Strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa – o czym warto pamiętać?

Strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa - o czym warto pamiętać?

Niezbyt dużym firmom, a w szczególności mikroprzedsiębiorstwom, ciężko jest się obecnie przebić w sieci.

Niemal w każdej branży istnieje ogromna konkurencja. Czy da się coś z tym zrobić?

Nie da się ukryć, że początki zawsze są trudne, lecz postawienie na właściwe wzorce na samym starcie będzie procentowało po kilku miesiącach.

Mam na myśli przede wszystkim to, jak powinna wyglądać strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa.

Poniżej znajdziesz dziesięć porad w kontekście tego, co warto jest na takiej stronie zamieścić, aby przyniosło oczekiwane rezultaty.

Skuteczna strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa – 10 wskazówek

1. Zadbaj o swoją własną, profesjonalną domenę.

Krótka piłka: adres Twojej strony internetowej według wzorca nazwafirmy.pl w zdecydowanej większości przypadków będzie najlepszym wyborem.

Co więcej, im wspomniany adres będzie krótszy, tym lepiej. Taka nazwa jest po prostu poręczna, łatwo jest się nią posługiwać, wymawiać, a także zapamiętać.

Owszem, można rozważyć również końcówki inne niż „.pl” (a także zastosowanie w adresie jakiegoś słowa kluczowego zamiast nazwy firmy), lecz taki wybór powinien być solidnie umotywowany jakimś konkretnym powodem.

Dużo więcej na ten temat dowiesz się z innego mojego tekstu: jak wybrać domenę?

2. Zaopatrz się w dobry hosting i certyfikat SSL.

Kolejny krok to postawienie na właściwą firmę hostingową. Najlepiej nie taką, która ma dobrą ekspozycję w wyszukiwarce, a taką, której jakość potwierdzona jest szeregiem realnych opinii.

Nie daj się zwieść „numerom”, które polegają na niskiej (lub nawet zerowej) cenie różnych usług na pierwszy rok. W kolejnym roku, a także w latach następnych, firmy hostingowe za pomocą wyższej ceny często odbijają sobie taki chwyt zastosowany w pierwszym cyklu.

Podczas wybierania właściwej firmy zwróć uwagę na całość kosztów, jakie poniesiesz w kontekście domeny, hostingu i certyfikatu SSL w ciągu najbliższych lat. Ustal sobie konkretny okres, np. pięcioletni. W takiej skali zyskasz szersze spektrum, jeśli chodzi o wszelkie wydatki.

3. Zadbaj o atrakcyjny tzw. branding.

Terminem branding najogólniej można określić wszystko to, co związane jest z nazwą i wizerunkiem Twojej marki:

 • nazwa firmy
 • przyjemne dla oka i ponadczasowe logo
 • umiejętnie dobrane kolory
 • stosowanie jednolitego stylu w wielu miejscach (na stronie internetowej, oklejonym samochodzie, wizytówkach, teczkach, koszulkach pracowników itp.)

Podstawowa zasada jest taka, że wszystko to musi być spójne. Ludziom wtedy znacznie łatwiej będzie zapamiętać Twoją firmę, gdyż elementy z nią powiązane będą jednolite i odnajdowane przez nich w wielu różnych miejscach.

4. Uczyń stronę główną przydatną dla odwiedzających.

Strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa powinna mieć wartościową stronę główną.

Co to oznacza?

Otóż zazwyczaj strona główna jest tą częścią całego serwisu, którą większość użytkowników ujrzy na samym początku.

Jej celem jest przykucie uwagi, zainteresowanie użytkowników, a także poinformowanie ich, czy to właśnie tutaj znajdą to, czego szukają.

Strona główna musi być zatem pewnym skrótem całej witryny. Powinny znaleźć się na niej swoiste „zajawki” tego, co użytkownicy znajdą na reszcie podstron.

5. Wskaż użytkownikom konkretny cel.

Niestety, lecz tak już mamy, że w wielu sytuacjach trzeba nas prowadzić niemal za rękę.

