Słownik pozycjonowania – 23 przydatne pojęcia

Słownik pozycjonowania - 23 przydatne pojęcia

W świecie marketingu internetowego istnieje kilka obszarów, które są skomplikowane i niejasne. Jednym z nich jest pozycjonowanie. W tym wpisie prezentuję słownik pozycjonowania zawierający pojęcia związane z SEO oraz pokrewne terminy. W miarę czasu będę go aktualizował o nowe definicje oraz usuwał już nieaktualne.

Słownik pozycjonowania:

Algorytm

Każdy słownik pozycjonowania powinien zawierać termin algorytmu. Jeżeli siedzisz już głęboko w świecie SEO lub dopiero zaczynasz, usłyszysz to słowo miliony razy. Zasadniczo jest to program używany przez wyszukiwarki w celu określenia, które strony są najbardziej istotne dla szukanego słowa.

Algorytm Google jest bardzo skomplikowany. Często ulega zmianom i ciężko jest określić, jak naprawdę Google umieszcza w swoim rankingu strony internetowe. Jedno jest pewne – liczy się zawartość witryny. Dlatego też najlepszą praktyką pozycjonowania jest zabawna i pomocna treść oraz taka, która będzie w pełni odpowiadała użytkownikowi na zadane w wyszukiwarce pytanie.

Algorytmy Google nazywane są od imion zwierząt, np. Panda, Penguin, Hummingbird. Na stronie Moz możesz odnaleźć wszystkie wzmianki o nowych algorytmach, a także o ich aktualizacjach.

Authority site (zaufana strona internetowa)

Zaufana strona internetowa to taka, która zyskała wielkie grono użytkowników dzięki wypowiedziom ekspertów z branży. Znajduje się wysoko w rankingu wyszukiwarek.

Linki prowadzące do witryny ze strony uznanej za autorytet są bardzo cenne. Jednakże, aby pozyskać linki z takiej strony, trzeba się sporo napocić.

Black hat SEO (czarne pozycjonowanie)

Czarne SEO obejmuje praktyki, które są wyraźnie zakazane przez Google i mogą być karane wykluczeniem strony internetowej z rankingu. Pamiętaj jednak, że każdy algorytm ma słabe strony. Nawet ten od Google. Każdy słownik pozycjonowania kładzie mocny nacisk na termin black hat SEO, w związku z tym już wkrótce na naszym blogu dowiesz się więcej na ten temat.

Click fraud

Jeżeli znasz kampanię Google AdWords, to wiesz, że za każde kliknięcie Twojej reklamy musisz zapłacić. Więc dlaczego by nie utrzeć nosa konkurencji i nie zacząć klikać w ich reklamy, wyczerpując cały budżet dzienny? To właśnie jest tzw. click fraud. Google już dawno zabezpieczyło się przed tym i posiada mechanizmy wykrywające fałszywe kliknięcia. Jednakże niezależnie badania pokazują, że nadal prawie 10-15% kliknięć jest fałszywych. Są one tylko po to, aby wyklikać budżet dzienny kampanii.

Długi ogon

Nazywa się tak frazy, które są długie i konkretne, a tym samym bardziej wartościowe dla użytkownika oraz wyszukiwarki internetowej. Przykład: sportowe buty nike sklep online.

Duplicate content

Zduplikowana treść – ten termin musi zawierać każdy słownik pozycjonowania. Są to treści, które są duplikatem już istniejących informacji w internecie. Wyszukiwarki nie będą indeksować stron, które zawierają identyczną treść.

Googlebot

Google wysyła do sieci tzw. Googleboty (czyli roboty indeksujące), aby pobrać informacje na temat nowych i zaktualizowanych stron internetowych. To zjawisko nazywa się indeksowaniem witryny w wynikach wyszukiwania.

Ten proces jest w pełni zautomatyzowany. Nie musisz nic robić, aby Google zaindeksowało Twoją stronę. Jednakże możesz to przyspieszyć dołączając do usługi Google Analytics. Jeżeli nie chcesz, aby Twoja witryna pojawiała się w wynikach wyszukiwania, skonstruuj plik (w katalogu głównym swojej strony) o nazwie robots.txt z treścią:

User-agent: *
Disallow: /

Google AdWords

AdWords to usługa reklamowa Google. Jest jednym z głównych źródeł dochodów firmy. Oferuje ona wyświetlanie CPC (koszt za pojedyncze kliknięcie naszej reklamy), CPM (stały koszt tysiąca wyświetleń reklamy) lub inne odmiany reklamy internetowej. Więcej o tej usłudze możesz dowiedzieć się w naszych wcześniejszych wpisach poświęconych Google AdWords.

Google Trends

Narzędzie pozwalające zobaczyć aktualne trendy wyszukiwania informacji w internecie dla danego słowa kluczowego.

.htaccess

.htaccess to plik konfiguracyjny katalogu strony internetowej. Może być wykorzystany do zabezpieczenia podstrony hasłem lub do przekierowania podstron. Jeżeli chcesz go edytować, upewnij się, że wiesz, co robisz!

Kanoniczny URL

Jest to tag w linkach, który poprawnie zastosowany pozwoli uniknąć efektu „duplicate content”. Wygląda w ten sposób: rel="canonical".

