Sposoby pozyskiwania opinii w internecie – 5 skutecznych porad

Sposoby pozyskiwania opinii w internecie

Sądzę, że w internecie dużo można sprowadzić do opinii. To one są poniekąd wyznacznikiem zaufania do marki lub produktu, ponieważ tutaj nie ma tego fizycznego kontaktu z klientem – wszystko jest wirtualne.

Ponadto – chcąc nie chcąc – ufamy im i wierzymy, że są prawdziwe. Budują w nas poczucie tego, że dokonujemy właściwego wyboru firmy czy zakupu danej rzeczy. Dla firm prowadzących działania online lub sklepów internetowych są więc one bardzo istotne.

Spójrz zresztą na pierwszy lepszy serwis, jaki wpadł mi do głowy – Allegro. Odkąd sięgam pamięcią, to tam sprzedający zbierał punkty / opinie / „pozytywy” po to, aby potencjalny kupujący miał pewność, że dokonuje właściwego wyboru. Kontynuowane jest to dotąd, gdzie sprzedawcy mają np. różne odznaki typu „Super Sprzedawca” itd.

Także opinie są podstawą działań w sieci. Poznaj zatem łatwe sposoby pozyskiwania opinii w internecie.

Dlaczego warto zbierać opinie?

Zanim omówię sposoby, warto zastanowić się, po co właściwie trzeba poświęcać czas na gromadzenie opinii. Otóż jest ku temu kilka wartościowych korzyści, spójrz:

  • Pokazujesz, że zależy Ci na spostrzeżeniach osób, którym świadczysz usługi lub dla których sprzedajesz produkty.
  • Z psychologicznego punktu widzenia nie boisz się opinii innych, ponieważ jeśli można Cię ocenić, to grasz w otwarte karty. Nie starasz się niczego tuszować, ponieważ masz świadomość tego, że jeśli pogorszysz jakość usług / produktów, to może odbić się to na opiniach.
  • Zyskujesz dodatkową wiedzę na temat oferowanych usług. Opinie zbiera się po to, aby poznać lepiej klientów. Przyjrzeć się im, poznać ich potrzeby, co im się podoba / nie podoba oraz jakie mają uwagi. Te wszystkie informacje mogą dać Ci lepszy obraz na własną działalność oraz pozwolą zweryfikować, czy dotychczasowe działania zmierzają w dobrą stronę, czy należy wprowadzić jakieś korekty.

Sposoby pozyskiwania opinii w internecie – 5 prostych wskazówek

1. Tworzenie krótkich ankiet w zewnętrznych kreatorach.

Opinie nie są tylko oceną marki oraz produktu. Są również szerszą opinią o świadczonych usługach. Warto je zastosować, aby dowiedzieć się o jakości oferowanych usług.

Pierwszym krokiem jest przede wszystkim stworzenie ankiety, która pozwoli nam gromadzić dane. W internecie jest cała masa narzędzi online, dzięki którym możemy kolekcjonować informacje. Google również stworzyło własny produkt, gdzie przy pomocy kreatora można tworzyć wszelkiej maści opinie.

Mając ją zbudowaną, wystarczy rozesłać ją do obecnych klientów z prośbą o jej wypełnienie.

W tym miejscu warto również zadbać o to, aby nakłonić klientów do podzielenia się opinią z Tobą. Niestety, lecz mało kto ma chęci lub nawet czas na wypełnianie tego typu rzeczy. Nawet jeśli to faktycznie chwila, to i tak można spotkać się z ignorowaniem tego typu zapytań. Zaakceptuj to oraz spróbuj przekonać, że warto podzielić się taką opinią. Pamiętaj również o tym, że:

  • Trzeba tworzyć naprawdę krótkie ankiety, z kilkoma polami pytającymi o najbardziej istotne aspekty Twojej działalności.
  • Unikaj pól, w których trzeba coś napisać. Myślę, że można pesymistycznie od razu założyć, że nikt nie będzie miał na tyle werwy w sobie, aby w każdym polu pisać różne powody, plusy czy minusy. Lepiej jest coś kliknąć, czyli lepsza jest lista do wyboru i ocena w formie punktów niż produkowanie się nad szeroką treścią.
  • Poinformuj, że to dla Ciebie ważne i że zbierasz opinie, aby świadczyć lepszej jakości usługi w przyszłości.
  • Napisz, ile faktycznie zajmuje wypełnienie ankiety. Jest duża szansa, że jeśli napiszesz coś w stylu „to tylko 3 minuty”, to odbiorcy będą bardziej skorzy ją wypełnić.

