Efektywna i skuteczna strona internetowa – 9 kwestii wartych uwagi

Efektywna i skuteczna strona internetowa

Żyjemy w czasach, w których strony internetowe odgrywają znaczącą rolę w kontekście biznesu. Pozwalają zaprezentować się publicznie szerszemu gronu odbiorców, przestawić ofertę czy –

najważniejsze – pozyskiwać nowych klientów. Z tego też względu konieczność jej posiadania jest absolutną oczywistością. Widać to zresztą w sieci, gdzie bardzo dużo firm ma już własne wizytówki – gorsze lub lepsze.

No właśnie. Wizerunek w internecie powinien być nienaganny, dlatego też strona musi być efektywna, a nie tylko po prostu „wisieć” bezczynnie w sieci. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzuje się skuteczna strona internetowa oraz jakie elementy powinna zawierać, aby godnie i z sukcesem reprezentować markę w internecie.

Skuteczna strona internetowa – 9 istotnych kwestii

1. Tematyka.

Pierwsza rzecz może wydawać się trywialna. Uwierz mi jednak, że wiele stron spotyka ten problem.

Wchodzimy na stronę, przeglądamy ją i ostatecznie nie wiemy, o czym jest. Orientujemy się mniej więcej, o jaką branżę chodzi, coś nam świta, jednak nie ma żadnych konkretów i przesłanek, o czym właściwie dana strona jest.

To podstawowy błąd braku skuteczności strony. Już po około 5 sekundach użytkownik powinien jasno wiedzieć, co oferuje strona i jaki jest jej główny zamysł. Mogą w tym pomóc takie sekcje na stronie głównej jak:

 • główny nagłówek przekazujący wartość
 • adekwatne do danej branży ikony oraz obrazy
 • skrótowe wyjaśnienie, czym się zajmujesz / co oferujesz

Zamieszczając tego typu informacje, odbiorca strony od razu będzie wiedział, z jaką działalnością ma do czynienia.

2. Zamieszczanie stosownych informacji.

Skuteczna strona internetowa powinna być również informująca. Odnaleźć na niej trzeba wszelkie dane, które pomogą zidentyfikować biznes i tym samym zwiększyć szansę, że użytkownik zechce nawiązać współpracę. Na takiej stronie dobrze, jak znajdą się następujące informacje:

 • Przede wszystkim oferta. Przedstawienie, czym dokładnie się zajmujesz, jaki jest zakres usług oraz ewentualne ceny.
 • Oprócz powyższych „suchych” danych informacyjnych warto zamieścić korzyści dla potencjalnego klienta. Co dodatkowo otrzyma i jakie konkretne ułatwienia czy rozwiązania możesz zaproponować?
 • Dobrze ponadto wyróżnić się spośród konkurencji, oferując coś niespotykanego lub innego, czyli tzw. USP.

3. Łatwo dostępny kontakt.

Mając powyższe informacje na stronie, zwiększa się szansa na to, że odbiorcy strony zechcą się z Tobą skontaktować. Dlatego strona powinna być dostosowana pod tę sytuację. Pozyskiwanie leadów przez kontakt telefoniczny to często podstawowy cel strony. Jest to ponadto znacznie skuteczniejsza i szybsza forma kontaktu, aniżeli formularz online.

W celu ułatwienia kontaktu można posłużyć się kilkoma sposobami:

 • zamieszczenie numeru telefonu tuż nad menu
 • zamieszczenie numeru w stopce strony
 • instalacja specjalnego oprogramowania ułatwiającego kontakt, np. live chat
 • opatrzenie wstawek z numerem dodatkową informacją zachęcającą do kontaktu, np. zadzwoń do nas teraz, służymy pomocą, jesteśmy otwarci na kontakt, w razie problemów zadzwoń itd.
 • umieszczenie informacji o czasie dostępności pod danym numerem

Dodatkowym ułatwieniem może okazać się mapa z siedzibą firmy dla wszystkich użytkowników preferujących kontakt bezpośredni.

4. Budowa zaufania przez social proof.

Skuteczność strony internetowej najczęściej określa się na podstawie liczby klientów pozyskanych właśnie dzięki niej. W internecie musimy przede wszystkim obdarzyć stronę zaufaniem. Zaufać marce, informacjom na stronie oraz samej ofercie. Dlatego też trzeba odpowiednio budować zaufanie na stronie.

