Strona firmowa na WordPress, czyli CMS dla biznesu

Strona firmowa na WordPress, czyli CMS dla biznesu

Na samym wstępie stawiam tezę: WordPress to świetny CMS dla biznesu. Naturalnie, każdy z systemów zarządzania treścią ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Nie dziwi więc fakt istnienia na rynku wielu innych rozwiązań prócz WordPressa, wśród których z pewnością wyróżniają się choćby Joomla i Drupal. Jednak dlaczego strona firmowa na WordPress okazuje się doskonałym wyborem? Rzućmy okiem na kilka faktów:

 • niemal 1/4 wszystkich stron internetowych korzysta z WordPressa (źródło)
 • udział WordPressa wśród stron zbudowanych na podstawie systemu CMS wynosi niemal 60% (źródło)
 • fraza „WordPress” wyszukiwana jest w wyszukiwarce Google każdego miesiąca prawie 40 milionów razy (źródło)

Powyższe statystyki robią wrażenie, prawda? Jednak to tylko mała cząstka interesujących faktów na temat WordPressa. Jeżeli interesuje Cię większa ilość informacji na temat tego najpopularniejszego systemu zarządzania treścią, pod tym adresem znajdziesz o wiele więcej podobnych statystyk.

W porządku, jednak w jaki sposób powyższe informacje przekładają się na fakt, iż WordPress to świetny CMS dla biznesu? Spieszę z wyjaśnieniami. Poznaj powody, dla których strona firmowa na WordPress to doskonały wybór.

Strona firmowa na WordPress – 10 powodów:

1. Jest darmowy.

O ile firmy już na samym starcie mające ogromne aspiracje nie przejmują się zbytnio tym faktem, o tyle dla firm z małego biznesu jest to bardzo ważny argument. Tak, sam WordPress jest w pełni darmowy.

Oczywiście, aby strona internetowa mogła działać, trzeba dokupić do niej także hosting (ponieważ jej pliki muszą być gdzieś przechowywane) oraz domenę (aby móc korzystać z wybranego przez siebie adresu). Jednakże po spełnieniu tych warunków droga jest bardzo prosta. Wystarczy wejść na oficjalną stronę WordPressa i pobrać z niej wymagane pliki, a następnie przeprowadzić prosty proces instalacji, który powinien zająć dosłownie kilka minut.

Co później? Nic, strona internetowa już działa. System zarządzania treścią jest gotowy. Od tej pory można robić wszystko, na co ma się ochotę. WordPress jest systemem open source, co oznacza, że możemy go dowolnie modyfikować.

2. Można go dostosować do swoich potrzeb.

Jak widać, ostatnie zdanie w poprzednim punkcie wskazuje na kolejny atut WordPressa. Mnogość gotowych wtyczek oraz motywów sprawia, że dzięki nim możemy rozbudować stronę o wymagane funkcjonalności, a także osiągnąć wymarzony wygląd serwisu.

WordPress ilość wtyczek

44 tysiące wtyczek pobrano ponad 1,2 miliarda razy. Robi wrażenie.

Największą zaletą WordPressa jest ogromna ilość wtyczek (zwanych także pluginami i rozszerzeniami), dzięki którym można rozszerzać możliwości serwisu internetowego. To właśnie dlatego jest to świetny CMS dla biznesu.

Chcesz posiadać na swojej stronie sklep internetowy dzięki WooCommerce? W atrakcyjny sposób przedstawić swoje cenniki? Dać możliwość oceniania własnych produktów? Nie ma najmniejszego problemu. Wśród wtyczek znajdujących się w repozytorium na pewno da się znaleźć taką, która odpowiada Twoim potrzebom. Jednak jeżeli jakimś cudem takowej nie będzie, nic straconego. Społeczność WordPressa jest na tyle szeroka, że bez najmniejszego problemu da się znaleźć programistę, który stworzy dodatek spełniający Twoje wymagania.

Gotowe motywy do WordPressa

Dla WordPressa dostępnych jest kilka tysięcy gotowych, darmowych motywów.

Kolejna kluczowa zaleta WordPressa to motywy.

