Strona internetowa dla architekta – 7 kwestii, których nie możesz pominąć

Strona internetowa dla architekta - 9 kwestii, których nie możesz pominąć

Jaka cecha wspólna łączy fotografa, malarza, wizażystę, grafika komputerowego oraz tytułowego architekta?

Wszystkie wspomniane profesje zajmują się tworzeniem. Osoby przynależące do wyżej wymienionych zawodów oceniane są przez innych na podstawie ich własnych dzieł.

Dlatego też nie bez znaczenia jest strona internetowa dla architekta – zarówno jej zawartość, wygląd, jak i ogólna mechanika. Architekt, chcąc pokazać światu swoje umiejętności, po prostu musi odpowiednio je zaprezentować. Tak, aby potencjalny klient po obejrzeniu portfolio pomyślał sobie: „wow, biorę go!”.

Koniecznie trzeba pamiętać o tym, że architekt jest zawodem interdyscyplinarnym. Architektura wnętrz, krajobrazu – aby płynnie poruszać się w jakiejkolwiek z tych dziedzin, trzeba łączyć w sobie wiele cech. Od umiejętności inżynierskich, poprzez dryg artystyczny, na zdolnościach socjologicznych kończąc.

Wszystko to musi wyrażać wspomniana już strona internetowa dla architekta.

Strona internetowa dla architekta – co warto jest na niej uwzględnić?

1. Oprzyj stronę o system zarządzania treścią (CMS).

System zarządzania treścią, bardzo obrazowo ujmując, jest zestawem narzędzi, dzięki którym można zarządzać swoją własną stroną internetową. Zmieniać, dodawać i usuwać wszelkie teksty, zdjęcia oraz inne elementy.

Strona internetowa dla architekta wręcz musi go posiadać z uwagi na to, że taki system po prostu ułatwia życie.

Logiczne jest to, że raz na jakiś czas każdy architekt będzie chciał nanieść zmiany na swoją stronę internetową, najczęściej dotyczące np. nowego wykonanego przez niego projektu.

Dlatego też polecam oparcie strony internetowej o system WordPress, czyli najpopularniejsze tego typu rozwiązanie na świecie. Mając go na pokładzie, samodzielnie poprowadzisz własny serwis – bez potrzeby angażowania programistów w absolutnie każde zadanie, oszczędzając tym samym nie tylko czas, ale również pieniądze.

2. Postaw na elegancję i schludność.

O ile kilkanaście lat temu strony internetowe swoim wyglądem przypominały choinki, o tyle obecne czasy są zupełnie inne. Idziemy w kierunku użyteczności, wygody i estetyki.

Minimalizm jest w cenie. Pozwala na całkowite pozbycie się elementów nieposiadających większego znaczenia. Kładzie nacisk na umieszczanie na stronach internetowych tylko tego, co jest istotne z punktu widzenia użytkowników.

Użytkowników, których wrażenia, jakie odnoszą z przeglądania Twojej strony internetowej, mogą przekuć się w wykonanie ważnej dla Ciebie akcji, np. na zadzwonienie pod Twój numer telefonu.

Staraj się zatem ograniczać rodzaje elementów, jakie występują na Twojej stronie internetowej tylko do tych, które faktycznie mogą mieć jakąś wartość.

3. Nie przekombinuj z niektórymi rozwiązaniami.

Osoby pracujące w jakiejkolwiek branży kreatywnej bardzo często chcą udowodnić wszystkim wszem wobec, że ich kreatywność nie zna granic.

Bardzo dobrze, gdyż taka cecha jest niezwykle przydatna.

Pamiętaj jednak o tym, że strona internetowa dla architekta musi być przede wszystkim użyteczna.

Wszelkie nietypowe i w bardzo mocny sposób łamiące przyjęte konwencje rozwiązania niestety będą wzbudzały wśród użytkowników uczucie zagubienia.

Szerokie pole manewru masz w sekcji z projektami, gdzie możesz zaprezentować nawet najbardziej nietypowe rozwiązania. Jeśli chodzi o rozmieszczenie elementów na stronie internetowej i ogólnie o nawigację, postaw na sprawdzone sposoby.

Więcej na ten temat przeczytasz w moim tekście o projektowaniu skutecznej nawigacji na stronach internetowych.

4. Pamiętaj, że nikt Cię nie odnajdzie bez odpowiedniej promocji.

Niczym mantrę powtarzam, że nawet najlepszy twórca, tworząc jedynie „do szuflady”, nigdy nie stanie się rozpoznawalny.

Ba, nawet samo posiadanie własnej strony internetowej nie sprawi, że wszyscy nagle zaczną się do Ciebie dobijać drzwiami i oknami.