2. Automatyzacja w sklepie online po zakupie produktu.

Sklep internetowy jest bardzo istotnym miejscem, jeśli chodzi o opinie. Opinie o produkcie w sklepie mogą być sposobem na zwiększenie sprzedaży. Zatem nie warto ich bagatelizować. Gromadzenie ich można np. zautomatyzować, prosząc użytkowników po zakupie o dodanie opinii na temat produktu.

Wystarczy wysyłać do nich wiadomość e-mailową, np. po pewnym czasie od zakupu, aby mieli okazję przetestować produkt. Pamiętaj o wskazówkach z powyższego punktu – tutaj również z powodzeniem można je zastosować.

Spotkać również można sklepy, które w zamian za dodanie opinii / recenzji produktu przyznają punkty, które następnie można zamienić na różne korzyści, np. zniżki, darmowe dostawy czy kody rabatowe. Z pewnością zwiększa to szansę na nakłonienie do podzielenia się opinią.

3. Opinie wbudowane na stronie.

Wbudowane na stronie internetowej opinie to kolejny sposób na ich zbieranie. Jest to taki nieinwazyjny element, ponieważ w tym przypadku niewymagane jest z Twojej stronie jakieś działanie – np. prośba o podzielenie się opinią przez e-mail. Tutaj użytkownik dobrowolnie wystawia opinię.

Takie rozwiązanie jest bardzo popularne w branży e-commerce, lecz na stronie firmowej również można dodać taką sekcję w celu gromadzenia danych.

Owszem, wydaje się, że prędzej ktoś zirytowany lub sfrustrowany wystawi nam opinię, ponieważ większość osób po prostu przestanie korzystać z danej usługi i pozostawi sprawę bez echa – bez zostawiania opinii. Aczkolwiek w tym momencie zawsze warto wysłuchać „poszkodowanej strony” i wyjaśnić sytuację na chłodno. Z pewnością większość spraw można polubownie załatwić.

4. Usługi zewnętrzne gromadzące opinie.

Są jeszcze sposoby pozyskiwania opinii w internecie poprzez zewnętrze usługi, które się w tym specjalizują. Mogą to być serwisy typu Opineo, Trusted Shops czy Zaufane Opinie Ceneo. Swoje działanie opierają przede wszystkim o to, że są to marki rozpoznawalne, także mają pewną renomę.

Może to działać na użytkownika pod kątem psychologicznym i być po prostu świetnym dowodem społecznym.

5. Opinie w Google.

Ten punkt można poniekąd podpiąć pod wyżej wymieniony, lecz sposoby pozyskiwania opinii w internecie poprzez Google są tak istotne, że warto to osobno wyróżnić.

Posiadanie wizytówki w Google Moja Firma powinno być priorytetową sprawą przede wszystkim dla firm działających na rynku lokalnym. Dzięki takiej wizytówce ich profil może zyskać całkowicie nowe odwiedziny oraz – tym samym – klientów.

Opinie są tego nieodłącznym elementem, ponieważ widać je chociażby po wpisaniu nazwy danej firmy w internecie. Więc właściwie od samego początku wyszukania Twojej marki, użytkownik może zauważyć pozytywne opinie. Z pewnością dodaje to optymizmu dla przyszłej współpracy.

W dodatku zbieranie opinii w wizytówce Google może przełożyć się na wyższą pozycję w mapach tej firmy, więc możemy tylko zyskać. Dodatkowo teraz takimi opiniami użytkownicy chętniej się dzielą za sprawą nowego systemu oceniania użytkowników (osiągnięcia, Lokalni Przewodnicy itp.). Nawet nie trzeba zbytnio prosić o opinie, ponieważ jeśli klientowi zależy na uzyskaniu danego wyróżnienia, to taką opinię wystawi samodzielnie.

Jakie są sposoby pozyskiwania opinii w internecie?

Jak widzisz, omawiane sposoby są proste, a wręcz banalne. Właściwie możne je zacząć praktykować tuż po przeczytaniu artykułu.

Grunt to gromadzić opinie oraz przede wszystkim wyciągać z nich wnioski. Szczególnie z tych, które nie są najwyższą możliwą oceną – to właśnie one dostarczą Ci cennych wskazówek na temat tego, czy wszystko, co do tej pory oferujesz, zmierza w dobrym kierunku.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.