Strona przyjazna użytkownikom – infografika

Strona przyjazna użytkownikom - infografika

Czym powinna charakteryzować się strona przyjazna użytkownikom? Odpowiedź na to pytanie, wraz z dołączoną infografiką, odnajdziesz w tym artykule.

1. Potwierdzenie wykonania akcji.

Potwierdzenie wykonania akcji

Wiele stron internetowych posiada różnego rodzaju formularze – rejestracyjne, kontaktowe czy też służące do subskrybowania newslettera. Niestety, nadal można spotkać serwisy, w których brakuje wyraźnych potwierdzeń wysłania wiadomości. Po kliknięciu przycisku "wyślij" następuje na przykład wyczyszczenie pól formularza – odwiedzający nie wie wtedy czy wiadomość została wysłana. Strona przyjazna użytkownikom powinna jasno i klarownie informować o wszelkich zmianach stanu, zachodzących w serwisie.

2. Różnorodność kolorów.

Różnorodność kolorów

Nasze oczy męczą się, gdy widzą monotonny obraz. Strona przyjazna użytkownikom (czy też aplikacja mobilna) powinna posiadać określony kolor podstawowy i poboczny. Zawsze, gdy mam okazję, polecam serwis Google Design, a w szczególności dział poświęcony kolorom. Możesz tam odnaleźć bardzo przyjemną paletę barw, a także zestaw szczegółowych instrukcji (wraz z przykładami), które wyjaśniają, w jaki sposób prawidłowo dobierać kolorystykę.

3. Nacisk na korzyści.

Nacisk na korzyści

Potencjalny klient nie chce znać całej historii danej firmy. Dla niego liczą się przede wszystkim korzyści, jakie może uzyskać dzięki współpracy z konkretnym usługodawcą. Strona przyjazna użytkownikom powinna posiadać treść skonstruowaną pod kątem odwiedzających i informować o tym, w jaki sposób dana firma może odmienić ich życie na lepsze. Mniej przechwałek, więcej konkretów – najlepiej popartych faktami.

4. Szybkie działanie.

Szybkie działanie

Czy strona przyjazna użytkownikom ma prawo wczytywać się przez długi czas? Absolutnie nie. Czasy animacji flashowych i niezoptymalizowanych stron odchodzą w niepamięć, powstają nowe technologie skracające czas oczekiwania do niezbędnego minimum. Użytkownicy mają też coraz mniejszą cierpliwość, oczekują na natychmiastową wręcz gotowość do działania. Projektantom stron internetowych nie pozostaje nic innego jak sprostać tym zadaniom.

5. Konkrety i jeszcze raz konkrety.

Konkrety i jeszcze raz konkrety

Niewiele osób lubi przedzierać się przez dużą ilość tekstu w poszukiwaniu konkretnych informacji na temat danej firmy. Usługi, korzyści, a także pozytywy powinny być jasno naświetlone i wyszczególnione. Strona przyjazna użytkownikom musi prezentować właściwą wartość wizualną i umieć przedstawić walory w sposób jak najbardziej przystępny. Liczą się konkrety, po prostu.

6. Nienachalne okienka.

Nienachalne okienka

Okienko, pop-up, powiadomienie – mamy wiele nazw elementów wyskakujących znienacka. Jest to temat dyskusyjny, ponieważ można znaleźć zarówno zwolenników takich rozwiązań, jak i zagorzałych przeciwników. Jedno jest pewne – jeżeli decydujesz się na zastosowanie na swojej stronie internetowej pop-upów, nie powinny być one nachalne. Każda strona przyjazna użytkownikom powinna budzić jak najbardziej przyjemne odczucia, nie zaś zbędną irytację. Zamiast wielkich okienek pojawiających się na środku ekranu, dodatkowo przyciemniających przestrzeń dookoła, jak najbardziej można zastosować pop-upy pojawiające się przy którejś z krawędzi obszaru. Jest to działanie mniej inwazyjne, a wciąż spełniające swoją funkcję.