Najlepszą ku temu okazją są dowody społeczne (z ang. social proof). Są to różne elementy na stronie, które potwierdzają umiejętności, doświadczenie oraz przede wszystkim to, że inni użytkownicy nam zaufali.

Przykładowe elementy:

 • opinie klientów
 • liczby (liczba klientów, zrealizowanych projektów, sprzedaży, ilość pracowników itd.)
 • nagrody / certyfikaty
 • logo współpracujących firm

Wszelkie tego typu elementy działają na Twoją korzyść, dając poczucie bezpieczeństwa odbiorcom online.

5. Atrakcyjny wygląd.

Niewątpliwie wszystkie powyższe składowe mogą uczynić Twoją stronę efektywną. Jednak warto do tej stawki dołożyć jeszcze atrakcyjny wygląd. Na to również odbiorcy zwracają uwagę, a chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że atrakcyjna pod kątem wizualnym strona sprzyja jej skuteczności.

Wszystko zmierza ku temu, aby wpasować się w obecny trend. Na ten moment chwytliwe i skuteczne są proste strony. Nieprzeładowane nadmierną liczbą elementów, czyste, z wyraźnym akcentem kolorystycznym oraz mające wiele pustych przestrzeni, które pozwalają „oddychać”.

6. Treść na stronie.

Sposób i styl pisania również dokłada cegiełkę do tego tematu. Skuteczna strona internetowa to przede wszystkim tzw. język korzyści. Jest to treść, która tworzona jest z myślą o użytkownikach. Ma być przekonująca i nastawiona na pokazanie istotnych cech przede wszystkim dla potencjalnych klientów.

Jej wydźwięk nie ma być w takim stylu: „jesteśmy najlepsi, wyjątkowi, mamy X, mamy Y„, tylko bardziej w takim kierunku: „oferujemy Ci X, z nami zyskasz Y, otrzymasz w zamian Z„. Widzisz różnicę? Na pierwszym miejscu jest klient i to dla niego tworzone są wszelkie teksty na stronie. Bardziej przekona go druga forma (pokazanie, co zyska) niż to, jaka dana firma jest (najlepsza, wyjątkowa).

Innym sposobem zachęcenia do własnej marki poprzez treść jest prowadzenie bloga. Zalety blogowania są bardzo korzystne, więc jest to kolejna świetna furtka ku temu, aby posiadać efektywniejszą stronę.

7. Budowanie bazy e-mailowej.

Następnym sposobem na skuteczną wizytówkę w sieci jest gromadzenie bazy adresów e-mail. W ten sposób sukcesywnie można zbierać dane, które w przyszłości będzie można wykorzystać między innymi do zadań marketingowych. Tym bardziej że budowanie bazy e-mailowej jest prostym zabiegiem zarówno w konfiguracji, jak i w późniejszym utrzymaniu.

W zamian z kolei możemy zyskać dodatkowe źródło odbiorców, którzy już wstępnie wyrazili zainteresowanie Twoją stroną – nikt nie zapisuje się do bazy losowo. Więc w przypadku akcji promocyjnych z wykorzystaniem bazy, jest większa szansa na pozytywny odzew.

8. Pozycjonowanie.

Dbając o wszystkie powyższe aspekty, możemy mieć pewność, że strona ma duże szanse, aby być skuteczną. Nie jest to jeszcze koniec jej drogi na szczyt. Do powyższych kwestii typowo skupiających się na samej stronie, warto dołożyć do zestawienia ważną rolę pozycjonowania. Bez tego strona może być po prostu niewidoczna w internecie, czyli liczba użytkowników trafiających na nią może być zbyt niska. Ciężko więc mówić o skuteczności, gdy ruch na stronie jest ograniczony.

Dlatego prędzej czy później należy rozważyć pozycjonowanie i zacząć starać się zyskiwać wyższe pozycje, które zwiększą ruch na stronie. W przeciwnym wypadku pozycje same z siebie nie osiągną satysfakcjonujących wyników.

9. Kwestie techniczne.

Na koniec tego zestawienia warto dorzucić kwestie techniczne. Nie są one aż tak kluczowe w całym rozrachunku, jednak nie są również aż tak marginalne, aby o nich nie wspominać.

a) Responsywność.