Widok podstrony produktu w sklepie internetowym bez wyraźnego i rzucającego się w oczy przycisku „Kup teraz” nie byłby tak samo skuteczny, jak z nim.

Wszystko dlatego, że kluczowe dla danej strony internetowej elementy trzeba po prostu uwypuklać. Muszą mieć one właściwy:

 • rozmiar
 • umiejscowienie
 • kolor

Wtedy zdecydowanie zwiększa się szanse na to, że jakiś istotny element (typu przycisk) nie zostanie przez użytkowników pominięty.

6. Uwypuklaj tzw. USP.

USP to skrót od unique selling proposition, co oznacza unikalną propozycję sprzedaży.

W gruncie rzeczy chodzi o to, aby Twoja strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa klarownie wskazywała odwiedzającym, że Twoja firma wyróżnia się czymś spośród konkurencji.

Wyjątkowo szybki czas dostawy? Produkty tworzone lub malowane własnoręcznie? Ciekawa zawartość paczek? Bonusy, których nie zapewnia żadna inna firma? Pomysłów może być wiele.

Znalezienie jakiejś rzeczy, która wyróżnia Cię na tle rywali, może być doskonałym wabikiem dla potencjalnych klientów.

Niezwykle istotne jest również to, aby umiejętnie akcentować ten fakt na własnej stronie internetowej.

Dużo więcej na ten temat przeczytasz w innym naszym tekście: USP, czyli unikalna propozycja sprzedaży – przykłady i zastosowanie.

7. Dokładnie wypisz i objaśnij wszystkie usługi.

Małe firmy na swoich stronach internetowych niejednokrotnie robią ogromny błąd polegający jedynie na zdawkowym wspomnieniu, jakie usługi można za ich pośrednictwem zrealizować.

Przypuśćmy, że ktoś oferuje koszulki z nadrukiem i na swojej stronie internetowej nie zamieszcza w wygodnym miejscu większej ilości informacji na ten temat.

Sęk w tym, iż odwiedzającym przy tej okazji nasunie się wiele pytań:

 • „Jakie kolory macie dostępne? A czy moglibyście zorganizować kolor, którego nie ma u Was na stronie? A kiedy dostępny będzie rozmiar XXL?”
 • „Czy mogę Wam przesłać swoją koszulkę, na której wykonalibyście nadruk?”
 • „Jaką techniką wykonywany jest nadruk?”
 • „Czy mogę przesłać Wam dowolny plik ze wzorem do nadrukowania? Czy jednak musi on spełniać jakieś wymogi?”

Są to oczywiście przykłady, lecz zauważ, iż wiele takich pytań w trakcie istnienia firmy oraz wobec braku informacji na stronie internetowej powtarzałoby się cyklicznie.

Lepiej jest zatem raz a porządnie opisać dokładnie świadczone przez siebie usługi. Wszystko po to, aby z jednej strony zaoszczędzić czasu przede wszystkim sobie, jak i klientom, a z drugiej strony dostarczyć informacji użytkownikom ten etap wcześniej, bez potrzeby zmuszania ich do wykonania dodatkowej akcji (tj. kontaktu).

Oczywiście wszystkich kwestii zapewne nie da się w ten sposób wypisać, ponieważ pytania i wątpliwości mogą być różne, lecz z pewnością warto jest wyjaśnić choćby te podstawowe.

Nasze dwa powyższe teksty stanowić będą doskonałe uzupełnienie tego punktu.

8. Zadbaj o tzw. whitespace.

Terminem whitespace określa się wolną przestrzeń wokół różnych elementów witryny.

Strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa musi być jej pełna.

Dlaczego?

Już od dłuższego czasu trendy w projektowaniu stron internetowych idą w kierunku większej użyteczności, minimalizmu, klarownego przedstawiania informacji. Z tymi zasadami kłóci się ścisk, jaki panuje na nieumiejętnie zaprojektowanych stronach.