7. Przyjazne informowanie o błędach.

Przyjazne informowanie o błędach

Wyobraź sobie, że wypełniasz bardzo długi formularz na stronie internetowej. Sprawdzasz dane, potwierdzasz i… błąd. Na samym dole, pod formularzem, pojawia się informacja o źle wypełnionych polach. Pół biedy, jeżeli jest tam jeszcze napisane, które pola należy wypełnić. Jednak co w przypadku lakonicznej informacji typu "dane są niepoprawne"?

Strona przyjazna użytkownikom powinna mieć doskonałą tzw. walidację danych, czyli ich sprawdzanie. Informacja na temat błędnego wypełnienia jakiegokolwiek pola musi być jasna i klarowna, aby użytkownik wiedział, które dokładnie miejsca wymagają poprawki. Dodatkowo najlepiej jest wskazywać błąd w miejscu, w którym został on popełniony. Przykładem może być pojawienie się czerwonego obramowania wokół niepoprawnie wypełnionych pól lub tzw. dymku, zawierającego krótką informację o błędzie.

8. Responsywność.

Responsywność

Temat responsywności i dostosowania do urządzeń mobilnych poruszamy na naszym blogu wielokrotnie. Nic dziwnego, ponieważ jest to oczywista podstawa. Strona przyjazna użytkownikom musi być responsywna, nie ma wyjątków od tej reguły. Coraz więcej użytkowników przegląda internet na smartfonach i tabletach, niedostosowanie serwisu do tych urządzeń automatycznie redukuje ilość odwiedzających nawet o kilkadziesiąt procent.

9. Kierowanie usług do grupy docelowej.

Kierowanie usług do grupy docelowej

Pomyśl – czy świadczysz usługi dosłownie dla wszystkich? Większość branż ma swoją, bardzo ścisłą, grupę docelową. Jeżeli dziedzina, w której się poruszasz, należy do takich – kieruj odpowiedni przekaz. Strona przyjazna użytkownikom powinna zawierać informacje na temat tego, dla kogo przeznaczone są Twoje usługi. Niektórzy mogą w tym momencie pomyśleć, że nie stosując zwrotów "moja oferta jest dla każdego" mogą stracić jakiegoś klienta. Nic bardziej mylnego. Dużo lepiej jest mieć ofertę konkretną, dla określonej grupy odbiorców, niż teksty kierowane w powietrze.

10. Właściwa prezentacja informacji.

Właściwa prezentacja informacji

Choć strony internetowe stają się coraz bardziej nowoczesne, to nadal można spotkać serwisy z poprzedniej epoki. Mam tu na myśli takie, na których możemy przeczytać niemal nowelę na temat danej firmy. Wiele długich, tekstowych informacji można rozbić na różnorodne sekcje. Strona przyjazna użytkownikom ma treść mieszaną, przykuwającą uwagę. Nie może być ona monotonna – powinna zachęcać do czytania i oglądania.

11. Storytelling.

Storytelling

Patrząc na grafikę dołączoną do tego podpunktu, ktoś może pomyśleć: ale zaraz, zaraz, przecież miało nie być długich tekstów, bo męczą one użytkownika. Otóż storytelling to kompletnie inny przypadek. Umiejętnie zastosowana opowieść na temat danej firmy, marki czy osoby potrafi zdziałać cuda.

Aby dowiedzieć się, czym jest storytelling, zachęcam do przeczytania mojego artykułu na temat historii i narracji budujących zaufanie. Możesz również zajrzeć na stronę internetową Pawła Tkaczyka. Nie ma w Polsce osoby, która jest bardziej kompetentna od niego w kwestii storytellingu.

Strona przyjazna użytkownikom powinna stosować elementy wartościowego storytellingu w miejscach, gdzie istnieje taka możliwość. Czasem lepiej jest opowiedzieć ciekawą historię na temat marki, zamiast używać wielu podpunktów rozbijających treść.

