców, ale również wśród obecnych klientów. Z pewnością pojęcie poczty pantoflowej nie jest Ci obce. Takim schematem można z powodzeniem szerzyć dobrą opinię o firmie.

Oferując dobre i jakościowe usługi, klienci z pewnością to zauważą. Zadowolony klient to bardzo duży sukces, ponieważ jego zadowolenie wyjdzie na jaw w jakiejkolwiek sytuacji związanej z daną dziedziną. Właśnie np. w przypadku rozmowy, gdzie podczas wymiany zdań często sobie nawzajem polecamy różne produkty czy firmy. Tak więc w taki pasywny sposób można również wpływać na reputację oraz głoszenie dobrego imienia o firmie.

9. Monitoring marki.

Na koniec warto również mieć kontrolę nad wszelkimi wzmiankami o marce w internecie. Dzięki temu masz pewność, że otrzymasz informacje, gdy ktoś w jakikolwiek sposób wspomni o Tobie w internecie. W ten sposób można znacznie efektywniej zarządzać całym procesem i być przede wszystkim bardziej świadomym.

Jednym z takich narzędzi jest chociażby Brand24.

Reputacja firmy w internecie – jak o nią zadbać?

Jak widzisz, reputacja firmy w internecie to przede wszystkim dobra prezencja, docieranie do nowych odbiorców oraz aktywny udział w danej społeczności.

W taki właśnie sposób możesz poprawić reputację firmy oraz konsekwentnymi działaniami dążyć do większej rozpoznawalności.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Basia Derkowska

    Dziękujemy pięknie za wzmiankę o Brand24! 😉

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.