Sposoby na szybkie pisanie treści blogowych – 8 pomysłów

Sposoby na szybkie pisanie treści blogowych

Przygotowaliśmy dla Ciebie różne sposoby na szybkie pisanie treści. Jest to o tyle ważne, że pozwala lepiej zorganizować czas i tym samym przeznaczyć go na inne cele.

Owszem, w kontekście szybkiego pisania dużą rolę odgrywa samo obycie z klawiaturą, jednak ten aspekt celowo pomijamy w poniższym materiale, ponieważ jest to właściwie indywidualna kwestia, której trzeba się nauczyć, czy po prostu wyszkolić z czasem.

Tak więc poniższe porady są uniwersalne. Powinien je wprowadzić każdy – bez względu na biegłość. Choć zapewne ci najbardziej biegli mają wypracowane już własne schematy tworzenia treści.

Zdradzamy sposoby na szybkie pisanie treści – poznaj 8 pomysłów

1. Przygotuj sobie tematy zawczasu.

Jeśli tworzysz treść blogowe, to najlepiej jest, jeśli masz już gotowy temat na dany wpis. Wtedy Twój czas pisania nie jest konsumowany na poszukiwanie pomysłów. Wiadomo, że czasami wystarczą 2 minuty i już można pisać, lecz może się zdarzyć, że po godzinie szukania dalej pozostaniemy z niczym. Jak więc temu zaradzić?

Należy przygotować sobie zawczasu listę X pomysłów na zaś.

Najlepiej raz, a porządnie przysiąść i zebrać kilka pomysłów. Wraz z ubywającymi tematami całą procedurę poszukiwań należy powtórzyć, aby znowu zapełnić listę pomysłami. W ten sposób w momencie właściwego pisania startujemy z gotowym tematem i nie traci się czasu na jego poszukiwanie.

2. Opracuj ramy tworzonej treści.

Kolejny ważny aspekt to przygotowanie sobie planu treści. Stwórz sobie zarys w postaci nagłówków czy wypunktowań. Ustal, jakie aspekty w treści po kolei chcesz zawrzeć.

Mając taki schemat, pisze się znacznie szybciej, ponieważ nie traci się czasu na szukanie punktu zaczepienia oraz rozważania, co teraz napisać.

Z kolei mając zdefiniowane punkty, po prostu po kolei je się realizuje, wypełniając je treścią. Jeśli jeszcze dotąd tego nie praktykowałeś, to gwarantuję, że po jednej próbie już nigdy nie wrócisz do pisania „freestylem” – co głowa przyniesie.

Schemat lub szkic to podstawa na szybkie pisanie treści blogowych.

3. Napisz wszystko za jednym podejściem.

Postaraj się tak zorganizować czas, aby napisać treść przy jednym „posiedzeniu”. W zależności od tego, ile czasu na to potrzebujesz. Jeśli jest to godzina, to zrób tak, że siadasz i przez tę godzinę piszesz nieprzerwanie. W ten sposób Twoja produktywność znacznie wzrośnie, będziesz bardziej skupiony, co przełoży się nie tylko na szybsze pisanie, ale i również na efekt.

Z kolei, jeśli zaczniesz pisanie, a po 15 minutach zdecydujesz się odpisać na wiadomości e-mail, potem znowu wrócisz do pisania, potem przerwiesz, bo przerwa na posiłek i znowu wrócisz do pracy, to Twoja efektywność i ciągłość pracy będzie zaburzona. Nawet jeśli czasowo napisanie tekstu zajmie Ci tyle samo czasu w obu przypadkach, to w tym drugim będziesz czuł psychicznie, że dłużej Ci to zajęło. W pisaniu nie ma czegoś takiego jak podzielna uwaga.

4. Podział pracy tylko w przypadku obszernego materiału.

Z kolei, jeśli tworzona treść ma być docelowo bardzo obszerna, to oczywiście można, a nawet jest wskazane, aby podzielić sobie pracę na etapy.

Pamiętaj tylko o tym, aby każdy z etapów był realizowany zgodnie z powyższym punktem. Z kolei przerwy pomiędzy etapami niech będą Twoją indywidualną sprawą. Najważniejsze, aby zachować produktywność.

5. Redagowanie treści po ukończeniu tekstu.

Szybkie pisanie treści blogowych zakłada również to, że najpierw skupiamy się na samym stworzeniu treści, a dopiero po ukończeniu zajmujemy się redakcją treści, dodawaniem obrazów, linków czy formatowaniem tekstu.

