Strona internetowa dla restauracji – co powinna zawierać?

Strona internetowa dla restauracji

Według statystyk nawet 80% z nas poszukuje informacji w internecie o restauracji, zanim ją odwiedzimy. Jest to o tyle istotna informacja, że praktycznie Twoja prezencja online rzutuje na to, czy ktoś zechce odwiedzić restaurację, czy też nie.

Dlatego też strona internetowa dla restauracji to niezwykle istotny element całej układanki marketingowej danego lokalu. Może być skutecznym wabikiem i mocno wpływać na decyzję o chęci jej odwiedzenia.

Sprawdź więc konkretne wskazówki oraz porady dotyczącego tego, co powinna zawierać strona restauracji, aby generować klientów.

Co powinna zawierać strona internetowa dla restauracji? – 10 wskazówek

1. Zastosuj zdjęcia jako wabik.

Na pierwszym miejscu niewątpliwie są zdjęcia. To one budują klimat i wprowadzają użytkowników w świat restauracji. Ponadto atrakcyjne zdjęcia wpływają na sam odbiór strony, która jest chętniej przeglądana. To oczywiście istotny bodziec, aby zachęcić do złożenia wizyty w lokalu.

Ponadto zdjęcia potraw pokazują, czego użytkownicy mogą spodziewać się w restauracji. Niewątpliwie kuszące zdjęcie potrawy jest bardzo dużym wabikiem. Może wręcz wywoływać pożądanie i chęć skosztowania.

Co więcej, być może słyszałeś o pojęciu „foodporn”. Są to zdjęcia potraw, które cechują się wysoce atrakcyjnym wyglądem, obok których nie da rady przejść obojętnie. Wpisz sobie to pojęcie w mediach społecznościowych jako hashtag, a z pewnością ujrzysz potrawy, które wywołują ślinotok.

To pokazuje, jak duży wpływ wywierają na nas obrazy, szczególnie właśnie pod kątem kulinarnym.

Oczywiście ważne jest tutaj, aby zdjęcia potraw były unikalne, czyli własne. Niestety, lecz pokazywanie zdjęć kupionych przede wszystkim zaburza autorytet oraz może być rozczarowaniem podczas wizyty w lokalu, gdzie prezencja dań może odbiegać od tego, co widnieje na stronie.

2. Pamiętaj, że istotne jest menu.

Strona internetowa lokalu gastronomicznego, która nie posiada menu, to niestety strzał w kolano. Najprawdopodobniej jest to najczęściej odwiedzana zakładka spośród wszystkich, jakie masz. Istotne jest również, aby menu zawierało ceny. To konieczność, jaką powinna mieć każda strona internetowa dla restauracji.

Tutaj warto również wprowadzić w miarę możliwości zdjęcia potraw, co dodatkowo podsyci apetyt i zwiększy pragnienie na daną pozycję. Sam tekst wraz z ceną może po prostu nie mieć tej siły przebicia. Oczywiście, będąc przy tekście, warto zadbać o opis potrawy. Już dawno marketerzy zauważyli, że finezyjne opisy oddziałują bardziej na nasze zmysły wyobraźni.

Wiadomo, że kotlet w panierce smażony na maśle klarowanym, podany z zapiekanymi ziemniaczkami i koperkiem oraz zestawem surówek z lokalnych warzyw, brzmi jakkolwiek bardziej atrakcyjnie niż po prostu schabowy z frytkami i surówką. Choć jest tutaj cienka granica, którą można przekroczyć, ale z pewnością o tym wiesz.

Jeszcze warto zamieszczać menu w postaci tekstowej, czyli aby była to treść na stronie, a nie np. plik PDF, który trzeba ściągnąć, aby zobaczyć zawartość. Jest to owszem jakiś sposób, ale pod kątem praktyczności i dobrych zachowań na stronie lepiej nie zmuszać odbiorców do pobierania takich elementów.

Strona internetowa dla restauracji - menu

Menu z dużymi zdjęciami potraw oraz cenami.

3. Pokaż podstawowe dane kontaktowe.

Strona restauracji powinna również zawierać wszelkie niezbędne, choć podstawowe informacje. Zaliczyć można do nich:

  • godziny otwarcia lokalu
  • adres lokalu wraz z mapą
  • dane kontaktowe (adres e-mail, telefon, może live chat na stronie)
  • formularz kontaktowy

Te wszystkie elementy mogą być pożądane – szczególnie godziny otwarcia czy mapa miejsca. Upewnij się, że na Twojej stronie znajdują się takie dane. Muszą być dostatecznie wyeksponowane oraz łatwo osiągalne.

Najlepiej zamieścić je nie tylko w zakładce kontaktu, ale również w stopce oraz w okolicach paska z menu. Wtedy będą widoczne niemal cały czas.

4. Bądź aktywny w social media.

Z punktu marketingowego istotne jest, aby strona internetowa dla restauracji posiadała aktywne profile w mediach społecznościowych. Przede wszystkim po to, aby dzielić się ze społecznością różnymi informacjami – nowości w menu, promocje, wydarzenia itd.