Jest to dobra okazja do wyjaśnienia różnicy między motywem a szablonem. Wiele osób niestety myli oba pojęcia, choć zdaję sobie sprawę z tego, iż w zdecydowanej większości przypadków nieświadomie.
Szablon (po angielsku template) to pojedynczy plik o rozszerzeniu .php, który definiuje to, w jaki sposób użytkownikom wyświetla się konkretna podstrona (np. kontaktu) lub jej sekcja (np. komentarze pod wpisem). Z kolei motyw (po angielsku theme) to zbiór szablonów, który łączy je w jedną paczkę.
Stąd też w WordPressie instalujemy całe motywy, które składają się z poszczególnych szablonów.

Motywy są niezwykle ważną częścią WordPressa, ponieważ nadają określony wygląd stronie internetowej. Co ważne, możemy zmienić prezencję własnego serwisu dosłownie poprzez kilka kliknięć. Motywy aktywuje się lub dezaktywuje poprzez jeden przycisk.

Autorzy motywów bardzo często wyposażają je w zaawansowane panele administracyjne, które w intuicyjny sposób umożliwiają zmianę wyglądu prawie każdego aspektu strony internetowej. Mam tu na myśli np. kolorystykę serwisu, zastosowane czcionki, szerokość sekcji itp. itd. Można wymieniać w nieskończoność.

3. Posiada szerokie wsparcie techniczne.

Forum WordPress

Spójrz na powyższy obrazek. Ukazuje on spis działów (a co za tym idzie, widać też łączną ilość tematów oraz postów), które zostały zamieszczone na forum anglojęzycznym WordPressa (po lewej stronie) oraz na forum polskojęzycznym (po prawej stronie). Forum anglojęzyczne składa się (na ten moment!) z ponad siedmiu milionów wiadomości. Polskie forum nie jest co prawda aż tak popularne (prawie 60 000 postów), jednak i tam można znaleźć przydatne wskazówki na różne tematy, jeżeli występuje jakiś problem.

To właśnie dlatego strona firmowa na WordPress jest dobrym wyborem. Jeżeli mamy z czymkolwiek problem, wystarczy zadać pytanie na forum. Społeczność jest tak rozbudowana i składa się z tak dużej ilości pasjonatów WordPressa, że istnieje spora szansa na to, że ktoś nam odpowie.

Sprawa ma się jeszcze lepiej, gdy mamy problem z jakąś wtyczką lub motywem. Autorzy tych dodatków bardzo często przykładają ogromną wagę do supportu. Starają się dawać jak największe wsparcie użytkownikom oraz rozwiewać ich wątpliwości. Jest to całkiem naturalne działanie. Dodatki do WordPressa można oceniać, przyznając im gwiazdki. Autorom (nie wszystkim, co prawda, ale dużej części) zależy na tym, aby ich produkty były znane i doceniane.

Co w przypadku, gdy problem dotyczy wtyczki lub motywu premium? W większości przypadków po zakupieniu jakiegoś dodatku autorzy przyznają darmowe wsparcie na dany okres, np. na pół roku. Wtedy możemy być pewni, że jakikolwiek nasz problem zostanie rozwiązany w miarę szybko.

Społeczność WordPressa działa też w wielu innych miejscach. Przykładem mogą być, a jakże, grupy na Facebooku. WordPress Polska oraz WordPress PL to największe z nich, jeżeli chodzi o rynek polski.

4. Służy nie tylko do blogowania.

Motyw WooCommerce - sklep internetowy

WordPress to również CMS dla biznesu, więc sklep internetowy na tej platformie nie jest żadnym problemem.

Dlaczego wspomniałem o tym, iż WordPress „służy nie tylko do blogowania”? Cóż, pierwotnie system ten miał ułatwiać zadanie prowadzenia strony właśnie blogerom. Jednak z czasem rozrósł się na tyle mocno, że stał się bardzo uniwersalnym rozwiązaniem.

Niecały miesiąc temu na naszym blogu pojawił się wpis o możliwościach stron internetowych z WordPress. Dzięki tej platformie możesz posiadać serwis będący:

 • blogiem osobistym
 • typowo informacyjną stroną firmową
 • sklepem internetowym
 • encyklopedią
 • portalem społecznościowym

Co ciekawe, powyższe przykłady to jedynie część spośród możliwości, które są w Twoim zasięgu. Ograniczeniem jest tak naprawdę tylko i wyłącznie wyobraźnia. Dlaczego? Ponieważ spośród już dostępnych wtyczek i motywów można zbudować właściwie wszystko. Jeżeli jednak znajdzie się jakiś wyjątek, to znajdzie się też osoba, która określoną (idealnie dostosowaną do potrzeb) funkcjonalność będzie mogła wykonać. Ograniczeniem jest wtedy tylko i wyłącznie budżet przeznaczony na realizację projektu.

