Skuteczny content marketing – checklista

Skuteczny content marketing - checklista

Checklista, zwana przez niektórych listą kontrolną lub listą zadań, jest potężnym narzędziem. Dobrze wiedzą o tym wszyscy ci, którzy starają się na maksa wykorzystać dostępny czas i zwiększyć swoją produktywność. Nie bez powodu od tego tematu zaczynam ten wpis, ponieważ checklista i content marketing idą ze sobą w parze. I to bardzo. W końcu, jeżeli tworzysz jakąś treść, to starasz się z reguły pamiętać o pewnych kwestiach, prawda? Jednak samych tekstów i artykułów na temat content marketingu jest całe mnóstwo. Ciężko jest zawsze mieć na uwadze wszystkie rady. Wtedy z pomocą przychodzi Ci, wywołana już przeze mnie, checklista.

Skuteczny content marketing opiera się na równie skutecznych działaniach. Zaplanowanych i przemyślanych. Warto jest więc sporządzić sobie plan, jeszcze zanim stworzy się jakikolwiek nowy tekst. Mam nadzieję, że ten wpis będzie stanowił dla Ciebie pewną inspirację do utworzenia swojego własnego, osobistego planu działań. Zobacz więc, o jakich kwestiach warto pamiętać, wdrażając w życie skuteczny content marketing.

1. Tytuł.

Urządzasz sobie poranną prasówkę. Laptop uruchomiony, kawa przygotowana, Twój ulubiony serwis informacyjny jest już otwarty. Na co zwracasz uwagę? Na tytuły.

To właśnie tytuł odpowiada za wytworzenie pierwszego wrażenia w czytelniku. Jest pierwszą barierą, którą czytelnik musi przejść, jeżeli chce zagłębić się w cały tekst. Dlatego też skuteczny content marketing wymaga tworzenia odpowiednich tytułów. Odpowiednich, czyli jakich?

Przykład dobrego tytułu

Staraj się tworzyć przede wszystkim takie tytuły, które idealnie pasują do treści.

Zanim (gdziekolwiek, zarówno we wpisie blogowym, jak i w poście na Facebooku) opublikujesz swój tekst, przyjrzyj się jego tytułowi i odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy tytuł pasuje do treści?
 • Czy ma odpowiednią długość?
 • Czy wzbudza ciekawość?
 • Czy nie jest zbyt skomplikowany?

Skuteczny content marketing opiera się na tego typu pytaniach. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak odpowiednio dobierać tytuły, zachęcam do przeczytania jednego z naszych poprzednich wpisów: porady dotyczące pisania idealnych tytułów.

2. Wstęp.

Odpowiedni wstęp rządzi się swoimi prawami. Warto jest zadbać o to, aby z miejsca przejść do meritum sprawy. Pierwsze akapity tekstu mają zachęcać do brnięcia dalej. Każde kolejne zdanie powinno nawiązywać do poprzedniego, rozwijać zawartą wcześniej myśl.

Niezwykle istotny jest język. Skuteczny content marketing, w trakcie tworzenia wstępu, wymaga odpowiedzi na poniższe pytania:

 • Czy zawartość wstępu zgodna jest z tematyką całego wpisu?
 • Czy użyto odpowiedniej narracji?
 • Czy właściwy jest styl?
 • Czy zdania nie są za długie?

Aby pierwsze akapity tekstu zachęcały do przeczytania całości, nie mogą być pisane kiepskim językiem. To odrzuca czytelników. Zwłaszcza nowych, którzy nie znają jeszcze stylu autora i nie wiedzą, czego mogą się po nim spodziewać.

3. Właściwy balans pomiędzy tekstem a grafiką.

W tym momencie warto jest przypomnieć nasz tekst na temat treści wizualnej w social media marketingu. Wspominaliśmy tam, że blisko 94% więcej odwiedzin uzyskują te posty na Facebooku, do których dołączono zdjęcie. Oczywiście tamten tekst traktuje stricte o social media, jednak płynie z niego bardzo uniwersalne przesłanie – treść wizualna jest bardzo istotna.

Ciekawy design - przykład

Przykład ciekawego designu. Źródło: aprilzero.

Skuteczny content marketing umiejętnie wykorzystuje rolę wszelkiego rodzaju grafiki. Tworząc jakąkolwiek treść, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

 • Czy tekst powinien zawierać grafikę?
 • Jeżeli tak, to czy pasuje ona do tekstu?
 • Czy jej wymiary są odpowiednie?
 • Czy wyświetla się odpowiednio na urządzeniach mobilnych?
 • Czy obrazki nie wczytują się zbyt długo?

