Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 niezbędnych rzeczy

Strona internetowa projektanta wnętrz

Projektant wnętrz potrzebuje własnego portfolio. W obecnych czasach najlepiej jest mieć je w formie strony internetowej – miejsca, w którym jednocześnie można pokazać dotychczasowe prace, jak i zachęcić potencjalnych klientów do kontaktu.

W tym momencie często pojawia się konflikt.

To znaczy?

Otóż projektanci wnętrz pracują w branży kreatywnej – tak samo, jak np. twórcy stron internetowych. Często działają w pojedynkę, mając po prostu jednoosobową działalność, niekiedy firmując się po prostu swoim imieniem i nazwiskiem.

Zatem absolutnie normalną rzeczą jest to, że jako silne osobowości, chcą, by strona internetowa wyrażała również ich gust. Powinna wyglądać tak, aby właściciel się z nią identyfikował.

Innymi słowy, strona internetowa projektanta wnętrz musi podobać się również jemu.

Wspomniany konflikt rodzi się wtedy, gdy subiektywne postrzeganie strony internetowej (a raczej niektórych zastosowanych na niej rozwiązań) nie pokrywa się z ogólnymi oczekiwaniami użytkowników, w końcu potencjalnych klientów.

Zmierzam do tego, że np. długie i skomplikowane (choć efektowne) animacje mogą podobać się jednej osobie (właścicielowi), podczas gdy tysiące odwiedzających taka sytuacja może już po prostu denerwować.

Tak samo z kolorystyką – znam osobę, która uwielbia kolor czerwony, dlatego też jej strona internetowa oparta jest głównie o tę barwę. Jest niemal wszędzie, w różnych odcieniach. Sęk w tym, że kolor ten bardzo męczy nasze oczy, jest „agresywny” w odbiorze i do pewnych branż po prostu nie pasuje. Zatem taki kolor satysfakcjonuje gust właściciela, jednak dam sobie rękę uciąć, że zdecydowana większość użytkowników nie podziela jego zdania.

Pojawia się zatem pytanie – komu powinna służyć strona internetowa projektanta wnętrz?

Jestem zdania, że należy znaleźć złoty środek.

Z jednej strony taka witryna powinna być dostosowana do ogólnie panujących w danym momencie trendów, aby była po prostu przyjazna ogółowi użytkowników. Nikt nie chce ich przecież wystraszyć czymś za bardzo oryginalnym.

Z drugiej strony faktycznie warto jest mieć nieco elementów personalnych, własnych i takich, które świadczą o tym, że dany serwis należy konkretnie do tej osoby. Każdy chce się przecież identyfikować z własną witryną.

Poniżej zamieszczam 9 porad w kontekście tego, co powinna mieć strona internetowa projektanta wnętrz. Są to rzeczy, na które należy zwrócić szczególną uwagę zwłaszcza pod kątem budowania własnego portfolio na lata.

Zapraszam do lektury.

Strona internetowa projektanta wnętrz – 9 rzeczy, o których musisz pamiętać

1. Zaplanuj rozwój strony.

Każdy, kto zakłada stronę internetową, musi jednocześnie wybiegać nieco w przyszłość. Najlepiej o kilka lat.

Najlepszym wyborem w kontekście postawienia na właściwą platformę będzie zatem WordPress. Ten system ma całą masę zalet, a do wybranych zaliczają się chociażby poniższe:

  • WordPress umożliwia dobór jednego z tysięcy gotowych motywów graficznych, zatem pole manewru jest wręcz ogromne.
  • W każdej chwili możesz dorzucić do niego jakąś funkcję przy pomocy wtyczki, a gdy z jakiegoś powodu jednak nie będzie Ci ona odpowiadać, można ją usunąć bez naruszania pozostałych elementów strony.
  • Korzystając z WordPressa (a dokładniej z wordpress.org), jesteś stuprocentowym właścicielem kodu takiej strony internetowej. Możesz nim dowolnie dysponować, przenosić między różnymi dostawcami usług hostingowych itp.
  • Do takiej strony można podpiąć dowolną domenę.
  • WordPress jest stale rozwijany, zatem nie ma co się martwić o „przyszłościowość” tego systemu – pod tym względem bije na głowę inne CMS-y.
  • Na rynku istnieje wiele firm, które znają się na WordPressie, więc w przypadku jakichkolwiek kłopotów bez problemu znajdziesz wykonawcę, który Ci pomoże.
  • Co najważniejsze – do WordPressa można znaleźć całą masę gotowych motywów, które już odgórnie dostosowane są do stron dla architektów wnętrz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, pomocne okażą się również te wpisy:

