Stockowa czy niestandardowa fotografia?

Stockowa czy niestandardowa fotografia?

Oszałamiające i wciągające zdjęcia to nadal ponadczasowa technika przyciągania klientów oraz użytkowników, szczególnie w dobie monitorów HD, FHD itp. oraz aktualnych możliwości renderingu w przeglądarkach internetowych. W tym wpisie spojrzymy na zdjęcia jako trend i sprawdzimy, jakie opcje fotograficzne są dostępne oraz które są najlepsze dla Ciebie. Po przeczytaniu całego wpisu na pewno znajdziesz odpowiedź na pytanie – stockowa czy niestandardowa fotografia?

Trendy w nowoczesnej fotografii internetowej

Nie tylko trendy sztuki fotografii zmieniają się co kilka lat, ale również trendy na stronach internetowych ciągle przechodzą zmiany. Na przykład, zdjęcia z uśmiechniętymi modelami patrzącymi wprost w aparat, były często używane w 1990 roku, ale teraz wyglądają tandetnie i przestarzale. Stockowa czy niestandardowa fotografia? Przeanalizujemy więc cztery trendy w fotografii internetowej:

1. Zdjęcia typu full-screen.

Są to zdjęcia rozciągnięte na całym ekranie, zwykle z nagłówkiem. Są to techniki stosowane na wielu stronach internetowych i nie wydaje mi się, aby wkrótce miałoby się to zmienić. Ich wartość to stworzenie wrażenia zaraz po wejściu na witrynę internetową. Najczęściej na zdjęciu nałożone są przyciski prowadzące do oferty lub nawołujące do akcji (CTA – call to action), np. do kontaktu. Witryna ze zdjęciem w tle typu full-screen to świetna opcja dla każdej strony internetowej. Kłopot w tym, co wybrać – stockowa czy niestandardowa fotografia?

Strona internetowa typu full-screen

Źródło grafiki: Invictus.

2. Obiekty w naturalnym środowisku.

Pokazywanie obiektów w naturalnym kontekście to świetna strategia sprzedaży, biorąc pod uwagę, że takie zdjęcia zwiększają współczynnik konwersji. Ta technika króluje w branży e-commerce. Pamiętajmy, że należy unikać zdjęcia biurka, na którym leży komputer itp. W dzisiejszych czasach to zdjęcie jest nader często używane i nie przyczynia się do zwiększenia konwersji. W tym wypadku dylemat typu stockowa czy niestandardowa fotografia raczej nie ma racji bytu.

Obiekty w naturalnym środowisku

Źródło grafiki: BuildMe.

3. Czarny i biały.

Czarno-białe fotografie dają poczucie profesjonalizmu i wyrafinowania. To jest to, co Twoja np. fotograficzna strona internetowa powinna dawać klientowi lub użytkownikowi. Dylemat typu stockowa czy niestandardowa fotografia nie ma tutaj racji bytu, ponieważ zdecydowana większość stockowych zdjęć jest w pełnych kolorach. Aby zobaczyć, co mam na myśli w kwestii profesjonalizmu, rzućmy okiem na poniższą stronę internetową:

Czarno-biała strona internetowa

Źródło grafiki: Marcin Kaniewski.

4. Flat design.

Płaska konstrukcja strony to wznoszący trend. Płaski kształt nadaje stronie internetowej praktyczności i rzeczowości. Naturą flat design jest minimalizm. Zdjęcia na takich witrynach przedstawiane są jako tekstury i mają być odpowiednikami prawdziwego życia.

Stockowa czy niestandardowa fotografia? W tym wypadku stock służy wieloma bardzo ciekawymi grafikami, z których można korzystać bezpłatnie lub odwdzięczając się linkiem do strony autora.

Strona internetowa typu flat design

Wobec tego, jakie masz opcje fotograficzne, wybierając grafikę do stron internetowych? Stockowa czy niestandardowa fotografia, a może połączenie tych dwóch? Zapraszam do następnej części wpisu.

Stockowa czy niestandardowa fotografia?

 • Niestandardowe fotografie – fotografie zrobione specjalnie dla Twojej strony internetowej. W miejscu wybranym przez Ciebie. Zdjęcia Twojego zespołu, Ciebie, Twoich produktów lub oferowanych usług.
 • Stockowe fotografie – są to już istniejące zdjęcia, za które musisz zapłacić, aby je używać lub zamieścić na własnej stronie internetowej. Jeżeli ostrożnie je wybierzesz, możesz zyskać efekt niestandardowych zdjęć, ale musisz tutaj uważać na pewną kwestię. Te same zdjęcia może wykupić Twoja konkurencja.
 • Darmowe stockowe fotografie – zdjęcia wolne w użytkowaniu. Wybór takich zdjęć jest nieco ograniczony oraz często posiadają one ograniczenia komercyjne lub posiadają klauzulę, że jeżeli są wykorzystywane do celów komercyjnych, należy za nie zapłacić.
 • Pół-niestandardowe fotografie – najnowsze trendy w fotografii internetowej. Są to zestawy zdjęć podobne do już istniejących, z tą zaletą, że mają możliwość dostosowania. Na przykład zdjęcie biurka, gdzie można zorganizować wszystkie elementy i zmieniać ich położenie.

