Strategie marketingowe e-commerce dla sklepów internetowych

strategie marketingowe e-commerce

Skoro czytasz ten tekst, to zakładam, że Twój sklep internetowy już działa. Potrzebne są Ci teraz różne, proste do wykonania i zarazem efektywne strategie marketingowe e-commerce.

Jeżeli tak, to ten wpis jest dla Ciebie!

Oto 5 pomysłów na strategie marketingowe e-commerce dla posiadaczy sklepów internetowych opartych o rozwiązanie WooCommerce. Jeżeli Twój sklep jest osadzony na innej platformie, podane strategie powinny nadal obowiązywać (choć być może trzeba będzie dokonać pewnych poprawek).

Zacznijmy od rozwiązań, które opierają się na dotychczasowych klientach.

Wzmocnij swoje SEO poprzez strategie marketingowe e-commerce

Niestety rzeczywistość jest taka, że o ile chcemy, aby nasi klienci udostępniali nasze produkty, to w większości przypadków linki do nich wyglądają wręcz okropnie.

Nie mają opisów ani zdjęć, a co gorsza zawierają błędną treść. Jeżeli nie wiesz, jak Twój produkt prezentuje się w mediach społecznościowych, to najprościej możesz sprawdzić to, wklejając link do produktu na swoim Facebooku lub w narzędziu Facebook Debugger:

  • Wklej przykładowy link do produktu ze swojego sklepu internetowego.
  • Kliknij „Debuguj”.
  • Facebook poinformuje Cię, jak wygląda podgląd Twojego produktu oraz jakie błędy należy poprawić.

Jeżeli nie wygląda to za dobrze, to warto zainstalować wtyczkę Yoast SEO. Nie zapomnij też o swoim dodatku, czyli o WooCommerce, ponieważ tutaj potrzeba zupełnie oddzielnej wtyczki Yoast SEO for Woocommerce. Po instalacji dodatku do WooCommerce podgląd (zdjęcie oraz tekst) Twoich produktów w mediach społecznościowych powinien być widoczny.

Strategie marketingowe e-commerce oraz content marketing

Chciałem umieścić ten punkt jako ostatni.

Dlaczego?

Sam po sobie wiem, że gdy czytam artykuł pokazujący strategie marketingowe e-commerce, gdzie pierwszy punkt traktuje o SEO, a później mamy content marketing, to automatycznie w głowie słyszę swój głos: „o rany… tyle roboty”.

Jednakże prawda jest taka, że im więcej napiszesz wartościowej treści (nowości, poradniki itp.), to tym łaskawiej Google będzie traktowało Twój sklep internetowy.

Nie umiem nawet w przybliżeniu ocenić, jak wiele razy widziałem dobre wpisy na Facebooku o interesujących mnie produktach. Marketingowcy zaczynają rozumieć, że wartościowe porady, artykuły czy newsy napędzają zaangażowanie starej i nowej klienteli.

Po przeczytaniu takiego artykułu w naszych głowach rodzą się myśli: „czy potrzebny jest mi np. ten laptop?”, „a może kupię…”. Automatycznie zaczynasz zapamiętywać stronę, gdzie przeczytałeś o nim. Często są to blogi z linkami afiliacyjnymi lub po prostu blog sprzedawcy.

Po przejrzeniu już całej lektury przechodzisz na YouTube i szukasz recenzji produktu i coraz bardziej się nakręcasz.

Nie jest tak?

Co tu dużo mówić, dzięki dobremu artykułowi internauci często kupują impulsywnie, a w branży ecommerce właśnie o to chodzi.

Dobry artykuł zostanie zapamiętany razem z opisującym go produktem, który być może zostanie dalej udostępniony lub polecony następnej osobie.

Video marketing – strategie marketingowe e-commerce

Wiem. Myśląc „wideo”, mówisz: „za dużo roboty, kiedyś wstawiałem i nagrywałem filmiki na YouTube, ale nic to nie dało”.

Jednakże zgaduję, że nigdy nie słyszałeś o czymś takim jak strona internetowa z funkcjami sklepu… w zwykłym wideo.

Więcej przeczytasz na stronie Sell with WP. Gorąco polecam!

Stworzyli oni coś niezwykle ciekawego, czyli kupowanie produktu w miarę oglądania krótkiego filmiku. Nie musisz posiadać WooCommerce lub PrestaShop, wystarczy, że umieścisz na swojej stronie odpowiednie wideo.

