Skuteczna strona kategorii produktu w sklepie internetowym

Strona kategorii produktu

Wydaje się, że widok strony produktu jest najważniejszym punktem w sklepie internetowym. To, jak prezentuje się produkt, jego opis lub zdjęcie ma niewątpliwie kluczową rolę w podjęciu decyzji o zakupie.

Jednak cofnijmy się jeden krok wstecz, a przekonamy się, że jest jeszcze jedna bardzo ważna podstrona na udanej drodze do przekonania klienta do zakupu – strona kategorii produktu. To za jej sprawą użytkownik ma możliwość przeglądania asortymentu. Z pozoru wydaje się, że powinna mieć po prostu wylistowane produkty. Jednak jak zawsze, diabeł tkwi w szczegółach.

Sprawdźmy zatem, jak możemy usprawnić widok kategorii produktu w sklepie online, która jest bardzo ważnym elementem na drodze zakupowej.

Nie inaczej jest w tradycyjnym sklepie, np. w supermarkecie. Tam również mamy ścisły podział produktów: nabiał, pieczywo, warzywa itd. Następnie każdy z działów jest dodatkowo podzielony. W nabiale mamy obok siebie pogrupowane masło, twaróg, smarowidła na kanapki, mleko itp. Pomyśl tylko, jak ciężko byłoby robić zakupy, gdyby asortyment w sklepie był rozlokowany w losowych miejscach.

W sklepie online jest tak samo. Dobra organizacji kategorii oraz jej widok potrafią skutecznie ułatwić i nakierować na właściwie tory zakupowe, zwiększając tym samym możliwe zyski.

Sprawdźmy więc, co można usprawnić i zaczynamy!

Skuteczna strona kategorii produktu w sklepie internetowym

Co powinna zawierać strona kategorii produktu?

Każda podstrona serwisu internetowego musi podsiadać jakiś cel. Zazwyczaj wiąże się to oczywiście z ułatwieniem przeglądania witryny użytkownikom. Celem widoku kategorii produktu jest pomoc odbiorcom w przeglądaniu asortymentu, gdzie dokonują wyboru, który produkt ich zainteresował. Jest to swojego rodzaju zajawka, która wyświetla produkty, ale nie zdradza o nich wszystkich szczegółów. Od tego jest widok strony produktu, gdzie dowiadujemy się kompletnych informacji.

Z kolei na podstronie kategorii mamy dowiedzieć się absolutnego minimum, aby nie przytłoczyć odbiorcy nadmiarem informacji, a zarazem zachęcić go do przejścia do danego produktu.

Powinna zatem być swego rodzaju drogowskazem, który wskazuje użytkownikom produkty z danej grupy.

Istotne elementy skutecznej strony kategorii produktu

Nazwa kategorii produktu

Nazwa powinna być łatwo przyswajalna dla użytkownika. To on jest potencjalnym odbiorcą produktu, więc nazwa musi mu się kojarzyć jednoznacznie. Powinno się unikać sytuacji, w której ciężko zdefiniować, jakie produkty kryją się pod daną kategorią.

Czasami oczywiście ciężko jednym lub dwoma słowami to określić, dlatego warto tworzyć podkategorie, które doprecyzują całą sytuację i utworzą strukturę, np.:

 • Strzelectwo
  • Wiatrówki
   • Karabinki
   • Pistolety
  • Paintball
   • Markery
   • Akcesoria

Często również właściciele sklepów zastanawiają się nad tym, jak bardzo rozbudować kategorię. Czy ograniczyć się tylko do pierwszego rzędu kategorii, czy rozszerzyć je o kolejny rząd podkategorii, a ten jeszcze o następny? Jednej i złotej odpowiedzi na to nie ma. Chciałoby się rzecz, że kategorii powinno być tyle, ile potrzeba. Można więc to interpretować tak, że jeśli dana kategoria jest podzielna, to trzeba ją podzielić.

Spójrzmy na powyższą strukturę. Oczywisty przykład – jeśli asortyment sklepu oferuje tylko jeden rodzaj markerów, to nie ma sensu tworzyć kolejnej podkategorii. Jeśli z kolei można wyróżnić markery jeszcze bardziej, to trzeba rozbić tę kategorię dalej. Jednak wtedy pojawi się pewnie pytanie, czy nie jest to za duże zagnieżdżenie? Najlepiej na to pytanie odpowiedzieć sobie w ten sposób:

To zależy od liczby produktów. Jeśli tworzenie kolejnych podkategorii daje efekt w postaci kilku produktów, to raczej nie ma potrzeby aż tak szczegółowego rozbijania. Kategoria, która ma garstkę produktów, nie wygląda zachęcająco. W przeciwnym wypadku zawęzimy wybór dla klienta, który będzie bardziej dopasowany do jego potrzeb.

O to właśnie chodzi w tworzeniu kategorii i ich właściwiej struktury. Mają być przede wszystkim ułatwieniem w nawigowaniu po sklepie i szukaniu adekwatnych produktów. Więc jeśli podział jeszcze bardziej zawęża wybór, tym lepiej i łatwiej przeglądać pożądane produkty.

Zdjęcie kategorii

Zazwyczaj, aby przejść do danej kategorii produktu, przechodzimy do niej z poziomu menu nawigacyjnego lub przy pomocy sekcji np. na stronie głównej, gdzie zwykle w widoku kolumnowym przedstawione są kategorie. Dobrą praktyką jest więc zamieszczenia zdjęć produktów, szczególnie w tym drugim przypadku. Treść wizualna szybciej jest przetwarzana przez nasz mózg, więc możemy łatwiej wybrać pasującą nam kategorie produktów.