Każda opcja ma swoje wady i zalety, więc różne sytuacje będą wymagały odmiennych strategii.

Niestandardowe fotografie

Możemy gorąco dyskutować na temat wyboru niestandardowych zdjęć, a stockowych, a może nawet kombinacji tych dwóch opcji. Niestandardowa fotografia jest prawie zawsze lepsza, ale może być zupełnie nieopłacalna pod względem ograniczeń czasowych i Twojego budżetu. Wybierając niestandardowe zdjęcia, musisz mieć kontrolę nad tym, co owe zdjęcia mają przedstawiać. Muszą być odpowiednio dopasowane do danej marki i osobowości strony internetowej. Wadą jest cena i czas. Zazwyczaj jest to kilka tygodni, począwszy od projektu do gotowego produktu. Może być nawet dłużej, jeżeli zatrudnisz nowego fotografa. Tak czy inaczej, fotograf musi być ukierunkowany już na początku projektu, ponieważ może to się ciągnąć w nieskończoność.

Strona internetowa - niestandardowa fotografia

Źródło grafiki: vitosalvatore.

Zalety:

 • kontrola treści oraz projektu
 • dostosowanie do Twoich potrzeb
 • zdjęcia są Twoją własnością
 • długoterminowa inwestycja, ponieważ wszystkie zdjęcia mogą być wykorzystywane za każdym razem

Wady:

 • cena (fotograf, sprzęt, obróbka graficzna)
 • długi termin
 • ostateczny wynik może nie spełniać Twoich oczekiwań
 • współpraca z fotografem może różnie się układać

Stockowa fotografia

Uwaga! Stockowe fotografie mogą mieć złą reputację. Przykład: dziwny pan ze stocku. 🙂

Jednakże w ostatnich latach stockowe zdjęcia dojrzały i coraz bardziej są opłacalne i przydatne w każdej branży. Zobacz, gdzie możesz ściągnąć darmowe zdjęcia. Zapraszam do naszego wcześniejszego wpisu, gdzie znajdziesz 22 strony z darmowymi zdjęciami. Podczas gdy fotografie stockowe są tańsze i mniej czasochłonne, to nadal wybranie odpowiedniego zdjęcia wymaga odrobiny wysiłku w poszukiwaniu. Jeżeli poświęcisz swój czas na wykopanie setek zdjęć, możesz znaleźć takie, które będą tak samo skuteczne, jak niestandardowe zdjęcia, wykonane na zlecenie przez profesjonalnego fotografa.

Stockowa czy niestandardowa fotografia? – nierzadko to właśnie ta pierwsza opcja jest tą najbardziej optymalną.

Fotografie stockowe na strony www

Źródło grafiki: Life of Pix.

Zalety:

 • cena (tanie lub często darmowe)
 • czas (zdjęcia są gotowe zaraz po pobraniu)
 • ponownie czas (podczas przeszukiwania setek zdjęć możesz wpaść na nowe pomysły, które Cię zainspirują)

Wady:

 • powtarzalność (stockowe zdjęcia są dostępne dla każdego, zwłaszcza te darmowe)
 • znalezienie zdjęć w dobrej jakości jest czasami trudne
 • licencja (autor mógł zastrzec, że zdjęcie nie może być użyte w celach komercyjnych)
 • spójność (niezwykle trudno dobrać na stronę internetową kilkanaście zdjęć, które by do siebie pasowały tematycznie oraz pod względem artystycznym)

Połączenie niestandardowej fotografii i zdjęć stockowych

Po wybraniu tej opcji dylemat typu stockowa czy niestandardowa fotografia może dać Ci idealne rozwiązanie. Główną zaletą takiego połączenie jest to, że stockowe zdjęcia nie tylko uzyskają naturalność i niestandardowość, ale i efektowność. W połączeniu z odpowiednim fontem Twoja strona internetowa zyska miano seksbomby oraz, co najważniejsze, przyciągnie więcej użytkowników czy klientów.

Niestandardowa i stockowa fotografia na stronach internetowych

Źródło grafiki: weltrade.

Powiedzmy sobie szczerze – nie każdy ma taki budżet, aby pozwolić sobie na niestandardowe fotografie na stronie internetowej. Jednakże, możemy dopasować te darmowe tak, aby wyglądały niestandardowo i efektownie. A zatem, stockowa czy niestandardowa fotografia? W mojej ocenie najlepszym wyborem jest połączenie tych dwóch opcji, ponieważ możemy całkiem niedrogo uzyskać świetny efekt, który zaciekawi Twoich odbiorców.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Jakie elementy powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz? Na co projektanci powinni zwracać szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy

Czy zakładanie własnego bloga jest trudne? Jasne, że nie! Warto jednak poświęcić czas na zastanowienie się, jak ma on działać i wyglądać. Oto nasze rady.

Michał Ziółkowski

5 lat temu
Zakładanie własnego bloga – kompendium wiedzy