Strategia blogowania, czyli o tym, jak blogować regularnie i skutecznie

Strategia blogowania, czyli o tym, jak blogować regularnie i skutecznie

Z uwagi na to, iż nasz blog firmowy generuje nam naprawdę spory ruch, wśród wiadomości niejednokrotnie znajdujemy także pytania odnoszące się do strategii blogowania.

Nie dziwi nas to, bowiem blogowanie jest naprawdę fajną czynnością. Potrafi zapewnić „ujście” swoim myślom i emocjom, a nawet generuje niekiedy popularność i dochody.

Sęk jednak w tym, aby blogować z głową. Jeśli czynności, jakie wykonujesz wokół blogowania, nie są odpowiednio zoptymalizowane, marnujesz czas i pieniądze.

Sprawdź zatem, jak może wyglądać pewna ramowa strategia blogowania. Poniżej znajdziesz dziewięć punktów, nad którymi musisz się naprawdę mocno zastanowić, by cały proces blogowania „miał ręce i nogi”.

Na końcu wpisu znajdziesz również pewną poradę „na deser”.

Jak może wyglądać Twoja strategia blogowania? – 9 kroków

1. Dokładnie przemyśl, dlaczego w ogóle chcesz pisać.

Przede wszystkim uświadom sobie, jaki jest Twój cel blogowania:

 • Czy chcesz robić to wyłącznie hobbystycznie, jedynie co pewien czas dzieląc się swoimi przemyśleniami ze światem?
 • Czy może chcesz, aby blog był odnogą dla strony firmowej, dzięki czemu Twoje przedsiębiorstwo będzie z czasem zdecydowanie bardziej rozpoznawalne w sieci?
 • A może zamierzasz utworzyć swego rodzaju markę osobistą, by Twoje imię i nazwisko stało się popularne w Twojej branży?
 • Czy chcesz w ogóle na tym wszystkim zarabiać? Jeśli tak, to w jaki konkretnie sposób?

Zanim zaczniesz zabierać się za kwestie techniczne, postaraj się zacząć od teorii. Powyższe pytania będą Ci pomocne w tym, aby po prostu ustalić w swojej głowie jakiś konkretny cel.

2. Przejrzyj inne blogi w Twojej niszy.

Nie oszukujmy się – niemal każda nisza tematyczna jest obecnie zagospodarowana. W mniejszy lub większy sposób, ale jest. Dlatego też ciężko będzie odkroić dla siebie choćby najmniejszy kawałeczek tortu.

W tym celu musisz zapoznać się ze swoją – bądź co bądź – konkurencją. Po prostu przejrzyj inne blogi.

Zwróć uwagę na to:

 • jakie dokładnie tematy poruszają,
 • jakiego typu treści publikują,
 • jakim językiem się posługują,
 • czy da się z poszczególnych wpisów „wyciągnąć” przyświecające konkurentom cele,
 • oraz jakie są ich mocne i słabe strony.

Musisz po prostu poznać swoich „przeciwników” i umieć wykorzystywać wszelkie niedociągnięcia, a także znajdować pola, na których mógłbyś ich przebić.

Dużo więcej na ten temat dowiesz się z mojego innego tekstu: czego możesz nauczyć się od swojej konkurencji?

3. Opracuj pewien „idealny typ” czytelnika.

Oczywiście najważniejsze jest to, o czym i w jaki sposób piszesz, lecz równie istotne jest także to, do kogo konkretnie kierujesz swoje słowa.

Czy chcesz tworzyć treści pasujące jedynie dla konkretnej płci, czy raczej nie ma to znaczenia? A może istotny jest pewien przedział wiekowy? Jeśli nie te dwie kwestie, to może ważne są jakieś określone zainteresowania?

Po prostu określ swoją grupę docelową.

Dzięki temu uda Ci się nakierowywać swoje treści właśnie pod zainteresowania i gusty tych właśnie ludzi.

4. Pomyśl, jakiego typu treści chcesz publikować.

Twoja strategia blogowania musi być oparta o konkretne typy treści. O czym mowa?

 • podcasty (przekaz treści za pomocą dźwięku)
 • poradniki
 • filmy wideo
 • listy kroków
 • odpowiedzi na pytania „Jak…?”
 • wywiady
 • case studies (studia przypadków)

Powyżej masz jedynie kilka przykładów, a można je mnożyć jeszcze długo.

Chodzi o to, że w pewnych branżach oraz dla określonych grup docelowych jedne typy treści sprawdzą się bardziej od innych.

Co więcej, niektóre z nich mogą zwyczajnie nie pasować danej osobie (np. ktoś woli stukać w klawisze, zamiast przeprowadzać wywiady na żywo z innymi osobami lub prezentować się przed kamerą, czy też nagrywać swój głos).