12. Opinie klientów i referencje.

Opinie klientów i referencje

Nieco krzywo patrzę na słowo testymoniale, jednak w Polsce coraz więcej osób używa tego wyrazu do określenia opinii na temat usług świadczonych przez daną firmę. Choćby usługodawca wychwalał swoją działalność pod niebiosa, to i tak usługobiorcy są najlepszymi recenzentami jego kompetencji i umiejętności. Każda strona przyjazna użytkownikom powinna w jakiś sposób akcentować opinie i referencje wystawione przez klientów firmy.

Postaw się na miejscu potencjalnego klienta – czy interesowałaby Cię współpraca z firmą, o której brak opinii lub, co gorsza, jest ona negatywna?

13. Przyjazna data i czas.

Przyjazna data i czas

Ten punkt dotyczy aplikacji i stron internetowych, w których czas gra bardzo ważną rolę. Spójrz, w jaki sposób Facebook określa to, kiedy ktoś dodał jakąś treść. Dla wydarzeń, które miały miejsce zeszłego dnia, widzimy po prostu względną datę "wczoraj" – nie zaś bezwzględny napis, informujący nas o konkretnym dniu, miesiącu i roku. Każda strona przyjazna użytkownikom, gdzie data i czas są kluczowe dla jej mechanizmu, posiada zastosowane tego typu rozwiązania. W ten sposób dużo łatwiej lokalizujemy dane wydarzenie w czasie i nie musimy zerkać w kalendarz, aby rozszyfrować jakąś datę.

14. Autentyczność.

Autentyczność

Zdecydowanie wolimy prawdę od kłamstwa. Dlatego też opisywanie siebie jako najlepszych na świecie, niezastąpionych, po prostu niesamowitych i cudownych nie ma większego sensu. Nikt nie traktuje przechwałek na poważnie. Należy umiejętnie rozgraniczać tanią autopromocję od chwalenia się faktycznymi umiejętnościami, dodatkowo popartymi przez doświadczenie i opinie.

15. Odpowiednie przyciski.

Odpowiednie przyciski

Panuje teraz trend na większą bezpośredniość przekazu, tyczy się to również przycisków występujących na stronach internetowych. Zamiast nijakich napisów "logowanie" czy "rejestracja" stawia się na zwroty bezpośrednie typu "zaloguj się" lub "zarejestruj się". Strona przyjazna użytkownikom wykorzystuje przekaz trafiający wprost do odwiedzającego. Na przyciskach można również odnaleźć, oprócz oczywiście samego tekstu, ikony wzmacniające przekaz lub dodatkowe, krótkie opisy tłumaczące działanie obiektów wywołujących akcję.

16. Rekomendowanie wyboru.

Rekomendowanie wyboru

Bardzo często na stronach internetowych oferujących kilka pakietów do wyboru spotykamy się z sytuacją, gdy wybrana opcja jest rekomendowana przez usługodawców. Dlaczego?

Po pierwsze, człowiek nie lubi, gdy wymaga się od niego wyboru spośród kilku (z pozoru) równych opcji. Zgadza się, różnią się one diametralnie np. pod względem oferowanych funkcjonalności, czasu trwania abonamentu czy ceny – ale różnica powinna występować także w prezentacji wizualnej. Strona przyjazna użytkownikom daje swoistą podpowiedź, który pakiet jest dla nas najkorzystniejszy.

Po drugie, usługodawcy chcą zarekomendować najbardziej opłacalny zestaw – dla nich samych lub dla klientów. Najczęściej jedna ze środkowych opcji jest najbardziej wyważona pod względem kosztów przeznaczanych na świadczenie usługi oraz ze względu na stosunkowo dobry przychód.

17. Placeholdery.

Placeholdery

Terminem placeholder określa się m.in. tekst znajdujący się wewnątrz pól formularza. Jego zadaniem jest podpowiadanie użytkownikom sposobu, w jaki powinni dany formularz wypełnić. Każda strona przyjazna użytkownikom powinna dążyć do tego, aby odwiedzający bezproblemowo wiedział, co ma wpisać w określone pole. Różnicę w formularzach zawierających placeholdery oraz nieoferujących takiej opcji możesz zobaczyć na grafice dołączonej do tego podpunktu.