Wolne przestrzenie pozwalają stronie „oddychać” i sprawiają, że nasze oczy nie „latają” z miejsca na miejsce, a spokojnie kierują swoją uwagę na to, co istotne.

Innymi słowy, miej na uwadze to, aby Twoja strona firmowa była po prostu zgodna z obecnymi trendami w kwestii użyteczności.

9. Uruchom bloga.

Nie ma takich szans, aby Twoje mikroprzedsiębiorstwo w wyszukiwarce Google prześcignęło branżowych gigantów na bardzo ogólne, jedno- czy też dwuwyrazowe frazy.

Rywale przez ten czas zdążyli sobie zapewnić tak ogromne zaplecza i renomę, że bez horrendalnych sum przeznaczanych przez Ciebie na pozycjonowanie po prostu ich nie przebijesz.

Czy da się coś z tym zrobić?

Tak, lecz trzeba przyjąć inną taktykę.

Twoją szansą jest uruchomienie bloga. Jednak krok ten nie wystarczy, jeśli nie pociągnie za sobą regularnego dodawania obszernych wpisów blogowych.

Nie wiem, czy wiesz, lecz ilość treści na stronie internetowej ma dla robotów wyszukiwarek znaczenie.

Załóżmy, że na Twojej stronie internetowej znajduje się 3000 słów. Nie masz na niej bloga. Postanawiasz go zatem prowadzić i ustalasz, że będziesz dodawać co tydzień nowy artykuł, który zawierał będzie 1000 słów.

Po roku sumiennej pracy da Ci to astronomiczne (w porównaniu z trzema tysiącami słów, które były wcześniej) 55000 słów.

Jeśli każdy taki wpis blogowy będzie poświęcony konkretnemu, precyzyjnie sformułowanemu tematowi z Twojej branży, da Ci to ruch z tzw. długiego ogona. Oznacza to, że Twoja strona internetowa zacznie być odnajdowana w wyszukiwarce przez osoby, które nie będą trafiać na serwis poprzez wpisywanie krótkich i ogólnych haseł (gdyż te okupują już branżowi giganci), a tych bardziej sprecyzowanych, dłuższych.

Jest tylko pewien dodatkowy warunek – Twoja strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa musi być doskonale zoptymalizowana pod kątem SEO, tak jak i wszystkie dodawane wpisy blogowe.

Jeśli zasada ta będzie zachowana (wraz z regularnością dodawania artykułów i oczywiście przydatną treścią w ich wnętrzach), sukces prędzej czy później nadejdzie. Owszem, będziesz na to czekać miesiącami, lecz zobaczysz, że wszelkie słupki w statystykach będą rosnąć.

10. Uczyń dane firmowe dostatecznie widocznymi.

Na sam koniec kwestia dotycząca danych kontaktowych i tych, które skojarzone są z Twoim przedsiębiorstwem.

Jeśli firma nie ma żadnego problemu z tym, aby w widocznym miejscu opublikować:

 • NIP i REGON,
 • adres siedziby firmy,
 • numer telefonu,
 • adres mailowy,

to wtedy staje się w oczach użytkowników o wiele bardziej zaufana. Owszem, sam widok takich danych nie może stuprocentowo wykluczyć potencjalnej firmy-krzak, lecz nie da się ukryć, że mają one pozytywny wpływ na poziom zaufania.

Dużo więcej na ten temat dowiesz się z innego mojego tekstu: dane kontaktowe na stronie internetowej.

Strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa – podsumowanie tekstu

Jak widzisz, strona internetowa dla mikroprzedsiębiorstwa może być skuteczna. To, że w Twojej branży od lat działają już giganci o wyrobionej renomie, wcale nie musi oznaczać, że jesteś z góry skazany na porażkę.

Ważne jest to, aby wszelkie kroki podejmować w ramach wcześniej ustalonego planu oraz po prostu z głową.

Mam nadzieję, że dziesięć powyższych wskazówek okaże się dla Ciebie pomocnych.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.