Rodzaje treści w marketingu internetowym, które przyciągają odbiorców

Rodzaje treści w marketingu internetowym, które przyciągają odbiorców

Tworzenie treści na stronie zazwyczaj utożsamiane jest z blogowaniem. Niemniej jednak, jeśli owa treść tworzona jest pod kątem marketingowym, to skupienie się tylko na samym blogowaniu może nie oddawać w pełni oferowanych możliwości. Treść w marketingu internetowym może przybierać bardzo dużo różnych form, a jeśli taka treść ma dodatkowo być skuteczna oraz przede wszystkim generować klientów, to należy w pierwszej kolejności skupić się na treści graficznej czy też wizualnej.

Treść obrazkowa jest przede wszystkim przystępniejsza w odbiorze. Znacznie szybciej do nas trafia oraz potrafimy lepiej ją odczytać. Dodatkowo umożliwia przedstawienie informacji w bardziej skondensowanej oraz szybszej formie niż tekst czytany. Jest więc doskonałą alternatywą dla tekstów oraz sposobem na dotarcie do potencjalnego klienta. Stanowi ponadto doskonałą formę treści, która konwertuje oraz potrafi generować znacznie więcej odwiedzin.

Tak więc treści w marketingu internetowym powinny uwzględniać bardziej przystępną formę prezentacji, która trafi do odbiorcy.

O jakie treści dokładnie chodzi? Sprawdź nasze propozycje.

Skuteczne rodzaje treści w marketingu internetowym – 10 przykładów

1. Wideo, animacja.

Jeśli mówimy o treści wizualnej, to nie sposób nie przedstawić jej najbardziej popularnej formy. Jest to zarazem najbardziej klasyczna forma, lecz obecnie bardzo popularna. Widać to chociażby na stronach internetowych, gdzie często można spotkać tuż po otwarciu strony krótki filmik, który odtwarzany jest w tle.

Ponadto widać to również w sklepach internetowych, gdzie na stronie produktu obok tradycyjnych zdjęć widnieją również filmy wideo, ukazujące produkt. Nie da się ukryć, że taka forma prezentacji towaru znacznie lepiej oddziałuje na nasze odczucia, niż opis towaru, który w dużej mierze jest nudnym, kilkuzdaniowym zlepkiem słów tworzonych w dodatku „na siłę”.

Animacja również zyskuje na popularności, szczególnie teraz, kiedy modny stał się flat design. Stosowana jest często w takich sytuacjach, gdzie trzeba przedstawić jakiś proces lub pokazać, jak działa dana usługa.

2. Case study, czyli studium przypadku.

Studium przypadku jest treścią, która ma niezwykle wysokie szanse pod kątem konwersji oraz przekonania do siebie potencjalnego klienta. Jej atutem jest przystępna forma, która zawiera wiele przykładów, grafik oraz wykresów, które przedstawiają przede wszystkim realne i prawdziwe dane.

Jest więc nasycona konkretnym materiałem, który może skuteczniej trafić do potencjalnego klienta, niż kolejny materiał, poruszający zagadnienia w bardziej „ogólny” sposób.

3. Infografika.

Skuteczne treści w marketingu internetowym to również wszelkie infografiki. Dlaczego? Ponieważ przedstawiają kompletne informacje w graficznej formie. Już po chwili przeglądania takiej infografiki, użytkownik może przyswoić znacznie więcej informacji, niż w przypadku identycznej wersji papierowej. W dodatku informacje pokazane na wykresach, słupkach czy graficznych elementach są przez nas lepiej zapamiętywane.

Co więcej, graficzna forma jest po prostu przyjemniejsza dla oka oraz bardziej przyciąga uwagę. Nie da się ukryć, że mając obok siebie blok długiego tekstu do przeczytania zestawiony z treścią graficzną, to w pierwszej kolejności zwrócimy uwagę właśnie na obraz.

4. Podcast, czyli notatka głosowa.

Szukając sposobów na dotarcie do klienta poprzez treść, warto również rozważyć notatki głosowe, czyli podcasty. To również jest szeroko rozumiana treść.

Podcasty ostatnimi czasy stają się bardzo popularne i coraz więcej osób decyduje się na tę formę materiału. Jest to przede wszystkim doskonała alternatywa dla treści czytanej, która w dodatku dodaje kluczową wartość – emocje. Słysząc drugą osobę, jej tembr głosu, potrafimy dostrzec w tym emocje. To z kolei sprzyja słuchaniu oraz jest właśnie tym, czego często brakuje treści czytanej, która może wydawać się po prostu nudna. Owszem, tekst może wzbudzać uczucia, ale jest to znacznie trudniejsze w osiągnięciu oraz nie tak często spotykane.