W taki sposób łatwiej jest Ci zmierzyć czas, jaki poświęcasz na samo napisanie tekstu. Z kolei, jeśli jednocześnie będziesz pisał i od razu dodawał obrazy, to automatycznie będziesz odciągał się mimo wszystko od tego drygu pisania. Powiedzmy, że Twój „flow” będzie ponownie zaburzony, co nie jest korzystne, jeśli chcemy szybko tworzyć treści.

6. Wyłącz się od wszystkiego wokół.

Jest to jeden z najważniejszych punktów. Najlepiej w trakcie pisania odciąć się od wszystkiego, co rozprasza. Wylogować się z portali społecznościowych, poczty, wyłączyć powiadomienia, wyciszyć telefon itd. Nawet w przeglądarce pozamykaj te karty, które mogą kusić do zajrzenia na chwilę.

Niech w tym okienku czasowym, w którym piszesz, nic Cię nie rozprasza. W ten sposób zobaczysz, że nie tylko szybciej napiszesz treść, ale również pozostaniesz dłużej skupiony na samym tworzeniu.

Tymczasem, jeśli w trakcie pisania dostaniesz SMS, ktoś zadzwoni lub napisze na Facebooku, to automatycznie Twoje myśli powędrują do tych rzeczy. Owszem, mając silną wolę, możemy to wyrzucić z głowy, jednak po co walczyć, skoro lepiej zrobić sobie po prostu bardziej dogodne warunki w ciszy.

Wiadomo, że sprawdzenie kto napisał, czy krótka odpowiedź na wiadomość nie zabierze dużo czasu, ale właśnie ta minuta czy dwie powodują Twoje rozproszenie, które nie sprzyja szybkiemu tworzeniu tekstu.

7. Bądź konsekwentny i wypracuj schematy.

Szybkie pisanie treści można również wypracować poprzez regularność. Odnosi się to do każdej dziedziny. Regularne bieganie poprawia Twoje wyniki i wchodzi Ci w krew. Jeśli np. raz lub kilka razy ominiesz trening, to już znacznie trudniej do niego powrócić i znowu musisz mozolnie budować tę regularność.

Tak samo jest z pisaniem. Postaraj się po prostu regularnie pisać, a efekty powoli pojawią się z czasem.

Z pewnością to zauważysz, jeśli połączysz wskazówki w tym wpisie z regularną pracą nad treścią. Po czasie wypracujesz własny schemat, który pozwoli Ci lepiej organizować czas – przeznaczony właśnie na tworzenie treści do internetu.

8. Nie definiuj sobie granicy czasowej.

Istotne jest również odpowiednie podejście do tematu. Nie podchodź do pisania treści na zasadzie: „ok, mam 30 minut na napisanie tego”. W ten sposób narzucasz sobie czas, który gdzieś z tyłu głowy ciąży Ci, ponieważ wiesz, że jest on ściśle limitowany. W ten sposób będziesz bardzo często spoglądał na zegarek i się stresował, że zostało go tak niewiele.

Z jednej strony może to być mobilizujące, lecz – koniec końców – będziesz usilnie starał się walczyć z czasem, co nie do końca może przełożyć się na jakość.

Lepszym podejściem do tematu pisania jest myśl o tym, że „siadam i muszę przy jednym podejściu napisać tekst”. Wtedy nie interesuje Cię w ogóle czas, ponieważ Twoim celem jest napisanie treści. Dążysz więc do tego, aby po kolei zapełniać treścią poszczególne sekcje wpisu. Nie spoglądasz nerwowo na zegarek, tylko starasz się spełnić zamierzony cel – ukończyć treść. To również wpływa na szybkie pisanie treści blogowych.

Zatem, jakie są sposoby na szybkie pisanie treści blogowych?

Przede wszystkim warto wygospodarować czas jedynie na pisanie i odciąć się od wszelkich rozpraszaczy, skupiając się w ten sposób na celu.

Dodatkowo wprowadź regularność oraz dbaj o warsztat, a szybkie pisanie stanie się faktem.

Wprawa oraz wyrobienie własnych zachowań w połączeniu z powyższymi wskazówkami z pewnością będą tym złotym środkiem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

  1. Kasia Torz

    Sama bloguje ok 2 lat i podpisuję się pod każdym akapitem tego postu.Autor ma naprawdę niezłą widzę.pozdr serdecznie

    Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.