SEO dla sklepów internetowych – skuteczne porady

SEO dla sklepów internetowych

Ilość sklepów internetowych cały czas rośnie. Niemal w każdej branży przybywa konkurencji. Co więc ma począć właściciel sklepu internetowego, jeżeli chce on przetrwać walkę o każdego klienta? Musi wyróżnić się z tłumu.

SEO dla sklepów internetowych przychodzi wtedy z pomocą. Dlaczego? Ponieważ wiele sklepów online po prostu wisi bezczynnie w internecie. Właściciele uważają, że skoro już sklep powstał, a na jego budowę przeznaczyli niemałe fundusze, to inwestycja z pewnością zwróci się w miarę szybko. W większości przypadków – niestety tak nie jest.

Sprawa jest bardzo prosta: konkurencja już teraz jest duża, a jej nasilenie rośnie z każdym miesiącem. Gdyby recepta na uzyskanie pierwszego miejsca w wyszukiwarce Google na frazę „sportowy sklep internetowy” była prosta, to funkcjonowanie wyszukiwarki nie miałoby sensu. Potrzebne są do tego dodatkowe metody i narzędzia, które uczynią sklep internetowy bardziej widocznym w internecie. Może przełożyć się to oczywiście na większą ilość klientów, a o to przecież chodzi.

Rzuć więc okiem na kilka skutecznych porad w kwestii SEO dla sklepów internetowych. Zawarte poniżej wskazówki z pewnością pozwolą na uzyskanie lepszej prezencji sklepu internetowego w sieci.

Elementy SEO dla sklepów internetowych:

1. Przeprowadź badanie treści i słów kluczowych.

Tworzony przy okazji powstawania nowej działalności biznesplan zawiera zawsze sporo szczegółów. Dokument ten analizuje rynek, konkurencję, szacowane wydatki – to oczywiste. Co mają do tego słowa kluczowe zawarte w treści sklepu internetowego?

One również wymagają solidnego przemyślenia. Powinno być ono podparte różnymi danymi i statystykami. Należy poświęcić na to czas, gdyż w przeciwnym wypadku kończy się to błądzeniem i liczeniem na to, że „wszystko się samo ułoży”. W biznesie nie ma miejsca na takie gdybanie.

SEO dla sklepów internetowych - porównanie słów kluczowych

Powyższy wykres pochodzi z narzędzia Google Trends, wspominanego na naszym blogu np. przy okazji wpisu o tym, czego można nauczyć się od konkurencji.

Jak widać, fraza „buty do biegania” jest zdecydowanie bardziej popularna w stosunku do „obuwie do biegania” czy też ogólnego „buty bieganie”.

Widać też, że zainteresowanie bieganiem jest zmienne w czasie. Marzec jest miesiącem, w którym osiąga ono szczyt. Nic dziwnego, wiele osób wiosną planuje budowanie formy, aby podczas wakacji cieszyć się lepszym zdrowiem, a przez to wyglądem.

Lokalne SEO dla sklepów internetowych

To samo narzędzie pokazuje również, w jaki sposób w naszym kraju rozkłada się zainteresowanie danym tematem. W tym przypadku widać, że jest ono największe w zachodniej Polsce. Wyróżnia się tutaj województwo lubuskie.

SEO dla sklepów internetowych - podobne wyszukiwania

Warto przyjrzeć się również zestawieniu podobnych wyszukiwań. Właśnie w tym miejscu dobitnie widzimy, jakie frazy cieszą się największym zainteresowaniem użytkowników. Pojawiają się nazwy firm, które przodują w danej dziedzinie.

Google Trends jest narzędziem, które skutecznie wspiera proces planowania słów kluczowych. Wspomaga SEO dla sklepów internetowych, podpowiadając najbardziej popularne w danym momencie rozwiązania.

Niedawno na naszym blogu pojawił się wpis na temat darmowych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych. Jeżeli chcesz szerzej zgłębić tę tematykę, serdecznie polecam wspomniany wpis.

2. Twórz sklep z myślą o użytkownikach.

Ignorowanie odczuć odwiedzających to częsty błąd w trakcie projektowania sklepów. Bardzo często posiadają one kolorystykę i układ takie, które podobają się właścicielowi. To jest główny wyznacznik. Błąd.

