Czy warto założyć sklep internetowy na WooCommerce?

Czy warto założyć sklep internetowy na WooCommerce?

Z pewnością dochodzą Cię słuchy, że branża e-commerce stale się rozwija i notuje rekordowe przychody. Nie ma co się temu dziwić, ponieważ zakupy online są dla wielu osób bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Choć może wydawać się z początku bardzo lukratywnym zajęciem, w rzeczywistości prowadzenie sklepu online może być nie lada wyzwaniem. Jednak nie istnieje żadna złota recepta na osiągnięcie dużej sprzedaży, ponieważ na tę kwestię wpływa bardzo wiele czynników.

Jednym z nich jest chociażby platforma sprzedażowa. Bardzo popularne rozwiązanie to sklep internetowy na WooCoomerce, któremu właśnie poświęcony będzie ten tekst.

Sprawdźmy, czy warto prowadzić sklep z tym dodatkiem, poznajmy zalety takiego rozwiązania i sprawdźmy, jakie oferuje możliwości.

Sklep internetowy na WooCommerce – jakie są korzyści?

1. Jest to dodatek do WordPressa.

Zacznijmy od tego, że WooCommerce to dodatek, a właściwie wtyczka do najpopularniejszego na świecie systemu CMS WordPress.

Oznacza to bowiem, że każdą dowolną stronę na WordPressie można z powodzeniem rozbudować o sklep internetowy. Jest to o tyle korzystne, że szacunkowo wyliczone jest, iż praktycznie 1/3 stron internetowych oparta jest o to oprogramowanie.

Zatem te właśnie strony mają łatwą możliwość zastosowania gotowego oprogramowania, aby zacząć sprzedaż w internecie.

2. Jest darmowy.

Kolejna sprawa to fakt, że sama wtyczka WooCommerce jest darmowa. Tak samo, jak WordPress. Więc w przypadku chęci skorzystania z niego, nie ponosimy żadnych opłat – przynajmniej w teorii.

Dlaczego? Darmowa opcja zakłada zastosowanie wszelkich domyślnych widoków sklepu oraz to, że właściciel wszystko skonfiguruje samodzielnie, czyli na własną rękę. Nie każdy ma na to czas oraz przede wszystkim potrzebną wiedzę.

W rzeczywistości korzystamy zatem z darmowego oprogramowania, lecz jego instalację, dostosowanie wyglądu oraz skonfigurowanie zapewne zlecimy firmie, która się tym zajmuje na co dzień.

Ponadto płatne mogą okazać się również wszelkie dodatki, ponieważ nie wszystko jest „w pakiecie”. Chcąc chociażby zintegrować sklep z usługami zewnętrznymi (np. Allegro, fakturowanie, bramki płatności) należy posłużyć się płatnymi dodatkami.

3. Możliwość samodzielnej budowy i rozwoju.

Pociągnijmy wątek samodzielnego prowadzenia sklepu.

Jak już nadmieniłem, ogółem wszystko można samemu wykonać, lecz w praktyce może to być okupione jakością oraz mało profesjonalnym wykończeniem. Być może „z boku” wydaje się, że mamy wszystko gotowe – wystarczy tylko zainstalować dodatki i można rozpoczynać sprzedaż.

Niestety, takie złudzenie szybko pryska. Sam zresztą ostatnio padłem ofiarą tego toku myślenia.

Mianowicie, chciałem samodzielnie wykonać tort urodzinowy… Przejrzałem YouTube, kilka poradników i byłem przekonany, że jestem najlepszym cukiernikiem i w zasadzie wykonanie tortu to bułka z masłem. Ostatecznie tort udało mi się zrobić, lecz jego prezencja pozostawiała wiele do życzenia. Co prawda satysfakcja ogromna, lecz niedociągnięć była cała masa.

Tak więc sklep internetowy na WooCommerce można postawić samodzielnie, tylko pytanie – czy końcowy efekt zadowoli grono odbiorców?

Śmiem twierdzić, że nie.

4. Bogata oferta różnych motywów.

Niewątpliwym plusem sklepu opartego o WooCommerce są liczne motywy, czyli tzw. gotowe szaty graficzne, które definiują to, jak wyglądać będzie sklep.

Jest ich cała masa do wyboru. Są darmowe motywy, jak i płatne. Aczkolwiek pomiędzy nimi jest kolosalna przepaść (w kwestii wyglądu, funkcjonalności), więc wybór płatnych rozwiązań jest wręcz obowiązkowy.

Plusem wyboru takiego płatnego motywu jest również to, że jest to tańsze rozwiązanie, niż tworzenie dedykowanego motywu od zera, dostosowanego do własnych upodobań. Wybierając gotowy motyw firma tworząca sklep ma już zdefiniowany wygląd, więc czas pracy niewątpliwie jest krótszy.

5. Łatwa możliwość rozbudowy wtyczkami.

Sklep internetowy na WooCommerce jest również skalowalny, czyli łatwo można go rozbudować o nowe funkcje. Wystarczy zainstalować daną wtyczkę do WooCommerce, aby wprowadzić nową rzecz.

Można to wyobrazić sobie na zasadzie modułów, które wkładamy lub zabieramy. Wspomniane wtyczki są zarówno darmowe, jak i płatne. Wszystko zależy od konkretnych potrzeb.

