Praktyki SEO, które zwiększą zainteresowanie Twoją stroną internetową

Praktyki SEO, które zwiększą zainteresowanie stroną internetową

Strona internetowa jest takim tworem, przy którym można (i w zasadzie trzeba) „dłubać” niemal w nieskończoność. Choćby zmienić teksty, poprawić linki wewnętrzne, czy też zdobyć kilka nowych odnośników z zewnątrz. Osiągnięcie perfekcji nie jest możliwe, lecz ustawiczne dążenie do niej to bardzo pożądana cecha.

Optymalizacja SEO strony internetowej to szereg działań, które można wykonać na wiele różnych sposobów. Wspomniałem wcześniej choćby o tekstach czy też linkach. Jednak to tylko część spośród prac, które – dobrze przeprowadzone – zwiększą zainteresowanie Twoją stroną internetową.

Sprawdź zatem, jakim kwestiom warto jest się przyjrzeć, by Twoja witryna zyskała w oczach zarówno użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek.

Jakie działania dotyczące SEO zwiększą zainteresowanie Twoją stroną internetową?

1. Zdobywanie dobrej jakości linków zwrotnych.

Przypuśćmy, że publikujesz nową stronę internetową w sieci. W jaki sposób wyszukiwarka ma „wiedzieć”, że Twój serwis jest bardziej wartościowy od innych i należy go pokazywać wyżej wśród wyników wyszukiwania?

Domena Twojej strony musi pozyskać pewien autorytet. Budują go m.in. linki znajdujące się na innych stronach internetowych, które odsyłają do Twojego serwisu.

I choć od kilku lat coraz częściej słychać głosy, że linki tracą na istotności, a zyskuje na niej treść, to jednak mimo wszystko lepiej jest robić swoje i cyklicznie starać się pozyskiwać jakościowe odnośniki.

Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przeczytaj nasz tekst o sposobach na generowanie linków zwrotnych.

2. Tworzenie treści odpowiadającej zapotrzebowaniu użytkowników.

Każdego dnia korzystamy z wyszukiwarek internetowych, szukając odpowiedzi na palące nas problemy.

Najbardziej w „oczach” algorytmów wyszukiwarek zyskują te witryny, które serwują użytkownikom możliwie najdokładniejsze wyniki.

Jak dopracować swoją własną stronę internetową pod tym kątem?

Staraj się tak tworzyć treść, aby w jak największej części pokrywała zapotrzebowanie odwiedzających. Powinna zawierać istotne słowa kluczowe i gotowe rozwiązania problemów. Istotna jest także prezencja graficzna, gdyż nikomu nie będzie się chciało przeczesywać serwisu odpychającego wizualnie.

3. Zwiększanie klikalności wśród wyników wyszukiwania.

Nawiązując do informacji zawartych w poprzednim punkcie, celem algorytmów wyszukiwarek jest sprawienie, aby użytkownik nie musiał „skakać” wśród wyników wyszukiwania.

Innymi słowy, jeśli ktoś wpisze coś w okienko wyszukiwania, powinien jak najszybciej znaleźć interesującą go stronę – bez potrzeby klikania „Wstecz” i sprawdzania kolejnej pozycji. Mowa o unikaniu „efektu pogo”, o którym wspomniałem przy okazji tekstu o lokalnym SEO.

Jakie techniki, zastosowane na liście wyników wyszukiwania, zwiększą zainteresowanie Twoją stroną internetową? Aby poprawić tzw. CTR (click-through rate, czyli stopień „klikalności”), powinieneś dopracować wygląd swoich podstron w SERP-ach. Bartłomiej Kiljan w swoim tekście o tym, jak zwiększyć CTR linków, podrzucił aż 8 wskazówek w tej kwestii.

4. Wstawienie tzw. danych uporządkowanych.

Jeśli rzucisz okiem na sekcję z danymi firmy, to po prostu wiesz, w którym miejscu znajduje się nazwa przedsiębiorstwa, jaka linijka zawiera adres itp. To samo z artykułem – autor jest widoczny od razu, tytuł tak samo, o towarzyszącym obrazie i treści nie wspominając.