5. Jest bezpieczny.

Punkt ten jest nieco kontrowersyjny, ponieważ właściwie nigdzie nie ma rozwiązań idealnych. Jeżeli ktoś dane oprogramowanie stworzył, to znajdzie się też osoba, która będzie mogła je złamać. Tym bardziej że WordPress będąc najpopularniejszym systemem CMS, budzi proporcjonalnie duże zainteresowanie ze strony osób mających nieczyste intencje.

Aczkolwiek wspomnieć trzeba o tym, że WordPress sam w sobie serwuje sporo mechanizmów ochronnych. Są nim chociażby aktualizacje. Przestarzałe wtyczki i motywy to jedne z najczęstszych przyczyn ataków na strony internetowe, niezależnie od tego, o jaką platformę oparty jest serwis. WordPress automatycznie powiadamia o dostępności aktualizacji, dzięki czemu nie ma takiej możliwości, aby przeoczyć istotne usprawnienia zarówno dodatków do systemu, jak i samego „korzenia” CMS-a.

Wordfence - wtyczka do bezpieczeństwa

Wordfence Security to bardzo popularny plugin odpowiedzialny za wzmocnienie ochrony strony internetowej opartej o WordPressa. Skanuje wrażliwe miejsca, blokuje niechciane IP, wzmacnia ekran logowania oraz ma funkcję firewalla. To jedynie fragmenty jego możliwości.

Sami autorzy WordPressa w tym artykule podrzucają solidną garść porad związanych z bezpieczeństwem strony internetowej. Część z nich warto jest stosować nawet wtedy, gdy Twoja strona nie jest oparta o WordPressa:

 • ogranicz dostęp do miejsc poufnych (nadaj go tylko zaufanym współpracownikom)
 • zadbaj o bezpieczeństwo urządzenia, za którego pośrednictwem zarządzasz stroną
 • stale aktualizuj WordPressa i dodatki do niego
 • korzystaj z usług sprawdzonego hostingu
 • działaj tylko w zaufanej sieci internetowej
 • używaj trudnych do złamania haseł
 • nadawaj skomplikowane prefiksy dla nazw tabel w bazie danych
 • wykonuj kopie zapasowe plików i bazy danych
 • monitoruj aktywność na stronie internetowej

Przydany okaże się również poradnik WPBeginner.

Jak widać, można dbać o bezpieczeństwo własnej strony internetowej na wiele sposobów.

6. Może służyć jako platforma e-commerce.

WordPress poprzez rozszerzenie go o dodatek WooCommerce może zyskać funkcjonalności sklepu internetowego.

Motyw Divi

Motyw o nazwie Divi (autorstwa Elegant Themes) jest bardzo często wykorzystywany przez różne sklepy internetowe.

Działa to na takiej zasadzie, iż mając dotychczas np. jedynie czysto informacyjną stronę firmową, pojawia się dodatkowa podstrona o nazwie „Sklep”. Po jej odwiedzeniu ukazują się typowe sekcje sklepu internetowego: lista produktów, spis kategorii, polecane przedmioty itp. To, co chcesz w tym miejscu wyświetlić, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Ilość funkcjonalności WooCommerce, tak samo, jak i opcji całego WordPressa, jest nieograniczona. Koszyk, systemy kuponów rabatowych, różne rodzaje płatności, sposoby dostawy, realizacja usług na zasadzie abonamentu – wszystko to da się osiągnąć. Część z tych funkcji jest już dostępna w WooCommerce domyślnie, inne z kolei należy wdrożyć poprzez zainstalowanie odpowiednich wtyczek, jeszcze inne da się zaprogramować od zera. Wielofunkcyjność całego WordPressa przekłada się na niezliczone możliwości jego wtyczek, z WooCommerce włącznie.

7. Jest łatwy w obsłudze.

Strona firmowa na WordPress jest dobrym wyborem również dzięki intuicyjności tego systemu CMS.

