Sposoby zarabiania na blogu inne niż reklama AdSense

Sposoby zarabiania na blogu inne niż reklama AdSense

Większość dzisiejszych blogów z popularnymi wpisami ogranicza się do łatwego korzystania z sieci reklamowej AdSense.

Wobec tego, czy istnieją inne sposoby zarabiania na blogu niż reklama AdSense?

Od razu muszę się zgodzić, że reklama AdSense dla często odwiedzanych blogów przynosi niemałe korzyści materialne.

Jednakże jeśli jesteś osobą, która troszczy się o swoich czytelników i robi wszystko, aby mieli jak najlepsze doświadczenia, to warto skupić się na innych sposobach zarabiania pieniędzy na blogu niż reklama AdSense.

Wady reklam AdSense

1. Twój blog wygląda po prostu brzydko.

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

To samo tyczy się Twojego bloga. Czytelnicy wiedzą w ciągu kilku sekund, czy stylistyka bloga im odpowiada i czy są w stanie przeczytać dany wpis.

Ich pierwsze wrażenie opiera się na wyglądzie Twojego bloga.

Wobec tego staraj się, aby Twój blog wyglądał jak najatrakcyjniej, a reklamy AdSense tego nie ułatwiają.

Oczywiście można dostosować reklamy w taki sposób, aby dopasować je do całego wyglądu strony.

Jednakże, czy na pewno chcesz, aby reklamy AdSense były integralną częścią Twojego bloga?

2. Twój blog działa wolniej.

Znowu pierwsze wrażenie jest najważniejsze.

Jeżeli Twój blog nie wczyta się na komputerze w ciągu 2 – 3 sekund, duża część czytelników może opuścić stronę jeszcze zanim się ona załaduje.

W przypadku urządzeń mobilnych 3 – 4 sekundy na załadowanie wpisu to maksymalny czas oczekiwania.

Na prędkość strony składa się wiele czynników – od zainstalowanych wtyczek do mediów społecznościowych, po problemy hostingowe oraz… reklamy AdSense.

Dlaczego czytelnicy mają czekać ponad 10 sekund na to, żeby przeczytać akurat Twój wpis, a dodatkowo męczyć się z reklamami?

3. Twój blog ryzykuje reputacją.

W jaki sposób?

Pomyśl teraz, że reklamy AdSense są spersonalizowane dla każdego czytelnika, który odwiedza Twój blog i nie masz wpływu na to, co wyświetlają.

Nie wszystkie produkty reklamowane za pomocą AdSense są dobrej jakość i warte polecenia.

Co, jeżeli użytkownik pomyśli, że je promujesz i odpowiadasz za nie „swoją głową”?

Jako bloger jesteś doświadczonym użytkownikiem internetu i doskonale wiesz, że reklamy AdSense są przygotowane i spersonalizowane dla każdego inaczej, w zależności od upodobań i osobistych preferencji.

Jednakże wielu ludzi o tym nie wie.

Wobec tego Twoja reputacja w internecie może zostać nadszarpnięta.

Sposoby zarabiania na blogu różne od reklamy AdSense

Jeżeli dostatecznie Cię przekonałem, że reklamy AdSense nie muszą być jednym źródłem zarobków, to dowiedz się teraz o innych sposobach zarabiania na blogu.

Zamiast reklamować, co popadnie przez sieć AdSense, reklamuj użytkownikom to, co naprawdę ich interesuje, odwiedzając Twój blog.

1. Reklama natywna.

W internecie toczy się debata, czy reklama natywna jest etyczna, czy nie.

Jednakże dobrze stworzona reklama natywna jest mało inwazyjna, a potrafi przynieść wielkie korzyści.

W reklamie natywnej łączysz zwykłą reklamę marketingową w taki sposób, że wygląda na integralną część tekstu, który bez niej nie ma sensu, a zwykły czytelnik nie zdoła „wyłapać”, że jest to reklama.

Przykład?

Myślę, że to wideo wytłumaczy wszystko w 100%:

2. Linki afiliacyjne.

Marketing afiliacyjny to kolejny sposoby zarabiania na blogu.

Oto jak działa:

 1. Reklamodawca ma produkt, który chce sprzedawać. Podpisując z Tobą umowę, zgadza się na prowizję od każdej sprzedaży, która będzie pochodziła z Twojego bloga.
 2. Otrzymujesz swój unikalny link do produktu. W ten sposób reklamodawca będzie wiedział, że ktoś kupił produkt, który był promowany na Twoim blogu.
 3. Reklamować produkt możesz bezpośrednio w treści lub za pośrednictwem banerów reklamowych. Jeżeli czytelnik kliknie Twój unikalny link i kupi promowany produkt, który polecasz, Ty zarabiasz ustaloną prowizję.

Istnieje wiele wielkich sieci afiliacyjnych np. Amazon lub AliExpress. Pamiętaj, że mniejsi reklamodawcy zapłacą większe prowizje, więc warto poszukać lokalnych programów partnerskich.