Strona internetowa dla architekta musi być właściwie eksponowana. Pozycjonowanie, Google Ads, reklama na Facebooku oraz w innych miejscach – sposobów na promocję strony internetowej jest multum.

Koniecznie wydziel w swoim budżecie odpowiedni jego ułamek, który każdego miesiąca jesteś w stanie przeznaczać na promocję swoich usług.

Rzuć również okiem na jeden z tekstów Jakuba Ozorowskiego, który został opublikowany na łamach naszego bloga: jak reklamować się w internecie?

5. Powiedz „nie” stronie typu one-page.

Strona typu one-page nie zawiera podstron. Cała treść znajduje się wyłącznie na stronie głównej, gdzie nawigacja odbywa się w sposób pionowy. Wybieranie poszczególnych sekcji w menu powoduje, że strona „jeździ” w pionie, ukazując odpowiednie sekcje.

Takie strony, odpowiednio zaprojektowane, są bardzo przejrzyste. Treść jest po prostu skondensowana w jednym miejscu.

Jednakże tego typu strony mają również ogromną wadę – brak rozbudowanej treści. Zazwyczaj ogranicza się ona do kilku lub kilkunastu grafik oraz do co najwyżej kilkuset słów znajdujących się w obrębie całej witryny.

Taka strona może być skutecznie promowana reklamami na Facebooku oraz za pośrednictwem Google Ads, lecz niestety pozycjonowanie nie przyniesie żadnych efektów.

Dlaczego? Dowiesz się tego z kolejnego punktu tego tekstu.

6. Prowadź bloga.

Wyszukiwarka Google ma sporo kryteriów, po których ocenia, czy dana strona internetowa powinna znaleźć się wyżej wśród wyników wyszukiwania od innej.

Jednym z głównych jest ilość i jakość treści. Posiadając tylko i wyłącznie jedną podstronę (czyli stronę główną), jeśli masz serwis typu one-page, siłą rzeczy treści będziesz mieć tyle, co kot napłakał.

Dlatego też postaw na stronę o normalnej, standardowej konstrukcji. Niech ma różne podstrony, odpowiadające konkretnym funkcjom.

Doskonałym pomysłem jest także prowadzenie tematycznego bloga, za którego pośrednictwem możesz dzielić się wiedzą z osobami, które będą odwiedzały Twoją stronę internetową. Nie tylko da im to powód do regularnego jej odwiedzania, lecz także sprawi, że Twoje treści będą eksponowane wśród wyników wyszukiwania.

Dzięki temu zyskasz nieporównywalnie większy ruch w stosunku do tego, jaki może generować prosta strona one-page.

Zachęcam również do zapoznania się z moim archiwalnym wpisem: wady i zalety blogowania.

7. Nawołuj do nawiązania kontaktu z Tobą.

Strona internetowa dla architekta musi mieć jakiś cel. Najlepszym z nich jest nawiązanie kontaktu z Tobą. Osobiście, telefonicznie, mailowo – opcji masz sporo.

W końcu po coś prowadzisz własną witrynę i pokazujesz na niej swoje prace. Chcesz, aby odwiedzający stawali się najpierw potencjalnymi klientami, a później już realnymi.

Zatem rób wszystko, aby ich do tego namawiać. W odpowiednich miejscach (np. na końcu podstrony) zamieszczaj szerokie i rzucające się w oczy sekcje, gdzie znajdzie się tekst zachęcający do podjęcia się współpracy. Najlepiej z przyciskiem, który będzie przenosił do podstrony „Kontakt” lub nawet bezpośrednio wybierał numer telefonu (opcja przydatna zwłaszcza wtedy, gdy ktoś przegląda witrynę za pomocą smartfona).

Dużo więcej informacji na ten temat poznasz dzięki jednemu z moich wpisów o umiejętnym eksponowaniu danych kontaktowych.

Jak istotna jest strona internetowa dla architekta?

Skuteczna strona internetowa dla architekta przede wszystkim konwertuje, czyli sprawia, że możliwie najwięcej osób, które ją odwiedzają, nawiązuje z Tobą kontakt.

Wtedy Twoja działalność w sieci ma jakikolwiek sens. Brak generowania zainteresowania jest jedynie stratą czasu oraz ostatecznie zysku, gdyż nie podejmujesz się projektów, które w innej sytuacji byłyby Ci zlecane drogą internetową.

Spraw zatem, aby Twoja strona internetowa dla architekta była przede wszystkim przyjazna użytkownikom. Sami podziękują Ci za to zwiększonym zainteresowaniem.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.