Znajdź zatem coś, co będzie Ci odpowiadało. Być może korzystanie z określonych typów treści wymagało będzie też od Ciebie małego testowania w kontekście tego, co sprawdza się w Twojej branży.

5. Stwórz sieć pomysłów i słów kluczowych.

Blog jest o tyle wdzięcznym medium, że potrafi generować bardzo duży ruch poprzez strony poszczególnych wpisów blogowych – nie zaś poprzez stronę główną (np. firmową).

Użytkownicy często trafiają w sieci na konkretne artykuły. Jeśli dany tekst ich zainteresuje, wtedy istnieje szansa, że czytelnicy zaczną zgłębiać inne części strony.

Dzieje się tak wtedy, gdy blog ma sporo wartościowej treści. Widoczny jest w wyszukiwarce na szereg słów kluczowych.

Dlatego też chociażby pod tym względem warto blogować. Blog sprawia, że Twoja strona z każdym kolejnym wpisem zyskuje nową „odnogę”, która może być generatorem ruchu.

Zatem Twoja strategia blogowania powinna uwzględniać słowa kluczowe, na które chcesz zyskać widoczność. Twoje teksty muszą je po prostu zawierać.

6. Znajdź coś, co będzie Cię odróżniało od innych.

Dobra strategia blogowania opiera się o coś, czego nie mają inni.

Pewnie myślisz: „no tak, łatwo powiedzieć, gorzej zrobić”.

Zauważ jednak, w jaki sposób starają się działać firmy w różnych branżach. Niejednokrotnie cały swój biznes opierają o coś, czego inni nie mają w ogóle lub w niewielkiej skali:

 • bardzo szybka dostawa
 • gratisy dodawane do paczek
 • niezwykle korzystne kupony rabatowe
 • czynienie procesu unboxingu ciekawym

Są to pewne wartości, którymi nie cechują się wszyscy. Stąd też koniecznie musisz zainteresować się punktem drugim z niniejszego wpisu, mianowicie przyjrzeniem się konkurencji. Jestem pewien, że znajdziesz coś, czego nie mają, a czym Twój blog mógłby się charakteryzować.

7. Opracuj harmonogram publikowania treści.

Z takim pojęciem jak strategia blogowania ściśle wiąże się harmonogram publikacji treści.

Bartłomiej Kiljan w tekście poświęconym sposobom na szybkie pisanie treści wspomniał, iż wyrobienie sobie odpowiednie nawyku (a wręcz obowiązku) jest konieczne, by trzymać regularność.

O to właśnie chodzi – o wytworzenie swoistego „musu” pisania co pewien określony czas. Dzięki temu pisanie wejdzie Ci w krew, a także przyzwyczaisz czytelników do tego, że w danym dniu znajdą u Ciebie nowy tekst.

8. Zastanów się, co robić po opublikowaniu tekstu.

Swego czasu opublikowałem u nas tekst na ten temat: co robić po publikacji wpisu na blogu?

Można z niego wykrystalizować kilka porad:

 1. Zacznij od promocji w mediach społecznościowych, gdyż tym sposobem możesz dotrzeć do grup i osób konkretnie zainteresowanych Twoją tematyką.
 2. Spróbuj wykorzystać newsletter – mimo tego, że jest obecnie mocno niedoceniany, to mimo wszystko nadal ma sporą moc.
 3. Staraj się znaleźć grupy branżowe, które zrzeszają osoby potencjalnie zainteresowane tematami, na jakie się wypowiadasz.
 4. Dotrzyj także do osób, które są uznane i poważane w Twojej branży. Być może nawiążesz z nimi jakąś korzystną dla Ciebie współpracę.
 5. Zainteresuj się tematem tzw. link-buildingu, czyli zdobywaniem wartościowych linków prowadzących do Twojej strony (niekoniecznie do strony głównej, mogą one także prowadzić do poszczególnych artykułów).
 6. Niektórzy twórcy publikują swoje treści nie tylko w formie tekstowej. Nagrywają też np. podcasty lub tworzą infografiki. Wszystko po to, aby trafić do możliwie najszerszego grona odbiorców, ponieważ różni ludzie preferują różne typy treści.
 7. Dbaj o to, by regularnie sprawdzać statystyki (np. Google Analytics). Tylko w ten sposób zobaczysz, jak idzie poszczególnym tekstom. Dowiesz się również, co „chwyta”, a co nie.
 8. Jeśli na Twoim blogu dostępne są komentarze, odpowiadaj na nie. Regularnie, możliwie najszybciej i przede wszystkim rzeczowo.