2. Pokaż zasady współpracy.

Strona internetowa projektanta wnętrz powinna „mówić” również o tym, w jaki sposób dana osoba pracuje.

Wskaż konkretnie, na jakie etapy dzieli się cały proces. Od czego należy zacząć, jakie są kolejne kroki, jak wygląda finalizacja prac.

Musisz po prostu przekazać komplet informacji o Twoim stylu pracy. Potencjalni klient musi wiedzieć, na jakie wsparcie może liczyć – a konkretniej na jakich obszarach.

Wiele osób za bardzo nie wie „z czym to się je”, więc masz perfekcyjną okazję do klarownego wyjaśnienia absolutnie wszystkich szczegółów.

3. Atrakcyjnie przedstaw dotychczasowe projekty.

Mój znajomy przejechał niegdyś kilkaset kilometrów po to, aby kupić samochód. Był już przygotowany do zawarcia transakcji. W internecie ogłoszenie wyglądało wręcz świetnie, autko było genialnie przedstawione, a i sam sprzedawca wydał się niezwykle miły.

Problem polegał na tym, że wszystko wyglądało doskonale jedynie w teorii. Na miejscu okazało się, że zdjęcia musiały być „podrasowane”, kilka elementów auta nie zgadzało się ze stanem faktycznym, zaś sprzedawca pozostawiał wiele do życzenia. Po prostu pierwsze wrażenie kompletnie rozmyło się po zderzeniu z brutalną rzeczywistością.

Zmierzam do tego, że wiele osób umie naginać rzeczywistość i po prostu dużo o sobie mówić. Sęk w tym, że o jakości pracy danej osoby najlepiej świadczą otrzymywane rezultaty. Stan faktyczny, a nie opis.

Strona internetowa projektanta wnętrz wręcz musi atrakcyjnie przedstawiać dotychczas zrealizowane projekty. Podstawą są bardzo ładne zdjęcia lub wizualizacje. Dobrze jest dorzucić do tego jakiś opis, a najlepiej także opinię klienta.

O sobie można mówić dużo, lecz lepiej jest, gdy „mówią” o twórcy jego efekty pracy oraz sami klienci.

4. Postaw na schludność.

Czasy, w których strony internetowe wyglądały niczym choinki, minęły najpewniej bezpowrotnie.

Teraz stawia się na przejrzystość, klarowność i proste formy.

Na tym właśnie polega minimalizm na stronach internetowych. Nakazuje skupiać się wyłącznie na najważniejszych elementach, „zapychacze” całkowicie eliminując.

Wszystko dlatego, że w życiu coraz mocniej stawiamy na konkrety.

Whitespace, o pustych przestrzeniach na stronach internetowych słów kilka – jest to jeden z najpopularniejszych tekstów w naszym zbiorze. Koniecznie się z nim zapoznaj, a na realnych przykładach zobaczysz, dlaczego minimalizm jest w cenie.

5. Podaj informacje o sobie.

Strona internetowa projektanta wnętrz musi również przybliżać potencjalnym klientom sylwetkę wykonawcy (lub wykonawców).

Jest to zawód, gdzie współpraca z klientem jest bardzo ważna. Odbywa się najczęściej na kilku płaszczyznach – wymiana telefonów, maili, spotkania „face to face”.

Dobrze jest zatem znaleźć ten wspólny „feeling”, jakoś poznać się nawzajem.

