Słowa kluczowe z długim ogonem, czyli ruch z niepopularnych fraz

Słowa kluczowe z długim ogonem, czyli ruch z niepopularnych fraz

Zapewne już wiesz, jak ważne są słowa kluczowe dla stron internetowych, oraz że są kluczowym elementem każdej strategii optymalizacji SEO. Jednakże możesz nie wiedzieć, że wybranie popularnych słów kluczowych nie zawsze przynosi skutek. Wobec tego, czym są słowa kluczowe z długim ogonem i w jaki sposób mogą pomóc w osiągnięciu upragnionych konwersji?

Podczas gdy większość treści na naszej stronie budujemy wyłącznie na popularnych słowach kluczowych, które mają wysoką liczbę wejść z wyszukiwarki, po prostu zapominamy o ich dłuższych odpowiednikach, które mogą być bardziej opłacalne.

Słowa kluczowe z długim ogonem precyzyjnie określają intencję użytkownika, dzięki czemu wyszukiwarka jest w stanie lepiej dobrać rezultaty wyszukiwania. Co więcej, uzupełniając swoją strategię o długie frazy, spotkasz się z mniejszą konkurencją i o wiele łatwiej będzie Ci uzyskać wysoką pozycję w rezultatach.

Zacznijmy jednak od podstaw.

Czym są słowa kluczowe z długim ogonem?

Słowa kluczowe z długim ogonem to rodzaj zapytań do wyszukiwarki, które mają co najmniej trzy lub więcej słów w wyrażeniu, ale nie jest to sztywną regułą. Używamy ich my (użytkownicy wyszukiwarek) oraz właściciele stron internetowych, gdy chcemy zawęzić rezultaty wyszukiwania do konkretnych wyników.

Takie frazy są często bardzo specyficzne i generują mniej ruchu organicznego z wyszukiwarki, ale jakość takiego ruchu jest bardzo wysoka, co prowadzi do uzyskania lepszego procentu konwersji, niż w przypadku zwykłych, ogólnych słów kluczowych.

Czy słowa kluczowe z długim ogonem mogą składać się z dwóch lub mniej wyrażeń?

I tak, i nie.

Na „długą” frazę kluczową musimy spojrzeć w dwojaki sposób:

 • będzie się ona składać z wielu wyrazów, czyli będzie to standardowa definicja
 • albo będzie to jeden lub dwa wyrazy, które bardzo szczegółowo opisują to, co chcemy znaleźć

Jest też trzecia opcja, czyli zupełnie nowa fraza dla wyszukiwarki, która może składać się z jednego lub dwóch wyrażeń, a pomimo to nazywamy ją frazą kluczową z długim ogonem ze względu na to, że generuje specyficzny ruch użytkowników o precyzyjnych intencjach.

Co składa się na słowo kluczowe z długim ogonem?

 • Liczba wyszukiwań
 • Szczegółowość

Czyli im bardziej fraza jest konkretna, tym ma mniejszą liczbę wyszukiwań przez użytkowników.

Jeżeli spojrzeć teraz na to logicznie, to może Ci się teraz wydawać, że słowa kluczowe z długim ogonem mają mniej sensu, ponieważ każdy z nas chce dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.

Jednakże jest to błędne rozumowanie, ponieważ zakres popularnych słów kluczowych jest o wiele mniejszy, niż zakres słów z długim ogonem. Wobec tego można zaryzykować, że częściej wpisujemy w wyszukiwarkę konkretne wyrażenia, niż popularne słowa kluczowe.

Prosty przykład, żeby zobrazować to, co chcę Ci pokazać.

Wyobraź sobie, że chcesz kupić telefon do 1000 zł, który będzie miał NFC, przynajmniej 5,5-calowy ekran w proporcjach 18:9, czytnik linii papilarnych itp.

Co wpisujemy w wyszukiwarkę?

 • „telefon”, „telefony”
 • „tani telefon”, „tanie telefony”
 • „sklep z telefonami”

Czy może bardziej sprecyzowane zapytanie?

 • „telefony do 1000 zł”, „telefony do 1000 zł w 2018”, „telefony do 1000 zł czerwiec 2018”
 • „telefon do 1000 zł z ekranem 18:9”
 • „telefon do 1000 zł z NFC”
 • „telefon do 1000 zł z szybką ładowarką” itd.

W pierwszym przypadku natrafimy na mnóstwo stron internetowych oraz sklepów i – koniec końców – znajdziemy to, co chcemy, ale będzie to wymagało naprawdę dużo czasu.

Spróbuj teraz sam, wpisz w Google „tani telefon” i przewiń na sam dół do sekcji „wyszukiwania podobne do”. Nawet samo Google proponuje słowa kluczowe z długim ogonem, żeby pokazać Ci jak najlepsze rezultaty wyszukiwania.

Oczywiście frazy z pierwszego przykładu będą miały największą liczbę zapytań ze względu na swoją popularność.

Co z frazami z drugiego przykładu?

Wypróbuj kilka z nich i sam przekonaj się, jak bardzo szczegółowe będą teraz rezultaty wyszukiwania. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że będzie to w 100% to, czego właśnie szukasz.