Linki wewnętrzne

Jest to budowanie linków w obrębie własnej strony internetowej. Stanowi doskonały wskaźnik dla Google dowodzący, że Twoja witryna ma dużo zawartości. Ponadto ta technika generuje większy ruch na stronie internetowej. Linkowanie wewnętrzne to podstawowe pojęcie, które posiada każdy słownik pozycjonowania.

Link building (budowanie linków)

Google traktuje link prowadzący z innej strony internetowej do Twojej jako wotum zaufania. Jednak pamiętaj, nie wszystkie linki są dobre! Unikaj nadmiernego linkowania. Jeden link z zaufanej strony internetowej będzie o wiele lepszy niż kilka linków z nowych witryn o niskiej jakości. Jest to kolejny termin, który zawiera w sobie każdy słownik pozycjonowania.

Mapa strony

Plik znajdujący się na serwerze witryny, który zawiera wszystkie linki Twojej strony internetowej. Jest bardzo ważny dla każdego webmastera, ponieważ służy do informowania wyszukiwarek o nowych podstronach lub aktualizacjach Twojej strony www.

Matt Cutts

Matt Cutts, czyli „ludzki słownik pozycjonowania”, to jedna z bardzo ważnych postaci w Google. Matt często wypowiada się na tematy związane z pozycjonowaniem. Oto jego blog.

Meta description (opis meta)

To opis strony zawierający dwa lub trzy zdania. Jest on brany pod uwagę w wynikach wyszukiwania. Staraj się, aby był w miarę prosty i czytelny. Sprawi to, że internauci będą chętniej odwiedzali Twoją stronę internetową.

Nofollow

Jest to polecenie, które można ręcznie dodać do każdego linku na stronie internetowej. Jeżeli link będzie wewnątrz posiadał parametr rel="nofollow", wtedy Googlebot nie będzie zwracał uwagi na taki odnośnik. Taka technika może być pomocna podczas tworzenia treści na Twoją stronę internetową. Jeżeli link pochodzi z niezaufanej witryny i chcesz go pokazać tylko jako przykład, umieść w nim polecenie nofollow.

Off-page SEO

Są to metody wykorzystywane poza danym serwisem, które można użyć do podniesienia rankingu strony internetowej. Robi się to np. za pomocą budowania linków czy też mediów społecznościowych (takich jak Facebook, Twitter itp.).

On-page SEO

Są to wszytkie elementy na Twojej stronie internetowej, które możesz kontrolować tak, aby były widoczne dla wyszukiwarek. Należą do nich m.in. przyjazne dla użytkownika adresy URL, trafność treści do słów kluczowych, dobre powiązania linków wewnętrznych, szybkie ładowanie się strony oraz logiczna i jasna nawigacja do poruszania się po witrynie.

Off-page i on-page SEO to absolutnie podstawowe terminy, które zawiera każdy słownik pozycjonowania.

Organiczne wyniki wyszukiwania

Czyli naturalne i nieodpłatne wyniki wyszukiwania. Są to strony pojawiające się poniżej płatnych reklam, kiedy użytkownik szuka informacji na dany temat. Aby osiągnąć taki efekt, Twoja witryna musi być idealnie zoptymalizowana pod kątem szukanego słowa.

SEM

SEM to marketing w wyszukiwarkach internetowych, czyli działania promujące witrynę internetową. Mają na celu pozyskanie jak największej ilości nowych oraz powracających użytkowników do danego serwisu.

SEO

Optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarki to proces dostosowywania serwisu internetowego i jego zawartości tak, aby jak najwyżej zaindeksować witrynę w wyszukiwarce. Dobra optymalizacja zwiększa szansę na topowe miejsca w rankingu.

White hat SEO (białe pozycjonowanie)

Techniki pozycjonowania, które są traktowane przez Google jako oficjalne i dozwolone. Co najważniejsze, white hat SEO przyczynia się do optymalizacji strony internetowej pod kątem człowieka, a nie do manipulowania w nieuczciwy sposób wynikami wyszukiwania. Ze względu na to, że jestem zwolennikiem tej techniki SEO, mój słownik pozycjonowania musi zawierać ten termin.

Jak wspomniałem na początku, słownik pozycjonowania w miarę czasu będzie aktualizowany o nowe pojęcia. Odwiedzaj często nasz blog oraz napisz w komentarzach, jakie nowe terminy powinien zawierać każdy słownik pozycjonowania.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania? – 12 porad

Poznaj poradnik w kwestii tego, co warto wiedzieć przed zleceniem pozycjonowania. Dowiedz się podstaw i sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak mierzyć skuteczność strony internetowej? – 5 metryk

Sprawdź, jak mierzyć skuteczność strony internetowej. Oto kilka metryk mówiących o tym, co warto zbadać w panelu Google Analytics, aby mierzyć efektywność.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? – 13 propozycji

Nie wiesz, z jakich źródeł pozyskiwać odwiedzających bloga? Przeczytaj nasz wpis na ten temat, dzięki któremu będziesz mieć znacznie szersze pole manewru.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Czy dany temat na wpis blogowy jest odpowiedni? – 7 podpowiedzi

Jak dowiedzieć się, czy dany temat na wpis blogowy jest dla Ciebie właściwy? Czy można zawczasu sprawdzić jego popularność i chwytliwość? Podpowiadamy!