Oczywiste jest to, że sklep internetowy ma generować zysk. Niezbędne jest więc kierowanie się potrzebami potencjalnych klientów, a nie osobistym gustem twórcy.

Prowadzenie SEO dla sklepów internetowych nie ma żadnej racji bytu, jeżeli nie są zapewnione podstawy:

  • zapadająca w pamięć szata graficzna
  • responsywny design
  • intuicyjna nawigacja
  • angażujące użytkownika możliwości

Poruszając tematykę sklepu internetowego, należy pamiętać naturalnie o mobilności. Jeżeli sklep ma być skuteczny, to powinien być on dostosowany do użytkowników przeglądających go na smartfonie lub tablecie. Co ważne, nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o responsywność!

Sklep internetowy to serwis specyficzny. Użytkownik, będąc w takim miejscu, traktuje je w określony sposób:

a) wymaga bezpieczeństwa

W końcu sklep internetowy wiąże się z wydatkiem dla kupującego. Zapewnienie bezpiecznego logowania, przepływu danych i transakcji to konieczność.

Od jakiegoś czasu można spotkać ciekawe rozwiązania przeznaczone dla użytkowników mobilnych w kwestii logowania się do sklepu. Zamiast wpisywania hasła (na smartfonie może być to kłopotliwe w szczególności, gdy jest ono długie), sklepy internetowe wysyłają szybkiego maila zawierającego spersonalizowany link logujący. W okienku logowania wystarczy podać jedynie login, hasło przetwarzane jest przy pomocy zawartego w wiadomości odnośnika. Jest to wygodna funkcja – w szczególności, gdy posiadamy klienta pocztowego pokazującego np. fragment wiadomości w okienku pop-up. Od zalogowania się do sklepu dzieli nas wtedy tylko jeden ruch palca.

b) nie chce zbędnych informacji

Sklepy internetowe posiadają często wiele informacji na poszczególnych ekranach. To właśnie dlatego responsywność nie zawsze jest pełnym rozwiązaniem. To, że treść powinna się dostosowywać płynnie do urządzenia, jest oczywiste. Jednak nie zawsze należy użytkownikowi serwować dokładnie te same informacje, co w wersji sklepu przeznaczonej na monitory komputerów. Warto jest czasem rezygnować z pewnych tekstów czy też powiadomień. Sprawiać, że na urządzeniach mobilnych nie będą one wyświetlane.

Mobilna czy responsywna strona

Jak widać, responsywność nie jest równa mobilności. Mają one różne zastosowania. Źródło: Analytics blog.

W niektórych przypadkach, zamiast tworzyć stronę responsywną, lepiej jest przygotować oddzielny, zdecydowanie bardziej „odchudzony” serwis, dostosowany do urządzeń mobilnych. Jedną z zalet takiego podejścia jest to, że wersja mobilna wymaga zwykle mniejszej ilości skryptów i bibliotek niezbędnych do prawidłowego jej działania. Wersja responsywna z kolei odpowiada tylko za płynne dostosowanie wyglądu, nie zaś za ładowanie mniejszej ilości zasobów.

c) chce dokonać zakupu szybko

Zakup dokonywany przy pomocy urządzenia mobilnego rządzi się swoimi prawami. Niejednokrotnie wykonywany jest „w biegu” – jadąc autobusem czy też siedząc na ławce w parku. Choć dla wielu osób jest to nie do pomyślenia, to taki typ dokonywania zakupów jest coraz bardziej popularny. Skoro klient chce zrobić szybki zakup, oczekuje równie szybkiej platformy. Przejścia między ekranami, czas ładowania serwisu, a także ilość czynności koniecznych do wykonania powinny być sprowadzone do niezbędnego minimum.

d) nie chce popełnić błędu

Sklepy internetowe to miejsca, w których nasza czujność jest większa, niż w „zwykłych” serwisach. Mamy ciągle w głowie to, że lepiej jest się nigdzie nie pomylić. Zarówno przy wybieraniu właściwego produktu, jak i podczas dokonywania zapłaty lub podawania adresu dostawy. Spora część osób (zwłaszcza mężczyzn) twierdzi, że posiada tzw. gruby palec. Trzeba mieć to na uwadze i projektować sklep internetowy tak, aby przyciski miały optymalnie dobrany rozmiar.