Absolutna podstawa przy tworzeniu jakiejkolwiek strony. Jej brak można przyrównać do sytuacji, w której:

Posiadamy samochód osobowy i chcemy pokonać bardzo zabłocony odcinek jezdni. Teoretycznie się da, lecz w praktyce wybierzemy inną trasę.

Z brakiem dostosowania strony pod urządzenia mobilne jest to samo. Niby można ją przejrzeć, ale jakość i wygoda tej czynności zaowocuje szybkim odejściem do strony konkurencji.

b) Szybkość wczytywania się strony.

Skuteczna strona internetowa dostarcza treść odbiorcom w możliwie najkrótszym czasie. Długie oczekiwanie na załadowanie treści nie jest komfortowe i może być przyczyną frustracji. Sprawdź, jaki wynik osiąga Twoja strona, korzystając z darmowych testerów prędkości.

c) Nadzorowanie strony w Google Analytics.

Skoro mówimy o skuteczności, trzeba ją w jakiś sposób mierzyć. W tym celu pomocna będzie usługa Google, która dostarczy Ci wiedzy na temat Twojej strony. Obserwowanie zachodzących zmian w zachowaniu użytkowników w danym okresie to podstawa, aby znać kondycję strony.

Czy użytkowników przybywa? Jakie strony najczęściej są przeglądane? Jaki jest ruch z poszczególnych kanałów marketingowych? Jakie źródło daje największą liczbę wejść? Które strony są przyczyną opuszczenia serwisu?

Na te i inne pytania warto znać odpowiedzi.

Co zawiera skuteczna strona internetowa?

Dbając o powyższe zagadnienia, mamy większą pewność co do tego, że odbiór strony w oczach użytkowników będzie na zadowalającym poziomie.

Skuteczna strona internetowa powinna przede wszystkim zachęcać do kontaktu, skorzystania z oferty i nawiązania współpracy.

Dbając o wspomniane kwestie, możemy czuć się pewniej, co do jej efektywności.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Anj

  Co zawiera skuteczna strona internetowa?
  Oto jest pytanie. Prawie jak z Szekspira 😉

  Jeden z ostatnich projektow jaki zrobilem jest dziwny. Klient stawia na przycisk „CALL NOW” na indexie i to najbardzej go interesowalo w calym projekcie. Zeby tylko byl ten przycisk widoczny na telefonie bez przewijania strony. Wizualnie jeszcze to co sie zobaczy na telefonie ma jednoznacznie wskazywac na profil dzialalnosci. Oczywiscie bez przewijania strony. Czyli wlasciwie wszystko sprowadzalo, sprowadzilo sie do tego ze potrzebna jest strona wielkosci ekranu telefonu ze wszystkimi informacjami zwabiajacymi do CALL NOW. Czyli wersja na PC nieistotna. Kolejne podstrony nieistotne. Moze kontakt sie przyda.
  Musialem music klienta do kilku podstron… zeby jakos wygladalo i miec jakas baze to promowania strony.

  Pozycjonowanie! A moze jednak da sie zrobic bez tresci na stronie? To ciekawe pytanie.

  Nie bede tu podawal linkow do moich baaardzo mini stron nigdy nie ukonczonych wg prawidel, bo wstyd, ale…
  i tu ciekawe: sa one na 1 do 3 w Googlu na swoje frazy. Bardzo chodliwe jak np: handyman cos tam czy webdesign cos tam. Frazy 2 i 3 slowne. Jestem pewny ze zadzialalo google my business i Structured Data.
  Na koniec jeszcze, zauwazylem ze ludzie szukajac fachowca przez google, nie sa zainteresowani stronami internetowymi tylko pukaja palcem w napis „call” pokazywany przez google na telefonie pod mapa. Jesli jest takowy. W wiekszosci jest. I tego chca moi klienci. Bo… tak wlasnie dotarli do mnie.
  I tego sobie zyczmy.
  Czekam na wiecej artykulow. Lubie poczytac i poznac co inni mysla i jak widza ten nieprzewidywalny guglowy biznes.
  Pozdrawiam z wyspy dzisiaj wlasnie nawiedzonej huraganem 🙁

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.