18. Przyciąganie uwagi.

Przyciąganie uwagi

Jest to temat dyskusyjny, ponieważ można spotkać dwa rodzaje podejść. Pierwsze z nich to wplatanie najważniejszych elementów bezpośrednio w treść. Celem takiego działania jest stworzenie jednolitej konstrukcji, bez załamywania stylu artykułu, wpisu lub działu strony internetowej.

Drugie podejście polega na specjalnym wyróżnianiu niektórych elementów. Przykładem mogą tutaj być okienka zachęcające do subskrybowania newslettera lub ikonki portali społecznościowych przemieszczające się w pionie wraz z przewijaniem widoku strony internetowej.

Osobiście jestem zwolennikiem tej drugiej opcji – strona przyjazna użytkownikom powinna rozgraniczać samą treść od elementów dodatkowych. W ten sposób odwiedzający może skupić się na treści serwisu, a wszystkie dodatki znajdują się wtedy z boku strony. Dodatkowo wiele z nich umożliwia ich ukrycie, przez co mamy przed sobą tylko i wyłącznie interesującą nas treść.

19. Brak wymagań odnośnie do formatu danych.

Brak wymagań odnośnie do formatu danych

Jeżeli w formularzu kontaktowym mamy pole "numer telefonu", powinniśmy dawać użytkownikowi dowolność w kwestii wprowadzania numeru. Oczywiście, jedynymi dopuszczalnymi znakami powinny być cyfry, jednak nie wprowadzajmy dalszych restrykcji (typu wymagana spacja po numerze kierunkowym czy myślniki oddzielające poszczególne człony). Tak samo z imieniem i nazwiskiem – nie ma sensu wymagać od użytkownika stosowania koniecznie wielkich liter na początku wyrazów.

Strona przyjazna użytkownikom toleruje drobne błędy. Dba o właściwy format wprowadzanych danych, jednak nie wymaga absolutnie perfekcyjnych zachowań.

Wyjątek stanowić mogą jedynie formularze stosowane na stronach, które przetwarzają tysiące różnych zgłoszeń. Są to przeważnie serwisy wielkich firm, gdzie bezustannie operuje się na danych klientów. W bazach danych powinny znajdować się wtedy dane o ściśle określonej strukturze, co ułatwia przeprowadzanie operacji. Jednak zawsze można też stosować algorytmy dostosowujące wprowadzane dane do wymaganego formatu.

20. Wyjaśnianie znaczenia ikon.

Wyjaśnianie znaczenia ikon

Niemal każda strona internetowa zawiera w treści jakieś ikony. Spójrz na grafikę dołączoną do tego punktu – czy sytuacja na prawym ekranie nie jest bardziej przyjazna dla odwiedzającego? Oczywiście, że tak. Ikona to jedynie nośnik skojarzenia. Większość ludzi reaguje podobnie na konkretne znaki, jednak warto jest je tłumaczyć w momencie, gdy stosujemy ich wiele. Strona przyjazna użytkownikom dodatkowo opisuje ikony w taki sposób, aby odwiedzający nie miał problemu z rozpoznaniem danej opcji czy funkcjonalności.

Strona przyjazna użytkownikom – czyli właściwie jaka?

Na pewno nie może ona budzić irytacji. Nawet najdrobniejsze szczegóły potrafią popsuć nasze zdanie o danym serwisie. Misją strony przyjaznej użytkownikom jest oferowanie możliwie największej ilości wszelkiego rodzaju ułatwień. Powinniśmy czerpać przyjemność z nawigacji po danym serwisie. Po prostu.

Spodobał Ci się ten tekst?

Jeśli sądzisz, że moglibyśmy Tobie pomóc, odezwij się do nas. Wypełnij bardzo prosty formularz szybkiej wyceny. Gwarantujemy szybką odpowiedź.

 1. Sylwia Wośkowiak-Kierepka

  Nie pozostaje mi nic innego, jak wziąć uporządkować swoją stronę 🙂 Dzięki za dobre rady.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dziękujemy i zapraszamy do innych wpisów związanych z poprawą jakości i wyglądu strony internetowej.