Reasumując, właściwa strategia blogowania nie zakłada jedynie tego, co robić, zanim opublikuje się tekst, lecz także to, co robić po jego dodaniu.

9. Po prostu… pisz!

Jedną z największych bolączek blogerów jest to, że czasem brakuje im weny. Po prostu nie wiedzą, o czym pisać.

Jak to zwykle bywa, również i na ten temat powstał na naszym blogu dedykowany wpis: jak pisać teksty w sposób bardziej produktywny?

Jeśli kiedykolwiek natrafisz na swoistą „ścianę”, najszybciej przezwyciężysz to, po prostu pisząc.

Im dłużej będziesz się zastanawiać, im więcej wymówek będziesz sobie znajdować, im bardziej perfekcyjny tekst będziesz chciał napisać, tym wolniej się za to zabierzesz.

Najważniejsze jest to, aby po prostu zacząć. Pierwsze myśli przelane na papier (lub na edytor tekstowy) być może nie będą jakieś bardzo błyskotliwe, lecz zobaczysz, że przezwyciężysz to po kilkunastu zdaniach.

Na deser, czyli kilka słów o estetyce

Na sam koniec warto wspomnieć jeszcze o pewnej kwestii, bez której strategia blogowania nie istnieje.

Mowa o wyglądzie i użyteczności bloga.

Blog jest stroną internetową. Można go zatem dowolnie stylizować.

Pamiętaj, że jego główną osią są teksty. Czytelnicy muszą zatem brnąć przez nie możliwie najwygodniej.

To właśnie tu dochodzi do głosu prezencja pojedynczego wpisu blogowego.

Dołóż wszelkich starań, aby wyglądał estetycznie. Musi także zachęcać do czytania lub inaczej – po prostu nie przeszkadzać czytelnikom w tej czynności.

 • Niech wpis znajduje się na środku, a po bokach niech zawiera spore marginesy. Tym sposobem czytelnik w danym momencie będzie mógł się skupić jedynie na tekście.
 • Odpuść wszelkie elementy, które mogą czytelnika rozpraszać (typu „latające” okienko zapisu do newslettera).
 • Urozmaicaj tekst obrazami, aby wpis był różnorodny.
 • Odpowiednio dobierz fonty. Wysoki poziom czytelności tekstu to „podstawa podstaw”.
 • Dbaj o przyjemne dla oka formatowanie: nagłówki, listy numerowane i punktowane, pogrubienia, być może podkreślenia.
 • Zamieść pod danym wpisem sekcję, w którym znajdą się teksty powiązane z danym artykułem. Być może będą zatrzymywać czytelników Twojego bloga na dłużej.

Musisz mieć po prostu świadomość tego, że sam tekst (choć najważniejszy) to jednak nie wszystko. Istotna jest także forma jego prezencji, o co koniecznie musisz zadbać.

Czy coś takiego jak strategia blogowania w ogóle istnieje?

Oczywiście nie każdy musi mieć swoją strategię. Istnieją osoby, które za bardzo nie zastanawiają się nad całą „otoczką” blogowania. Po prostu dodają nowe teksty… i już.

Warto jednak opracować sobie coś takiego, jak strategia blogowania. Chociażby po to, aby tworzyć w sposób mający jakąś pewną strukturę, plan, zamysł.

Dzięki temu zapanujesz nad wszystkim czynnościami towarzyszącymi blogowaniu, a cały proces będzie po prostu przyjemny.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Pierwszy wpis na blogu – na co warto zwrócić uwagę?

Jaki powinien być pierwszy wpis na blogu? Na jakie kwestie warto zwrócić szczególną uwagę? Od czego zacząć? Poznaj nasze wskazówki na ten temat.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Regularność w blogowaniu – jak ją wypracować i utrzymać?

Dlaczego regularność w blogowaniu jest tak ważna? W jaki sposób ją wypracować, a następnie utrzymać przez kolejne lata? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Idealny artykuł na bloga – jak zadbać o tekst wpisu?

Jak zadbać o tekst wpisu, aby powstał idealny artykuł na bloga? Zapoznaj się z treścią tego poradnika, w którym szeroko omawiamy wspomniane zagadnienie.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zachęcić do czytania bloga? – 12 punktów do rozważenia

Jak zachęcić do czytania bloga różnymi zabiegami, które wpływają na aspekty wizualne treści. Sprawdź, jak zadbać o prezencję, która zwiększa czytelność.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Jak określić wartościowy content? – 7 wskazówek

Nie wiesz, jak określić wartościowy content? Dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi dowiesz się, w jaki sposób realnie ocenić wartość danej treści.