Stopka na stronie internetowej – jak ją umiejętnie wykorzystać?

Stopka na stronie internetowej

Wszelkie porady dotyczące różnych podjeść względem zwiększania konwersji na stronie odnoszą się do tego, żeby najistotniejsze informacje umieszczać na samej górze. Najlepiej jeszcze, żeby były widoczne od razu po wczytaniu się strony, bez konieczności przewijania w dół.

Jest to niewątpliwie bardzo słuszne podejście. Niemniej jednak sam dół strony, czyli właśnie stopka, może również być mimo wszystko skutecznym elementem samym w sobie.

Nie brakuje różnych analiz w internecie, w których firmy po zmianach na stopce zwiększyły np. liczbę pozyskiwanych leadów.

Tak więc jakkolwiek krytycznie by nie patrzeć na użyteczność stopki, może one przynieść korzyści w takich sprawach, jak chociażby:

 • sposób na wyróżnienie istotnych elementów strony (tym bardziej że stopka znajdzie się na każdej podstronie serwisu)
 • przykucie uwagi w momencie, w którym użytkownik przynajmniej w teorii chce opuścić stronę
 • w wielu przypadkach doskonale sprawdza się jak nawigacja, wspierająca główne menu

Jaką treść może zawierać stopka na stronie internetowej?

Tak naprawdę w stopce może znaleźć się wszystko. Nie ma żadnych szczególnych restrykcji, aby tylko kierować się dobrem użytkowników.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze elementy, które pojawiają się w stopce stron www.

1. Mniej istotne linki.

Do stopki często się wrzuca mniej istotne linki, które nie odgrywają kluczowej roli dla użytkownika, a jedynie uzupełniają stronę o dodatkowe informacje.

Tego typu linki odsyłają do regulaminu, polityki prywatności, warunków korzystania z serwisu, cookies, logowania do serwisu lub pokazują informacje dotyczące sklepu (koszty dostawy, reklamacja, sposoby płatności itd.).

Stopka na stronie internetowej z linkami

2. Formularz kontaktowy.

Wydaje się, że dobrą zagrywką pod kątem zwiększenia konwersji jest formularz kontaktowy, dzięki któremu praktycznie z każdej części serwisu można nawiązać kontakt.

Taki formularz zazwyczaj przyjmuje prostszą formę, gdzie aby się skontaktować, wystarczy wypełnić dwa lub trzy pola i już można wysłać wiadomość.

3. Dane kontaktowe.

Stopka na stronie internetowej często prezentuje pełne dane firmy wraz z numerem telefonu oraz adresem e-mail. Pamiętaj również, że numer telefonu może być klikalny, przez co użytkownik np. korzystając ze smartfona, może w szybki sposób zadzwonić.

Ponadto można te dane (telefon, e-mail) dodatkowo wyeksponować, aby rzucały się w oczy i dodatkowo zachęcały do kontaktu.

Oprócz danych firmy można również spotkać mapę z siedzibą, która jest przydatna tym branżom, w których klienci mają potrzebę spotkania się oraz umówienia na wizytę.

Stopka na stronie internetowej z danymi do kontaktu

4. Jako dodatkowe menu.

Kolejny popularny element w stopce strony to wszelkie menu, które jest po części powtórzeniem górnego paska nawigacyjnego albo stanowi dodatkową nawigację.

Bardzo często widuje się tam strony typowo ofertowe lub – w przypadku sklepów online – kategorie produktów.

Ponadto powoli kreuje się trend, w którym w głównym menu nawigacyjnym zamieszcza się jak najmniej pozycji w menu (bądź też kompletnie się z nich rezygnuje), a resztę dodaje się właśnie w stopce. Po to, aby maksymalnie nie rozpraszać użytkownika po wejściu na stronę i skupić go bardziej na treści strony.

Stopka na stronie internetowej z menu

5. Przycisk CTA.

Przycisk CTA odgrywa istotną rolę w nakierowaniu odwiedzających stronę na konkretne działanie. Dlatego wzbogacenie stopki o taki element wydaje się w 100% trafnym pomysłem. Ponadto taki przycisk wyróżnia się, więc jest duża szansa, że będzie często klikany.

Oprócz przycisku może to być również numer telefonu, który będzie dostatecznie wyeksponowany oraz wyrazisty.

6. Ikony social media.

Stopka na stronie internetowej jest również świetnym miejscem na ikony prowadzące do profili w social media. Ponadto jest to na tyle mało inwazyjny element, że praktycznie zawsze znajdzie się miejsce na tych kilka ikon.

W zależności od aktywności na danym profilu można również zamieszczać tzw. feedy z określonych kanałów. W praktyce wygląda to tak, że np. w stopce pojawiają się najświeższe posty z Facebooka, najnowsze tweety lub zdjęcia z Instagrama.