 2. Artur M.

  Niby niuanse, a jakże wiele wnoszące do strony. Świetne opracowanie w formie porównań graficznych. Samo słowo nie mogłoby tego tak dokładnie wyjaśnić. Dzięki.

  Odpowiedz
 3. wojtek

  Co za ironia, czytam o wyskakujących okienkach i po sekundzie takie okienko mi wyskakuje.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dlaczego ironia, Wojtku? Wyskakujące okienka są przydatne, ponieważ często oferują możliwości niedostępne np. dla użytkowników niesubskrybujących newslettera. 🙂 Sęk w tym, aby pokazywać je z głową i nienachalnie.

 4. Ewa Majchrzyk-Hes

  Świetna rzecz. Nie dziwię się, że to najczęściej czytany tekst roku u Ciebie na blogu 🙂 Wsadzone w pocket, będę zmagała się w 2016 ze stosowaniem.

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki za opinię i powodzenia we wdrażaniu zmian! 🙂

 5. Anna Lerch

  Bardzo przydatny post 🙂

  Odpowiedz
 6. Córka Trenera

  Świetny artykuł! Bardzo doceniam pracę włożoną w te grafiki 😀 dzięki!

  Odpowiedz
  • MobileTry logo
   MobileTry

   Dzięki! A my cieszymy się, że po tylu latach ten tekst nadal jest gdzieś znajdowalny. 🙂

  • Córka Trenera

   No kurde, wczoraj zrobiłam taki rajd po artykułach, że chyba z 6 godzin czytałam i robiłam notatki 😀 no i oczywiście wasz superpatent z podlinkowywaniem tekstów zaprowadził mnie do otwartych jakichś 20 zakładek. Obiecuję, że wiedza nie pójdzie na marne! 😀 dzięki!

  • MobileTry logo
   MobileTry

   Świetnie, bardzo się cieszymy, że możemy pomóc! 🙂

 7. MobileTry logo
  MobileTry

  Również pozdrawiamy i cieszy nas dobra ocena artykułu.

  Odpowiedz
Oświadczam, że akceptuję postanowienia zawarte w polityce prywatności. *

Michał Ziółkowski

Co-founder agencji interaktywnej MobileTry z Olsztyna, świadczącej kompleksowe usługi przede wszystkim małym firmom. Specjalizacją agencji jest tworzenie stron internetowych i sklepów internetowych. Ponadto MobileTry prowadzi kampanie reklamowe w internecie oraz oferuje usługi z zakresu pozycjonowania.

Mało czytania? Nie ma problemu!

Sprawdź inne teksty powiązane z tym artykułem

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Porady dotyczące user interface – 7 ważnych kwestii

Oto nasze porady dotyczące user interface, których wcielenie w życie sprawi, że Twoja strona internetowa będzie bardziej przyjazna odbiorcom. Sprawdź je!

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Brak konwersji w sklepie internetowym – 10 typowych przyczyn

Brak konwersji w sklepie internetowym to niewątpliwie ogromny problem dla właścicieli stron e-commerce. Jakie są najczęstsze przyczyny tego stanu rzeczy?

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Proces tworzenia strony internetowej – na czym polega?

Z jakich kroków składa się proces tworzenia strony internetowej? Jakie jego aspekty są istotne, a które mniej? Zobacz, jak proces ten powinien przebiegać.

Michał Ziółkowski

5 lat temu

Najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych

Jakie są najczęstsze błędy typograficzne na stronach internetowych? Dlaczego należy ich bezwzględnie unikać na własnej stronie? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Aktualizacja strony internetowej – kiedy najlepiej ją przeprowadzić?

W którym momencie aktualizacja strony internetowej powinna być przeprowadzona? Po czym poznać, że najwyższy czas na zmiany? Poznaj nasz poradnik.

Jakub Ozorowski

5 lat temu

Tworzenie własnego portfolio – co warto mieć na uwadze?

Tworzenie własnego portfolio to proces, który musi być solidnie przemyślany. Sprawdź więc, w jaki sposób można stworzyć własną, skuteczną teczkę z pracami.