SEO dla małego biznesu – dlaczego nie warto się tego bać?

SEO dla małego biznesu

Kilkanaście miesięcy temu na łamach naszego bloga opublikowałem tekst na temat lokalnego SEO. Skupiłem się w nim na technicznych działaniach, które warto podjąć w celu zwiększenia swojej lokalnej prezencji w sieci.

Jednakże wiele osób, jeszcze zanim zajmie się SEO dla małego biznesu, ma poważny dylemat: „zainteresować się tym, czy też nie?”.

Obawy nie są bezzasadne. Jak w każdej kwestii, mogą pojawić się różnego rodzaju wątpliwości. Rzućmy okiem na te najczęstsze.

Najpopularniejsze obawy w kwestii SEO dla małego biznesu

„O co w tym wszystkim chodzi?”

SEO, pozycjonowanie, frazy – wiele „informatycznych” pojęć sprawia, że cała otoczka wokół tego tematu jest bardzo enigmatyczna. Jeśli do tego dojdą skrajnie różne wyceny działań poszczególnych firm oraz zróżnicowane modele rozliczeń, to otrzymujemy mieszankę, która dla laika bywa po prostu odstraszająca.

Nie da się ukryć, że ogólna wiedza na temat SEO nie jest zbyt duża. W dodatku wiele osób nie ufa SEO dla małego biznesu dlatego, że temat wydaje się na pierwszy rzut oka trudny i zagmatwany. Rodzi to swoisty brak zaufania, co staje się głównym czynnikiem odpychającym od tego tematu.

„Nie stać mnie na to”

Gdy już temat zostanie zgłębiony i potencjalne korzyści płynące z SEO będą znane, czasem pojawia się kolejny problem. Brak odpowiednich funduszy.

Ciężko jest coś na to poradzić, ponieważ sytuacja każdej małej firmy jest różna. W jednej sytuacji wydatek rzędu – przypuśćmy – kilkuset złotych miesięcznie, może być faktycznie ponad możliwości. Z kolei w drugim przypadku ktoś może podejść do sprawy z góry: „w porządku, w teorii wszystko wygląda pięknie, ale w rzeczywistości nie opłaci mi się to”. I temat nie jest dalej zgłębiany.

„O nie, już raz dałem się na to nabrać”

Ta sytuacja następuje po przejściu przez dwa poprzednie kroki. Korzyści są znane, wycena jest zaakceptowana. Podpisujemy więc umowę i czekamy na efekty.

Czekamy.

Nadal czekamy…

I nic. Ani ruch na naszej stronie nie wzrósł, ani tym bardziej nie mieliśmy większej liczby klientów czy też telefonów.

W dodatku ostatnimi czasy niczym grzyby po deszczu mnożą się telefony od nikomu nieznanych firm, gdzie dzwoniąca starsza pani już na wstępie mówi: „sprawimy, że pan będzie pierwszy w gogle” (cytat autentyczny). Na pytania dotyczące fraz, branży i konkurencji następuje odłożenie słuchawki. Gdy ktoś w taki sposób naświetla temat, to już z góry wiadomo, że próbują kogoś naciągnąć. Nie mówiąc o tym, że samo wypowiedzenie „gogle” jest świetnym papierkiem lakmusowym.

Nic dziwnego, że wiele osób po złych doświadczeniach z pewnymi firmami nie chce już więcej wracać do tematu SEO dla małego biznesu.

Dlaczego nie warto bać się tego tematu?

Po tym niezbyt miłym wstępie, pełnym wyszczególniania obaw i wątpliwości, czas przejść do rzeczy. Poniżej prezentuję swoiste kontry dla trzech poprzednich wątpliwości.

1. Znajdź rzetelne źródło informacji.

Wspomniałem, iż SEO może wydawać się pogmatwane. Faktycznie, na pierwszy rzut oka tak bywa. Jednak nie musisz zapoznawać się ze wszystkimi sprawami technicznymi – te kwestie zostaw profesjonalistom. Chyba że faktycznie masz czas na zgłębianie tajników właściwego linkowania, optymalizacji treści itp. Jeśli tak jest – świetnie, tym lepiej. Wiedzy nigdy za wiele.