Jest jeszcze jeden doskonały plus takiej notatki – możliwość odsłuchiwania w trakcie wykonywania różnych codziennych czynności. Czy to w trakcie jazdy samochodem lub autobusem, czy też nawet podczas gotowania lub sprzątania.

5. Memy.

Z marketingowego punktu widzenia memy są bardzo korzystne, ponieważ świetnie trafiają do odbiorcy. Mogą również generować wiele reakcji w mediach społecznościowych, co przekłada się na zasięg oraz zaangażowanie użytkowników.

W dodatku są łatwo przyswajalne i w kilka chwil potrafią wywołać w nas emocje. Najczęściej właśnie te pozytywne, które nas bawią.

Na pewno jest to doskonały przerywnik i odskocznia od treści, które serwujesz użytkownikom każdego dnia.

6. GIF-y.

Te kilkusekundowe animacje działają na identycznej zasadzie, co powyższe memy. Bawią, cieszą oraz angażują odbiorców. Można je w dodatku wplatać w treść tekstu czytanego, co znacznie uatrakcyjni materiał lub stosować samodzielnie – właśnie jako wspomniany powyżej przerywnik.

W dodatku są niezwykle uniwersalne w zastosowaniu i potrafią oddać niejedną sytuację lub zastąpić jakiekolwiek słowa.

7. E-book.

E-booki jako treści w marketingu internetowym znajdują szerokie zastosowanie. Są przede wszystkim doskonałym wabikiem nawołującym do zapisania się do bazy mailingowej newslettera, działając jako tzw. lead magnet. W dodatku są bardzo uniwersalne, ponieważ zawartość e-booka może być dowolna. Można tam przedstawić treść w formie wpisu, poradnika lub checklisty.

W dodatku jest to zachęcająca forma, ponieważ można go zapisać, odczytać w dowolnym momencie i przechowywać tak długo, jak tylko ma się na to ochotę.

8. Newsletter.

Treści newslettera same w sobie stanowią doskonałą formę treści marketingowych. Potrafią w jednej chwili trafić do licznego grona odbiorców i przedstawić daną informację. Stanowią swego rodzaju most pomiędzy marką a użytkownikiem.

Pamiętaj tylko o przestrzeganiu dobrych praktyk w e-mail marketingu, aby prowadzone działania miały sens. Newslettery mogą być bardzo skuteczne, ale z drugiej strony mogą być też kompletne ignorowane, więc powinno się dobrze zbadać ten temat, aby zakładane cele były realizowane.

9. Opinie klientów.

Wspominałem na początku o case studies. Dlaczego one działają? Ponieważ są prawdziwe i pokazują problemy realnej firmy. Użytkownicy to widzą i zaczynają ufać marce. Identycznie jest z opiniami, które na takiej samej zasadzie wzbudzają ufność. Jak wiadomo, zaufanie to podstawa rozpoczęcia udanej współpracy i pierwszy krok, w którym klient może zdecydować się na usługi lub produkty danej firmy. Wyeksponuj więc opinie na stronie internetowej, aby trafiający na nią użytkownicy mogli się z nimi zapoznać i zobaczyć, jak wiele osób lub innych firm już zdążyło Ci zaufać. Takie działania to nieodłączny element budowania zaufania oraz jedna ze składowych dowodów społecznych.

10. Lista kontrolna.

Lista kontrolna to kolejny format treści, który ma szansę na sukces marketingowy.

Tego typu materiały są przede wszystkim pomocne. Ułatwiają zbadanie i sprawdzenie stanu danej rzeczy z konkretnej dziedziny. Mogą więc stanowić coś w rodzaju miniaudytu, gdzie sprawdzamy, czy nie zapomnieliśmy o jakiejś sprawie. W dodatku, w zależności od sposobu utworzenia, mogą być interaktywne lub gotowe do wydrukowania, aby mieć je zawsze przy sobie.

Podsumowanie typów treści w marketingu internetowym

Jak widać, poza samym blogowaniem jest wiele różnych sposobów na dotarcie do użytkownika.

Owszem, pokazane powyżej materiały są z pewnością bardziej zasobożerne i wymagają większej ilości pracy, niż pisanie treści, lecz być może właśnie dlatego stanowią o sukcesie marketingowym.

Ponadto są na pewno inne, niż kolejny tekst czytany i to też wpływa na odbiorców oraz reakcję użytkowników.

Pamiętaj również o samej promocji takich materiałów, aby cały trud tworzenia treści nie poszedł na marne.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.