Pytanie – skąd mają wiedzieć to roboty wyszukiwarek?

Algorytmy stają się coraz bardziej inteligentne, zatem z wieloma zadaniami radzą sobie bez przeszkód. Nie oznacza to jednak, że nie można im w tym pomóc.

Od tego są tzw. dane uporządkowane, jeszcze nie tak dawno nazywane strukturalnymi.

Są to pewne fragmenty kodu strony internetowej. Niewidoczne z zewnątrz (dla nas, użytkowników), jednak „od środka” wskazują robotom wyszukiwarek w bardzo dokładny sposób, który element strony za co dokładnie odpowiada.

Zapoznaj się z przykładowymi danymi uporządkowanymi oraz poproś osobę (lub firmę) prowadzącą Twoją stronę internetową o ich wdrożenie, gdyż niesie to za sobą wymierne korzyści.

5. Rozszerzanie treści.

Wśród kolejnych czynności, które zwiększą zainteresowanie Twoją stroną internetową, można wyróżnić rozszerzanie treści.

Mowa np. o rozbudowywaniu podstron czy też dodawaniu nowych akapitów (lub nawet całych rozdziałów) do archiwalnych artykułów.

Ogólnie treści kompleksowe, złożone, omawiające wiele pomniejszych kwestii w ramach głównego problemu, są (w teorii) lepiej postrzegane przez roboty wyszukiwarek.

Zatem jeśli np. na Twoim blogu znajdują się jakieś archiwalne wpisy, które mógłbyś uzupełnić o nowe informacje, koniecznie powinieneś to zrobić.

6. Większa koncentracja na słowach kluczowych i LSI.

Swego czasu na łamach naszego bloga pojawił się tekst na temat LSI – semantycznych słów kluczowych.

To właśnie dzięki nim roboty wyszukiwarek wiedzą, że pisząc np. „żak” na swojej stronie internetowej, masz na myśli ucznia, nie zaś aktora filmowego, firmę przewozową czy też wydawnictwo edukacyjne.

Przejrzyj podstrony wchodzące w skład Twojego serwisu, na których zależy Ci najbardziej. Upewnij się, że znajdują się na nich ważne dla Ciebie słowa kluczowe – koniecznie wraz z synonimami. Postaraj się tak zreorganizować treść, aby zarazem było ich sporo, ale też, by nie przesadzić z optymalizacją, ponieważ teksty mogą wydać się wtedy sztuczne.

7. Eliminacja błędów technicznych.

Bardzo często można spotkać się ze stronami, które po prostu dobrze wyglądają, lecz gdy zajrzy się „pod maskę”, stan faktyczny okazuje się dużo gorszy.

O czym mowa?

 • niezoptymalizowane obrazy
 • błędy JavaScript
 • niewłaściwe wykorzystywanie nagłówków H1 i H2
 • błędy 404
 • obrazy z nieuzupełnionymi wartościami atrybutów ALT
 • brakujące lub niezoptymalizowane meta-tagi

Takich „smaczków” często można znaleźć dużo więcej. Upewnij się, że Twoja strona internetowa jest ich pozbawiona, gdyż większość z nich da się poprawić naprawdę szybko (a efekt jest tego wart).

8. Zwiększenie stopnia czytelności treści.

W swoim tekście o tym, jak poprawić wygląd bloga, wymieniłem kilka typowo wizualnych kwestii, o które dobrze jest zadbać przy okazji formatowania treści. Przypomnę kilka głównych porad:

 • zadbaj o odpowiednie odstępy między elementami, aby nie nachodziły na siebie oraz miały odpowiednio duży „oddech” – użytkownicy zazwyczaj nie lubią, gdy treść jest „ściśnięta”
 • stosuj właściwe odstępy między poszczególnymi liniami tekstu
 • wielkie bloki tekstu rozbijaj na mniejsze akapity, gdyż taką treść czyta się łatwiej
 • stosuj odpowiednio duże rozmiary fontów – zarówno na większych ekranach, jak i na smartfonach czy tabletach
 • korzystaj z list numerowanych i punktowanych

Wszystko to sprawia, że dana strona internetowa jest po prostu przyjemniejsza dla oka.