Stopka na stronie internetowej z ikonami social media

7. Zapis do newslettera.

Zazwyczaj najskuteczniejszym sposobem budowania bazy mailingowej jest wyskakujące okienko pop-up, lecz jest to dość inwazyjny element, który po prostu można pokazać użytkownikowi raz na jakiś czas. W przeciwnym razie będzie to irytujące.

Dlatego stopka często wybierana jest na taki formularz ze względu na dobrą alternatywę dla powyższego okienka.

Stopka na stronie internetowej z newsletterem

8. Social proof.

Dobrze jest, jeśli strona internetowa wzbudza zaufanie. Najłatwiej to osiągnąć stosując wszelkie dowody społeczne, które utwierdzą odbiorców strony o tym, że firma jest godna zaufania.

W stopce można zmieścić przyznane nagrody, wyróżnienia lub opinie, które gromadzi się w innych zewnętrznych serwisach tego typu.

Jest to świetny bodziec dla użytkowników, aby zaufać marce.

9. Pokazanie członków zespołu.

W odróżnieniu od powyższych elementów jest to z pewnością rzadziej widywana sytuacja, lecz być może właśnie jest to sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji?

Oczywiście pod warunkiem, że zespół jest dość mały lub pokażemy tylko liderów, ponieważ w przeciwnym razie może to być delikatnie przytłaczające. Wydaje się, że 3 osoby są wystarczającą liczbą w tym przypadku.

10. Krótka notka o firmie.

Stopka na stronie internetowej może także zawierać dwu- lub trzyzdaniowy tekst, który opisuje markę lub osobę, której strona dotyczy. Jest tam po prostu skondensowane info z typowej podstrony „O nas”.

11. Treść wizualna.

Stopka urozmaicona może być obrazem czy nawet wideo. Można tam znaleźć zazwyczaj kilka zdjęć, na zasadzie mini galerii lub – tak jak wspomniałem wcześniej – obrazy np. z Instagrama.

12. Informacje o prawach autorskich.

Czyli fraza „copyright” opatrzona datą oraz często dopiskiem „all rights reserved”.

Ta fraza przyjęła się na tyle mocno, że ten tekst z pewnością zobaczysz na pierwszej lepszej firmowej stronie, na której stopkę teraz spojrzysz.

Wydaje się, że jej stosowanie ma związek z próbą zabezpieczenia treści przed jakąkolwiek kradzieżą, choć tak naprawdę taki zapis nic nie gwarantuje.

Dodatkowo często obok tej frazy zamieszcza się nazwę strony czy też marki oraz krótką informację o jej profilu działalności.

13. Podział stopki.

Fakt, że do stopki wrzucić można bardzo wiele rzeczy, powoduje, że można spotkać się z tzw. przed-stopką, która dodatkowo powiększa ilość dostępnego miejsca na pozostałe elementy.

Taki zabieg możesz zobaczyć chociażby na naszej stronie, gdzie przed linkami do oferty mamy sekcję CTA, umożliwiającą kontakt z nami.

Czego unikać w stopce strony?

Jak widać, różnych elementów jest bardzo wiele do zamieszczenia, więc w pierwszej kolejności nie należy przesadzić z ich ilością. Najlepiej zamieścić tylko to, co faktycznie może być przydatne użytkownikom lub pomoże w realizacji celów biznesowych, np. dane kontaktowe czy CTA. Zazwyczaj właśnie stopki są mało czytelne, a ilość informacji, jaka jest tam zamieszczana, jest momentami przytłaczająca.

Istotny jest również design, aby stopka wyraźnie odróżniała się na tle reszty elementów. Zazwyczaj jest to po prostu znacznie ciemniejszy element (tło) od reszty serwisu.

Również należy mieć na uwadze, aby unikać różnych wspomagaczy pod kątem SEO. Stopka na stronie internetowej, w której zamieszcza się słowa kluczowe, to zabieg mijający się z celem. Prędzej stracimy na takim działaniu, niż faktycznie zyskamy.

Tak więc, jaka powinna być stopka na stronie internetowej?

Najłatwiej jest stwierdzić, że taka, która trafia w potrzeby użytkowników oraz samej strony.

Optymalnym rozwiązaniem wydaje się potraktowanie stopki jako dodatkowego miejsca na menu czy też linki do konkretnych działów strony oraz miejsca na dodatkowy kontakt.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Tomasz Kuśnierczak

  Czy wg Ciebie linki zamieszczone w stopce poprawiają również linkowanie wewnętrzne i zwiększają moc podstron, do których te linki prowadzą? Czy jest sens aby linki z górnej belki menu duplikowały się z tymi w stopce?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Duplikacja dla dodania wartości czysto technicznej nie ma sensu z uwagi na tzw. zasadę first link counts, jednakże w niektórych przypadkach powielanie URL-i ma sens pod kątem UX.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.