Niemniej jednak na rynku jest wiele tysięcy gotowych rozwiązań, zatem wraz z rozwojem sklepu można dołożyć dodatkowe możliwości w każdym momencie.

6. Sprzedaż tzw. produktów wirtualnych.

Co ciekawe, sklep na WooCommerce wspiera również sprzedaż produktów niefizycznych, czyli wirtualnych. Poradniki w formacie PDF, kursy, bilety wstępu, pliki do pobrania czy rezerwacje mogą zostać w pełni obsłużone.

Nie trzeba więc koniecznie sprzedawać fizycznego produktu, który można dotknąć. Także jest tutaj duża elastyczność.

7. Duża popularność i stały rozwój.

Jak wspomniałem, WooCommerce i związany z nim WordPress są bardzo popularne.

Jest z tego taki plus, że gwarantuje to stały rozwój platform oraz dostępność coraz nowszych rozwiązań i wtyczek. Z popularnością związana jest również dostępność firm, które zajmują się tym oprogramowaniem.

Przykładowo, wybierając dedykowaną platformę, poniekąd jesteśmy związani z jedną firmą, ponieważ to ona jest twórcą, więc wszelkie ulepszenia, poprawki czy cokolwiek innego musimy wykonywać właśnie przez tę firmę.

Wybierając WooCommerce, nie związujemy się z jedną firmą na stałe, ponieważ praktycznie każda biegła osoba będzie w stanie nam pomóc ze względu na popularność tego rozwiązania. Bez względu na to, czy jest to akurat twórca sklepu, czy tylko osoba, która ma go dodatkowo rozbudować.

Kto powinien sięgać po sklep internetowy na WooCommerce?

Mamy więc przedstawionych kilka plusów. Sprawdźmy teraz, kiedy najlepiej sprawdzi się prowadzenie sprzedaży na WordPressie.

  • Dla osób chcących samodzielnie wykonywać wiele rzeczy – jak już wcześniej wspominałem. Osoby, które chcą same rozbudowywać, mogą to jak najbardziej wykonywać ze względu na łatwy panel administracyjny oraz szereg dodatków, takich jak wtyczki czy motywy. Niemniej jednak wymagana jest choćby przeciętna wiedza, aby wszystko to miało ręce i nogi.
  • Dobra opcja na start – gdy chcemy sprawdzić rynek, poznać możliwości e-commerce i sprawdzić, czy dany pomysł ma w ogóle szansę przetrwać oraz zarobić.
  • Mniej kosztowna opcja niż dedykowane oprogramowanie – jest to z pewnością mniej kosztowna inwestycja, aniżeli dedykowane rozwiązanie. Wiąże się to również z czasem realizacji, który jest krótszy.
  • Sklep z ofertą nieprzekraczającą 5000 produktów – umownie można przyjąć, że większa liczba może powodować zbyt długie wczytywanie i wolniejsze działanie ze względu na zapchanie bazy danych.

Czy oprogramowanie WooCommerce jest bezpieczne?

Sklep internetowy na WooCommerce sam w sobie jest bezpieczny. Jeśli aktualizujemy na bieżąco wtyczki oraz WordPressa, to nic złego nam nie grozi i można czuć się bezpiecznie.

Aczkolwiek idąc tym tropem, trzeba oznajmić, że nie ma w 100% bezpiecznych systemów informatycznych. Jeżeli ktoś będzie chciał coś złamać, to zrobi to i zatrudni adekwatnych do tego specjalistów. Pytanie tylko, jakim kosztem i czy będzie to warte zachodu.

Zatem, czy warto założyć sklep internetowy na WooCommerce?

Jak widzisz, jest kilka dużych plusów, które promują WooCommerce jako dobrą platformę sprzedażową.

Mnogość wtyczek, popularność czy skalowalność to główne atuty.

Na pewno z takim sklepem można osiągnąć wiele w połączeniu ze skuteczną reklamą oraz oczywiście dobrym produktem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Janusz Kamiński

    Myślę, że WooCommerce jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które doceniają WordPress. 🙂

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Rozwój strony internetowej – zestaw 11 obszernych poradników

Jak powinien przebiegać właściwy rozwój strony internetowej? Co wziąc pod uwagę, planując rozwój strony internetowej? Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Sprawdź, dlaczego warto wybrać WordPress. Oto kilka powodów ku temu, aby oprzeć stronę firmową, bloga oraz sklep właśnie o ten bardzo popularny CMS.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu
Dlaczego warto wybrać WordPress? – 6 powodów

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Długofalowa strategia rozwoju bloga – co warto wziąć pod uwagę?

Na czym polega długofalowa strategia rozwoju bloga? Z jakich kroków powinna się składać? O czym pamiętać? Odpowiadamy na wiele ważnych dla blogerów pytań!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Udogodnienia dla czytelników bloga – 8 sprawdzonych propozycji

Jakie udogodnienia dla czytelników bloga można wprowadzić, aby strona internetowa była bardziej przyjazna odwiedzającym? Poznaj wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie – jak ją zwiększyć?

Jak - oczywiście w ten pozytywny sposób - wpłynąć na widoczność mikroprzedsiębiorstwa w internecie? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki na ten temat.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Indywidualny czy gotowy motyw WordPress? – poznaj za i przeciw

Wiele osób staje przed decyzją: indywidualny czy gotowy motyw WordPress? Która z tych dwóch opcji jest lepsza? Czym się kierować? Odpowiadamy!