Fragment kokpitu WordPressa

Jak widać na powyższej grafice, niemal wszystko da się „wyklikać” w panelu administracyjnym. Przykładowo, sekcja „Wpisy” pozwala na zarządzanie wszystkim, co dotyczy funkcjonalności bloga (treść wpisów, kategorie, tagi). „Media” umożliwia organizowanie m.in. grafik oraz filmów. Z kolei sekcja „Strony” odpowiada za zarządzanie wszystkimi podstronami strony internetowej. WordPress domyślnie ma kilkanaście takich sekcji, jednak wraz z rozwojem serwisu zwiększa się także możliwość konfiguracji całej witryny.

Co w przypadku, gdy jakieś funkcjonalności są „zaszyte” we wtyczce lub w motywie i nie da się ich w prosty sposób zmienić z poziomu panelu administracyjnego? Odpowiedź jest prosta: wsparcie. Oferują je zarówno zwykli użytkownicy WordPressa (np. na oficjalnym forum), autorzy wtyczek, jak i programiści, którzy mogą odpowiednio zmodyfikować konkretne funkcjonalności tak, aby realizowały one nasze potrzeby (oczywiście odpłatnie).

Strukturę WordPressa można bardzo uprościć do roli klocków, z których jest on zbudowany. W większości przypadków sami możemy nowe „klocki” (wtyczki, motywy) bezproblemowo dodawać, modyfikować i usuwać. Jeżeli jednak nie jesteśmy w stanie zrobić tego samodzielnie, z pewnością znajdą się osoby, które zrobią to za nas.

Tak, to właśnie uniwersalność oraz prostota obsługi czynią WordPressa tak popularnym.

8. Ma szerokie możliwości integracji.

System ten da się w prosty sposób integrować z innymi usługami. Jest to kolejny dowód świadczący o tym, że strona firmowa na WordPress to strzał w dziesiątkę. Dlaczego?

MailChimp - jakie ma funkcje?

Powyższa grafika prezentuje przykładowy ekran usługi MailChimp (dokładniej są to statystyki dotyczące konkretnej listy adresów e-mail). Dzięki temu narzędziu możemy w prosty i intuicyjny sposób wysyłać wiadomości e-mail wszystkim tym osobom, które subskrybują nasz newsletter. Pojawia się pytanie: w jaki sposób połączyć WordPressa z MailChimpem?

Odpowiedź brzmi, tak jak w większości przypadków: wtyczką, a dokładniej rzecz biorąc – poprzez np. MailChimp for WordPress. Wystarczy zalogować się na swoje konto w serwisie MailChimp oraz pobrać unikalny klucz. Następnie, wspomniany klucz wklejamy w odpowiednie okienko w naszym WordPressie. Obie usługi są już powiązane.

Naturalnie, powyższy przykład jest dość sporym uproszczeniem. Jednakże wniosek z niego jest bardzo prosty: WordPress jest bardzo łatwo konfigurowalny właśnie dzięki wtyczkom. Dostarczają one wymagane funkcjonalności nawet w kwestii łączenia naszej strony internetowej z różnymi zewnętrznymi, domyślnie niezależnymi od naszego serwisu, usługami. Twórcom zewnętrznych narzędzi bardzo zależy na tym, aby serwować użytkownikom gotowe wtyczki integrujące. Właśnie dlatego, że WordPress to świetny CMS dla biznesu.

9. Jest przyjazny dla urządzeń mobilnych.

Każda strona firmowa na WordPress wręcz musi być dostosowana do urządzeń przenośnych. Z racji wielu tysięcy dostępnych motywów, zdecydowana większość z nich jest w pełni responsywna. Autorzy motywów zdają sobie sprawę z tego, iż zasady RWD są fundamentalne w dzisiejszych czasach, więc stosują je w tworzonych przez siebie pracach.

Responsywny panel administracyjny WordPress

Rzuć też okiem na powyższy obrazek. Jak widać, panel administracyjny WordPressa również jest responsywny. Bezproblemowo da się zarządzać całą stroną internetową z poziomu smartfona lub tabletu.

Skoro poruszyłem temat stron internetowych dostosowanych do urządzeń mobilnych, przeczytaj jeden z naszych ostatnich wpisów na temat tego, jaką stronę wybrać – responsywną, czy też mobilną. Być może dobrym rozwiązaniem będzie też zdecydowanie się na oddzielną, dedykowaną aplikację?

