Social media marketing – tworzenie treści wizualnej

Social media marketing, tworzenie treści wizualnej

Codziennie do internetu wrzucane są setki tysięcy nowych artykułów, zamieszczane na różnych serwisach społecznościowych. Każdy z tych artykułów walczy wręcz o odbiorcę, aby pozyskać zaangażowanie użytkowników. Najnowszym trendem, który skutecznie angażuje publiczność w mediach społecznościowych, jest tworzenie wszelkiej maści treści wizualnej. Dziś przedstawiam Ci kilka form prezentacji treści, która może być jedną ze strategii stosowanych w takiej dziedzinie jak social media marketing.

Treść graficzna świetnie poszerza zaangażowanie odbiorców oraz zwiększa szanse na udostępnienie. Atrakcyjnie przedstawiona grafika może przyczynić się do zaciekawienia klienta Twoją usługą bądź produktem. Obraz bardziej zapada w pamięć widza niż czysty tekst.

Dlaczego social media marketing warto poszerzyć o treści graficzne? Wystarczy spojrzeć na poniższy obrazek, aby przekonać się o skuteczności formy wizualnej:

Wpływ treści wizualnej na człowieka

Jak widać na powyższej grafice, treść wizualna lepiej przemawia do odbiorcy. Oczywiście nie oznacza to od razu, że treści wizualne stale będą przynosić sukces. Oznacza to, że social media marketing powinien opierać się o tworzenie treści wizualnej, by odnieść większy sukces. Zastanów się nad kolejnymi statystykami:

  • około 63% wszystkich mediów społecznościowych składa się z treści wizualnych
  • około 66% wszystkich udostępnień społecznościowych składa się z treści wizualnych
  • około 50% wszystkich użytkowników ponownie opublikowało materiały wizualne, takie jak zdjęcia lub filmy, które znaleźli w internecie

Jak widać, skuteczność wdrożenia treści wizualnej w strategii social media marketingu może odnieść planowane korzyści oraz wzrost zaangażowania odbiorców.

Social media marketing – formy treści wizualnej

1. Infografika.

Przedstawienie danych statystycznych w postaci wszelkiego rodzaju wykresów, map czy schematów. Ostatnio jest to jedna z najbardziej lubianych form prezentacji treści wśród użytkowników mediów społecznościowych. Jej ogromną zaletą jest możliwość umieszczenia wszystkich danych w jednym pliku graficznym. Posiada mnóstwo możliwości form prezentacji danych – wykresy kołowe, słupkowe, pionowe czy też wykresy w postaci kropek. Dodatkowo przy współpracy z grafikiem, może być bardzo atrakcyjna wizualnie.

Infografika jest świetnym uzupełnieniem treści tekstowej, ponieważ w tym wypadku skupiasz się tylko i wyłącznie na danych statystycznych i liczbowych. Połączenie tekstu i grafiki z pewnością ułatwia odbiorcy zrozumienie i przyswojenie informacji. Infografika to fundament dziedziny, jaką jest social media marketing.

2. Memy.

Mem jest to jedna bądź dwie linijki tekstu na tle obrazka. I tyle. Czasami najprostsze pomysły stają się najbardziej chwytliwe. Skoro mówimy o memach, to warto zaznaczyć, że angażują one dużą liczbę odbiorców w social media i są często lajkowane oraz udostępniane. Cechują się dużą dawką humoru i to właśnie jest ich największą zaletą. Nie jest przecież powiedziane, że marka nie może używać takich humorystycznych obrazków, by generować ruch ze strony użytkowników. Warto przełamać konwenanse i postawić od czasu do czasu na taki obrazek, niż po raz kolejny tworzyć posty, przedstawiając tylko i wyłącznie ofertę. Dlatego czasem puść wodze wyobraźni i połącz w ciekawy oraz humorystyczny sposób ofertę z memem. Użytkownicy chętnie udostępnią humorystyczny obrazek związany z Twoją działalnością. Social media marketing w dużej mierze opiera się właśnie o memy.

3. Wykresy i diagramy.

Korzystanie z wykresów i diagramów to najlepszy sposób przedstawiania i wyjaśniania swoich danych lub wyników badań dla odbiorców. Pokazywanie treści na wykresach pomaga lepiej zrozumieć Twojej widowni to, co chcesz jej przekazać. W postaci diagramów możesz również zachęcać użytkowników do skorzystania z Twoich usług. Zobrazowanie procentowe korzyści wynikających z zastosowania Twojego produktu czy usługi może przyczynić się do zwiększenia zainteresowania daną dziedziną.