Wszystko to sprowadza się do pojęcia user experience. W największym skrócie chodzi tutaj o ogół wrażeń, które strona wywołuje w użytkowniku. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie o psychologii stron internetowych. Znajdziesz tam sporo ciekawych wskazówek na temat tego, jak projektować stronę internetową z myślą o użytkownikach.

3. Generuj odpowiednie linki.

Choć treść staje się coraz ważniejsza, to linki nadal liczą się, jeżeli chodzi o SEO dla sklepów internetowych.

We wpisie o tym, jak zdobywać linki, wymieniłem kilkanaście sposobów na pozyskiwanie odnośników.

Podstawą jest wymiana linkami z serwisami, które działają w podobnej branży. W przypadku sklepów internetowych należy jednak odpowiednio dobierać sobie partnerów do takiej operacji, aby nie konkurować między sobą.

Warto jest też pamiętać o komentarzach. Tyczy się to przede wszystkim tekstów poświęconych dziedzinom powiązanym z tematyką sklepu. Jeżeli sklep internetowy posiada produkty związane bezpośrednio z konkretnym artykułem zamieszczonym w sieci, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby nienachalnie owe produkty zareklamować.

Wartościowymi partnerami do współpracy są również blogerzy. Wykorzystując ich popularność, można próbować reklamować swoje własne usługi.

Podsumowując, SEO dla sklepów internetowych to również, tak jak w przypadku „normalnych” serwisów, dbanie o ilość oraz jakość linków przychodzących.

4. Proś o opinie.

Opinie i recenzje na temat usług czy też produktów w sklepie internetowym mają podwójną wartość.

SEO - opinie Google+

Po pierwsze, liczą się odnośnie do SEO dla sklepów internetowych. Recenzje (oczywiście jak najlepsze) wpływają korzystnie na postrzeganie sklepu internetowego przez Google. Jeżeli sklep zawiera dodatkowo tzw. dane strukturalne, tym lepiej.

Po drugie, wpływają na samych odbiorców. Nie ma co ukrywać, podczas doboru różnego rodzaju produktów czy usług polecenia znajomych i opinie odgrywają ważną rolę. Tyczy się to zarówno recenzji na Facebooku, opinii w Google+, jak i komentarzy w stylu tych, które widzimy na Allegro. Wpływają one po prostu na wiarygodność sklepu internetowego w oczach potencjalnych klientów.

5. Dbaj o klasyfikowanie i świeżość treści.

SEO dla sklepów internetowych opiera się w szczególności o właściwe obchodzenie się z produktami. Mam tu na myśli przede wszystkim unikalne tytuły i opisy produktów. Wiele osób o tym zapomina, dodając produkty do sklepu i nie tykając ich już nigdy więcej.

Sklep internetowy nie powinien wisieć w przestrzeni bezczynnie – wspominałem o tym już wcześniej. Jak temu przeciwdziałać? Na przykład poprzez wdrożenie bloga. Taki blog może stanowić dla potencjalnych klientów dodatkową wartość – opisywać szerzej produkty lub branżę, której one dotyczą. Może on także rozwiewać wątpliwości, tłumacząc niektóre skomplikowane kwestie.

Opisy produktów ważne są ze względu na SEO dla sklepów internetowych jeszcze z jednego powodu. Otóż warto jest co jakiś czas zmieniać opisy produktów (zachowując jednak ich najważniejsze elementy) po to, aby na nowo przyciągać uwagę robotów wyszukiwarek.

SEO dla sklepów internetowych – podsumowanie

Szybki przegląd tego, o czym należy pamiętać, dbając o SEO dla sklepów internetowych:

  1. Słowa kluczowe w treści (odpowiedni dobór, nasycenie, narracja w treści).
  2. Nastawienie na odbiorcę (szybkość, wygoda, bezpieczeństwo, reagowanie na potrzeby).
  3. Linki (zdobywanie m.in. poprzez blogi, komentarze, social media i wymianę).
  4. Opinie (wpływają na wiarygodność sklepu internetowego).
  5. Treść (świeża, ciekawa, tworzona z dbałością).

Czy masz jakieś swoje przemyślenia na temat SEO dla sklepów internetowych? Jeśli tak, to podziel się z nami swoją opinią w komentarzach.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.