Ponadto jest to doskonałe miejsce na zamieszczanie zdjęć potraw. Pięknie skomponowana potrawa z pewnością może mieć pozytywny odbiór, a co za tym idzie, będzie chętnie komentowana oraz lubiana. Zwiększy to nie tylko zasięg, ale może skutecznie zachęcić do wizyty w lokalu.

5. Podziel się swoją historią.

Kolejne, o co powinna zadbać strona www restauracji, to odpowiednia prezencja marki. Tutaj sprawdzi się idealnie zakładka „O nas”, gdzie można zawrzeć wszystko o lokalu.

Tutaj postaw przede wszystkim na ludzi. Dlaczego prowadzicie ten lokal, co daje Wam radość, jaki rodzaj kuchni preferujecie oraz czym się kierujecie w codziennych działaniach. Po prostu przedstawcie się godnie.

Warto nie zapomnieć również, aby w tym miejscu zaprezentować szefa kuchni. To on w restauracji jest odpowiedzialny za smak oraz prezencję dań, więc warto przybliżyć jego sylwetkę szerszemu gronu.

Strona internetowa dla restauracji - zespół

Prezentacja zespołu kucharzy podnosi wartość strony.

6. Zaciekaw wnętrzem lokalu.

Wspomniałem, że istotne są zdjęcia potraw. Kolejnym elementem wartym uwagi jest wnętrze lokalu. Je również warto pokazać, szczególnie jeśli jest naprawdę godne uwagi.

Internauci z pewnością w pierwszej kolejności kierują się potrawami oraz menu, ale wystrój również odgrywa istotną rolę w kontekście wyboru lokalu. Warto to również wyeksponować na stronie, aby pokazać i jednocześnie zachęcić do odwiedzenia danego miejsca.

7. Zadbaj o opinie.

Wspomniałem również, że aż 80% z nas przed odwiedzeniem restauracji szuka o niej informacji w sieci. Część z nas interesuje pewnie menu, ale cześć również poszukuje opinii. Są one ważne, ponieważ przed zakupem czegoś szukamy opinii i porad innych posiadaczy danej rzeczy, tak przy wyborze restauracji jest to samo.

Warto więc przede wszystkim założyć wizytówkę w Google Moja Firma, aby nie tylko polepszyć prezencję w sieci, ale również po to, aby można było dany lokal ocenić. Gromadzenie takich opinii jest istotne oraz może wpływać na pozytywny wydźwięk restauracji. Oczywiście o ile opinie będą pozytywne.

8. Daj możliwość rezerwacji online.

Ciekawym rozwiązaniem na stronach gastronomicznych jest możliwość rezerwacji stolika online. Tutaj może odbywać się to poprzez telefon lub specjalny formularz, pytający o godzinę, termin oraz liczbę osób. Niewątpliwie takie opcje na stronie są dodatkowym ułatwieniem dla odwiedzających.

Strona internetowa dla restauracji - rezerwacja online

Przykład możliwości rezerwacji stolika poprzez telefon lub formularz online.

9. Zadbaj o aktualność.

Restauracja z czasem się zmienia. Wprowadzane są nowe pozycje w menu, zmieniają się ceny lub wystrój. Zadbać więc należy o to, aby strona internetowa była na bieżąco aktualizowana o takie zmiany. Uniknąć wtedy można nieporozumień oraz ewentualnych różnic w tym, co znajduje się online, a tym, co jest faktycznie.

10. Miej na uwadze techniczne aspekty.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na aspekty techniczne. Choć one właściwie powinny być uwzględnione w każdym projekcie. Upewnij się więc, że strona internetowa dla restauracji spełnia takie wymogi jak:

  • jest responsywna, czyli swobodnie można ją przeglądać na różnych rozdzielczościach oraz wielkościach ekranu
  • posiada certyfikat SSL, czyli obok adresu w przeglądarce pojawia się zielona kłódka
  • jest zoptymalizowana pod kątem prędkości wczytywania – tutaj dużo z pewnością da redukcja rozmiaru obrazu, np. tym narzędziem online
  • jest poprawnie zbudowana pod kątem SEO

Te wszystkie elementy powinny stanowić bazę pod każdą stronę internetową.

Zatem jak powinna wyglądać strona internetowa dla restauracji?

Jak widać, jest kilka smaczków, o które warto zadbać, posiadając stronę internetową dla restauracji.

Niewątpliwie najistotniejsze tutaj są zdjęcia potraw, lokalu oraz same menu. To są najbardziej pożądane elementy na stronie restauracji, które jednocześnie budują cały odbiór. Upewnij się więc, że te aspekty na Twojej stronie są dopracowane do perfekcji.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Zarabianie przez blogowanie – 8 sprawdzonych porad

Na czym polega zarabianie przez blogowanie? Jak podejść do tego tematu, od czego zacząć i na co szczególnie zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone porady.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Bartłomiej Kiljan

5 lat temu

Jak zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? – 8 sposobów

Przekonaj się, w jaki sposób można zwiększyć sprzedaż poprzez Facebooka? Sprawdź, co można wykonać pod kątem sprzedaży w sklepie w tym medium społecznościowym.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.