Pamiętaj tylko o tym, aby czerpać informacje z porządnych źródeł. Znajdź rzetelne, popularne blogi. Poczytaj prezentowane tam treści. Jeśli masz kilka pytań „na już”, nie wahaj się po prostu zadzwonić tu i ówdzie. Na pewno znajdziesz firmy, których pracownicy z chęcią rozwieją Twoje wątpliwości.

Temat SEO siłą rzeczy trzeba nieco zgłębić, jeżeli chce się poprawić widoczność swojej lokalnej firmy w internecie.

2. Przelicz wszystko dokładnie.

Porzucanie myślenia o SEO z góry, na podstawie założeń, że „na pewno będzie drogo”, nie ma najmniejszego sensu.

Poświęć nieco czasu na stworzenie podstawowych założeń. Oceń, jaką część swojego budżetu miesięcznego możesz przeznaczyć na pozycjonowanie – na pewno jest jakaś kwota, którą bez problemu możesz zainwestować. Wyślij zapytania do różnych firm, starając się dostarczyć możliwie najwięcej szczegółów – łącznie z tymi dotyczącymi budżetu, którym dysponujesz. Pracownicy profesjonalnych firm postarają się dobrać rozwiązania pasujące do Twoich założeń.

Mając kilka lub kilkanaście odpowiedzi, rozważ wszystkie opcje. Gdy będziesz mieć wszystkie propozycje wyłożone czarno na białym, wtedy będzie zdecydowanie łatwiej ocenić, czy SEO dla małego biznesu mieści się w granicach Twoich możliwości.

3. Postaw na sprawdzoną firmę.

Jeśli kiedykolwiek miałeś złe doświadczenia z jakąś firmą, jeżeli chodzi o pozycjonowanie, to nie oznacza, że wszystkie firmy działają tak samo. Istnieje wiele przedsiębiorstw świadczących takie usługi. Da się również znaleźć wiele pozytywnych opinii na temat pewnych firm.

Zwróć też uwagę na to, że – jeśli będziesz wykonywać pewien rekonesans – zakresy działań oraz cenniki bywają naprawdę różne. Świadczy to o tym, że istnieje wiele podejść do danego zagadnienia. Technik SEO jest naprawdę sporo. Jedni wykonują je bardziej rzetelnie, inni mniej.

Wszystko zależy od konkretnej firmy, więc jeden ewentualny negatywny przypadek nie może przekreślać zaufania do wszystkich pozostałych.

Pamiętaj, że to Ty dokonujesz wyboru. Nikt nie zmusza Cię do podpisywania umowy. Przed podjęciem decyzji masz więc wiele możliwości sprawdzenia, czy danej firmie warto zaufać.

Sprawdź opinie. Wykonaj szereg rozmów. Sprawdź, czy przekazywane Tobie informacje są prawdziwe. Zastanów się również nad okresami umów, aby z jednej strony nie wiązać się na zbyt długo, ale również z drugiej strony dając firmie odpowiedni czas na przeprowadzenie właściwych działań. To musi nieco potrwać.

Jakie są korzyści SEO dla małego biznesu?

W Twojej branży działają tysiące różnych firm. Ba, przecież przedsiębiorstwa z tej samej dziedziny znajdujesz nawet w swoim mieście. Skąd więc roboty wyszukiwarek Google’a mają „wiedzieć”, że dana strona internetowa jest lepsza od konkurencyjnej i że warto nadać jej wyższy ranking?

Właśnie po to jest SEO dla małego biznesu, aby podciągać wartość lokalnych stron internetowych w oczach robotów wyszukiwarek na tle konkurencji. Wyszukiwarka Google jest tylko jedna, tak samo jak tylko jedna jest pierwsza strona wyników wyszukiwania. Tylko najlepsza dziesiątka ma szanse na przykuwanie odpowiedniej uwagi.

Korzyści z takich działań jest naprawdę mnóstwo. Oto najważniejsze z nich.

1. Zdystansowanie konkurencji.

Jeśli dzielisz rynek z innymi firmami, wtedy koniecznie chcesz zdobyć przewagę. Lepszymi produktami, bardziej przyjazną obsługą, przystępniejszymi dla klientów cenami.

Dlaczego więc Twoja strona internetowa ma być postrzegana jako mniej wartościowa?