Pamiętaj, że w grę wchodzą tutaj nie tylko nasze odczucia, ale także kwestie typowo techniczne, polegające np. na zwiększeniu średniego czasu przebywania na stronie (mniej użytkowników będzie zamykało ją po krótkiej chwili).

9. Poprawienie linkowania wewnętrznego.

Przydatne linkowanie wewnętrzne to również jedna z tych kwestii, które – właściwie wdrożone – zwiększą zainteresowanie Twoją stroną internetową.

Jest to korzystny zabieg przede wszystkim dla samych użytkowników. Zauważ, że czasem w naszych wpisach jedynie wspominamy o jakimś szerszym temacie, odsyłając zainteresowane nim osoby do zgłębienia całego tekstu, specjalnie im poświęconego.

Zrozumiała struktura linkowania wewnętrznego przekłada się także na lepsze postrzeganie takiej strony przez roboty indeksujące. Jest to czasem widoczne chociażby wśród wyników wyszukiwania:

Google wyniki wyszukiwania rozszerzone

Linki wewnętrzne powinny tworzyć po prostu zrozumiałą strukturę wzajemnie przenikających się odnośników.

10. Zdobywanie opinii i recenzji.

Jeśli udało Ci się wykonać usługę, z której zleceniodawca jest zadowolony, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić taką osobę o wystawienie opinii.

To samo tyczy się sytuacji, w której np. prowadzisz sklep internetowy – daj użytkownikom możliwość oceniania Twoich produktów.

Wszystko to daje przydatne informacje innym osobom, które być może chciałyby skorzystać z Twoich usług.

Przy tej okazji śmiało mogę polecić wpis Jakuba Ozorowskiego na temat tego, jak zdobywać opinie w internecie.

11. Korzystanie ze statystyk.

Nie wiesz dokładnie, które czynniki zwiększą zainteresowanie Twoją stroną internetową, póki nie spojrzysz na statystyki.

Koniecznie sprawdzaj regularnie choćby Google Analytics, które zawiera wiele szczegółowych danych.

Nie zapomnij również o Google Search Console, gdyż tam znajdziesz informacje na temat popularności i CTR niektórych fraz, po których użytkownicy trafiają na Twoją stronę internetową z wyszukiwarki.

12. Regularne sprawdzanie stanu strony internetowej.

Czasem tak się zdarzy, że nowo dodana podstrona będzie zawierała np. linki z literówkami, czy też zapomnisz ustawić dla niej odpowiednie meta-tagi.

Aby unikać takich sytuacji, powinieneś regularnie badać stan swojej strony internetowej.

W szczególności polecam Ci program Screaming Frog, dzięki któremu w szybki sposób będziesz w stanie zapoznać się z podstawowymi aspektami SEO swojej witryny.

„Przeczesanie” serwisu co kilka dni pomoże Ci odnaleźć wszelkie błędy, które później będziesz mógł skutecznie wyeliminować.

Czynniki SEO, które zwiększą zainteresowanie Twoją stroną internetową – podsumowanie artykułu

Na naszym blogu wielokrotnie wspominaliśmy, iż w gruncie rzeczy chodzi o to, aby strona internetowa była przyjazna dwóm podmiotom – nam, czyli użytkownikom oraz robotom wyszukiwarek.

Na którą z tych grup lepiej jest się nastawić? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, lecz – tak naprawdę – nawet nie ma po co.

Miej na uwadze to, aby Twoja strona internetowa przede wszystkim służyła ludziom. Powinieneś do tego użyć takich środków technicznych, aby wszelkie struktury były odpowiednio rozumiane przez roboty wyszukiwarek. Wtedy znajdziesz mieszankę idealną.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!