Oczywiście liczba wyszukiwań takich fraz będzie nieporównywalnie mniejsza niż np. „tani telefon”, ale za to wiemy, że użytkownik chce kupić telefon, który będzie w konkretnej cenie z określonymi funkcjami, przez co możemy precyzyjnie zbudować np. poradnik dotyczący 10 modeli telefonów do 1000 zł, które warto kupić w 2018 roku.

Dlaczego słowa kluczowe z długim ogonem zwiększają konwersję?

Żeby to szybko wyjaśnić, podam Ci po prostu kilka ich zalet:

 1. Długie frazy kluczowe to właśnie sposób, w jaki ludzie przeszukują internet. Nie chcą tracić czasu na przeglądanie najpopularniejszych stron w rezultatach wyszukiwania, a raczej szybko znaleźć informacje, które ich interesują.
 2. Słowa kluczowe z długim ogonem zapewniają kontekst wyszukiwania, czyli pomagamy wyszukiwarkom w znalezieniu jak najlepszych rezultatów wyszukiwania.
 3. Długie frazy mają lepsze CTR, czyli zwiększają klikalność i atrakcyjność rezultatu wyszukiwania.
 4. Długie słowa kluczowe pomagają uzyskać wysoką pozycję na popularne słowa kluczowe. W jaki sposób? Spójrz na ich składnię, prawie każda fraza zawiera jedno lub dwa popularne słowa kluczowe z jakimś dodatkowym wyrażeniem, które je tylko zawęża. Przykładowo Twój wpis na temat „tanie telefony do 1000 zł z 2018 roku” może pojawić się na frazę „tanie telefony”, a nie tylko na „tanie telefony do 1000 zł z 2018 roku”.
 5. Słowa kluczowe z długim ogonem to kopalnia tematów na Twój blog.
 6. Od kiedy Google ogłosiło, że Google Assistant będzie mówiło po polsku od następnej wersji Androida, możemy być pewni, że z zachodu przyjdzie do nas moda na głosowe wyszukiwanie. To spowoduje, że zapytania do wyszukiwarki będą jeszcze bardziej sprecyzowane, a długie frazy będą miały jeszcze więcej wyszukiwań.

W jaki sposób znaleźć słowa kluczowe z długim ogonem?

Kilka lat temu opisałem 8 darmowych narzędzi do wyszukiwania słów kluczowych. Każde z nich jest jak najbardziej aktualne i możesz z nich skorzystać również wtedy, gdy szukasz słów kluczowych z długim ogonem.

W tym tekście pokażę Ci kilka nowych narzędzi oraz sposobów.

1. Answer the Public.

Answer the Public to ostatnio jedno z moich ulubionych narzędzi do wyszukiwania popularnych i długich słów kluczowych. Jego unikatową funkcją jest wyświetlanie najczęściej zadawanych pytań w wyszukiwarkach dotyczących wpisanego słowa kluczowego.

2. Ubersuggest przejęte przez Neila Patela.

Ubersuggest od tamtej pory nieco się zmieniło, oczywiście na lepsze.

Pokazuje teraz dużo więcej wartościowych informacji. Oprócz sugerowania nowych, popularnych czy długich słów kluczowych, dostajemy informacje na temat liczby wyszukiwań w miesiącu, CPC oraz konkurencji.

Pamiętaj, że każde narzędzie może się mylić i nie należy brać wszystkich statystyk za punkt wyjścia, ale można na nich orientacyjnie bazować.

3. Wikipedia.

Czego by nie powiedzieć o Wikipedii, to na pewno nie możemy jej zarzucić braku optymalizacji. Wobec tego możesz się z tej strony wiele nauczyć, kopiując jej rozwiązania również, jeżeli chodzi o słowa kluczowe z długim ogonem.

W jaki sposób?

Otwórz jakiś długi artykuł, np. o Polsce i spójrz na spis treści.

Wiele z tych nagłówków przekłada się na słowa kluczowe z długim ogonem, np. „charakterystyka polskiej gospodarki”, „największe przedsiębiorstwa w Polsce” itd.

Przewiń również na sam dół i odszukaj sekcję „zobacz też”, będą tam powiązane słowa kluczowe z danym artykułem, które warto wziąć pod uwagę.

Słowa kluczowe z długim ogonem – podsumowanie tekstu

Konkurencja na najpopularniejsze słowa kluczowe w branży może być już tak wielka, że nie będziesz miał najmniejszych szans pojawić się nawet w TOP 10 ze swoimi treściami. Dlatego warto postawić na słowa kluczowe z długim ogonem i to właśnie na nich opierać cały content marketing.

Owszem, pula osób, do których będziesz starać się dotrzeć, będzie nieporównywalnie mniejsza, ale prawdopodobnie taki ruch organiczny będzie dużo lepiej konwertował niż przypadkowe osoby z popularnych fraz kluczowych.

Przedstawione sposoby na pozyskanie informacji o słowach kluczowych z długim ogonem nie są jedyne i jest ich o wiele więcej.

Spróbuj w pierwszej kolejności wykorzystać szczególnie „Planer słów kluczowych AdWords”, ale pamiętaj, aby używać ich naturalnie i wplatać je w odpowiednią treść.

Znasz inne sposoby na słowa kluczowe z długim ogonem?

Podziel się nimi z nami w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!