Skąd czerpać inspirację do pisania? – 11 wskazówek

Skąd czerpać inspirację do pisania?

Wiele osób ma problemy z tym, by regularnie czerpać inspirację do pisania. Wiemy to, gdyż nasi czytelnicy piszą nam o tej kwestii dość często.

Jest to całkowicie normalną sytuacją, że bloger raz na jakiś czas się „zatnie”. Nawet ktoś, kto pisze regularnie od wielu lat, niekiedy miewa momenty słabości.

Prawdziwym wyzwaniem jest wtedy poradzić sobie z tą stagnacją w miarę szybko, ponieważ inaczej może narastać frustracja spowodowana niemocą twórczą.

Poniżej znajdziesz listę aż 11 pomysłów, które być może okażą się dla Ciebie przydatne pod kątem tego, by znaleźć ciekawy temat do opisania.

Skąd czerpać inspirację do pisania? – 11 pomysłów

1. Skorzystaj z narzędzia Google Trends.

Jeśli odwiedzisz stronę Google Trends i przewiniesz nieco niżej, to pod spodem ukaże Ci się lista tematów „na czasie”.

W tym miejscu wyświetlają się informacje o hasłach, które są w danym dniu najczęściej wyszukiwane.

Co więcej, tematy można sobie nawet filtrować i wyświetlać tylko te, które dotyczą np. danej branży.

Google Trends dostarcza Ci zatem naprawdę dużo „gotowców”, z których śmiało możesz korzystać.

2. Wypowiedz się na jakiś kontrowersyjny temat.

Od razu muszę uprzedzić, że wskazówka ta absolutnie nie będzie przydatna każdemu twórcy.

Istnieją pewne branże lub określone sytuacje (typu blog firmowy), gdzie prezentowanie prywatnych poglądów lub wypowiadanie się na temat budzący kontrowersje jest bardzo ryzykowne, a nawet etycznie niedopuszczalne.

Wszystko dlatego, iż kontrowersja z jednej strony może przynieść popularność, lecz z drugiej może narazić na nadszarpnięcie zaufania wśród osób prezentujących odmienne poglądy.

Posiłkuj się zatem kontrowersją tylko wtedy, gdy właściwie oszacujesz potencjalne zyski i straty.

3. Zapytaj się znajomych.

Jeśli nie wiesz, skąd czerpać inspirację do pisania, to być może jakieś ciekawe pomysły dostarczą Ci Twoi bliscy – znajomi, rodzina.

Czasem warto zapytać się kilku osób, jakie treści według nich byłyby przydatne na Twoim blogu.

Niejednokrotnie może się okazać, że ktoś będący całkowicie z boku, wpadnie na wartą uwagi ideę.

4. Zrób ankietę.

Jednym z lepszych pomysłów może być także zorganizowanie ankiety, np. na Twojej stronie internetowej lub też na profilu facebookowym.

Daj swoim czytelnikom kilka propozycji lub też zostaw możliwość przedstawienia swoich własnych pomysłów.

Głos obserwujących jest niezwykle istotny z wielu powodów. Przede wszystkim jest ukłonem w stronę czytelników, gdyż tym sposobem doceniasz ich zdanie. Co więcej, reagujesz bezpośrednio na ich zapotrzebowanie, zatem dostarczasz tekst wpasowujący się w ich gust.

5. Przejrzyj grupy facebookowe.

Grupy na Facebooku są nieocenionym źródłem wielu pomysłów.

Toczące się w nich dyskusje dotykają wielu płaszczyzn i wyodrębniają prawdziwe kopalnie gotowych inspiracji.

Sam jestem świadkiem poruszania pewnych tematów tak wiele razy, iż niektóre z nich na kilku grupach są wręcz zabronione. To właśnie po takie tematy trzeba sięgać – budzące dyskusje, nierozwiązane, pełne pola do działania na różnych frontach.

6. Prześledź inne strony internetowe i blogi.

Jeśli nie wiesz w danym momencie, skąd czerpać inspirację do pisania, to być może kilka pomysłów dostarczą Ci inne strony internetowe.

Oczywiście nie chodzi mi o to, aby dokonywać jakichś plagiatów. Zauważ jednak, iż wiele tematów można poruszyć na wiele różnych sposobów. Zawsze istnieje szansa na dopowiedzenie czegoś, o czym jeszcze nikt nie napisał. Ewentualnie można dorzucić nowe dane, fakty, czy też po prostu jakkolwiek rozszerzyć określony temat.