10. Jest doceniany przez Google.

Dlaczego Google docenia WordPressa? Zanim rozwinę ten temat, spójrzmy na poniższy zrzut ekranu:

Matt Cutts WordPress

Pochodzi on z bloga Matta Cuttsa, czyli jednej z największych ikon firmy Google ostatnich lat. Jak widać, sam Cutts korzysta z WordPressa na własnym blogu. Cóż, dla wielu osób fakt ten może nie mieć żadnego znaczenia. Jednak trzeba pamiętać o tym, że Matt Cutts jeszcze nie tak dawno był swego rodzaju głosem Google w sprawach dotyczących SEO. Skoro on używa WordPressa, to być może coś jest na rzeczy.

WordPress to doskonały CMS dla biznesu również dzięki wielu możliwościom konfiguracyjnym w kwestii SEO. Ich mnogość wynika, jak zresztą wszystkie inne zalety, z popularności tego systemu CMS.

WordPress już domyślnie pozwala na prostą konfigurację istotnych z punktu widzenia pozycjonowania kwestii:

 • możliwość zablokowania dostępu do strony robotom Google
 • zarządzanie strukturą adresów URL
 • ustawienie kategorii domyślnej dla wpisów (włącznie z URL tej kategorii)

O wiele więcej funkcji można, tak jak zwykle, wdrożyć przy pomocy wtyczek.

Wtyczka SEO Yoast

Wtyczka Yoast SEO uchodzi za najlepsze rozszerzenie, dzięki któremu w prosty sposób samodzielnie skonfigurujesz dużą ilość kwestii dotyczących SEO. Należy jednak zachować ostrożność podczas konfiguracji tej wtyczki, ponieważ mimo wszystko można narobić sobie więcej szkód, niż korzyści w przypadku edycji pól, których znaczenia i wagi nie znasz.

Strona firmowa na WordPress, czyli CMS dla biznesu – podsumowanie

Rzućmy okiem na szybkie streszczenie niniejszego wpisu. Strona firmowa na WordPress to bardzo dobry wybór, ponieważ:

 1. Sam WordPress jest w pełni darmowy. Istnieje oczywiście wiele płatnych dodatków, jednak nikt nie zmusza do korzystania z nich.
 2. Jest bardzo elastyczny. Mnogość wtyczek powoduje, że można mieć na swojej stronie internetowej niemal każdą funkcjonalność.
 3. W razie problemów, społeczność WordPressa jest na tyle szeroka, że bez problemu można znaleźć odpowiedź na każde pytanie.
 4. Strona firmowa na WordPress to świetne rozwiązanie. System ten absolutnie nie musi służyć do blogowania, możesz uczynić z niego serwis dowolnego typu.
 5. Istnieje dużo metod, dzięki którym możesz dodatkowo zabezpieczyć swoją stronę internetową opartą o CMS WordPress.
 6. Jeżeli chcesz utworzyć sklep internetowy na podstawie WordPressa – nie ma najmniejszego problemu, WooCommerce przychodzi wtedy z pomocą.
 7. WordPress jest bardzo łatwy w obsłudze. Korzystają z niego zarówno wielkie korporacje, jak i kilkunastoletnie blogerki.
 8. Da się go zintegrować z wieloma usługami zewnętrznymi.
 9. WordPress to system CMS przyjazny dla użytkowników mobilnych.
 10. Na podstawie WordPressa da się stworzyć serwis, który będzie osiągał wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania dla poszczególnych fraz.

Mam nadzieję, że powyższe argumenty przekonały Cię do tego, iż strona firmowa na WordPress to świetne rozwiązanie. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania lub nie zgadzasz się z jakąś kwestią – podziel się z nami swoją opinią w komentarzach. Zachęcamy do dyskusji!

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Wojciech Władziński

  Świetny artykuł!

  Odpowiedz
 2. Janusz Kamiński

  Bardzo ciekawy artykuł, który odpowiada na wszystkie pytania podstawowe: dlaczego wybrać WordPress?

  Odpowiedz
 3. Wicieprzygoda

  Bardzo interesujący artykuł. A jak to jest z motywami dostępnymi w repozytorium WordPressa. Czy można je bez przeszkód używać na firmowej stronie ?

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za opinię. 🙂 Pewnie, śmiało można je wykorzystywać zarówno w komercyjnych, jak i w niekomercyjnych projektach.

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.