Warto jest zrobić mały przerywnik i odwiedzić stronę aprilzero. Nijak ma się ona do tworzenia ciekawej treści, jednak warto zwrócić uwagę na pewien aspekt. Spójrz, w jak prosty sposób, używając przemyślanego designu, można podać wiele informacji naraz. Mamy tutaj skąpą ilość tekstu, fakt. Jednak wszystko jest podane w bardzo zgrabny sposób. Sekcje są tak zróżnicowane, tak kontrastowe, że nie walczą ze sobą o uwagę odwiedzającego. Taką sytuację mielibyśmy w przypadku strony składającej się niemal w całości wyłącznie z tekstu. W dodatku czarnego fontu na białym tle.

Skuteczny content marketing niweluje monotonię. W wielu przypadkach sprawia, że oczy się nie męczą, a mózg doświadcza różnorakich bodźców.

4. Formatowanie tekstu.

Wiele osób, jeszcze zanim przeczyta cały tekst, „skanuje go” scrollując stronę. Zwraca się wtedy uwagę na elementy przykuwające wzrok, najczęściej w przypadku tekstów są to nagłówki i podnagłówki.

Sam tytuł tekstu to nie wszystko. Wstęp również nie stworzy całej magii. Nawet treść może być doskonała merytorycznie, jednak brak elementów przykuwających uwagę może spowodować po prostu zamknięcie danej karty czy okienka z tekstem.

Typografia - przykład

Przykład zróżnicowanej typografii. Źródło: Bootswatch.

Powyższa grafika udowadnia, że da się urozmaicić czysty tekst poprzez zróżnicowanie jego elementów. Jest to jeden z fundamentów, na jakich stoi skuteczny content marketing. Ułatwione zadanie mają osoby korzystające np. z Bootstrapa lub innego frameworka oferującego gotowe stylizacje elementów. Nagłówki, alerty, tabele, przyciski – to tylko przykłady elementów, które umiejętnie wplatane w tekst, potrafią skutecznie przyciągnąć uwagę odwiedzającego.

Niech Twoja content marketingowa checklista zawiera również pytania tego typu:

 • Czy tekst nie wygląda zbyt monotonnie?
 • Czy elementy, które są w nim użyte, są odpowiednio zróżnicowane?
 • Czy Ty, czytając swój własny tekst, odnosisz pozytywne wrażenia wizualne?

5. Samoocena.

Publikujesz tekst, poruszając się w pewnej tematyce. Znasz ją. Skoro tak, to znasz potencjalne oczekiwania swoich czytelników. Postaw się w ich roli i bądź recenzentem swojej własnej pracy. Przeprowadź więc takową recenzję:

 • Czy tekst Ci się podoba?
 • Czy jest on ciekawy?
 • Czy rzeczywiście dostarcza odpowiedzi na potencjalnie nurtujące kwestie?
 • Czy nie rozwlekasz zbędnie tematu?

Punkt ten można sprowadzić do generalnej oceny całości treści.

6. Źródła i materiały.

Wiele tekstów w internecie opiera się na źródłach zewnętrznych. Ponadto, autorzy korzystają również z przeróżnych narzędzi. Jeżeli jest tak w Twoim przypadku, to musisz upewnić się, że korzystasz z możliwie najlepszych źródeł. Sprawdź też czy narzędzia, które wskazujesz, są faktycznie dobre.

Źródła i przykłady

Przykład spisu pomocnych materiałów, które dodawane są często na zakończenie wpisu. Źródło: Moz.

To samo dotyczy dodawanych do wpisu grafik. Skuteczny content marketing musi opierać się na ciekawej oprawie wizualnej, więc miej pewność, że dołączane grafiki są pomocne.

A co z danymi, które są często wykorzystywane? Wielokrotnie widzimy przytaczane liczby, słupki, wykresy. Upewnij się, że użyte dane są adekwatne i ciekawe, a przede wszystkim – prawdziwe.

Podsumowując ostatnie zdania:

 • Czy w swoim tekście korzystasz ze źródeł zewnętrznych lub narzędzi?
 • Jeśli tak, to czy są one rzeczywiście pomocne?
 • Czy dołączane grafiki pasują do tematu tekstu?
 • Czy wykorzystywane dane są prawdziwe?

Jakie aspekty zawiera skuteczny content marketing?

W trakcie pracy nad treścią warto jest pamiętać m.in. o tych aspektach, które poruszyłem w każdej z niebieskich ramek. Skuteczny content marketing jest złożony i tworzenie swego rodzaju checklisty jest w takich chwilach bardzo przydatne. Wszystko po to, aby pamiętać o jak największej ilości istotnych informacji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.