3. Sprzedawaj swoje produkty.

Jeżeli nie chcesz reklamować innych osób, rozważ stworzenie własnych produktów cyfrowych, które mogą przynieść dochody.

Przykłady:

 • Aplikacje na telefon, wtyczki oraz motywy np. WordPress.
 • Zaawansowane kursy online.
 • Profesjonalne e-booki z rzetelną wiedzą.

Pamiętaj, że takie sposoby zarabiania na blogu muszą być przemyślane. Wielu blogerów popełnia błąd przy założeniu, że opracowany produkt cyfrowy będzie użyteczny dla czytelników, a później okazuje się, że to nie jest to, czego oczekują.

Najpierw wysłuchaj swoich czytelników, a następnie stwórz produkt, który zaspokoi ich potrzeby.

4. Artykuły dla subskrybentów.

Jeżeli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie i masz dużą liczbę odwiedzających na blogu, zacznij oferować wysokiej jakości treść, która dodaje ogromną wartość intelektualną dla problemów czytelników.

Możesz dodać opcję członkostwa na swoim blogu, z ustaloną comiesięczną opłatą abonamentową i dostępem do wszystkich artykułów premium.

Jeżeli używasz WordPressa, to warto zastanowić się nad wtyczką WordPress Membership Plugin, oczywiście w wersji płatnej, jeżeli poważnie o tym myślisz.

5. Zostań doradcą i usługodawcą.

Samo Twoje doświadczenie w danej dziedzinie może pomóc rozpocząć Ci własny program konsultingowy.

Przykładowo, jeżeli prowadzisz bloga od kilku lat, z pewnością znasz wszystkie sztuczki, które pozwalają zatrzymać czytelników na dłużej. Możesz zaoferować nowym blogerom swoją pomoc poprzez konsulting.

Kolejny przykład. Jeżeli masz wiedzę techniczną, możesz zaoferować różne usługi:

 • Optymalizacja wpisów pod kątem SEO.
 • Optymalizacja wpisów pod kątem UI / UX.
 • Migracje do WordPress z różnych platform blogerskich np. BlogSpot lub WordPress.com.
 • Audyty blogów.

6. Recenzje sponsorowane i prezenty.

Jeżeli czytasz blogi przez dłuższy czas, to na pewno widziałeś już sporo recenzji, które promują dany produkt, a później ogłaszają konkurs, w którym można wygrać dany przedmiot.

Jak to działa?

Firma dostarcza produkt do wpływowego blogera, który ma zostać poddany recenzji i przekazany któremuś z czytelników w formie nagrody za wygrany konkurs.

Ty otrzymujesz produkt na kilka tygodni do testów, piszesz później recenzję, która promuje przedmiot za pomocą baneru lub linka afiliacyjnego.

Następnie ogłaszasz konkurs, w którym ów przedmiot można wygrać.

Zaletą tego typu reklamy jest to, że przyciągasz do swojego bloga bardzo wielu nowych użytkowników poprzez możliwość wygrania czegoś cennego.

Nowi czytelnicy mogą już zostać na stałe Twoimi odbiorcami, czyli inne formy reklamy będą przynosiły większe zyski ze względu na większą liczbę czytelników.

7. Sprzedawaj miejsca na reklamę.

Blogi, które są poświęcone promowaniu wysokiej klasy produktów, z pewnością przyciągną uwagę i zainteresowanie sprzedawców, którzy chcą docierać do większej liczby odbiorców.

Sprzedawanie przestrzeni reklamowych na blogach w przypadku produktów niszowych z obietnicą wysokiej jakości ruchu zwrotnego może przynieść Ci solidny dochód.

Często zdarza się, że takie reklamy są bardziej opłacalne niż AdSense, ponieważ sieci reklamowe do takich reklam wpisują ogromne rabaty na swoje produkty, co przyciąga klientów niczym lep na muchy.

Dodatkowym plusem takich reklam jest oczywiście brak AdSense, przez co możesz maksymalnie zintegrować daną reklamę z wyglądem swojego bloga. Dzięki temu nie rzuca się od razu w oczy oraz prędkość wczytywania Twojej witryny nie obniży się przez skrypty AdSense.

Jakie są inne sposoby zarabiania na blogu niż reklama AdSense?

Wymieniłem 7 sposobów zarabiania na blogu alternatywnych do reklamy AdSense.

Jeżeli troszczysz się o swoich czytelników oraz nie masz nic przeciwko dodatkowemu wysiłkowi wymaganemu do znalezienia reklamodawców i masz wystarczająco dużo czasu, aby tworzyć własne produkty, to wymienione przykłady z pewnością będą lukratywnymi środkami zarabiania na blogu.

Oczywiście nie są to wszystkie sposoby zarabiania na blogu i możesz podzielić się teraz swoimi metodami w komentarzach, do czego gorąco zachęcam.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Arek Reklamy

  Ciężka jest praca blogera. Tylko najbardziej pracowici mogą uciułać troszkę kasy. Reszta to miraże.

  Odpowiedz
 2. Ana María

  Przydatny artykuł, dzięki! 🙂

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.