Znam twórców, którzy piszą na dokładnie te same tematy, które zostały już kiedyś gdzieś poruszone. Stosują jednak zasadę tzw. „10x content”, czyli tworzenia treści „dziesięciokrotnie lepszej” – bardziej obfitej w statystyki, wnioski oraz przydatne informacje.

Tym sposobem Twój blog nie tylko zyskuje w oczach czytelników (ponieważ dostarcza wartość lepszej jakości), lecz także sytuację tę doceniają roboty wyszukiwarek. Wszystko dlatego, że teoretycznie im więcej przydatnej treści, tym bardziej rośnie szansa na wysokie pozycje w wyszukiwarce.

7. Opowiedz o jakimś osobistym wydarzeniu z Twojego życia.

Jeśli Twój blog jest na tyle ogólnotematyczny (lub po prostu osobisty), że nie stanowiłoby dla Ciebie żadnej przeszkody podzielenie się z innymi jakąś własną historią, to śmiało możesz sięgnąć po ten pomysł.

Czytelnicy lubią fajne, osobiste historie. Tym bardziej że wiele z nich może stanowić naukę dla innych osób.

Spróbuj zatem sięgnąć pamięcią do pewnych wydarzeń ze swojego życia. Jestem pewien, że znalazłoby się kilka ciekawych historii wartych opisania.

8. Rozwiąż problem.

Jeśli rzucisz okiem na funkcję autokompletowania zapytań w wyszukiwarce Google, to zobaczysz, jak wiele z nich rozpoczyna się słowem „jak…”.

Wszystko dlatego, że wyszukiwarki internetowe są w dzisiejszych czasach podstawowym sposobem na znajdowanie rozwiązań określonych problemów.

Możesz połączyć to ze wspomnianą przeze mnie w pierwszym punkcie usługą Google Trends, aby znaleźć tematy, które budzą spore zainteresowanie wśród czytelników.

Jeżeli dysponujesz wiedzą, która może zaradzić ich problemom, tematy masz już gotowe.

9. Zaproś kogoś do stworzenia wpisu gościnnego.

Jeśli sam nie wiesz, skąd czerpać inspirację do pisania, to w takiej sytuacji może Ci pomóc inny twórca.

Ostatnimi laty tworzenie wpisów gościnnych na innych blogach jest niezwykle modne. Daje to obopólne korzyści:

  • osoba, która publikuje czyjś tekst, dostarcza czytelnikom po prostu świeży materiał – autorstwa kogoś innego
  • osoba, która publikuje tekst u kogoś, ma szansę na zwiększenie swojej popularności i pozyskanie nowych czytelników

Spróbuj znaleźć kogoś, z kim mógłbyś zawrzeć układ na warunkach, jakie odpowiadałyby zarówno Tobie, jak i innemu twórcy.

10. Stwórz podsumowanie.

Napisanie tekstu, który zawierałby informacje podsumowujące jakiś temat, również może okazać się pomysłem na wyjście z twórczego impasu.

Rzuć okiem na nasz wpis vademecum blogera.

Zawiera on listę aż szesnastu naszych wcześniejszych tekstów, które mogą przydać się każdemu twórcy.

Czytelnicy lubią, gdy znajdują w sieci takie materiały zbiorcze. Dzięki nim nie muszą szukać pojedynczych tekstów na własną rękę – wystarczy, że rzucą okiem na pewną listę i wszystko mają w jednym miejscu.

11. Napisz obszerny tekst, wyczerpujący jakiś temat w całości.

Swego czasu na łamach naszego bloga zamieściłem tekst o tym, co dają unikalne treści na stronie internetowej.

Ogromną korzyścią długich, obszernych i profesjonalnych tekstów jest to, że są świetnie postrzegane przez roboty wyszukiwarek.

Z uwagi na to, że zawierają wiele słów, mają duże szanse na plasowanie się wysoko wśród dość sporej puli słów w wynikach wyszukiwania.

Zyskujesz zatem nie tylko wartościowy materiał, lecz także możliwość znacznego poprawienia statystyk swojej strony internetowej.

Jak umiejętnie czerpać inspirację do pisania?

Z doświadczenia wiem, że im bardziej będziesz chcieć wyjść z twórczego impasu, tym sytuacja ta będzie się coraz mocniej pogarszać. Pojawia się wtedy pewna frustracja, a nawet zmęczenie.

Musisz po prostu odświeżyć umysł, być może przewietrzyć się lub też… rzucić okiem na tę listę. Mam nadzieję, że w ewentualnych momentach kryzysowych okaże się ona dla Ciebie nieocenionym wsparciem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.