Wyższe pozycje zazwyczaj oznaczają większe zainteresowanie, to oczywiste. Lepszymi pozycjami jesteś w stanie nadrobić osiągi na innych polach, gdzie Twoja konkurencja może potencjalnie radzić sobie lepiej.

Jeżeli jesteśmy przy tematyce konkurencji, w wolnym czasie zachęcam do przeczytania poniższych trzech tekstów:

2. Budowa świadomości marki.

Część potencjalnych klientów nie wie o Twoim istnieniu. Właśnie po to jest SEO dla małego biznesu, aby rozszerzać wiedzę na temat Twojej marki.

Już sama optymalizacja SEO strony internetowej jest w stanie tak przebudować treść, aby była ona skupiona wokół najważniejszych dla Ciebie haseł. Dzięki temu redukuje się tzw. współczynnik odrzuceń. Użytkownicy dłużej zostają na Twojej stronie internetowej i mają szansę lepiej zapoznać się z Twoją ofertą.

Nie wspominając o tym, że wyższe pozycje w rankingach wyszukiwarek sprawiają, że Twoja strona internetowa (a zarazem marka) jest lepiej dostrzegana.

3. Inwestycja na przyszłość.

Na efekty skutecznego SEO dla małego biznesu trzeba nieco poczekać. Algorytmy wyszukiwarek każdego dnia przetwarzają miliardy zapytań. Nie ma takiej fizycznej możliwości, aby każde zmiany na stronach internetowych powodowały natychmiastowe skutki.

Pozycjonowanie jest procesem długotrwałym. Najczęściej trzeba odczekać pewien czas (załóżmy, że kilka miesięcy), aby uzyskiwać zadowalające wyniki. Niestety nie działa to niczym AdWords, gdzie w bardzo krótkim czasie można wskoczyć na topowe pozycje wśród wyników sponsorowanych.

Pozycjonowanie to inwestycja – strona pnie się w rankingach wyszukiwarek coraz wyżej na przestrzeni danego okresu. Nie da się też „spaść” w wynikach bardzo szybko (chyba że będą miały miejsce jakieś niedozwolone działania lub usunięcie strony z wyników wyszukiwania), toteż efekty działań utrzymują się zdecydowanie dłużej.

4. Większa kontrola nad odwiedzającymi.

Optymalizacja SEO dla małego biznesu zazwyczaj oznacza gruntowną przebudowę strony internetowej. Nie tylko jej tekstów oraz grafik, ale przede wszystkim linkowania, struktury, meta-tagów itd.

Wiąże się to z większą precyzją przekazu. Nastawiasz swoją witrynę na pewne hasła, słowa kluczowe. Decydujesz więc, że chcesz pokazywać swoją stronę internetową tym osobom, które w pole wyszukiwania wpisują przede wszystkim konkretne, ustalone frazy.

Masz po prostu większą kontrolę nad tym, kto odwiedza Twój serwis. Możesz wykorzystać to np. do zawężenia swojej grupy docelowej.

5. Lepsza strona internetowa.

Zdaję sobie sprawę z tego, że określenie „lepsza” nie jest precyzyjne. Jednak przebudowa strony internetowej pod kątem SEO wiąże się z różnymi zmianami. Zmiany te mogą doprowadzić do tego, że np. przygotujesz lepszą treść na swoją stronę internetową. Z jednej strony po prostu ciekawszą i bardziej przystępną, zaś z drugiej strony zdecydowanie bardziej przyjazną robotom wyszukiwarek.

Zazwyczaj pozycjonowanie poprzedzane jest wprowadzaniem zmian na stronach internetowych. Jest to świetna okazja do tego, aby je po prostu udoskonalać.

Czy warto postawić na SEO dla małego biznesu?

Oczywiście, że tak! Optymalna decyzja jest wypadkową przede wszystkim:

  • doboru uczciwej i sprawdzonej firmy
  • Twoich możliwości finansowych
  • zakładanych celów
  • konstrukcji strony internetowej
  • cierpliwości

Jeżeli uda Ci się znaleźć złoty środek, mając na uwadze wszystkie powyższe składowe, wtedy sukces jest murowany. Czasem będzie trzeba na niego poczekać dłużej, innym razem nieco krócej, ale ostatecznie SEO dla małego biznesu jest bardzo opłacalne. Wszelkie działania trzeba wykonywać po prostu z głową.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.