Nigdy nie widziałeś takiej usługi? Bądź pierwszy i ją przetestuj!

Podziękujesz mi później.

Strategie marketingowe e-commerce – opinie i social media

Byłoby idealnie, gdyby Twoi klienci, którzy są zadowoleni z zakupionego produktu, mogliby napisać opinię i jednocześnie podzielić się nią na swoim Facebooku i Twitterze.

Cóż, można wdrożyć taką funkcję dzięki wtyczce do WooCommerce o nazwie WP Social.

Będę teraz z Tobą szczery. Wiem, że kosztuje ona niemało, ale obejrzyj demo. Wtyczka ma prawie 100 różnych ekranów z ustawieniami! Dodatkowo z powodzeniem wdrożyliśmy ten system dla jednego z naszych klientów, a dokumentacja tej wtyczki jest wręcz genialna. Co, jako developerzy, bardzo doceniamy.

Jeżeli szukasz integracji z mediami społecznościowymi i myślisz o tym bardzo poważnie, to warto przetestować tę wtyczkę do WooCommerce.

Strategie marketingowe e-commerce – nie zapominaj o starych klientach!

Oto co wiadomo o klientach w sklepach internetowych.

Im więcej kupują, tym bardziej czują się związani z Twoim sklepem internetowym. Im bardziej są związani, tym chętniej dzielą się opinią, nowymi produktami i wpisami ze swoimi przyjaciółmi.

Co więcej, gdy Twój produkt przypadnie do gustu wpływowym blogerom, to uwierz mi, że nie omieszkają oni wspomnieć o nim na swoich blogach.

Przykład?

Stojak na słuchawki Razer, cena 139 zł. Niech któryś ze znanych gamerów pokaże na streamie, że taki posiada i go poleci.

Jestem pewien, że tego samego dnia publiczność kupi ich naprawdę dużo. Nawet wtedy, gdy widzowie nie potrzebują takiego czegoś jak stojak na słuchawki.

Ale przejdźmy już do sedna tego punktu. Biorąc pod uwagę, że ostatnia strategia marketingowa ecommerce zwraca się do starych klientów, którzy zrobili już pokaźne zakupy w Twoim sklepie internetowym, to nie zapomnij nagrodzić ich rabatem lub gratisem za kolejne zakupy.

Możesz zaproponować im program lojalnościowy w WooCommerce. WooCommerce nazywa to nagrodami i punktami.

Ten dodatek do WooCommerce pomoże Ci określić, jak dużo klient musi wydać na zakupy w Twoim sklepie internetowym, aby uzyskać rabat lub gratis. Jest to już dosyć często spotykany system, aby przekonać wartościowego klienta do zbierania punktów i dalszych zakupów, a co za tym idzie – do nowych zniżek, gratisów i tak dalej.

Wspomniałem już wcześniej o współpracy z osobami znanymi w internecie. Jeżeli sami tego nie zrobią, to warto ich zidentyfikować i zaprosić do programu afiliacyjnego.

Oczywiście istnieje kolejny dodatek do WooCommerce, który pomoże Ci wdrożyć taki system bez znajomości języków programowania.

Będziesz zdziwiony, jak ktoś nawet średnio znany w internecie może napędzić sprzedaż.

Jeżeli prawie każdy szanujący się sklep internetowy ma taki program afiliacyjny, to może warto spróbować?

Zdaję sobie sprawę z tego, że kilka spośród wtyczek, które poleciłem, jest płatnych. Jednak w pewnym momencie rozwoju swojego sklepu internetowego będziesz ich potrzebował i nie mówię tutaj tylko o dodatkowych opcjach, ale i o wsparciu developera, który musi Ci pomóc, jeżeli coś nie działa jak trzeba.

Jaką rolę odgrywają strategie marketingowe e-commerce?

Dzisiaj przedstawiłem Ci strategie marketingowe e-commerce, które według mnie są warte uwagi i nie kosztują wiele.

Jedne są innowacyjne (jak sklep internetowy w wideo), a drugie standardowe – jak pamięć o SEO i mediach społecznościowych oraz zwykły content marketing.

Jednakże każda z nich ma na celu zwiększenie Twoich zysków i poszerzenie grona klientów.

Znasz jeszcze jakieś inne ciekawe strategie marketingowe e-commerce, o których warto wspomnieć? Podziel się swoją wiedzą w sekcji komentarzy.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Jakub Ozorowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.