Opis słowny warto wzmocnić diagramem lub wykresem. Zamiast samego tekstu typu „korzystając z tego pakietu, oszczędzasz w skali roku 32%” warto dodać wykres, który zobrazuje daną zależność. Użytkownik zapamięta bardziej wzrokowo wykres, aniżeli suchy tekst.

4. Zrzut ekranu, inaczej screenshot.

Zrzuty ekranu są świetnym rozwiązaniem, gdy tworzysz posty poradnikowe. Sprawdzają się, gdy opisujesz krok po kroku to, jak daną czynność wykonać. Przyznasz, że sam opis tekstowy nie jest zazwyczaj wystarczającą formą, by zrozumieć, jak daną czynność wykonać. Zrzuty ekranu na pewno przyczyniają się do czytelności i łatwości zrozumienia opisywanego problemu.

Social media marketing w połączeniu ze zrzutami ekranu to również dobry sposób na to, aby pokazywać Twojej publiczności rozwiązania oparte na Twoich doświadczeniach. Budujesz w ten sposób zaufanie, bo widz wie, że są to Twoje autorskie zdjęcia. W przypadku poradnika będzie bardziej skłonny uwierzyć Ci, że faktycznie Ty jesteś jego autorem. Odbiorcy w ten sposób mogą być bardziej chętni do reakcji w mediach społecznościowych, gdyż będą czuli, że treść jest autentyczna.

5. Kreskówka.

Social media marketing i kreskówka. Dziwne połączenie? Absolutnie nie. Większość ludzi ma słabość do kreskówek i komiksów, jest to skuteczny sposób przykuwania uwagi odbiorców. Prócz zainteresowania, tworzenie takiej grafiki może w szybki sposób przekazać informacje na określony temat, bez konieczności poświęcania akapitu treści na dane zagadnienie. Jeśli chcesz, by ludzie pokochali Twoje posty, wstaw obrazek kreskówkowy. Dzięki temu odbiorcy będą bardziej skłonni do zapamiętania Twojej marki oraz do dzielenia się Twoją treścią z innymi.

6. Prezentacja.

Podobnie jak infografiki, popularność prezentacji rośnie znacząco w siłę. Nie mam tutaj na myśli tworzonych zupełnie bez potrzeby, w dodatku nudnych prezentacji z czasów szkolnych. 🙂 Piszę bardziej o tym, aby zamiast po raz kolejny tworzyć nową treść, postawić na prezentację. Social media marketing coraz chętniej sięga po tę formę prezentacji treści. Z pewnością da Ci to powiew świeżości, a prezentacja w szybki i łatwy sposób może trafić do Twoich odbiorców. Tak skomponowaną treść możesz umieścić w serwisie SlideShare, który został stworzony do umieszczania w nim prezentacji – zupełnie jak YouTube do publikacji filmów wideo. Zamieszczona tam prezentacja zwiększa szansę na wartościowy ruch w social media.

7. Zdjęcie stockowe.

Ostatnią formą prezentacji treści wizualnej jest po prostu zdjęcie, które potrafi wyrazić więcej, niż tysiąc słów. Chyba nic więcej na ten temat nie trzeba pisać. Odpowiednio dobrane i pasujące do treści zdjęcie może przykuć uwagę widza oraz wywołać jego zainteresowanie. Na naszym blogu możesz znaleźć wpis, w którym zamieściliśmy zbiór aż 22 stron z darmowymi zdjęciami.

Social media marketing może przybierać wiele form. Dziś zaprezentowałem Ci jedną z nich, mianowicie tworzenie treści wizualnej. Wszelkiego rodzaju obrazy skuteczniej angażują ruch w social media w porównaniu do suchego tekstu. Warto postawić na graficzną formę i wdrożyć powyższe przykłady jako fundament social media marketingu. Postawienie na infografiki czy prezentacje przyczynia się do zwiększenia szansy na polubienie, czy udostępnienie ze strony odbiorcy. Pamiętaj, że widz bardziej zapamiętuje treści wizualne, więc wykresy czy wartości procentowe w formie graficznej mogą skutecznie zwiększyć ruch w social media.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!