Strona internetowa to bardzo ogólny twór, pozwala na wiele. Nikt nie każe tworzyć Ci podstrony „O mnie” w jakiś szablonowy sposób. Możesz puścić wodze fantazji – ważne jest to, aby po prostu zaprezentować się możliwie najciekawiej, przedstawiając jednocześnie potencjalne korzyści ze współpracy właśnie z Tobą.

6. Linki do profili w social media podaj dopiero w stopce.

Wiele osób robi błąd, umieszczając odnośniki do profili w social media „wysoko” na stronie. Mam na myśli np. umieszczanie ich w menu strony lub po prostu gdzieś w nagłówku.

Taki zabieg pod kątem użytkowym zazwyczaj nie ma najmniejszego sensu.

Dlaczego?

Jeżeli ktoś wszedł na Twoją stronę, to chce obejrzeć… Twoją stronę. Musisz dać mu na to szansę. Wyrzucanie użytkownika ze strony tuż po wejściu na nią kompletnie mija się z celem, ponieważ zaburzasz łańcuch kroków.

Jeśli ktoś będzie zainteresowany przejrzeniem np. Twojego profilu na Instagramie, to znajdzie odpowiedni odnośnik, jeśli zamieścisz go gdzieś dalej. Jednak nie rób tego „na wejściu”, ponieważ zmusza to użytkowników do skakania między obiektami, co rozmywa skupienie i sam cel wizyty.

Idealnym wręcz miejscem na odnośniki do profili w SM jest stopka strony internetowej.

7. Klarownie przedstaw dane kontaktowe i informacje o firmie.

Jeśli na pierwszy rzut oka nie jestem w stanie znaleźć na stronie internetowej danych identyfikacyjnych (np. imię i nazwisko właściciela, NIP, REGON, adres siedziby itp.), to węszę podstęp.

Sprawa jest prosta – chowanie istotnych danych tego typu po prostu budzi podejrzenia. W obecnych czasach klarowność jest niezwykle ważna. Ukrywanie tak ważnych informacji wiele osób odbiera z nieufnością, ostatecznie rezygnując z nawiązania kontaktu.

Oczywiście nikt nie każe Ci umieszczać ich od razu „na wejściu”. Wstaw je w stopce lub na podstronie „Kontakt”.

8. Stosuj elementy CTA.

Strona internetowa projektanta wnętrz aż prosi się o kilka sekcji CTA, czyli nawołujących do wykonania akcji.

Mam tu na myśli np. pasek na całą szerokość strony, z kontrastowym tłem, na którym znajduje się tekst w stylu: „Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad współpracy?” oraz przycisk z tekstem: „Skontaktuj się ze mną”.

Taki zabieg nieco przełamuje często monotonną konstrukcję witryny, dodaje jej życia, a także po prostu nakłania do nawiązania kontaktu.

9. Pokaż feed z Instagrama na dole strony.

Na sam koniec krótka porada dla tych, którzy mają swoje konto na Instagramie.

Jeżeli na swoim profilu zamieszczasz ładne zdjęcia, to pokaż je również na swojej stronie internetowej. Istnieje cała masa wtyczek, które można zintegrować z Instagramem i za ich pośrednictwem wyświetlać zdjęcia z tego portalu.

Smash Balloon Social Photo Feed – nie bez powodu ta wtyczka do WordPressa jest tak dobrze oceniana przez użytkowników.

Co powinna zawierać idealna strona internetowa projektanta wnętrz?

Jak widać, odpowiednia strona internetowa projektanta wnętrz nie jest tematem, do którego można podejść „po łebkach”.

Zawsze zalecam, by poświęcić kilka (lub nawet kilkanaście) dni na dokładne sprecyzowanie swoich wymagań, spisanie ich konkretnie w jednym miejscu, z rozbiciem na poszczególne punkty czy też obszary.

Dobrze jest też przejrzeć szereg innych, konkurencyjnych stron internetowych – zdrowe wzorowanie się na konkurencji może przynieść mnóstwo korzyści.

Mam też nadzieję, że zestaw powyższych porad okaże się dla Ciebie przydatny.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.