Ważne jest również, aby obraz był trafnie dobrany. Po chwilowym spojrzeniu użytkownik już powinien intuicyjnie wiedzieć o jaki typ / rodzaj kategorii produktu chodzi.

Oczywiście można się również posiłkować popularnymi obecnie ikonami. One również świetnie mogą oddać klimat i przedstawić właściwie sytuacje. To rozwiązanie szczególnie dobrze jest stosować w menu nawigacyjnym. Dodanie małej ikony obok nazwy produktu uatrakcyjni nie tylko wygląd, ale również ułatwi dokonanie wyboru i szybsze zorientowanie się, którą pozycję wybrać.

Filtrowanie produktów

Skuteczna strona kategorii produktu oprócz samego podziału na kategorie powinna podlegać również filtracji w obrębie danego widoku. Jest to kolejne pomocne rozwiązanie. Typowy ciąg zdarzeń na ścieżce zakupowej polega najpierw na wybraniu odpowiedniej kategorii, a następnie na podjęciu decyzji, który produkt jest wart zainteresowania i kliknięcia. Ułatwić wybór właśnie mogą filtry, które mają szerokie zastosowanie, np.:

 • wskazanie przedziału cenowego, w jakim szukamy produktu
 • możliwość sortowania produktów (według ceny, popularności, oceny, nowości itd.)
 • wybór produktów według marki / producenta
 • ograniczenie produktów do danego atrybutu (kolor, rozmiar, krój, wzór itd.)

Dlaczego warto je stosować? Ponieważ podział produktów na kategorie może okazać się niewystarczający. Filtrowanie daje możliwość odrzucenia produktów, których potencjalnie nie chcemy, ale należą do danej kategorii. Jest to więc dodatkowe wsparcie, które skutecznie idzie w parze ze strukturą kategorii. Z niej wybierzemy markery do paintballa, ale wiemy, że nasz budżet to tylko X zł, więc zawęzimy sobie wybór.

Odseparowanie produktów ułatwia podjęcie decyzji o zakupie. Po pierwsze nie ma rozpraszających przedmiotów, którymi i tak nie jesteśmy zainteresowani. Po drugie zahaczamy o aspekty psychologii – im mniej rzeczy do wyboru, tym łatwiej na coś się zdecydować. Zresztą spójrz na przykład z życia codziennego:

 • W zwykłym sklepie monopolowym mamy do wyboru tylko kilka rodzajów wina. Decyzja o wyborze tego właściwego przyjdzie nam więc z dość dużą łatwością. Z kolei idąc do winoteki czy nawet do supermarketu, opcji do wyboru nie mamy kilka, a kilkadziesiąt. Zaczynają się więc schody. Nie jest już tak łatwo wybrać, jak miało to miejsce poprzednio. Więc w głowie zaczynamy aktywować filtry. Uznajemy zatem, że szukamy wina białego. Następnie odrzucamy wina powyżej X zł, tym samym uzyskując okrojony wybór. Teraz już jest o wiele łatwiej.

Elementy, których nie może zabraknąć

Wiemy już, czego mniej więcej potrzebuje strona kategorii produktu. Spójrzmy jeszcze na dodatkowe elementy, które powinny być dostępne z poziomu widoku kategorii.

Dobrze jest, jeśli sam produkt pokazuje takie informacje jak:

 • Zajawkę / początkowy wycinek opisu produktu.
 • Oczywiście wyróżnioną cenę. Jeśli jest promocja, to dodatkowo opatrzenie etykietą lub wskazaniem, ile procent zniżki jest nałożonych na produkt.
 • Ocena i liczba opinii o produkcie.
 • Zmiana obrazka wyróżniającego produkt po najechaniu kursorem.
 • Pokazanie, że produkt ma atrybuty do wyboru (np. kolor, rozmiar itd.)
 • Informacja o ewentualnym czasie wysyłki.
 • Tzw. dowody społeczne, np. „już X osób kupiło ten produkt / skorzystało z oferty”

Jak widać, jest tego całkiem sporo. Obecnie panuje trend, że część informacji jest domyślnie ukryta. Dopiero po najechaniu kursorem na produkt, pojawiają się dodatkowe informacje. Dzięki temu przede wszystkim nie mamy efektu przytłoczenia, co tym samym uprzyjemnia widok.

Skuteczna strona kategorii produktu – podsumowanie

Jak widać, kategoria produktu jest bardzo ważną składową na ścieżce zakupowej w sklepie.

Warto zadbać o to, aby była przede wszystkim wartościowa dla użytkowników i przedstawiała istotne informacje, których użytkownicy szukają.

Skuteczna strona kategorii produktu ułatwia dokonanie wyboru właściwego produktu oraz zwiększa szybkość podjęcia tej decyzji. Przekłada się to na ogólną liczbę nowych zamówień w sklepie.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

Bądź pierwszą osobą, która skomentuje ten artykuł! 😉

Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Bartłomiej Kiljan

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Co irytuje użytkowników stron internetowych? – 14 kwestii

Czy wiesz, co irytuje użytkowników stron internetowych? Jakie są to elementy? W naszym wpisie wymieniamy kluczowe sprawy, na które musisz zwrócić uwagę.